نگاهی جامع به هویت بصری برند

حس درونی و درک باطنی از یک برند خاص؛ ساده ترین تعریف از هویت بصری برند عنوان می شود. در واقع از آنجایی که بیش از 70 درصد ادراک انسان از طریق بینایی است، امروزه بیش از هر زمان دیگری به هویت بصری: برند، کالا و… توجه می شود که به وضوح می توان آن را در طراحی بیلبورد تبلیغاتی مشاهده کرد؛ به عنوان مثال: حتما شما نیز بیلبوردهایی که تنها یک نوشته یا لوگو در آن قرار دارد را مشاهده کرده اید. اما آیا تابحال برایتان این سوال پیش آمده که چنین تبلیغاتی به چه منظور انجام می شوند؟ پاسخ بسیار مشخص است، "ثبت هویت بصری برند، در ناخودآگاه عموم مردم".

کتاب برند چیست و چرا در ایجاد یک هویت بصری قوی مهم است

در بازار رقابتی امروز، ایستادن بیرون از جمعیت برای موفقیت ضروری است و این همانجایی است که یک کتاب برند وارد می شود. اما کتاب برند دقیقا چیست و چرا مهم است؟ و چگونه می تواند به شما کمک کند تا پایه ای محکم برای کسب و کار خود ایجاد کنید؟
ما به تفاوت بین یک کتاب برند و یک راهنمای سبک می پردازیم و نقش‌های منحصر به فرد آنها را در تشکیل ساختار بصری برند و اینکه چگونه هویت بصری شرکت شما برجسته می‌کنند. شما متوجه خواهید شد که چرا داشتن یک کتاب برند خوب برای هر کسب و کاری که به دنبال رشد در یک بازار به طور فزاینده ای شلوغ است، بسیار مهم است. ما همچنین راهنمایی های عملی در مورد چگونگی ایجاد کتاب برند جامع خود را که با چشم انداز و ارزش های شما هماهنگ باشد را ارائه خواهیم داد. همچنین نمونه های الهام بخش از کتاب های برند و راهنماهای سبک را برای جریان دادن این جوانه های خلاقانه تهیه کرده‌ایم. این نمونه‌ها به شما نشان می دهد که این اسناد چقدر می توانند تاثیرگذار باشند. پس چه از ابتدا شروع کنید یا به دنبال اصلاح یک استراتژی برند موجود هستید، این اطلاعات شما را با تمام دانش مورد نیاز برای آزاد کردن قدرت برندسازی خود از طریق یک کتاب برند موثر مجهز می کند.

کتاب برند و راهنمای سبک چیست؟

کتاب برند، که به عنوان دستورالعمل های برند یا راهنمای برند نیز شناخته می‌شود، یک سند جامع است که هویت بصری برند را دربر می‌گیرد. این سند تمام عناصر ضروری را که برند شما را تعریف می‌کنند، از طراحی‌های بصری برند تا لحن صدا و پیام آن را مشخص می‌کند. راهنمای که ثبات را در تمام مواد بازاریابی، کانال های ارتباطی و نقاط تماس با مشتریان تعریف می‌کند. این ظاهر، احساس و شخصیت برند شما را به گونه ای تعیین می‌کند که با مخاطبان هدف شما همخوانی داشته باشد.از طرف دیگر، یک راهنمای سبک به طور خاص بر جنبه‌های بصری برندسازی شما تمرکز دارد. این شامل دستورالعمل‌هایی در مورد استفاده از لوگو‌، انتخاب پالت‌های رنگی‌، انتخاب تایپوگرافی‌ها، سبک استفاده از تصاویر و ویدئوها است – اساسا همه چیز مربوط به چگونگی برند شما باید به صورت بصری خود را نشان دهد. در حالی که هر دو سند به طور نزدیک مرتبط هستند و اغلب به صورت متناوب استفاده می‌شوند. یک کتاب برند شامل تمام جنبه های هویت شرکت شما است – نه فقط تصاویر بلکه پیام‌ها و ارزش‌ها – در حالی که یک راهنمای سبک بر عناصر طراحی خاص تمرکز می‌کند.

