وقتی صحبت از تأثیر کرونا بر صنعت تبلیغات به میان می‌آوریم، خیلی از مخاطبین تصور می‌کنند که قرار است با اعداد منفی زیادی روبرو شوند.
اما واقعیت این است که کرونا تأثیر دوجانبه‌ای بر روی صنعت تبلیغات گذاشته و برای برخی بخش‌ها این تأثیر مثبت بوده است.

در بسیاری از موارد هم شاهد آثار تخریبی بسیار سنگین روی تبلیغات و بازاریابی بوده‌ایم. در این مقاله قصد بررسی تأثیر ویروس کرونا بر انواع تبلیغات در جهان را داریم.

تأثیر کرونا بر تبلیغات، کاهش یا افزایش؟

بررسی تأثیر کرونا بر تبلیغات را بایستی به صورت تفکیک شده برای صنایع و روش‌های مختلف تبلیغاتی بررسی کنیم. مسلماً خدماتی مانند گردشگری و توریسم در این شرایط با افت روبرو شده و تبلیغات برای این صنایع نیز با کاهش چشم‌گیری روبرو شده‌اند. هر روز خبر از بسته شدن برخی آژانس‌های مسافرتی به گوش می‌رسد. بزرگان زیادی هم در چنین فعالیت‌هایی اعلام ورشکستگی کرده‌اند. اما در همین شرایط نرخ کلیک اینترنتی روی تبلیغات مشاغلی مانند سرگرمی و حمل‌ونقل کالا 100 تا 125 درصد افزایش داشته است.

دوطرفه بودن افت و افزایش نرخ کلیک روی تبلیغات با موضوعات مختلف نشان از این دارد که تبلیغات در جهان در حال ورود به دوره‌ی جدیدی است. شرکت‌ها و برندها بایستی به‌روزتر و منطبق بر شرایط روز جهان بازاریابی برند خود را پایه‌ریزی نمایید. دیجیتال مارکتینگ می‌تواند جایگزینی برای تبلیغات محیطی و چاپی باشد و درک نیازهای بشر امروزی در این شرایط چاشنی اصل رشد برای یک صنعت و یا کسب‌وکار تلقی شود.

تأثیرپذیری کسب‌وکارهای مختلف از کرونا

جهت بررسی دقیق‌تر تأثیر کرونا بر تبلیغات، لازم است ابتدا تأثیرپذیری مشاغل مختلف را از این بیماری بسنجیم.
مسلماً تأثیر چنین بیماری‌هایی بر اقتصاد و کسب‌وکارها مختلف انکارناپذیر است. بسیاری از حرفه‌ها نابود می‌شوند و برخی هم با ضررهای هنگفتی روبرو خواهند شد. اما این موضوع درباره همه کسب‌وکارها صدق نمی‌کند. مجموعه‌هایی هم هستند که در همین بحران کرونا سودهای چند برابری از کسب‌وکار خود داشته‌اند و حتی در مسیر حرفه‌ای کردن کسب‌وکار خود به شکوفایی رسیده‌اند. همین مسئله درباره تبلیغات نیز کاملاً صادق است.

در وضعیتی که بیش از 60 درصد برندهای بزرگ جهان هزینه‌های تبلیغاتی خود را در سال 2020 کاهش داده‌اند، شاهد رشد 13 تا 50 درصدی در هزینه‌های صورت گرفته برای تبلیغات نسبت به شرایط مشابه سال قبل هستیم.
این واقعیت نشان از این امر دارد که تبلیغات می‌تواند عامل نجاتی برای برندها و کسب‌وکارها در شرایط کرونایی امروز جهان تلقی گردد. البته اگر به‌درستی هدف‌گذاری شده و برای آن اقدام شود.


تاثیر کرونا بر صنعت تبلیغات و آینده آن

اینترنت، ناجی تبلیغات در دوران کرونا

برای اینکه به قدرت اینترنت و تبلیغات اینترنتی در وضعیت کرونا پی ببرید، آمارها و نظرسنجی‌ها می‌توانند بهترین راه باشند. از خودتان شروع کنید.

