طراحی بیلبورد | بیلبورد یا آگهی‌نما (مصوبه فرهنگستان زبان)، به تابلوی بزرگی گفته می‌شود که فضای مناسبی برای نصب آگهی، در اختیار دولت، صنعتگران و عرضه کنندگان کالا می‌گذارد. بطور کلی بیلبورد به هر فضای خارجی که امکان نصب آگهی بر آن باشد اطلاق می‌شود. اما امروزه، بیشتر به معنای تابلوهای بسیار بزرگ و نورپردازی شده ‌است که بر پایه‌های بلندی قرار گرفته و از فواصل دور قابل دیده شدن هستند.

امروزه آگهی نما ها مجموعه‌ای از تصاویر بزرگ هستند، ممکن است بعضی از آنها مضحک، عجیب و غریب و گاهی کنایه آمیز به نظر آیند. ما به عنوان بیننده می‌توانیم دیدگاه‌های مختلفی نسبت به هر آگهی نما داشته باشیم اما این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که بیلبوردها، نماد جریان دائمی و روان زندگی هستند.

ساخت این دسته از تبلیغات شهری و جاده‌ای نیازمند تسلط بر اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی می‌باشد که در صورت پیروی از آنها، بیلبورد تولید شده بازدهی بهتری خواهد داشت.

امروزه تبلیغات محیطی به عنوان راهی برای سرمایه گذاری بر روی افکار مردم شناخته می‌شود؛ راه‌حلی نوین که صاحبان کسب و کار را قادر می‌سازد تا نام خود را در ناخودآگاه مردم ثبت کرده و در نتیجه به برند شدن خود کمک کنند. تا چندی پیش تبلیغات شهری تنها به طراحی بیلبورد تبلیغاتی ، مبلمان شهری و CLB ها خلاصه می‌شد؛ اما امروزه روش‌های به‌روزتری برای تبلیغات محیطی و طراحی بیلبورد شهری ارائه می‌شوند و این گستردگی موجب شده است که تبلیغات امروزی بازدهی بالاتر و مطلوب‌تری نسبت به سایر تبلیغات محیطی قدیمی داشته باشند؛ یکی از اساسی‌ترین فاکتور‌ها برای تبلیغات مطرح شده، دانستن چندین قانون طراحی بیلبورد تبلیغاتی می‌باشد که به ایده‌پردازی بی‌سابقه و جدید شرکت‌ها کمک شایانی می‌کند. در ادامه به چند اصل مفید در طراحی بیلبورد تبلیغاتی اشاره خواهیم کرد که موجب افزایش شناخت شما با این موضوع خواهند شدنمونه طراحی‌‌های انجام شده بیلبورد تبلیغاتی

دیباچه آگهی نما ها

پیشینه آگهی‌نما به اولین تمدن‌ها باز می‌گردد. در تاریخ مصر باستان به ستونهای سنگی اوبلیسک که ستون‌هایی چهاروجهی با نوک هرمی شکل هستند، برمی‌خوریم. این ستون ها معمولاً از سنگ یک‌تکه ساخته شده‌اند و نه تنها جنبه تزئینی داشتند، بلکه برای ترویج مذهب مصریان باستان به کار می‌رفته‌اند و بر روی آنها جملات مذهبی و دعاهای مختلف کنده کاری شده است. همچنین اوبلیسک‌هایی وجود دارند که بر روی آن‌ها قوانین مهم کشوری نوشته شده‌اند و در معرض دید عموم قرار می‌گرفته‌اند. هرچند مطالب موجود بر این ستونها محدود به موارد مذهبی و سیاسی است، اما بدون شک در تعریف امروز از تبلیغات می‌گنجد.در حقیقت این ستون‌ها سعی داشتند نوعی نگرش مذهبی یا سیاسی را در اذهان عمومی جلوه‌گر کرده و به زبان امروزی، آنها را تبلیغ کنند بنابراین شروع تبلیغات محیطی از سال‌ها پیش رقم خورده است.

