همگی ما تاکنون در سطح شهر، در جاده و اتوبان، میدان‌ها و چهارراه‌ها شاهد بیلبورد‌های متنوعی بوده و با بعضی از آنها ارتباط خوبی برقرار کرده‌ایم ولی نتوانستیم منظور برخی دیگر را به درستی متوجه شویم!

آیا تابحال از خود پرسیده‌اید چه عاملی موجب تولید و ارائه یک بیلبورد خلاقانه می‌شود؟ و یا بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه چه ویژگی‌هایی دارد؟ در واقع تنها شخصی که در ایجاد اینگونه بیلبورد‌های نوآوری شده و غیر تکراری نقش دارد طراح آن است؛ گاهی اوقات در پروژه‌های متفاوت چندین طراح ماهر با یکدیگر مشورت می‌کنند و برای ایجاد بیلبورد‌های خاص، ساعت‌ها در اتاق فکر و ایده پردازی مشغول به کار هستند.

پس از مطالعات و مشغله‌های پی‌درپی‌ در آخر طرحی را با توجه به نظرات همگی اعضای گروه انتخاب کرده و آن را به عرصه ظهور می‌رسانند؛ طراحان زیادی هر ساله پروژه‌های متنوعی را تکمیل کرده و در سطح شهر به نمایش می‌گذارند. در کار‌های آنها هیچ محدودیتی وجود ندارد زیرا یک ذهن خلاق در هر شرایطی به دنبال نوآوری است و موانع جلوی آن را نمی‌گیرند

چند نمونه از جذاب‌ترین بیلبورد‌های خلاقانه!

اگر بخواهیم بیلبورد‌ها را از یکدیگر تفکیک کنیم می‌توانیم از عواملی در طراحی بیلبورد مانند بررسی طرح درون آنها، اندیشیدن به پیامی که درون خود جای داده‌اند و تبلیغاتی بودن یا نبودن آنها را مورد توجه قرار دهیم تا با دید بازتر بتوانیم آنها را از یکدیگر جدا کنیم. در این بخش به معرفی تعدادی از تاثیرگذار‌ترین بیلبورد‌های شرکت‌های معروف در صنایع مختلف می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

بیلبورد خلاقانه شرکت Formula


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

در این تصویر شاهد یکی از زیبا‌ترین مفاهیمی هستیم که به راحتی توسط این شرکت به ذهن بیننده خطور می‌کند. این بیلبورد بر این موضوع تاکید دارد که با استفاده از خمیر دندان شرکت Formula شما به حدی دندان‌های سالم و قدرتمندی خواهید داشت که حتی قادر به گاز زدن و کندن آهن می‌باشید! همین اغراق دوست‌داشتنی و به جا برای جلب توجه مخاطبان بسیار کافیست. این بیلبورد یکی از دلایل رشد و شناخته شدن این شرکت بوده و در مدت زمان کوتاهی مشتریان بسیاری را مجذوب خود کرده است.

تبلیغ خلاقانه برند Belt up


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

قطعا دیدن این بیلبورد خلاقانه توجه هر شخصی را جلب می‌کند؛ اگر به متن نوشته شده در بالای آن دقت کنید درمی‌یابید که پیام کوچکی با مضمون "صندلی‌های عقب امن نیستند، کمربند را ببندید" در معرض دید شما قرار گرفته است. با کمی دقت بیشتر متوجه می‌شوید که عاقبت فردی که از کمربند استفاده نکرده است هم در این قاب جاسازی شده است و در صورت رعایت نکردن این کار، با قدرت به سمت جلو پرتاب می‌شود که این پیام شبیه‌ساز تصادف در واقعیت است. این بیلبورد به راحتی هرچه تمام شما را قانع می‌کند که برای سلامتی خودتان هم که شده از کمربند ایمنی استفاده کنید و این کار تنها از پس یک ذهن خلاق برمی‌آید.

بیلبورد خلاقانه Coca Cola


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

در این تبلیغات که یکی دیگر از انواع بیلبورد تبلیغاتی می باشد شاهد یک ایده بسیار ناب و جذاب می‌باشید که در آن با استفاده از المان‌های خارجی اما مرتبط، تناسب بصری جذابی شکل گرفته است. بسیاری از شرکت‌ها با بهره گرفتن از این شیوه غیر منتظره، سعی در جذب مشتری داشته و اغلب هم موفق می‌شوند. همانطور که می‌بینید در این مورد حتی تبلیغات دیگر هم با این ایده خلاقانه، درگیر معروفیت شرکت Coca Cola می‌شوند و در واقع سکوی پرتابی برای آنان به وجود می‌آید تا زودتر و بهتر پیشرفت کنند.

