عکاسی پوشاک یا مد (Fashion) شاخه‌ای از عکاسی تبلیغاتی میباشد که هدف اصلی آن نمایش لباس است.

این رشته از عکاسی از اواخر دهه 50 میلادی با ظهور عکاسان بزرگی مثل ریچارد اودون Richard Avedon، ایروینگ پن Irving Penn و هلموت نیوتن Helmut Newton به دوران اوج خود رسید و بعد از آن نیز همواره مورد توجه عموم بوده است تا جایی که بسیاری از مدل های عکاسی مد از افراد مشهور به حساب می آیند.

عکاسی لباس معمولا با ژانرهای دیگر عکاسی مثل پرتره، زیبایی (Beauty)، طبیعت، معماری و دیگر هنرها آمیخته می‌شود. ولی نکته ای که بسیاری از عکاسان در نظر ندارند این است که هدف اصلی عکاسی مد معرفی و نمایش پوشاک بوده و ابعاد زیبایی‌شناسی آن در مراحل بعدی حائز اهمیت میباشند.

عکاسی از لباس امروزه به عنوان یکی از روش‌های موثر تبلیغاتی شناخت می‌شود و تاثیر بسزایی بر روی تسریع روند فروش دارد؛ بخصوص اینکه عکاسی مد و پوشاک امروزه پیشرفت‌های چشمگیری داشته و افراد حرفه‌ای به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت می‌باشد، توجه به این مسئله است که: عکاسی تبلیغاتی لباس و مد همانند عکاسی تبلیغاتی غذا قواعد و قوانین مختص به خود را دارد؛ باید بدانید: افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، شناخت کاملی از صنعت مد و پوشاک داشته ضمن اینکه توجه دوچندانی نسبت به پوشاک دارند! در حقیقت باید بدانید که در عکاسی صنعتی لباس، آنچه که در درجه اول حائز اهمیت است، به نمایش گذاشت مد و پوشاک است.

زیر شاخه‌های اصلی عکاسی پوشاکـ عبارتند از ـ ـ ـ

قبل از اینکه به بحث اصلی بپردازیم، بهتر است درک بهتری از نحوه کار عکاسی تبلیغاتی پوشاک بدست آوریم؛ در این سبک از عکاسی و بخصوص در عکاسی مد و پوشاک، توجه به مسائلی همچون: انواع استایل (کاوگرل، گوتیک، ویبرانت و…)، رنگ، نور، سلیقه و نیاز جامعه در اولویت است! ضمن اینکه تجهیزات تخصصی عکاسی و فیلمبرداری را نباید فراموش کرد! بطور کلی باید توجه داشته باشید که عکاسی از لباس همچون عکاسی آثار هنری زیرشاخه‌های متعددی را شامل می شود که اولویت تمامی آنها در قدم نخست به نمایش گذاشتن مد و پوشاک است؛ چنین فعالیت‌هایی اغلب نیازمند تیمی باتجربه و حرفه‌ای متشکل از: عکاس، طراح صحنه، گریمور و… می‌باشد.

عکاسی پوشاک در استودیو

کلیات این شاخه، مانند عکاسی صنعتی (عکاسی محصول) است و با مدل و هم بدون مدل انجام میشود. کادر و زاویه در این فضای عکاسی باید با دقت زیادی انتخاب گردد. همچنین نورپردازی آن باید به گونه‌ای باشد که جزئیات قابل مشاهده باشند و در عین حال رنگ نهایی عکس کاملا مشابه خود آن لباس باشد. بدیهی است که نوع نورپردازی برای بافت های مختلف پارچه متفاوت است.

تصاویر خروجی این سبک عکاسی معمولا برای فروش آنلاین و کاتالوگ محصولات به کار میرود.

عکاسی لایف استایل | Lifestyle

در این نوع عکاسی، پوشاک مختلف را در فضاهایی که به صورت روزمره از آنها استفاده می‌گردد مشاهده می‌کنیم و سعی بر آن است که مانند عکسهای تبلیغاتی و فضاسازی شده به نظر نرسند. در این ساختار، سوژه عکس میتواند فقط خود لباس به تنهایی باشد.

از این عکسها معمولا در تبلیغات محیطی و فضای مجازی استفاده میشود.

عکاسی High Fashion

در این زیرشاخه عکاسی لباس، همه چیز به صورت اغراق آمیز به تصویر کشیده میشود. گریم های بسیار پرزرق و برق، دکورهای انتزاعی و ژست های غیر عادی مدل تنها بخشی از جزئیات این نوع تصاویر هستند. در واقع عکاسی HighFashion نوعی ابزار برندینگ محسوب میشود و الزامی به نمایش کامل لباس در آن وجود ندارد.

خروجی‌های این جلسات عکاسی بیشتر در مجلات معتبر مد مانند Vogue, Elle, Harper`s BAZAAR و بسیاری از سایتهای معتبر دیگر نمایش داده میشوند.