چاپ اولین پوستر

اولین قدم‌ها در مسیر تبلیغات در سال ۱۴۵۰، زمانی که یوهان گوتنبرگ Johannes Gutenberg ماشین چاپ قابل حمل را اختراع کرد، با انتشار برگه‌های آگهی دستی، تبلیغات به شکل امروزی آن به مردم معرفی شد. در سال ۱۷۹۶، با تکمیل روش‌های لیتوگرافی، اولین پوستر تصویر سازی شده، به وجود آمد. به مرور زمان، مردم به دنبال جاهایی مناسب برای نسب آگهی‌های خود بودند تا در محدوده زمانی مشخص، بیشترین بازدیدکننده و بالاترین تأثیر را داشته باشد، به این ترتیب، ستون‌ها و جعبه‌های ویژه نصب آگهی در نقاط پر رفت ‌و آمد شهرها برپا شد.و به نوعی سبک تبلیغات را بروزرسانی کرد. این پیشرفت موجب شد که مردم آشنایی بیشتری با مقوله تبلیغات و پوستر‌های تبلیغاتی داشته باشند و همین امر شرکت‌های متعددی را تشویق به ساخت و ارائه تبلیغات نوآوری شده کرد.

اولین بار تبلیغات در حاشیه جاده‌ها توسط بازرگانان و کسبه محلی آمریکایی استفاده شد. آنها علامت‌ها و تابلوهایی را در کنار دیوارها و نرده‌ها نقش می‌کردند یا پوسترهایی را بر روی تیرهای تلگراف، دیوارها و یا هر محل ممکن نصب می‌کردند. در نیویورک در سال ۱۸۳۵، اولین پوستر بسیار بزرگ در فضای خارجی نصب شد. این پوستر در ابعاد ۱۵ متر مربع توسط چاپخانه جرد بل (Jared Bell) برای تبلیغ یک سیرک به چاپ رسید.قرن بیستم و تحولات تبلیغاتی: در سال‌های ۱۹۰۰، در صنعت تولید آگهی‌نما اتفاق بزرگی رخ داد. صنایع و شرکت‌های بزرگ برای تبلیغ کالاهای خود در بازارهای داخلی، به استفاده گسترده‌ای از بیلبورد پرداختند. بر روی بیلبوردها تصاویر بزرگ و پرجلوه از خمیردندان و صابون گرفته تا انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها ظاهر شدند. در دوران جنگ، تبلیغات روی بیلبوردها، بر روی بسیج نیروها و دفاع از کشور و شعارهای وطن پرستانه متمرکز می‌شد. این تمرکز در دوران صلح، بر روی بهبود بخشیدن به شیوه زندگی و تبلیغ برای آخرین دستاوردهای صنعتی بود.

بیلبورد در دنیای امروز

امروزه با ظهور فناوری دیجیتال، تابلوهای دست‌نویس و نقاشی‌شده، جای خود را به نسخه‌هایی از تصاویر دیجیتالی داده اند که بر روی سطوح مختلف، چاپ و نصب می‌شوند. این تصاویر در همه جا دیده می‌شوند: بدنه اتوبوس‌ها، کیوسک‌ها، سردر مغازه‌ها، بدنه تاکسی‌ها، داخل فروشگاه‌های بزرگ و فرودگاه از جمله مکان‌هایی هستند که در آن‌ها این تصاویر به چشم می‌خورند. از ابتدایی‌ترین تمدنها تا به امروز، بشر از تابلوی تبلیغاتی در هر شکل و اندازه به امید یافتن بازاری برای کالاهای مادی و معنوی خود سود جسته است.و این امر موجب شد تا با گذر زمان اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی نیز دستخوش تغییر شوند. در حقیقت هر زمانی از تاریخ تنها چند اصل مفید در طراحی بیلبورد را به خود اختصاص می‌داد و با پیشرفت نسل‌های بعد این اصول شناخته شده تغییرات فراوانی را به خود می‌دیدند.