تفاوت بین کتاب برند و راهنمای سبک طراحی

وقتی صحبت از ایجاد یک هویت برند قوی می‌شود، دو ابزار کلیدی که معمولا استفاده می‌شود کتاب برند و راهنمای سبک طراحی است. در حالی که ممکن است مشابه به نظر برسند، تفاوت های مشخصی بین این دو سند وجود دارد. کتاب برند اساسا "انجیل" برند شماست!، شامل دستورالعمل‌های جامع در مورد چگونگی پرزنت برند شما از نظر بصری، شفاهی و عاطفی را ارائه می‌دهد. همه المانها را از استفاده از لوگو و پالت رنگ شما گرفته تا لحن استراتژی صدا و پیام را مشخص می‌کند. یک کتاب برند کامل، ثبات را در تمام نقاط تماس برند و مخاطبان خود تضمین می‌کند و به ایجاد یک تجربه موفق از انسجام ساختاری می‌انجامد. از طرف دیگر، یک راهنمای سبک بیشتر بر عناصر بصری هویت برند شما تمرکز دارد. این کتاب به جزئیات مانند انتخاب تایپوگرافی‌ها، سبک تصویر، دستورالعمل‌های آیکونوگرافی و اصول طرح بندی برای مواد بازاریابی مختلف مانند وب سایت ها یا بروشورها می پردازد. راهنمای سبک به عنوان یک ابزار مرجع برای طراحان عمل می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تمام المانهای بصری با اصول طراحی برند شما هماهنگ است.در حالی که هر دو سند نقش مهمی در حفظ ثبات در تلاش های برندسازی شما دارند، مهم است که اهداف منحصر به فرد آنها را درک کنید. کتاب برند جهت استراتژیک کلی را تعیین می کند در حالی که راهنمای سبک دستورالعمل‌های طراحی را ارائه می‌دهد. با ایجاد یک کتاب جامع برند و یک راهنمای سبک طراحی، شما هر عضو تیم خود را از طراحان تا بازاریابان را با دستورالعمل های روشن که به تقویت هویت منحصر به فرد شما کمک می‌کند را توانمند می‌کنید.

چگونه یک کتاب برند ایجاد کنیم

ایجاد یک کتاب برند یک گام ضروری در ایجاد یک هویت برند قوی و منسجم برای کسب و کار شما است. این به عنوان یک راهنمای جامع است که عناصر کلیدی برند شما را از جنبه های بصری مانند رنگ ها و استفاده از لوگو تا لحن صدا و دستورالعمل های پیام رسانی مشخص می کند.برای شروع ایجاد کتاب برند خود ، با تعریف ماموریت ، ارزش ها و ویژگی های شخصیتی برند خود شروع کنید. این به عنوان پایه ای برای تمام اجزای دیگر کتاب عمل خواهد کرد. بعد ، روی تعیین عناصر بصری که نشان دهنده برند شما هستند تمرکز کنید-از جمله تغییرات لوگو ، انتخاب های تایپوگرافی ، پالت های رنگی و سبک های تصویر.وقتی این عناصر اصلی را ایجاد کردید ، بسیار مهم است که دستورالعمل هایی برای پیام رسانی مداوم در کانال های مختلف ارائه دهید. به این فکر کنید که چگونه می خواهید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید – چه از طریق یک لحن دوستانه و گاه به گاه باشد یا یک رویکرد رسمی تر.علاوه بر دستورالعمل های بصری و شفاهی ، نمونه هایی از نحوه استفاده از برند خود را در زمینه های مختلف مانند پست های رسانه های اجتماعی یا مواد چاپی در نظر بگیرید. این به اطمینان از ثبات در برندسازی در تمام نقاط تماس کمک می کند.مطمئن شوید که به طور منظم کتاب برند خود را در صورت نیاز بررسی و به روز کنید. همانطور که کسب و کار شما در طول زمان تکامل می یابد ، ممکن است جنبه های خاصی از استراتژی برندسازی شما نیز تکامل یابد. با نگه داشتن کتاب برند خود با هر گونه تغییر یا اضافه کردن ، می توانید در تمام تلاش های بازاریابی ، ثبات را حفظ کنید.به یاد داشته باشید که ایجاد یک کتاب برند کامل و به خوبی ساخته شده زمان و تلاش می برد اما بدون شک ارزش آن را در ایجاد یک هویت قوی برای کسب و کار شما دارد!

