سالهااست که بستر ارتباط مستقیم و آنلاین که توسط اینترنت فراهم گردیده و به صورت شگفت انگیزی رشـد و گسـترش یافته است. به نظر میرسد شـهروندان کشورهای مختلف به این نتیجه رسیده‌اند با ارتباط و اطلاع رسانی آنلاین میتوانند به پیشرفت خود و محیط کمک بیشتری نمایند. با توجه به میلیون‌ها کاربر اینترنت در سراسر جهان بازار وسیع برای توسعه‌دهندگان و کسب و کارهای اینترنتی فراهم‌شده که برای استفاده از فرصت‌های این بازار به نوآوری و حرکت در مسیر پیشرفت تکنولوژی تلاش کرده و هر روز در حال نوآوری و افزودن تکنولوژی‌های مختلف بر اساس چهارچوب وب هستند.

همواره ایجاد فضایی سه بعدی در بستر وب و ساخت (Render) یک سوژه به‌صورت Realtime از خواسته‌ها و اهداف چندساله تیم‌های برنامه نویسی و نرم‌افزاری کوچک و بزرگ در سراسر دانیا بوده‌است. با معرفی تکنولوژی Webgl و طراحی موتورهای گرافیک سه بعدی تحت وب، این امکان به وجود آمده تا دست اندرکاران صنعت IT به آرزوی چندین ساله خود نزدیکتر شوند.
یکی از پیشرفت‌های اخیر فضای وب‌، ارائه محیط سه بعدی در فضای مرورگر هاست. برای ایجاد چنین محیطی نیاز به یک موتور رندر گرافیکی سه بعدی جهت ساخت، پردازش و نمایش اطلاعات است. پس از معرفی WebGL بعنوان زیر ساخت استاندارد برای طراحی موتورهای رندر سه بعدی تحت وب، بسیاری از توسعه دهندگان و شرکت‌ها اقدام به یادگیری و آموزش کارکنان خود در این حوزه نموده و تلاش خود را برای تطبیق با این تکنولوژی بکار بسته‌اند.WEBGL RENDERING DEMOS

WebGL-based graphics engine with the latest technology,
Powerful real-time rendering with countless optimizations & much more
طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب طراحی سه بعدی | ساخت آبجکت سه بعدی تحت وب

موتور گرافیکی سه بعدی تحت وب طراحی شده توسط تیم ما این اجازه را میدهد محصولات صنعتی و تجاری اعم از لوازم خانگی، محصولات و ماشین‌آلات صنعتی، محیط‌های شهری و ساختمانی و غیره را با حجم بسیار مناسب و منطبق با محدودیت‌های سرعتی و پردازشی اینترنت، در فضای وب بصورت کاملاً سه بعدی نمایش دهیم.
همچنین نمایش پروژه‎های سه بعدی مستلزم ایجاد و افزودن متریال به مدل (Object) سه بعدی ساخته شده است، موتور رندر سه بعدی طراحی شده با بهره‌مندی از ابزار توانمند ساخت متریال معمولی و pbr میتواند بدون محدودیت و با حجم بسیار پایین تمامی متریال های مورد نیاز طراحی را ایجاد و به منظور داشتن خروجی واقعی و ریالستیک به محصول سه بعدی اضافه نماید که این گزینه در مقایسه با موتورهای رندر تحت وب موجود قابل رقابت میباشد.

مراحل ساخت و آماده سازی سازه سه بعدی تحت وب

1 - MODELING : ساخت آبجکت مورد نظر و یا دریافت فایل سه بعدی ساخته شده از کارفرما از نرم‌افزارهای سه بعدی رایج مانند Maya, Autodesk 3ds Max, Sketchup, AutoCad, Solid Work, ArchiCAD, Cinema 4D, CATIA, Carrara, Cheetah3D, DesignSpark Mechanical, Houdini IRONCAD, KeyCreator, LightWave 3D و ...