این کار موجب ارتقاء بسیاری از جنبه‌های زندگی شده‌است و به نوعی آسودگی بیشتر عموم مردم را به همراه داشته است؛ در گذشته هنگامی که یک کالا یا خدمات جدید تولید می‌شد با سختی فراوانی به فروش می‌رسید اما امروز با پیشرفت عرصه تبلیغات، بیلبورد‌های تبلیغاتی کار تمامی افراد را راحت‌تر کرده‌اند. در حقیقت آنها مبدل به یکی از محبوب‌ترین وسایل خبررسانی شده‌اند. بنا به گفته یکی از متخصصان، دلیل این محبوبیت یا به خاطر مخاطب فراوان و قیمت مناسب آن است. امروزه مردم بیشتر وقت خود را در خودروها و در حال تردد در خیابان‌ها می‌گذرانند و تابلوها میتوانند نظر آنها را جلب نمایند بنابراین اگر یک شرکت بتواند بیلبورد استانداردی را طراحی کرده و در اماکن عمومی به نمایش بگذارد به راحتی می‌تواند موجبات پیشرفت خود را فراهم کرده و در کمترین زمان مخاطبان بی‌شماری را به سمت محصول یا خدماتی خاص سوق دهد و به افزایش فروش مطلوبی دست یابد.

انواع مختلف بیلبورد

  • - تابلوهایی که در مکان‌های بزرگ مثل بزرگ‌راه‌ها نصب می‌شوند و عمدتاً مستطیلی هستند.
  • - تابلوهایی که در پیاده‌روها نصب می‌شوند و چون فضای کمتری وجود دارد قطعشان عمودی است.
  • - تابلوهایی که در راهروها یا آسانسورها و... نصب شده است.

واضح است که قطع کار در نوع طراحی اثر زیادی دارد. بطور مثال در تابلوهای بزرگ یا بیلبوردها، احتیاج نیست که حتماً رنگ‌هایی با کنتراست (تضاد) زیاد داشته باشیم. نکته دیگر این است که ما در میادین یا پارک‌ها تابلوهایی می‌بینیم که خیلی حساب شده هم هستند ولی متاسفانه استفاده نادرست از قطع‌های متفاوت و هم استفاده از داربست‌هایی نامناسب‌تر باعث سردرگمی بیننده و از بین رفتن سلامت بصری آن‌ها می‌شوند.
نکته بعدی که در طراحی بیلبورد بسیار موثر و با ارزش است رساندن پیام در زمان کوتاه است. به همین خاطر به خصوص در بزرگراه‌ها و مکانهای شلوغ نباید در پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی از عناصر تصویری زیاد استفاده کرد. چون کسی که سوار ماشین است تا مفهوم تابلو را در آن شلوغی درک کند، از آن منطقه عبور کرده است به یاد داشته باشید که تمامی نکات گفته شده بر خلاف اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی هستند و طراحان این عرصه از این نکات منفی دوری می‌کنند.

کاربردها و موارد استفاده آگهی نما ها

در بسیاری از کشورها، تخته‌های آگهی به مردم کمک می‌کنند تا محل هایی که برای غذا خوردن، خوابیدن یا تهیه بنزین تعبیه شده است را به راحتی پیدا کنند. در کشوری مانند آمریکا که دارای بزرگراههای متعدد و مسافتهای طولانی و خالی از سکنه بین شهری است، وجود چنین تابلوهایی برای مسافرین غریب و خسته، نعمتی است.
تابلوهای آگهی به بسیاری از شرکت‌ها و دارندگان صنایع مختلف کمک می‌کنند. وجود این تابلوهای بزرگ، برای شرکت‌ها و تجارت‌های نوپایی که قادر به پرداخت هزینه تبلیغات تلویزیونی نیستند، بسیار مفید بوده است. در مقایسه با قیمت تبلیغات تلویزیونی و رادیویی و کم نتیجه بودن تبلیغات در داخل مجلات و روزنامه‌ها، بیلبورد، می‌تواند با هزینه کمتر، بیشترین تعداد مخاطب را داشته باشد.اما طراحی خوب و استاندارد بیلبورد مهمتر از محل نصب آن است و می‌بایست بر اساس چندین قانون طراحی بیلبورد تبلیغاتی صورت بگیرد تا نتایج‌ قابل قبولی را به همراه داشته باشد.