در حقیقت در این بازه زمانی که هر روزه کسب و کارهای زیادی وارد رقابت می شوند، ثبت برند و اهمیت آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است؛ بطور کلی راه و روش های متعددی برای ثبت برند وجود دارند که از جمله آنها می توان به: موزیک اختصاصی برند، بوی، طعم و… برند اشاره داشت؛ اما می توان گفت بهترین و اصلی ترین راه برای ثبت یک برند، توجه عناصر و عوامل موثر بر هویت بصری برند است.

نخستین قدم در ایجاد یک کسب و کار، داشتن یک برند تجاری اختصاصی است. برند تجاری اختصاصی متشکل از ساختار هویت بصری یک مجموعه است که به آن برند بوک یا کتاب تجاری گفته می‌شود.
شاید در ابتدا به نظر برخی از افراد هزینه‌ای اضافه‌ و بی‌فایده باشد، ولی با موفقیت و پیشرفت کاری و توسعه یک مجموعه، مزایای طولانی مدت این فرایند را لمس خواهید کرد و به این قطعیت خواهید رسید که برند بوک اهمیت ویژه‌ای داشته و ارزش هزینه و زمان صرف شده را دارد.

در ابتدای راه بیایید به این مفهوم بپردازیم که کتاب تجاری یا برند بوک چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ چرا میبایست برای آن وقت گذاشت و چگونه می‌توان به بهترین شکل آن را پیاده‌سازی کرد.

برند بوک‌ چیست؟

کتاب تجاری یا برند بوک را می‌توان به عنوان راهنمای سبک نام تجاری و یا راهنمای نام تجاری نیز نامید.

اساساً برند بوک یک سند است که رهنمودهای متفاوت و ساختار بصری را جهت حفظ هویت برند در تمام جنبه‌های تبلیغاتی درخود دارد. کتاب تجاری می‌تواند شامل موارد متعددی باشد و بسته به نوع فعالیت هر مجموعه المانها و الزامات آن نیز تغییر یابد.

الزامات مشترک تمامی برند بوک ها شامل موارد ذیل است :

آرم‌ها و لوگوها (فرمتهای متنوع و قابل استفاده)
لوگو شما نمایش بصری برند شما است، بنابراین بسیار مهم است که دستورالعمل هایی را در مورد استفاده از آن ارائه دهید. این شامل مشخصات در مورد اندازه ، تغییرات رنگ ، نیاز به فضای روشن ، و هر گونه dos و donts زمانی که آن را به نمایش لوگو می آید.
پالت‌های رنگی (Color Legends)
رنگ ها احساسات را برانگیخته و نقش مهمی در برندسازی دارند. کتاب برند شما باید رنگ‌های اصلی و ثانویه را همراه با کدهای Hex خاص یا کدهای رنگی پانتون برای استفاده مداوم در تمام المانها را تعریف کند.
تایپوگرافی ها و تعریف فونتها
ساختار طراحی‌های گرافیکی
تصویر سازی‌ها (Illustrations)
تصاویر می توانند حجم را در مورد اخلاق برند شما ارتباط دهند. شامل دستورالعمل هایی در مورد ترجیحات سبک عکاسی (به عنوان مثال، عکس‌های تبلیغاتی یا المانهای تصورسازی شده) ، درمان های تصویری (مانند فیلترها یا سبک های برش)
لحن برند
طراحی ست یا اوراق اداری (شامل سربرگها، پاکتهای نامه، کارت ویزیت، کاور لوح فشرده و ... )
طراحی کارت شناسایی پرسنل
طراحی یونیفورم ها
طراحی صفحه نخست وب سایت (Landing Page)

