به طور کلی تمامی محصولات در هر دسته‌بندی که قرار داشته باشند به نکاتی نیاز دارند تا مشتریان را ترغیب به خرید کنند. در میان تمامی دسته‌بندی‌ها، محصولات خشکبار به این دلیل که قابلیت تغییر ظاهر برای آنها وجود ندارد دشواری بیشتری را برای فروش به همراه دارند.

یکی از راه‌هایی که مشتریان را مجاب به خرید کرده و بر روی تصمیم‌ نهایی آنها اثرگذار است استفاده از بسته‌بندی‌هایی جذاب و منحصربه‌فرد است.

طراحی بسته ‌بندی خشکبار با ارائه ظاهری مناسب می‌تواند در افزایش فروش محصولات نقش بسزایی را ایفا کند.

برای اینکه بدانید طراحی بسته‌بندی به چه صورت و با استفاده از چه نکاتی انجام می‌شود می‌بایست با اصول و قواعد طراحی آن آشنا شده و تمامی آموخته‌های خود را بکار بگیرید تا شاهد نتایج مطلوبی در این زمینه باشید. در ادامه نکته ای مهم برای طراحی بسته بندی خشکبار را بررسی میکنیم 


 طراحی بسته ‌بندی خشکبار

هدف اصلی طراحی بسته‌ بندی خشکبار

همانطور که می‌دانید یکی از اساسی‌ترین اهداف طراحی بسته بندی این است که بتوانند محصول درون خود را از آسیب‌های احتمالی حفظ کرده و از خرابی آنها جلوگیری کنند؛ بدین منظور بسته‌بندی استاندارد شامل ویژگی‌هایی می‌شود که در کنار زیبایی، امنیت محصولی مانند خشکبار را تامین کند. طراحی بسته‌بندی‌های مقاوم نیازمند مواد اولیه قدرتمند و با کیفیت است تا در کنار طراحی مناسب بتواند از ورود انواع آلودگی و بروز هرگونه آسیب جلوگیری کند و این امر اصلی‌ترین هدف تمامی بسته‌بندی‌ها در همه محصولات می‌باشد.

ساخت انواع بسته‌بندی‌ها

طراحی بسته‌بندی خشکبار شامل روش‌ها و انواع گوناگونی می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف مختص به خود را دارند. رایج‌ترین انواع بسته‌بندی‌ها که از محبوبیت خوبی نیز برخوردارند عبارت‌اند از:

پاکتی : این نوع از بسته‌بندی ‌ها مشتری را قادر می‌سازند تا بتواند محصول را در مکان‌های کوچک و تنگ جاگذاری کند. سبک بودن این نوع مزیت دیگری است که نباید نادیده گرفته شود. ناگفته نماند که جنس‌های این نوع بسته‌بندی متنوع بوده و شامل کاغذی، مقوایی و پلاستیکی می‌باشد؛ برخی بسته‌بندی‌های پاکتی به صورت پلاستیکی تولید شده و در برابر گرما و آب مقاوم هستند. به طور کلی این نوع از بسته‌بندی انعطاف مناسبی دارد پس از اتمام محصول درون آن می‌تواند در زمینه‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

جعبه ‌ای: بسته‌بندی‌هایی که به صورت جعبه‌ای ساخته می‌شوند مقاومت بالایی در برابر ضربه‌ دارند. طراحی این نوع به طرق مختفی صورت گرفته و ساختار آن به خلاقیت طراح نیز بستگی دارد. به طور معمول جعبه‌های بسته‌بندی خشکبار شامل چند بخش جداگانه می‌شوند تا تعداد زیادی از محصولات را در یک بسته به مخاطبان ارائه دهند.


نمونه طراحی بسته بندی خشکبار

معمولا جنسی که در این طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد پلاستیک و یا فیبر می‌باشد تا در کنار سبک بودن از محتویات داخلی محصول مراقبت کرده و همچنین ظاهری جذاب را به وجود آورند. در این بین جعبه‌هایی نیز وجود دارند که جنس آنها مقوا، طلق و یا تلفیقی از نمونه‌های ذکر شده می‌باشند. قیمت بسته‌بندی‌های تلفیقی با توجه به جنسی که دارند بیشتر از سایر گزینه‌ها می‌باشد اما در عین حال مقاومت، دوام، طول عمر و زیبایی دوچندانی را در اختیار مشتری قرار می‌دهند و به نوعی بهترین گزینه برای انتخاب می‌باشند.