آیا نسبت به قبل از شرایط کرونا میزان خریدهای اینترنتی خود را افزایش نداده‌اید؟
آمار حضور فعال شما در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بالاتر نرفته است؟
بیشتر از قبل اخبار و رسانه‌ها را دنبال نمی‌کنید؟
تبلیغات اینترنتی را بیشتر از قبل نمی‌بینید؟
به فکر راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی نیستید؟
دیجیتال مارکتینگ نسبت به قبل از شیوع ویروس کووید 19 در ذهن شما پررنگ‌تر نشده است؟

با تامل در پاسخ همین سؤال‌ها می‌توانید تأثیر کرونا بر تبلیغات را بهتر درک کنید. آمارهای جهانی و تحقیقات نشان می‌دهد که هزینه‌های صورت گرفته برای تبلیغات افزایش داشته است. اما جهت و مسیر این تبلیغات شرایط متفاوتی را به خود می‌بیند. به نظر می‌رسد شیوع این بیماری برای صنعت تبلیغات به منزله گذر به عصر جدیدی قلمداد شده و کاربران نیز این موضوع را درک کرده‌اند.

تبلیغات را به خانه‌ها بکشانید!

اولین راهکاری که بعد از شیوع ویروس کرونا به مردم ارائه شد، حضور در خانه و عدم خروج از منزل بود. کسب‌وکارها نیز برای کسب درآمد بیشتر نیاز دارند تا فروش محصولات خود را از منزل کاربران آغاز کنند. فروش اینترنتی با تبلیغات اینترنتی عجین شده و از این طریق تبلیغات را نیز باید به خانه‌ها بکشانید. به صورت کلی تبلیغات اینترنتی جزء معدود صنایعی است که در زمان شیوع کرونا رشد چند برابری پیدا کرده است. رستوران و سوپرمارکت‌های آنلاین، سایت‌های سرگرمی، رسانه‌های خبری از کسب‌وکارهایی هستند که در حال رشد اند و در خانه به مخاطبین خود سرویس می‌دهند.

آینده تأثیر کرونا بر تبلیغات

ممکن است از آن دسته افرادی باشید که بی‌صبرانه منتظر تمام شدن کرونا در جهان هستید. شغل خود را در آستانه نابودی می‌بینید و تبلیغات قدیمی و سنتی شما دیگر پاسخ گوی نیازهایتان نیست. این واقعیتی است که افراد زیادی با آن روبرو هستند. اما بررسی آینده تأثیر کرونا بر تبلیغات می‌تواند خبر بدتری برای شما باشد. کسب‌وکارهایی که در این شرایط با رونق قابل توجهی روبرو شده‌اند و یا در همین برهه به شکوفایی رسیده‌اند، احتمالاً بعد از کرونا نیز همین روند را ادامه خواهند داد. از این‌رو به نظر می‌رسد تأثیر کرونا بر تبلیغات ماندگار باشد. ورود به عرصه جدید در امر تبلیغات اتفاقی اجتناب‌ناپذیر شده و جهان در حال گذر از این نقطه عطف در امر تبلیغات است.


تاثیر کرونا بر تبلیغات

آن روی سکه تأثیر کرونا بر تبلیغات

به نقطه‌های مثبت تأثیر شیوع کووید 19 بر صنعت تبلیغات اشاره کردیم. اما این موضوع می‌تواند نقطه عکسی هم داشته باشد. شیوع کرونا در جهان در وهله اول باعث افت شدید درآمدهای شرکت‌های بزرگ شده است. این مهم در قدم اول باعث کاهش نقدینگی این برندها شده و یک مانع بزرگ جهت حضور در عرصه تبلیغات است. در این شرایط کاملاً طبیعی خواهد بود که بودجه‌های در نظر گرفته شده برای تبلیغات با کاهش شدیدی روبرو باشد. از آنجایی که تبلیغات اکسیژن لازم برای زنده ماندن صنایع و تاجرین است، کم شدن و نبود این اکسیژن ممکن است زوال و نابودی را برای برخی از کسب‌وکارها به دنبال داشته باشد.

جمع‌بندی تأثیر کرونا بر تبلیغات

به طور کلی کرونا باعث شده تا صنعت تبلیغات رونق بیشتری پیدا کند. درواقع این تکنیک تبلیغات بوده که با انقلاب جهانی روبرو شده و حضور برندها در این عرصه را با تفاوت‌هایی نسبت به سال‌های قبل روبرو ساخته است. برای زنده ماندن کسب‌وکارها در این شرایط نیاز به هدف‌گذاری صحیح و استفاده از متدهای نوین تبلیغاتی به نظر ضروری‌ترین عامل به نظر می‌رسد.