رعایت فاصله خودرو


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

شما در حال تماشای یکی از تاثیرگذارترین بیلبورد‌های این روز‌ها هستید؛ قطعا نیازی به توضیح اضافه نیست و پیام این تابلو به راحتی قابل درک است. در بالای این تبلیغ شاهد یک شعار از سوی طراح هستید که می‌گوید: "رعایت نکردن فاصله بین خودرو ارزشش را ندارد" و سپس عواقب این کار به نمایش گذاشته شده است. این مثال به شما می‌گوید که یک بیلبورد حتما نباید شیک و تمیز باشد تا منظورتان را منتقل کند، بلکه باید عاقلانه و با دید باز طراحی شود.

بیلبورد خلاقانه پیتزای Donatos


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

قبل از هرچیز باید به این نکته اشاره کنم که برخی از شرکت‌ها برای اینکه بتوانند افراد بیشتری را در مدت زمان کم مجذوب خدمات و محصول خود کنند دست به شراکت با سایر سازمان‌ها می‌زنند. این بیزینسها اگر با یک ایده خلاقانه مانند این تصویر همراه باشند، رشد دو طرفین این شراکت حتمی است و طرفداران هر یک با دیگری آشنا شده و برای یک بار هم که شده، محصول یا خدمات آن شرکت را امتحان می‌کنند. این ایده تبلیغاتی برای شرکت‌های تازه کار بسیار سودآور خواهد بود.

بیلبورد خلاقانه فرهنگ سازی | کنترل سرعت


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

یکی از روش‌هایی که به وسیله آن طراحان سعی در بهبود بخشیدن یک فرایند مشخص دارند، استفاده از بیلبورد‌هایی است که پیامی را به صورت غیر مستقیم و ماهرانه در کمترین زمان به مخاطب القا کنند. در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که یک بیلبورد خلاقانه چگونه با کنار هم قرار دادن چند عدد و مفهوم مختلف، تاثیر بسزایی بر نحوه عملکرد بیننده خواهد گذاشت. وقتی شما متوجه این موضوع می‌شوید که اگر با این سرعت تصادف کنید احتمال دارد 46 روز در بیمارستان بستری باشید، مسلما سرعت خود را کاهش خواهید داد تا از این اتفاق ناگوار جلوگیری کنید

تبلیغ ماشین Ford Mustang


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

همیشه تبلیغات اتومبیل‌ها یک سر و گردن از سایر تبلیغات بالا‌تر است و در آن سعی می شود یک برند لوکس را به مخاطب نمایش بدهد؛ در این بیلبورد شما می‌توانید اوج خلاقیت طراح را ببینید، چگونه؟ اگر به چرخ پشتی ماشین Ford دقت کنید متوجه می‌شوید دودی که از آن خارج می‌شود طبیعی بوده و یک عنصر خارجی می‌باشد؛ برای این کار یک لوله تولید بخار در پشت بیلبورد تعبیه می‌شود تا ایده را تکمیل کرده، موجب افزایش گیرایی اثر شده و اصطلاحا توجه بیننده را بدزدد.

به رخ کشیدن سرعت توسط Ford Mustang


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

بعضی از ایده‌ها به قدری زیبا و چشم‌نواز هستند که برای تولید آنها نیازی به ابزار خاص و پیچیده‌ نخواهیم داشت؛ با ملاحظه تصویر بالا به خوبی متوجه این موضوع می‌شوید. در ادامه مثال قبلی باید گفت شرکت ماشین سازی Ford اتاق ایده‌پردازی منحصر‌به‌فردی دارد که تنها با استفاده از رزین نیمه شفاف، این بیلبورد را به گونه‌ای طراحی کرده است که طبیعت پشت آن را محو و تار نشان می‌دهد و با این روش سعی دارد سرعت ماشین‌های تولیدی خود را به رخ بیننده بکشد و موفق هم بوده است. در سمت راست پایین این بیلبورد، لوگو این شرکت نیز به چشم می‌خورد تا هویت بصری برند را در این ایده ساده مشخص کند.

تبلیغ خلاقانه نوار چسب


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

در اینجا می‌توانیم یک تبلیغ غیر مستقیم و عجیب را مشاهده کنیم که سعی دارد به ما این پیام را بدهد که این نوار چسب بزرگ به قدری قدرتمند است که یک بیلبورد را به دیوار خانه چسبانده است. جالب است، خود این نوار چسب هم به عنوان تبلیغ در راس بیلبورد وجود دارد تا به شما یادآوری کند این کار برای تبلیغ این محصول است. بنابراین همیشه لازم نیست که در بیلبورد‌ها از شعار‌ها یا کلمات استفاده شود، خلاقیت جای تمامی آنها را پر می‌کند.

استفاده از چند بیلبورد متفاوت | داستانی


نمونه بیلبورد خلاقانه خارجی

گاهی اوقات نباید به عرف و یک سبک قدیمی بسنده کرد؛ این بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه از دو عضو جداگانه و مرتبط با هم به وجود آمده‌اند که یکی از آنها طراحی سه بعدی دارد و چشمان بیننده را به خوبی تحریک می‌کند تا متوجه داستان پشت پرده این تبلیغ بشوید. پیام این بیلبورد هم به راحتی قابل درک است و نیازی به توضیحات اضافی ندارد.