طراحی برند بوک

چرا برای کسب و کار خود به یک برند بوک احتیاج داریم؟

یکی از بارزترین و مهم‌ترین مزیت داشتن یک کتاب تجاری یا برند بوک این است که به کسب و کار ما ساختار و انسجام می‌بخشد.
این ثبات ساختاری باعث ایجاد شخصیت فوق العاده‌ای از برند و شرکت شما در بین مخاطبین می‌شود که در واقع معرف کار شما خواهد بود و اگر به آن در دراز مدت متعهد باشید، اعتماد را با خود به همراه خواهد داشت. وقتی مخاطب شما می‌بیند که در رنگبندی، تن صدا و استفاده از آرم در همه بسترها و طراحی‌ها یکپارچه است، در واقع به مخاطبین القا میکنید که شما برندی هستید که می‌توانند به آن اعتماد کنند.
از طرفی دیگر داشتن یک کتاب تجاری استاندارد، تصویر و شخصیت یک شرکت را تعریف میکند و تقریبا بر همه‌ی جنبه‌های ارتباطی شرکت نظارت می‌کند و پیامی یکپارچه را ارائه می‌دهد که همیشه با نام تجاری شرکت همراه است.چگونه برای شرکت خود یک برند بوک ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک کتاب تجاری شما باید مراحل متفاوت و زیادی را طی کنید، که ما در اینجا تعدادی از آنها را به اختصار شرح خواهیم داد.

ایجاد نام و شعار تجاری

در قدم اول برای ایجاد یک برند بوک شما احتیاج به یک‌ نام تجاری برای شرکت یا کسب و کار خود دارید. نام تجاری در واقع شرکت و هدف شما را به صورت مختصر توضیح می‌دهد و شامل ارزش‌ها و ویژگی‌های مجموعه و برند شما است. همچنین با ایجاد شعار تجاری در کنار لوگو شما برای شرکت و کسب و کار خود به یک هویت بصری سازمانی دست خواهید یافت.

امضا برند

از دیگر راه های طراحی برند بوک؛ می توان به امضا اختصاصی برند اشاره داشت؛ امضا برند شما می تواند ترکیبی از لوگو، محصول و شعار کسب و کار شما باشد؛ امضا برند به عنوان روشی بلند مدت برای سرمایه گذاری بر روی هویت بصری شناخته می شود. یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک امضا خاص استفاده از لوگو تایپ میباشد؛ طراحی لوگو تایپ به شما کمک می کند تا به راحتی عناصر مختلف را با یکدیگر تلفیق کرده و امضا اختصاصی خود را ایجاد کنید.

ایجاد یک هدف برای برند

پس از ایجاد نام تجاری خود باید به ایجاد یک هدف برای شرکت و کسب و کار خود فکر کنید. برای ایجاد یک هدف بهتر است ابتدا به این موضوع فکر کنید که چه تفاوتی را می‌خواهید در جهان پیرامون و بازار رقابتی خود ایجاد کنید. این مرحله موجب می‌شود که کارمندان شرکت بدانند می‌توانند در راستای اهداف شما تلاش کنند یا خیر، همچنین باعث ایجاد تمایز کاری بین برند شما با سایر برندها می‌شود.

ایجاد یک شخصیت تجاری

ایجاد یک شخصیت تجاری یک عنصر اصلی در تنظیم لحن پیام رسانی برند شما در تمام کانال‌های ارتباطی است. همچنین این مورد هم مانند ایجاد یک نام تجاری باعث تکمیل هویت بصری سازمانی شما و انسجام بیشتر آن خواهد شد.

پترن و بافت برند؛ عناصر مهم تشکیل دهنده برند شما

روش دیگر که به وضوح در برندهای خارجی می توان آن را مشاهده کرد، استفاده از پترن و بافت برند است؛ بافت برند شما می تواند ترکیبی از حروف و لوگو برند شما باشد که به صورت منظم در کنار هم قرار گرفته اند. پترن یا همان بافت اختصاصی برند شما می تواند، طراحی وب سایت ، طرح روی محصولات، سربرگ، بسته بندی و… برند شما را دربرگیرد.


طراحی شخصیت تجاری

پیدا کردن مخاطبان هدف

مورد دیگری که برای ایجاد یک کتاب تجاری حرفه‌ای لازم است، پیدا کردن مخاطب برای اهداف شرکت شما است. درک بازار هدف نیز به همان اندازه مهم است. اینکه می‌خواهید چه قشری از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند، کدام محصولات را میبایست در وب‌سایت و کدامیک را با ایمیل معرفی کنید و ... برای ایجاد یک کتاب تجاری اهمیت ویژه‌ای دارد.

