امروزه تمامی شرکت‌ها برای آنکه در عرصه رقابت و بازار باقی بمانند، باید قادر باشند خود را به‌خوبی معرفی کنند. معرفی محصولات و خدمات به مشتریان، تبلیغ برند، افزایش فروش، به دست آوردن سهم بیشتری از بازار همگی جزء اهداف تبلیغات محسوب می‌شوند که هر تجارتی با آن‌ها درگیراست. استفاده اصولی از راهنمای تبلیغات نوین مخاطبین را به محصول یا خدمات جذب کرده و برای تجارت و یا برند درآمدزایی میکند.

‌ نام برند شما گاهی تا کیلومترها دورتر خواهد رفت، نام آن را خواهند شنید، به آن اعتماد خواهند نمود، دوستش خواهند داشت، محصولات تحت نام آن را میخرند و حتی بدان فخر خواهند فروخت؛ ولی عده ای حتی نام شما را به عنوان موسس یا مالک برند نخواهند دانست، مگر برندتان همان نامتان باشد. این واقعیتی است که اگر به اطراف خود دقت کنید به وضوح می بینید؛ انسانها کالاهایی را خریداری میکنند که برند یکسانی دارند؛ اما مالک آنها را نمیشناسند. آنان هر بار که میخواهند خرید نمایند به لوگو دقت کرده و محصولات همان برند را میخرند. موسسه‌ای در فاصله‌ای که فرسنگها از مصرف کننده دور است، بدون دانستن نام مصرف کننده، او را به خود وفادار کرده است. برند و برندینگ مشتریان وفادار ایجاد میکند.

چنین سرنوشتی وقتی برای کسب و کاری رقم میخورد که سنگ بنای خود را از همان ابتدا طبق یک استراتژی حرفه‌ای، به صورت صحیحی بنا نهاده است‌، در این مبحث ما به چنین روندی خواهیم پرداخت و سعی داریم تفاوت برندینگ با بازاریابی و فروش را تشریح نماییم.

تفاوت برندینگ با بازاریابی و فروش

برندسازی یا برندینگ به معرفی هویت یک کسب و کار میپردازد ، هویتی که همچون نام خانوادگی از زمان تولد تا آخر عمر کسب و کار همراهش خواهد ماند و مخاطبین این نام را به خاطر خواهند سپرد. برندسازی یکی از اصلیترین گامها در حیات هر کسب و کاری است.

برندسازی و بازاریابی و فروش هر دو با تحقیقات بازار شروع میشوند؛ شناخت بازار هدف کمک میکند تصمیم بگیرید در برند خود، به مصرف کنندگان قول چه تجربه ای را بدهید که آنان واقعا خواستار آن هستند. نحوه انتقال این پیام نیز مهم است تا بهترین راه انتقال پیام مشخص گردد، در همین راستا میبایست مخاطبان شناسایی شده و سلایق آنان درنظر گفته شود.

ارتباط برندسازی با بازاریابی و فروش

شما در بازاریابی و فروش به طور مستمر خلاقیت به خرج میدهید و مزیت‌ها را به شیوه‌های مختلف بیان میکنید و حتی در این راه در محصولات تغییر ایجاد میکنید؛ اما برند متفاوت است، برند ثابت است، متعهد است، اگر تعهد داده میشود با این برند همیشه تک خواهید بود نمیتوانید تابع مد رایج در جامعه بوده و همانند رقبا طرح بزنید و یا رنگ انتخاب نمایید و پیام برندتان را نادیده بگیرید، باید همیشه ویژگی منحصربفردی داشته باشید که احساس خاص بودن را با تبلیغات محصولات یا خدماتتان به مصرف کننده منتقل نماید. این خاص بودن است که مشتری را بارها به سمت شما برمی گرداند و وفادار میسازد. در راستای بازاریابی و فروش، تبلیغات برای هر محصولی می تواند تغییرات زیادی ایجاد کند؛ اما برند تعهد شماست و میبایست همه محصولات به آن تعهد پایبند باشند.

تبلیغات بر اساس برندینگ (هویت بصری برند)

طراحی کاتالوگ و بروشور ، طراحی لوگو ، عکاسی صنعتی و محتواهای متنی المانهای اولیه تبلیغات هستند که میبایست در کنار هم به درستی قرار گیرند. برای مثال طراحی کاتالوگ را در نظر بگیرید، بدون در اختیار داشتن ساختار هویت بصری برند (تعاریفی همچون ساختار طراحی (تبلیغاتی، صنعتی، ژورنالی و ...)، پرتره و یا لند اسکیپ بودن کاتالوگ، فونت‌ها، راهنماهای رنگی و ...)؛ طراحی آن اصولی نخواد بود. نکته دیگر اینکه شناسه گاتالوگ در دست طراحی، لوگویی است که روی جلد آن نقش خواهد بست! پس تعاریف و ساختار لوگو نیز در دستور کار قرار دارد.

امروزه تمامی شرکت‌ها برای آنکه در عرصه رقابت و بازار باقی بمانند، باید قادر باشند خود را به‌خوبی معرفی کنند.

معرفی محصولات و خدمات به مشتریان، تبلیغ برند، افزایش فروش، به دست آوردن سهم بیشتری از بازار همگی جزء اهداف تبلیغات محسوب می‌شوند که هر تجارتی با آن‌ها درگیراست.

معمولاً اکثر مجموعه‌ها هزینه زیادی برای تبلیغات خود می‌کنند. بااین‌حال، نکته اینجاست که این هزینه‌ها تنها در صورتی به نتیجه‌ی مطلوب ختم می‌شوند که از بهترین تکنیک‌های تبلیغاتی برای معرفی محصولات و یا خدمات خود استفاده کنند.

بیاد داشته باشید در صورتی که برند شما به درستی تعریف نشده است میبایست ری برند شود.

ری برندینگ پروسه ای دشوار و پر ریسک در برندسازی است که میتواند سرنوشت یک کسب و کار را دگرگون کند.

این تصمیم بزرگی است که بخواهید با تغییر در برند، دوباره از نو شروع کنید. هر کسب و کاری در ابتدای کار، آرزوها و رویاهای خود را در قالب برند خود به مشتریان معرفی مینماید. سعی میکند برای مشتریان ارزش آفرینی کند و شعار خود را در قالب برند به صورت فشرده بیان نماید؛ اما در مسیر برندینگ یک مجموعه بعد از مدت زمانی، گاهی نیاز به تغییر در ظاهر برند و گاهی حتی تغییر نام تجاری دیده میشود؛ تغییراتی که بدون تحقیقات کامل بازار و پیاده سازی استراتژی درست برندسازی ، میتواند به یک شکست مجدد منتهی گردد.

تیم هنری استدیو خانه عکس و طرح با در اختیار داشتن سالها تجربه و دانش کافی با نگاهی مدرن به صنعت تبلیغات سعی در ارتقاء تصویر بصری بهتری از برندها دارد. ما ادعا نمیکنیم که بهترین هستیم ولی در جهت پیشبرد و موفقیت ، و شکوفایی کسب و کارها تمامی تلاشمان را بکار بستیم و آماده‌ایم درزمینه تبلیغات و نه بنام مشاور بلکه به عنوان یک دوست همراه شما باشیم.