خلاقیت بی حد و مرز در تبلیغ
ممکن است در اولین نگاه با صحنه ناراحت‌کننده و وحشتناکی رو‌به‌رو شوید اما اگر مقداری توجه کنید درمی‌یابید که این تبلیغ هیچ حد و مرزی نداشته و در هر حالتی به دنبال اقناع شما است. این ایده خلاقانه شاید بسیار ساده باشد اما در عین حال مغزی متفکر برای ایجاد آن لازم است. این شرکت برای اینکه وانمود کند تیغ‌های تولیدی‌اش تا چه حد تیز و برنده هستند، پرنده‌هایی ماکتی که از وسط نصف شده‌اند را در پایین این بیلبورد قرار داده تا پیام خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما منتقل کند.

ارجحیت کیفیت بر کمیت!

به طور حتم هر شرکتی برای مجذوب کردن تعداد بالای مشتری و افزایش بازدهی فروش تولیدات خود در اولین گام بودجه‌ای که در توان دارد را بررسی کرده و بهترین نوع تبلیغات را برمی‌گزیند. حتی ممکن است گاهی مدیریت یک سازمان، کیفیت یک تبلیغات را بر قیمت آن ترجیح داده و بودجه کمتری را به این کار اختصاص دهد.

قیمت بیلبورد‌ها، با توجه به ابعاد، مکانی که از آنها استفاده می‌شود، جنس متریال به کار رفته در آن و دستمزد ساخت و نصب بیلبورد ارزش گذاری می‌شوند. برخی اوقات برای برآورده کردن یک ایده نو و خلاقانه، مبلغ بالایی را باید پرداخت کرد، به همین منظور باید از کیفیت آن ایده مطمئن شد تا قیمتی که صرف تولید و ارائه آن می‌شود بازخورد خوبی را نیز به همراه داشته باشد.

سخن آخر

هرکدام از نمونه‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم کاربرد‌های خاص و ارزش بخصوص خود را دارا هستند و هر شرکت و مدیری با توجه به اهدافی که در سر می‌پروراند و دستاورد‌هایی که به دنبال رسیدن به آنها است، درباره انتخاب نوع بیلبورد خلاقانه خود تصمیم می‌گیرد.

استفاده از یک طراح متخصص مجرب در این زمینه کمک شایانی به دیده شدن و افزایش بازخورد تبلیغ شما خواهد کرد؛ اصطلاحاََ کار باید به کاربلد سپرده شود، در غیر این صورت مبلغی که جهت طراحی در نظر گرفته شده است پوچ تلقی شده و هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

تنها کلامی که برای گفتن باقی می‌ماند این است که هدف بیلبورد‌ها در بیشتر اوقات اقناع مشتری برای فروش است اما بیلبورد‌های خلاقانه‌ای نیز در سراسر جهان ساخته می‌شوند که به صورت غیر مستقیم مردم را به یک لایف استایل بهتر و استاندارد سوق می‌دهند.


مهم ترین اصل در ایجاد بیلبورد خلاقانه تبلیغاتی چیست؟
توجه به هویت بصری تبلیغ و استفاده از ایده های نو و خلاقانه که سبب درگیر شدن مخاطب با تبلیغ شود جز مهم ترین اصول به حساب می آید
برای ایده پردازی جهت ایجاد بیلبورد تبلیغاتی از کجا باید شروع کرد
به منظور ایجاد ایده برای خلق بیلبورد خلاقانه تبلیغاتی می توان به بزرگ ترین برند های دنیا توجه نمود و از آنها برای ایجاد تبلغات خلاقانه الگو برداری کرد
در طراحی بیلبورد خلاقانه کیفیت مهم تر است یا کمیت ؟
به طور حتم هر شرکتی برای مجذوب کردن تعداد بالای مشتری و افزایش بازدهی فروش تولیدات خود در اولین گام بودجه‌ای که در توان دارد را بررسی کرده و بهترین نوع تبلیغات را برمی‌گزیند. حتی ممکن است گاهی مدیریت یک سازمان، کیفیت یک تبلیغات را بر قیمت آن ترجیح داده و بودجه کمتری را به این کار اختصاص دهد. قیمت بیلبورد‌ها، با توجه به ابعاد، مکانی که از آنها استفاده می‌شود، جنس متریال به کار رفته در آن و دستمزد ساخت و نصب بیلبورد ارزش گذاری می‌شوند. برخی اوقات برای برآورده کردن یک ایده نو و خلاقانه، مبلغ بالایی را باید پرداخت کرد، به همین منظور باید از کیفیت آن ایده مطمئن شد تا قیمتی که صرف تولید و ارائه آن می‌شود بازخورد خوبی را نیز به همراه داشته باشد.