روند شناسایی و درک بازار هدف به شما این امکان را می‌دهد، تا برنامه‌ای منسجم‌تر داشته باشید و بتوانید مخاطبین بیشتری را جذب نمایید. برای شناسایی مخاطبان خود باید درک درستی از نیازها، ارزش‌ها و خواسته‌های آنها داشته باشید و تمامی مخاطبان خود را در نظر بگیرید.

نحوه ایجاد و مراحل طراحی برند بوک چیست ؟

مراحل طراحلی برند بوک شامل موارد زیر می شود

طراحی لوگو

ارائه یک لوگو مشخص و قابل شناسایی یک چیز است و اطمینان از بهینه ماندن آن در محیط‌های مختلف، موردی دیگر.
این قسمت از کتاب تجاری شما میبایست شامل تمام نسخه‌های تایید شده طراحی لوگو شما و نحوه استفاده از آن در بسترهای گرافیکی مختلف اعم از سربرگ، پاکت‌ها، پوسترها، کاور و ویدئوهای تبلیغاتی، بسته بندی و ... باشد.طراحی ست پالت رنگ

پالت رنگی برند شما عنصر دیگری است که به کسب و کار شما ساختار ظاهری پایداری می‌دهد. بیشتر برندها چهار یا تعداد کمتری رنگ اصلی دارند که متناسب با رنگ آرم و لوگوی طراحی شده‌ی آنها هستند. به علاوه طراحی پالت رنگ به سلیقه شما نیز بستگی دارد ولی بهتر است کمی بیشتر در مورد آن تحقیق کنید تا شاهد تاثیرگذاری بیشتر آن باشید.

تایپوگرافی

برای کاربردهای چاپی و دیجیتالی میبایست سبک قلم مشخصی وجود داشته باشد. در طراحی برند بوک شما، تایپوگرافی باید نحوه و زمان استفاده از قلم‌های خاص، انواع تایپ مورد قبول و همچنین دستورالعمل‌های مربوط به یک ظاهر طراحی شده، اندازه و استفاده از رنگ را پوشش دهد.

لحن برند

همانند سایر عناصر موجود در این لیست، لحن برند شما میبایست در تمام کانال‌های ارتباطی یکپارچه باشد، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، اطلاعیه‌های مطبوعاتی، پست‌های وبلاگ، تبلیغات و ... که چشم انداز، ارزش‌ها و مخاطبان هدف را تحت تاثیر قرار خواهد.

طراحی کاراکتر (ماسکوت)

روش دیگر که به وضوح در برندهای خارجی می توان آن را مشاهده کرد، استفاده از پترن و بافت برند است؛ بافت برند شما می تواند ترکیبی از حروف و لوگو برند شما باشد که به صورت منظم در کنار هم قرار گرفته اند. پترن یا همان بافت اختصاصی برند شما می تواند، طراحی وب سایت ، طرح روی محصولات، سربرگ، بسته بندی و… برند شما را دربرگیرد.

طراحی خلاقانه برند بوک

یک کتاب تجاری بنا شده بر استراتژی و انعطاف، همسویی و انسجام کسب و کار شما را به ارمغان می‌آورد. برای جلوگیری از سردرگمی، برند بوک تجاری شما میبایست با جزئیات کامل، همه مبانی احتمالی را در نظر گیرد تا همه درک یکسانی از آن داشته باشند. این اتفاق به هر کارمندی در مجموعه چارچوبی مشخص میدهد، در عین حالی که به آنها آزادی عمل لازم را نیز خواهد داد.طراحی برند بوک

تضمین هماهنگی برند با کتاب برند و راهنمای سبک شما

ایجاد یک کتاب برند و راهنمای سبک اولین گام در ایجاد یک هویت برند قوی است. گام مهم بعدی این است که اطمینان حاصل کنید که کل تیم شما دستورالعمل های ارائه شده در این اسناد را درک و دنبال می‌کند.ثبات در مورد برندسازی کلیدی است. برای هر کسی در سازمان شما ، از مدیران سطح بالا تا کارمندان خط مقدم ، مهم است که با ارزش های برند ، پیام رسانی و عناصر بصری شما هماهنگ باشد. این تراز به ایجاد یک تجربه برند منسجم و متحد برای مشتریان شما کمک می کند.
در اینجا برخی از استراتژی هایی که می توانید برای اطمینان از هماهنگی برند اجرا کنید:

