همگی ما شاهد گسترش انواع لوازم آرایشی و بهداشتی در سطح کشور عزیزمان و حتی جهان هستیم، اما آیا از خود پرسیده‌اید که چه عاملی موجب شد که این محصولات تا این حد به فروش رسیده و محبوب شوند؟! بدون شک عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی یکی از عواملی می‌باشد که در این زمینه به رشد و گسترش آن کمک شایانی کرده است.

سوالی که پیش می‌آید این است که نحوه عکاسی تبلیغاتی محصولات آرایشی چه تفاوتی با سایر تبلیغات دارد؟ چه نکاتی را باید در هنگام عکاسی رعایت کرد و جلوگیری از چه مشکلاتی لازم و ضروری است؟

مطمئنا این حرفه نیز دارای اصول و قواعد سخت و ساده‌ای است که با رعایت همگی آنها و کنار هم قرار دادن مجموعه‌ای از عوامل تعیین ‌کننده، مخاطبان زیادی مجذوب محصول و سوژه مورد نظر خواهند شد. در این مقاله قصد داریم نکات عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی را مورد نقد و بررسی قرار داده و اطلاعاتی جامع را به شما ارائه دهیم تا با این حرفه جذاب بیشتر آشنا شوید.


 فوت و فن عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

نحوه عکاسی تبلیغاتی محصولات آرایشی| قدم به قدم

همانند تصویربرداری هوایی در عکاسی لوازم آرایشی بهداشتی نیز چیدمان اولین قدم مهم است؛ به طور معمول محصولاتی که تنوع بالایی دارند، دستان عکاس را برای مانور بیشتر باز می‌گذارند و این قدرت را را در اختیارش قرار می‌دهند که با چیدمان متفاوت، تصاویر جذاب و گوناگونی را به ثبت برساند. فراموش نکنید که لوازم آرایشی به این دلیل که شامل رنگ‌ها و جنس‌های متعددی هستند، چیدمان خوبی را نیز طلب می‌کنند‌

به عنوان مثال کنار هم قرار دادن انواع لوازم در شرایط گوناگون و به ثبت رساندن یک فریم جذاب از آنها، مشتری را با تنوع بالای یک برند آشنا خواهد ساخت و مطمئنا این امر نقش مهمی در اقناع مخاطب خواهد داشت. بنابراین یادگیری اینکه چگونه باید لوازم را در کنار هم قرار دهیم، به نوعی نیمی از کار عکاسی را تکمیل می‌کند و به شدت حائز اهمیت است.


 آموزش عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

قدم دوم | اصلی ترین نکات عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

یکی از چالش‌هایی که ذهن عکاسان را در ثبت تصویر تبلیغاتی از لوازم آرایشی به تکاپو وا می‌دارد این است که چگونه و با چه ترفندی می‌توانند جنس یک محصول را در قالب عکس به مخاطب القا کنند این چالش در عکاسی مد و پوشاک نیز مشترک می باشد. برای این‌ کار ها از روش‌ها و حقه‌های عکاسی متفاوتی بهره می‌برند که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

در حقیقت برخی عکاسان برای نشان دادن جنس لوازم آرایشی پارچه و یا کاغذی سفید را در بکگراند عکس قرار می‌دهند و لوازم را به طور خلاقانه‌ای بر روی آن تست می‌کنند. پس از این کار سوژه‌ای که بر روی بکگراند تست کردند را در کنار پارچه قرار داده و تصویر آنها را به ثبت می‌رسانند.

یکی دیگر از روش‌های عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی از این قرار است که عکاسان محصول مورد نظر را به صورت مجموعه‌ای کامل و یا بعضا به طور تکی بر روی چهره یک سوژه امتحان کرده و مستقیما از نتیجه حقیقی آن عکاسی می‌کنند؛ این کار باعث می‌شود که مشتریان نتیجه آرایش را به صورت طبیعی بر روی پوست سوژه مشاهده کرده و سپس برای خرید آن تصمیم‌ بگیرند.