نکات کلیدی برای طراحی بیلبورد خلاقانه به همراه کاهش هزینه طراحی بیلبورد

طراحی بیلبورد زمینه وسیع و گسترده‌ای را شامل می‌شود؛ همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد امروزه روش‌های متعددی برای طراحی بیلبورد وجود دارد که می‌توانید با توجه به بودجه، نیاز کاری و وسعت کسب کارتان از آنها استفاده کنید. اما قبل از هر اقدام بهتر است مشخص کنید که چه چیزی را می‌خواهید در معرض دید عموم مردم قرار دهید؟ یک محصول خاص یا تنها نام برند؟ برای پاسخ به چنین سوالی بهتر است به محل نصب بیلبورد تبلیغاتی خود توجه داشته باشید؛ به عنوان مثال برای استفاده از بیلبوردهای نصب شده در اتوبان و بزرگراه‌ها بهتر است هدف نام برند شما باشد، در چنین صورتی با استفاده از چند روش تبلیغاتی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بیلبورد شما حتما دیده می شود ناگفته نماند که اگر هدف تبلیغات خود را با توجه به مکان قرار‌گیری آن مشخص نکنید احتمال بروز مشکلات و یا کاهش بازخورد تبلیغتان بالا خواهد رفت؛ بنابراین دریافتید که کوچک‌ترین نکات در عرصه تبلیغات، می‌توانند نتایج بزرگی را به همراه داشته باشند.

طراحی و خلاقیت

مهم نیست هدف شما از اجاره بیلبورد به نمایش گذاشتن نام برند یا یک محصول خاص است؛ اولین و مهم ترین چالش پیش و روی شما طراحی هویت بصری بشکل خلاقانه و هدفمند می‌باشد که می‌بایست توجه دوچندانی نسبت به آن داشته باشید؛ پیشنهاد می‌شود حتی اگر قصد دارید برند خود را به مردم نمایش دهید، حتما به روشی خلاقانه محصول خود را در بیلبورد قرار دهید و به عموم مردم بگویید که قصد دارید چه خدمات یا محصولی را به آنها ارائه دهید برای اطمینان از جدید بودن طرح‌هایتان می‌توانید از رقبای خود تجربه کسب کرده و یا از ایده‌پردازانی که با طرح‌های نوآوری شده آشنا هستند کمک بگیرید. فراموش نکنید که ایده‌پردازی قدرتمند در عرصه تبلیغات، نیمی از موفقیت شما را به ارمغان می‌آورد.

محدودیت استفاده از کلمات در طراحی بیلبورد

طبق اطلاعات بدست آمده باید بدانید که تنها 7 تا 10 ثانیه زمان دارید تا بیلبورد تبلیغاتی خود را در معرض دید عموم مردم قرار دهید؛ حال سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم مطمئن شویم که افراد بیلبورد را مشاهده می‌کنند؟ پاسخ به این سوال در طراحی خلاقانه و ساده خلاصه می شود؛ استفاده از جلوه های بصری در کنار کلمات ساده و خوانا بهترین راه حل پیشنهادی برای طراحی بیلبورد خلاقانه است. با توجه به اینکه تنها 7 تا 10 ثانیه، برای جذب نظر مخاطبان زمان دارید؛ برای استفاده از محتوا متنی باید توضیح و نوشته مورد نظر خود را در 8 تا 10 کلمه خلاصه کنید. توجه داشته باشید این تعداد شامل: نام برند، شماره‌های تماس و دیگر راه‌های ارتباطی می‌شود که می‌بایست حتما در بیلبورد شما ذکر شوند.

