کاتالوگ‌ها اصلیترین جزء استراتژی تبلیغات و برندینگ هستند. هدف از ارائه کاتالوگ معرفی محصولات و یا خدمات یک برند به مخاطبان است.
درواقع، کاتالوگ‌ها این امکان را برای مخاطبین فراهم می‌کنند که بتوانند به‌راحتی با انواع محصولات و پیشنهادات آشنا شوند.

شیوه‌ی سنتی این روش تبلیغاتی یا همان کاتالوگ‌های فیزیکی (پرینت شده و کاغذی) همچنان به دلیل قابل‌لمس بودنشان طرفداران بسیاری دارد. بااین‌حال، طراحی کاتالوگ دیجیتال امروزه به روشی پرطرفدار تبدیل شده و شرکت‌ها و برندهای مختلفی با استفاده از آن‌ها محصولات و خدمات خود را معرفی می‌کنند.

تقریباً می‌توان گفت که، تمام مواردی که در ساختار و طراحی یک کاتالوگ پرینت شده در نظر گرفته می‌شود در طراحی کاتالوگ دیجیتال هم اولیت محسوب می‌شوند (کیفیت تصاویر، ساختار صفحات، سایز و چگونگی فونت‌ها و ...).

اما مزیت مهمی که کاتالوگ‌های دیجیتالی دارند، کانال‌ها و بسترهای پخش آن‌هاست. درواقع، با انتشار کاتالوگ دیجیتال در کانال‌ها، وب سایت‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی متفاوت، می‌توان از حجم مخاطبان بیشتری استفاده نمود.
چرا به طراحی کاتالوگ دیجیتال نیاز دارید؟

1- با طراحی کاتالوگ دیجیتال می‌توانید مرزهای جغرافیایی را از بین ببرید

یک کاتالوگ دیجیتال خوب می‌تواند نقش مهمی در معرفی کسب‌وکار شما ایفا کند. مخاطبین با مطالعه و مشاهده کاتالوگ می‌توانند محصولات و خدمات شما را بررسی کنند و شانس بهتری برای بدست آوردن اطلاعات داشته باشند.

برای آنکه بتوانید تأثیرگذاری کاتالوگ خود را افزایش دهید، بهتر است به نیاز مشتریان بالقوه خود فکر کنید. این مشتریان ممکن است از هر منطقه جغرافیایی باشند. طبیعتاً، اگر بخواهید از کاتالوگ کاغذی استفاده کنید، ممکن است با محدودیتهای مکانی روبه‌رو شوید.

بزرگ‌ترین مزیت کاتالوگ دیجیتال این است که افراد تنها با داشتن اینترنت، می‌توانند از محل کار، خانه، در مسیر رفت‌وآمد و هر جای دیگر به آن دسترسی داشته باشند.

2- طراحی کاتالوگ دیجیتال و امکان توزیع و به اشتراک‌گذاری آسان‌تر

بسیاری از محصولات و کسب‌وکارها از طریق پیشنهاد مشتریان پیشین به افراد جدید، شناخته می‌شوند. اهمیتی که قدرت کلام در استراتژی‌های تبلیغاتی دارد، غیرقابل‌انکار است. کاتالوگ‌های دیجیتال قابلیت به اشتراک‌گذاری بالایی دارند و به همین دلیل به‌راحتی می‌توانند تعداد مشتریان جدید را افزایش دهند.

با طراحی کاتالوگ آنلاین و لینک‌دهی به آن از طریق ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و غیره، کسب‌وکارها می‌توانند تجارت خود را به مخاطبین بسیاری معرفی کنند.

3- امکان استفاده از فیلم و عکس و رسانه‌های مختلف در طراحی کاتالوگ دیجیتال

ماهیت کاتالوگ کاغذی به صورتی است که می‌تواند تنها از دو ابزار متن و عکس استفاده کند. اگرچه که متن و عکس از اهمیت بالایی برخوردارند، اما در طراحی کاتالوگ دیجیتال شرکت‌ها می‌توانند از امکانات بیشتری مانند فیلم و فایل صوتی هم استفاده کنند. چنین امکاناتی، تنها در یک کاتالوگ دیجیتال میسر خواهد شد.

درواقع، کسب‌وکارها با طراحی کاتالوگ دیجیتال می‌توانند از ابزارهای متنوعی استفاده کنند. برای مثال، می‌توان یک فیلم یوتیوب را به‌راحتی در چنین کاتالوگی قرار داد و با ترکیب این ابزارهای مختلف، اثرگذاری بیشتری بر روی مشتری ایجاد کرد.