1. آموزش: ارائه جلسات آموزشی یا کارگاه های آموزشی جامع برای همه کارکنان که در آن آنها می‌توانند در مورد اهمیت حفظ برندسازی سازگار در تمام نقاط تماس با مخاطبان را یاد بگیرند. مطمئن شوید که آنها درک می کنند که چگونه نقش های فردی آنها به تصویر کلی برند کمک می‌کند.
2. ارتباط: به طور منظم به روزرسانی ها یا تغییرات در دستورالعمل های برندسازی را از طریق کانال های داخلی مانند خبرنامه های ایمیل یا سیستم عامل های اینترانت ارتباط دهید. ارتباط باز را تشویق کنید تا کارمندان احساس راحتی کنند و در مورد هر جنبه ای از کتاب برند سوال بپرسند یا توضیح بگیرند.
3. قالب ها و منابع: قالب‌ها و منابع را که با دستورالعمل های برند شما برای مواد بازاریابی مختلف، ارائه‌ها، ایمیل‌ها و غیره هماهنگ است، توسعه دهید. این کار باعث می شود که کارکنان بدون نیاز به شروع از ابتدا، ثبات را حفظ کنند.
4.روند بررسی: ایجاد یک فرآیند بررسی که در آن افراد تعیین شده مواد بازاریابی را قبل از انتشار یا توزیع خارجی بررسی می‌کنند. این پروسه تضمین می کند که همه چیز با استانداردهای تعیین شده در کتاب برند شما مطابقت دارد.
5. ابزارهای همکاری: از ابزارهای همکاری استفاده کنید که به تیم ها اجازه می‌دهد تا به طور یکپارچه با هم کار کنند در حالی که به طور همزمان به دستورالعمل های برندسازی پایبند هستند – اطمینان از ثبات در پروژه های مختلف حتی زمانی که چندین عضو تیم درگیر یک پروژه مشترک هستند.
6.نظارت و بازخورد: به طور منظم کانال های بازخورد مشتری (مانند نظرات رسانه های اجتماعی) و همچنین بازخورد داخلی از کارکنان را در مورد چگونگی موثر بودن آنها در تجسم ویژگی های برند مورد نظر شرکت که در بخش راهنمای سبک کتاب برند شما مشخص شده است ، نظارت کنید و از این بازخورد برای بهبود و اصلاح مداوم استراتژی برندسازی خود استفاده نمایید.

تعرفه طراحی هویت بصری چقدر می باشد ؟

میزان تعرفه طراحی هویت بصری و یا قیمت طراحی برند بوک عدد و معیار مشخصی ندارد و نمی توان برای آن قوانین مشخص قیمتی گذاشت زیرا عوامل مختلف در این طراحی دخیل می باشد که باید برای آنها تصمیم مشخصلی اتخاذ گردد از این رو نیاز به تعداد جلسات هماهنگی بین کارفرما و مجری نیاز می باشد

طراحی خلاقانه برند بوک در طولانی مدت مانع از کهنه شدن آن می‌شود و زمانی که پس از سالها تلاش به عقب نگاه میکنید برندی خواهید دید رشد یافته در بستری یکپارچه و موفق.

در این مطلب به صورت جامع به مهم ترین مسائل طراحی برند بوک و هویت بصری برند پرداختیم؛ نکته ای که در این میان باید به آن توجه داشته باشید، دانستن این مسئله است که هویت بصری همانقدر که موثر و تاثیر گذار است، می تواند نتیجه ای عکس آن چیزی که تصور می کنید را برای شما به همراه داشته باشد. از همین رو پیشنهاد می شود از ابتدای مراحل گرافیکی برند خود اعم از: طراحی لوگو، طراحی کاتالوگ ، بافت، طراحی بروشور و… کار را به دست افراد متخصص این حوزه بسپارید؛ کمی هزینه بیشتر در بازه بلند مدت قطعا برای شما موثر و سودآور خواهد بود.