فونت، اندازه و تصاویر مناسب در طراحی و اجاره بیلبورد

به منظور استفاده از کلمات در بیلبورد خود مانند طراحی کاتالوگ حتما در نظر داشته باشید که باید استفاده از فونت‌های پیچیده و ناخوانا را فراموش کنید؛ مهم نیست فونت مورد نظر شما چقدر جذاب است! نکته حائز اهمیت استفاده از فونت‌های ساده، خوانا و Bold است. بطور کلی سایز کلمات و جمله مورد نظر شما باید به اندازه‌ای باشند که به راحتی از فاصله دور نیز بتوان آنها را مشاهده کرد؛ ضمنا باید بدانید که نام برند باید اندازه بزرگتری نسبت به دیگر المان‌های بیلبورد تبلیغاتی شما داشته باشد در واقع این نکته می‌تواند جزو برترین و مهم‌ترین اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی محسوب شود، چرا که تشریح موضوع مد نظرتان با استفاده از فونت مناسب امکان‌پذیر خواهد بود.

مسئله مورد توجه بعدی مربوط به تصاویر است؛ عمیقا می توان گفت استفاده از تصاویر خلاقانه و خیره کننده، تاثیر بسزایی در دیده شدن بیلبورد تبلیغاتی شما دارد. برای انتخاب تصویر مورد نظرتان، پیشنهاد می‌شود استفاده از تصاویر دانلودی را فراموش کنید! از آنجایی که تعرفه طراحی بیلبورد امروزه قیمت‌های قابل توجهی را در بر می‌گیرد، با استفاده از تصاویر دانلودی و در واقع دیده شده نه تنها نظری را به سمت خود جذب نمی‌کنید، بلکه آنها را از برند خود دور می‌سازید. پس بهتر است کار خود را به یک طراح با تجربه و خلاق بسپارید؛ در کل می توان گفت: تصویر بیلبورد شما باید ساده، کم جزئیات و در عین حال جذب کننده باشد و با سایر عکس‌های موجود در اینترنت و فضای مجازی نقطه اشتراک کمی داشته باشد.

طرح دلخواه خود را فراموش کنید!؟؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که صاحبان کسب و کار اغلب به آن توجه نمی‌کنند؛ در نظر نگرفتن افراد عموم جامعه است! در واقع مهم نیست طرح مورد علاقه شما چیست؟ باید بدانید که هدف از طراحی بیلبورد تنها و تنها جذب نگاه عموم مردم است. تجربه شخصی بنده ثابت کرده که بسیاری از کارفرمایان و صاحبان کسب و کار تنها با در نظر گرفتن نظر و سلیقه شخصی، اغلب سبب دیده نشدن بیلبورد و در نهایت هدر رفتن هزینه طراحی بیلبورد خود می‌شوند.

مهم، کلیدی و اساسی؛ انتخاب رنگ بیلبورد تبلیغاتی

در ادامه مطلب بالا توجه به این نکته حائز اهمیت است که: بیشترین اختلاف نظر کارفرما و طراح اغلب در انتخاب رنگ است؛ توجه داشته باشید که انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی دیده شدن بیلبورد تبلیغاتی شما تاثیر دارد و بخش اعظمی از اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی را به خود اختصاص می‌دهد. به منظور انتخاب رنگ برای طراحی بیلبورد استفاده از رنگ های متضاد و روشن بهترین انتخاب پیش و روی شماست؛ رنگی را انتخاب کنید که عموم مردم را وادار سازد تا بیلبورد شما را نگاه کنند؛ ضمنا برای استفاده از بیلبورد تبلیغاتی می‌توانید از رنگ سازمانی، طراحی لوگو انجام شده و سایت خود استفاده کنید.