 فوت و فن عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

قدم سوم | تاثیر ادیت در عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

در ادامه تشریح راز و رمز‌های عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و همچنین نکات عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی باید گفت که هیچ عکاسی حاضر نیست که در عکس‌های تبلیغاتی خود نقطه ضعفی وجود داشته باشد و بعضا برای پوشش دادن این کمبود‌ها، ادیت عکس بهترین گزینه پیش روی عکاس می‌باشد. برای اینکه ضعف‌های موجود در نورپردازی پوشیده شود، افکت‌های زیادی مورد استفاده عکاسان قرار می‌گیرند که کنتراست تصویر را بالا برده و در نهایت موجب جذابیت هرچه بیشتر آن شوند.

گاهی اوقات نیز تصویر سوژه مورد نظر در چند موقعیت مختلف به ثبت رسیده و سپس با ادیت‌ها و افکت‌های گوناگون تمامی تصاویر در یک فریم جمع‌بندی می‌شوند؛ این روش یکی از حرفه‌ای‌ترین کار‌هایی است که خلاقیت ویژه‌ای نیز می‌طلبد و اصولا عکاسان آماتور قادر به اجرای آن نخواهند بود.


 نکات عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

قدم چهارم| دقت به جزئیات

در ادامه مبحث نحوه عکاسی تبلیغاتی محصولات آرایشی باید گفت که برخی از لوازم آرایشی می‌بایست به طور کامل و جزئی در دید مخاطب قرار گیرند تا آشنایی لازم با ظرافت، رنگ و جنس به خوبی صورت گیرد. به طور کلی عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی همچون عکاسی تور مجازی به توجه و دقت فراوانی احتیاج دارد و عکاسان این حرفه قبل از آنکه به ثبت تصاویر بپردازند به خوبی سوژه مورد نظر را مشاهده کرده و نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی می‌کنند تا بتوانند آنها را به بهترین نحو در عکس جلوه‌گر کنند.

علاوه بر نکات گفته شده عوامل دیگری نیز وجود دارند که اگر نادیده گرفته شوند نتایج مطلوبی به همراه نخواهند داشت؛ به عنوان مثال هنگامی که عکسی از چند مورد لوازم آرایشی گرفته می‌شود، نام برند نیز باید به خوبی قابل رویت باشد تا مخاطب بداند محصول موجود در عکس به چه شرکتی تعلق دارد تا در صورت نیاز به محصولات دیگر آن شرکت نیز مراجعه کند.


 فوت و فن عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

کلام آخر

نکاتی که تاکنون با آنها آشنا شده‌اید به عنوان جامع‌ترین فاکتور‌های ممکن توسط تمامی عکاسان حرفه‌ای رعایت شده و کیفیت عکس‌های آنان را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهند؛ اما فراموش نکنید که نکات عکاسی تبلیغاتی محصولات آرایشی تنها به چند عامل کلی محدود نمی‌شوند و هر عکاسی راه‌ و روش خاصی را پیش می‌گیرد تا عکس‌های خود را به عنوان امضایی منحصر‌به‌فرد به نمایش بگذارد.


 فوت و فن عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی

عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی نکات ریز و درشت بسیاری را در خود جای می‌دهد که یکی دیگر از آنها توجه به نورپردازی صحیح در هنگام چیدمان محصولات است. برای رعایت این موضوع از انواع پروژکتور‌ها و یا میز‌های مجهز به نور‌های جزئی بهره می‌برند تا از جهت‌های گوناگونی به سوژه نور بتابند و جزئیات آن را به طور کامل به نمایش بگذارند. تنظیم نور نیز باید به گونه‌ای باشد که رنگ محصول جلوه خود را از دست نداده و از جذابیت آن کاسته نشود. رعایت تمامی این نکات مجموعه‌ای کامل را به ارمغان می‌آورد که چشمان هر بیننده‌ای را به راحتی هرچه تمام مجذوب خود خواهد کرد.