عکاسی تبلیغاتی پوشاک بدون حضور مانکن

عکاسی از پوشاک بدون مانکن، از دیگر شاخه‌های عکاسی صنعتی لباس شناخته می‌شود که در عین سادگی بسیار سخت و پیچیده است! در حقیقت باید بدانید که در این سبک عکاسی از لباس، دیگر خبری از مانکن نیست و شما باید باتوجه به اصول عکاسی، چیدمان، کادر بندی و نورپردازی، از سوژه خود در بهترین حالت ممکن عکس بگیرید.

امروزه عکاسی لباس بدون مانکن، طرفداران زیادی بخصوص در میان صاحبان کسب و کارهای اینترنتی دارد، در واقع اگر به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستید، این سبک از عکاسی پوشاک، مناسب‌ترین روش برای کار شماست، روشی که در آن از پرداخت هزینه به طراح صحنه، گریمو و مانکن، معاف هستید.


راهنمای سفارش آنلاین عکاسی لباس، مد و پوشاک

جهت سفارش آنلاین عکاسی صنعتی | تبلیغاتی شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

ژانر عکاسی ( موضوع عکاسی ) مورد نظر را انتخاب نمایید*
عکاسی مد و پوشاک و محصولات بافت دار
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی تبلیغاتی مد، پوشاک و محصولات بافت دار *
عکاسی پوشاک بدون مدل زمینه تک رنگ
عکاسی پوشاک بدون مدل زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی پوشاک با مدل و طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی پوشاک با مدل و طراحی صحنه
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار زمینه تک رنگ
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار زمینه تک رنگ
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار با طراحی دکوپاژ
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار با طراحی دکوپاژ
عکاسی لوازم آرایشی و بهداشتی زمینه تک رنگ
عکاسی لوازم آرایشی و بهداشتی زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و بهداشتی با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و بهداشتی با طراحی صحنه
در صورتی که سبک یا فضای خاصی از عکاسی مد نظر دارید، نمونه مشابه آن را برای ما ارسال کنید
Drag & Drop Files Here Browse Files


توجه به نورپردازی، عکاسی و بافت پوشاک

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، عکاسی از پوشاک هم چون عکاسی هوایی مستلزم رعایت نکاتی مهم است که رعایت نکردن هر یک از آنها قطعا در نتیجه نهایی کار شما تاثیر گذار خواهد بود! در این میان اولین مسئله‌ای که حائز اهمیت است، توجه به نور و اصول نورپردازی است؛ نورپردازی شما باید به نحوی باشد که بافت پارچه به آسانی در آن نمایان شود. خیمه عکاسی، نه تنها سایه تصاویر شما را از بین می‌برد، بلکه با ساختار رفلکتور مانند خود سبب می‌شود تا نور به صورت کاملا یکسان، به تمامی جهات محصول شما بتابد و رنگ‌ها حالت طبیعی داشته باشند.

برای انجام چنین کاری، باید از یک نورپرداز حرفه‌ای استفاده کنید، باید بدانید تنها نبودن سایه در تصاویر کافی نیست؛ برای اینکه بتوانید بهترین نورپردازی را داشته و در نهایت نتیجه قابل توجهی را حاصل کنید، نیازمند چندین نور شاخه‌ای، لایت باکس و چادر عکاسی هستید. استفاده از چادر یا همان

پروژه ایده آل عکاسی لباس

در نهایت، یک پروژه عکاسی پوشاک نیازمند پیش تولید و همکاری یک تیم بزرگ شامل عکاس، استایلیست، گریمور، طراح صحنه، ادیتور عکس و بسیاری عوامل دیگر میباشد تا خروجی قابل قبولی تولید شود که لباس به خوبی در آن نمایش داده شده و از لحاظ بصری نیز جذاب باشد.

استودیو خانه عکس و طرح مفتخر است که حرفه‌ای‌ترین ابزارآلات ممکن و اعضایی که هرکدام سابقه انجام پروژه های بزرگ و بین المللی را داشته و جوائز متعددی نیز کسب کرده اند در کنار خود دارد تا در این زمینه بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهد.


عکاسی پوشاک یا مد زیر شاخه کدام بخش از عکاسی می باشد؟
عکاسی پوشاک یا مد (Fashion) شاخه‌ای از عکاسی تبلیغاتی میباشد که هدف اصلی آن نمایش لباس است.
مهم ترین نکته در عکاسی لباس یا پوشاک چیست؟
اولین مسئله‌ای که حائز اهمیت است، توجه به نور و اصول نورپردازی است؛ نورپردازی شما باید به نحوی باشد که بافت پارچه به آسانی در آن نمایان شود و رنگ‌ها حالت طبیعی داشته باشند.
برای عکاسی پوشاک نیاز به چه افرادی در تیم می باشد؟
یک تیم بزرگ شامل عکاس، استایلیست، گریمور، طراح صحنه، ادیتور عکس و بسیاری عوامل دیگر میباشد تا خروجی قابل قبولی تولید شود که لباس به خوبی در آن نمایش داده شده و از لحاظ بصری نیز جذاب باشد.