2 - ساخت متریال‌های مورد نیاز با موتور رند تحت وب

3 - MOTION : ایجاد حرکت برای آبجکت‌های ساخته شده

4 - PUBLISH / PREVIW : نمایش سه بعدی محصول در محیط وب جهت بازبینی و تایید توسط کارفرما و رفع نواقص و یا اصلاحات احتمالی

5 - PACKING : ساخت فایل نهایی متناسب با درخواست کارفرما

مزیت‌ها و قابلیت‌های منحصر بفرد

1 - شبیه سازی محصول و ماشین آلات به صورت سه بعدی در محیط وب

2 - امکان نمایش جزئیات دستگاه با قابلیت چرخش به تمامی جهت ه

3 - امکان ایجاد حرکت و اکنش های تعاملی (Interactive Motions) میان دستگاه و بازدیدکننده

4 - امکان میکس فایل صوتی بر روی فایل سه بعدی جهت معرفی و تحلیل محصول سه بعدی برای کاربران

5 - امکان جداسازی (Unpack) شدن دستگاه سه بعدی سازی شده و نمایش نحوه اتصال بخش های مختلف برای بررسی و تحلیل ساختار فنی، مکانیزم دستگاه، نحوه استفاده و ...

6 - امکان آموزش عملکرد دستگاه و خدمات پشتیبانی بصورت سه بعدی از راه دور و برای تیمهای فنی و تکنسینهای شرکت سازنده یا کاربران عمومی

7 - سه بعدی سازی پروژه قبل از اجرا و در زمان تکمیل : این فرایند میتواند جایگزین بسیار مناسب ، اقتصادی و سریع تر از ماکت سازی فیزیکی باشد؛ ضمن اینکه بواسطه خصوصیت نمایشی تحت وب و همچنین تعاملی بودن و حرکت داخل فضای سه بعدی میتواند گزینه قابل اتکا برای پروژه‌های ساختمانی، عمرانی، راه و شهرسازی، راه آهن، کشتی سازی، نفت و گاز، پتروشیمی و ... باشد.

8 - امکان اصلاح و تغییر فرایند تولید قبل از شروع : بواسطه اینکه نمایش سه بعدی بصورت آبجکتیو (Objective) انجام میشود ، لذا قابلیت تغییر ساختار ، متریال (Material)،حرکت های ایجاد شده را دارا میباشد و به مثابه مدل واقعی یا (کانسپت Concept) قبل از ساخت نهایی تلقی میگردد.
لذا تیم‌های ذی ربط امکان بررسی online مدل سه بعدی را دارا میباشند و امکان تغییرات مورد نیاز برای کیفیت مطلوب در تولید نهایی وجود خواهد داشت و پس از اعمال تغییرات لازم محصول مد نظر به فرایند تولید اضافه میگردد.

9 - امکان ایجاد کارگاه و آزمایشگاه سه بعدی جهت موسسات آموزشی و فنی و حرفه ای.

10 - امکان جانمایی مانیتور در محیط سه بعدی و میکس ویدئو آموزشی یا تبلیغاتی بر روی آن. در این حالت کاربر میتواند علاوه بر تحلیل و بررسی تعاملی محصول، ویدئو میکس شده را نیز مشاهده نماید.

استفاده از تکنولوژی سه بعدی تحت وب Webgl تمامی موارد ذکر شده و موارد دیگر را مرتفع میسازد بگونه‌ای که با ساخت یک پروژه سه بعدی آموزشی در زمینه‌های مختلف، کاربران نامحدود میتوانند از طریق اینترنت به فایل مورد نظر دسترسی داشته باشند، آنها را بصورت آنلاین دریافت نمایند و با فعال کردن قسمتهای مختلف آبجکت بصورت مجازی با سوژه تعامل مستقیم برقرار نمایند و آموزش عملی نیز ببینند و همزمان از توضیحات صوتی و تصویری (انیمیشن) مخصوص آن قسمت استفاده نمایند.

شما میتوانید به محتوی صفحات وب سایت رای داده و نظر ارزشمند خود را ثبت نمایید.
طراحی و رندر سه بعدی تحت وب
Rated 4.87/5 - Based on 349 Votes
Thank you for rating this article.

طراحی و خلاقیـتی مضاعفـ ـ ـ


امروزه به دلیل تغییر نوع مصرف و رفتار مصرف کنندگان تبلیغات بسیار خلاقانه تر شده‌اند. به منظور هر چه بهتر رساندن پیام‌های تبلیغی به مخاطبان و متفاوت جلوه نمودن، مطالعات استراتژیک این ارتباط برای شرکت‌های تبلیغاتی امری ضروری‌است. دشوارترین کار در تبلیغات برقرارکردن تعادل میان خلاقیت و اصول اخلاقی و حرفه‌ای است.