انواع فلزی : یکی دیگر از انواع بسته‌بندی‌ خشکبار که به منظور واردات یا صادرات محصولات خشکبار مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس فلز ساخته می‌شوند. طراحی این دسته از بسته‌بندی‌های خشکبار اهمیت چندانی نداشته و تمرکز طراحان در این نوع تنها به مقاومت و امنیت بالا باز می‌گردد. ابعاد این بسته‌بندی‌ها به چند صورت طبقه‌بندی می‌شود؛ به عنوان مثال محصولات را در بسته‌های کوچک قرار داده و مجموعه‌ای از آنها را در بسته‌بندی فلزی بزرگی جای‌گذاری می‌کنند.

طراحی خاص ؛ ضمانت ‌کننده فروش محصول

تا کنون با انواع متعددی از طراحی بسته‌بندی خشکبار آشنا شده‌اید؛ طراحان تمامی شرکت‌های تولیدی برای اینکه بتوانند موجبات فروش را فراهم سازند از خلاقیت خود استفاده کرده و طرح‌هایی جدید را در قالب انواع بسته‌بندی‌ها همراه با رعایت هویت بصری برند به وجود می‌آورند. این طراحی‌ها می‌توانند بر روی ساختار درونی بسته‌بندی متمرکز شده و یا تنها جلوه ظاهری آنها را تحت تاثیر قرار دهند. هر دو حالت ذکر شده نیازمند ارائه ایده‌های نو می‌باشند و این کار تنها توسط یک ذهن خلاق قابل اجرا خواهد بود.


نمونه طراحی بسته بندی خشکبار

انتخاب درست برای اجرا طراحی بسته ‌بندی خشکبار

یکی از مهارت‌هایی که می‌بایست توسط صاحبان کسب و کار آموخته شده و بکار گرفته شود این است که چگونه می‌توانند نیاز‌های مشتریان را بشناسند. اگر این مهارت به درستی اجرا شود می‌توان بر اساس آن بهترین گزینه ممکن را برای بسته‌بندی انتخاب کرده و به فروش رساند.

به عبارتی دیگر برای طراحی بهترین نوع بسته‌بندی می‌بایست به اساسی‌ترین نیاز‌های مشتریان آگاهی داشته و با ارائه طرحی مناسب دست به برآورده کردن آنها زد؛ در غیر این صورت با ساخت طرح‌های تکراری و غیر قابل قبول برای مشتریان، تنها هزینه را هدر خواهیم داد.

فراموش نکنید که هر کدام از ساختار‌های بسته‌بندی برای موقعیت‌های بخصوصی مناسب هستند و برای اینکه بتوانید به عنوان یک شرکت فروش خشکبار بازخورد بهتری داشته باشید بهتر است حداقل از دو یا سه نوع متنوع بسته‌بندی بهره ببرید؛ با این کار مخاطبان با چند محصول و طرح‌های گوناگون روبرو می‌شوند و احتمال خریداری شدن محصولات‌تان به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. یکی از تکنتیک های موفق در این صنعت طراحی کاتالوگ محصول و گذاشتن آن در بسته بندی محوصل می باشد که سبب آشنایی بیشتر مخاطبان با محصول می شود.

کلام آخر

تا کنون با انواع بسته‌بندی‌ها و ویژگی‌های مختصر به هر کدام آشنا شده‌اید. طراحی بسته‌بندی خشکبار مسئله آنچنان دشواری نیست، تنها موضوع قابل توجهی که نباید فراموش شود این است که تنوع محصول و بسته‌بندی بهترین روش برای جذب مخاطب  و از مهم ترین تکنیک های برندینگ می‌باشد.


نمونه طراحی بسته بندی خشکبار

ناگفته نماند که نقش و طرحی که بر روی بسته‌بندی‌ها در نظر گرفته می‌شود نیز قابلیت تغییر دارد. در حقیقت بیشترین تغییری که در ساختار ظاهری بسته‌بندی‌ها به وجود می‌آید مربوط به شکل ظاهری آنها است؛ یکی دیگر از فاکتور‌هایی که موجب افزایش جذابیت بسته‌بندی‌ها می‌شود تلفیق ساختار‌ و جنس‌های مختلف در کنار یکدیگر است؛ ریختن خشکبار داخل نایلون‌های سلفونی و قرار دادن آنها درون جعبه‌های چوبی با طرح و نقش‌های قدیمی یکی از بهترین و محبوب‌ترین طراحی‌ها در بازار به حساب می‌آید.لازم به ذکر است که تلفیق جنس‌ها و ساختار متفاوت خلاقیت و ایده‌پردازی مناسبی را می‌طلبد و اگر از این طریق بسته‌بندی جدیدی به تولید برسد مطمئنا بسیار سودآور خواهد بود و همچنین مشتریان بخصوصی را به همراه خواهد داشت.