سفارش بیلبورد تبلیغاتی چگونه انجام می شود ؟

شما می توانید در همین صفحه و از فرم زیر نسبت به نوع سفارشی که مد نظر خودتان می باشد اقدام نمائید همچنین می توانید هزینه بیلبورد تبلیغاتی مورد نظر خود را در انتها مشاهده نمایید و نسبت به بودجه بندی پروژه خود راحت تر تصمیم بگیرید پس از بررسی توسط کارشناسان ما در اسرع وقت جهت هماهنگی های بیشتر تماس برقرار می شود


فرم سفارش آنلاین طراحی بیلبورد

جهت سفارش آنلاین طراحی بیلبورد و استرابورد شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

ساختار بیلبورد را بر اساس استاندارهای‌های ذیل انتخاب نمایید :*
طراحی بیلبورد ( سازه همراه با نور )
طراحی بیلبورد ( سازه همراه با نور )
طراحی استـرابرد ( سازه بدون نور در شب )
طراحی استـرابرد ( سازه بدون نور در شب )
طراحی لمپست
طراحی لمپست
طراحی عرشه پل
طراحی عرشه پل
سبک اجرای طراحی*
کلاسیک
مدرن
فانتزی
تلفیقی
به انتخاب طراح
ساختار طراحی را مشخص نمایید*
پایه تصویری (عکس)
طراحی گرافیکی
مینیمال
سریالی (تکمیل بر اساس زمان)
ساختار چینش طرح*
فارسی
انگلیسـی
فارسی و انگلیسی
سمت نصب نسبت به بیننده*
سمت راست
سمت چپ
روبـرو

نکته قابل توجه

افقی و یا عمودی بودن بیلبورد‌ها نقش بسزایی در طراحی ساختار کلی آنها دارد با این حال تا حد امکان این ساختار به گونه‌ای طراحی خواهد شد که در مقاطع زمانی مختلف بسته به نوع سازه قابل تغییر و اجرا باشد.

ابعاد بیلبورد (سانتی متـر) *

در صورتی که فایل لوگو را هم اکنون در اختیار دارید بارگذاری نمایید. لوگو میبایست کیفیت لازم جهت استفاده در سایز طراحی مد نظر را داشته باشد.

آپلود فایل لوگو
Drag & Drop Files Here Browse Files

در صورتی که اطلاعات متنی را هم اکنون در اختیار دارید میتوانید ارسال نمایید. توجه داشته باشید که متون میبایست به صورت تایپ شده و در قالب فایل Word بارگذاری گردند.

آپلود فایل تصاویر و مطالب
Drag & Drop Files Here Browse Files


قیمت طراحی بیلبورد چه میزان می باشد؟
برای مشخص کردن قیمت طراحی بیلبورد باید به موارد زیادی توجه نمود تا بتوان تعیین قیمت دقیقی نسبت به آن انجام داد مواردی شامل نوع بیلبورد، کاربرد و موارد استفاده آن ،اندازه آن از مهم ترین عوامل در تعیین قیمت آن می باشد
مهم ترین نکته کلیدی برای طراحی بیلبورد چیست؟
برای پاسخ به چنین سوالی بهتر است به محل نصب بیلبورد تبلیغاتی خود توجه داشته باشید؛ به عنوان مثال برای استفاده از بیلبوردهای نصب شده در اتوبان و بزرگراه‌ها بهتر است هدف نام برند شما باشد، در چنین صورتی با استفاده از چند روش تبلیغاتی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بیلبورد شما حتما دیده می شود.
طراحی بیلبورد تبلیغاتی چه کمکی به رشد برند میکند؟
امروزه تبلیغات محیطی به عنوان راهی برای سرمایه گذاری بر روی افکار مردم شناخته می‌شود؛ راه‌حلی نوین که صاحبان کسب و کار را قادر می‌سازد تا نام خود را در ناخودآگاه مردم ثبت کرده و در نتیجه به برند شدن خود کمک کنند. تا چندی پیش تبلیغات شهری تنها به طراحی بیلبورد تبلیغاتی ، مبلمان شهری و CLB ها خلاصه می‌شد؛ اما امروزه روش‌های به‌روزتری برای تبلیغات محیطی و طراحی بیلبورد شهری ارائه می‌شوند .