4- امکان ایجاد ارتباط میان کاتالوگ و فروشگاه‌های آنلاین

علاوه بر امکان استفاده از فیلم و فایل صوتی، شما می‌توانید در کاتالوگ دیجیتال خود به فروشگاه‌های آنلاین و سایت خود لینک‌دهی کنید. با طراحی کاتالوگ دیجیتال درصورتی‌که یک مشتری به محصولی علاقه‌مند شود، می‌تواند به‌راحتی با کلیک بر روی آن به صفحه‌ مورد نظر رفته و محصول را خریداری نماید.

موضوع دیگری که باعث برتری کاتالوگ دیجیتال می‌شود این است که معمولاً کاتالوگ‌های کاغذی با محدودیت جا مواجه هستند. بدین معنی که، شرکت‌ها توضیح زیادی درباره محصول نمی‌توانند ارائه کنند. اما در کاتالوگ دیجیتال، برای توضیحات بیشتر می‌توان به صفحه‌ی مجزای دیگری لینک‌دهی کرد.


طراحی کاتالوگ دیجیتال

5- کاتالوگ دیجیتال امکان به‌روزرسانی دارد

زمانی که شما کاتالوگ شرکت خود را پرینت می‌کنید، دیگر امکان ایجاد تغییر وجود ندارد مگر آنکه تا نوبت چاپ بعدی صبر کنید. البته مزیت این عدم تغییرپذیری این است که می‌تواند به‌عنوان یک مرجع معتبر و ثابت برای شرکت عمل کند. اما موضوع این است که، گاهی یک سری تغییرات در شرکت رخ می‌دهد. برای مثال قیمت محصولات و خدمات تغییر می‌کند، رنگ جدیدی اضافه می‌شود و یا تعداد تولیدی یک محصول ممکن است کمتر شود.

اما با طراحی کاتالوگ دیجیتال می‌توان این نوع تغییرات را به‌آسانی انجام داد. در این روش دیگر نیازی نیست تا چاپ بعدی صبر نمود و یا با انجام هزینه بیشتر، سری جدیدی از کاتالوگ را چاپ کرد.

6- کاهش هزینه‌های چاپ و توزیع با طراحی کاتالوگ دیجیتال

هر سری چاپ کاتالوگ کاغذی هزینه‌ای در بر دارد. این هزینه‌ها می‌تواند شامل هزینه توزیع و انتشار، ارسال و چاپ شود. با طراحی کاتالوگ دیجیتال می‌توان در حذف چنین هزینه‌هایی قدم بزرگی برداشت. برای مثال، شرکت‌ها می‌توانند به جای آنکه تعداد بالایی کاتالوگ کاغذی ارسال کنند، تنها یک نمونه بفرستند و برای دیدن نمونه‌های بیشتر، مشتریان را به نسخه دیجیتال ارجاع دهند.

7- با طراحی کاتالوگ دیجیتال از اطلاعات کلیدی مشتریان خود مطلع شوید

داشتن اطلاعات بیشتر از مشتریان بالقوه و بالفعل می‌تواند رمز موفقیت یک کمپپن تبلیغاتی باشد. با طراحی کاتالوگ دیجیتال، شرکت‌ها می‌توانند مشاهده کنند که هر مخاطبی برای چه مدت زمانی از هر صفحه بازدید کرده، چند بار به کاتالوگ مراجعه کرده است. ضمناً از نقاط قوت و ضعف کار خود، مطلع شده و بتوانند بخش‌هایی از استراتژی تبلیغاتی خود را تغییر دهند.

8- کاتالوگ دیجیتال باید نقش مکمل کاتالوگ چاپ شده را ایفا کند

به‌طور حتم، کاتالوگ دیجیتال نمی‌تواند به تنهایی جای کاتالوگ چاپی را بگیرد. کاتالوگ‌های دیجیتال قابل‌لمس نیستند و این موضوع به لحاظ بصری، تأثیر مهمی در مشتری ایجاد می‌کند.

هدف از طراحی کاتالوگ دیجیتال بهینه کردن تبلیغات، حذف هزینه‌های اضافی و همچنین مصرف کمتر کاغذ و حفاظت از محیط زیست است. با استفاده از تکنولوژی موجود و اینترنت، شما می‌توانید با مشتریان خود از هر جای دنیا در ارتباط باشید و محصولات و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنید.