طراحی کاراکتر تبلیغاتی در سال‌های اخیر به درجه‌ای از اهمیت رسیده است که شاهدیم هر روزه گالری‌های بزرگی در سطح دنیا جهت معرفی این شخصیت‌های تبلیغاتی به مخاطبان برگزار می‌شوند. یک شخصیت تبلیغاتی تجاری می‌تواند سال‌ها خود را در ذهن مخاطب ثبت نماید به شرط آن که برای خلق این شخصیت خلاقیت مضاعفی به کار گرفته شده باشد.

در این مقاله قصد داریم شما را با اطلاعاتی به روز درباره طراحی کاراکتر تبلیغاتی آشنا نموده و واقعیت‌هایی جذاب از این المان طراحی در برند سازی را با شما در میان بگذاریم.

کاراکتر تبلیغاتی چیست؟

کاراکتر تبلیغاتی تجاری، شخصیتی است که هر برند یا مجموعه‌ای می‌تواند به صورت منحصر به فرد برای معرفی خود در اختیار داشته باشد. نمونه‌های زیادی از این المانهای تبلیغاتی را در سطح ایران و جهان شاهد بوده‌ایم. از شخصیت میمون برند چی‌توز تا خرس پشمالوی ایران رادیاتور برای ما ایرانی‌ها، و شخصیت‌های تبلیغاتی ساده M&M تا سیب گاز زده اپل همگی نمونه‌هایی از این المان ویژه و منحصر به فرد تبلیغاتی هستند.

جهت طراحی این شخصیت‌های تبلیغاتی میتوان از هر نوع شخصیتی یا حتی یک شیئی خیالی الهام گرفت. اما برای اینکه بتوانید آن را تأثیرگذارتر طراحی کنید میبایست نکاتی مهمی را رعایت نمایید.


طراحی کاراکتر تبلیغاتی

در گام نخست، میبایست نوع ساختار برند و یا مجموعه در نظر گرفته شود. برای مثال کاراکتر فوتبالیست نمی‌تواند گزینه مناسبی برای تبلیغات یک شرکت تولید کننده لوازم آشپزخانه باشد. علاوه بر این طراحی صورت گرفته برای کاراکتر تبلیغاتی باید منحصر به فرد نیز باشد. در صورتی که به این دو معیار در طراحی شخصیت تبلیغاتی دقت نشود ممکن است نتیجه‌ای نامطلوب داشته باشد.

طراحی کاراکتر تبلیغاتی

طراحی شخصیت تبلیغاتی که با عنوان Mascot نیز شناخته می‌شود، یک روش فوق‌العاده مؤثر در امر تبلیغات و بازاریابی است. تمام اهدافی که شما برای برند سازی در تبلیغات نیاز دارید و به دنبال آنها هستید را می‌توانید در قالب یک طراحی صحیح تبلیغاتی در اختیار داشته باشید. طراحی این شخصیت میبایست برای هر صنعت و مجموعه‌ای منحصر به فرد باشد. برخلاف سایر طراحی‌ها مانند طراحی لوگو یا طراحی کاتالوگ، در طراحی شخصیت تبلیغاتی هیچ ساختار کلی و یا فرمول جادویی وجود ندارد. اما با ترفندهایی میتوان طراحی ویژه‌ای را رقم زند.

اهمیت کاراکتر تبلیغاتی

امروزه حوزه‌ی تبلیغات به سمت و سوی مفهومی شدن پیش می‌رود. پیشگامان این صنعت در تلاشند که برندهایی طراحی کنند که به جای دادن اطلاعات زیاد بصری به بیننده وی را به فکر فرو برده و با ساختار مینیمال و ساده برای مدت زمان بیشتری در ذهن وی باقی بماند. کاراکتر تبلیغاتی در درازمدت می‌تواند برند را در ذهن افراد ثبت کرده و هر بار با یک تغییر ساده آن را در ذهن مخاطب بازسازی نماید.

مزایای کاراکتر تبلیغاتی در برندینگ

فرض کنید شما یک کاراکتر تبلیغاتی منحصر به فرد برای برند خود دارید! چه مزیت‌هایی نصیب مجموعه شما خواهد شد؟

شخصیت تبلیغاتی تمام اطلاعات لازم برای معرفی شرکت شما را در خود دارد و با وجود آن حتی نیازی به درج نام برند خود ندارید.
امکان کپی کردن شخصیت تبلیغاتی وجود ندارد.
حال و هوای شخصیت تبلیغاتی میتواند در هر فصل یا مناسبتی متغییر باشد. در فصل سرما با پالتوی پوست و در فصل تابستان با عینک آفتابی سوار بر موتور!

این قابلیت ها، داشتن یک شخصیت تبلیغاتی را برای هر برندی الزامی می‌نماید.

الهام‌پذیری برای طراحی کاراکتر تبلیغاتی

شما می‌توانید از شخصیت انسانی واقعی به عنوان الهامی برای طراحی شخصیت تبلیغاتی برند خود استفاده نمایید. نمونه این نوع طراحی را می‌توان در شخصیت تبلیغاتی برند KFC مشاهده کرد. این لوگو از روی شخصیت مؤسس این برند طراحی شده و پس از گذشت سال‌ها هر فردی با دیدن آن بلافاصله نام این برند را بر زبان می‌آورد.


طراحی شخصیت تبلیغاتی

نکته: در استفاده از شخصیت انسانی برای طراحی کاراکتر تبلیغاتی بایستی کمی مراقب باشید. زیرا ممکن است یک انتخاب اشتباه، شما را از مسیرتان دور سازد. البته می‌توانید به جای یک انسان حقیقی از یک انسان تخیلی ساخته ذهن طراح نیز استفاده نمایید. مانند کاراکتر بابابرقی که نمادی از مصرف بهینه برق در ایران شده است.

اما نمونه پرطرفدار برای طراحی شخصیت تبلیغاتی استفاده از کاراکتر حیوانات است. اغلب این شخصیت‌ها به گونه‌ای در ذهن مخاطب حک می‌شود که حتی با مشاهده نمونه واقعی آن حیوان نیز فرد مجموعه و یا برندی را بیاد می‌آورد. برای مثال در میان نمونه‌های خارجی می‌توان به شخصیت تبلیغاتی برند پوشاک Lacoste اشاره نمود.


طراحی شخصیت تبلیغاتی

برای الهام پذیری از حیوانات میبایست از قبل داستان سازی کنید.

یک شخصیت کارتونی حتی جذاب به تنهایی نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای مثال ایده خرس برند ایران رادیاتور به گرمای پوست آن مرتبط است.

شما نیز برای چنین طرحی می‌توانید از حیواناتی الهام بگیرید که به برند شما ارتباط داشته باشند. برای مثال شخصیت تبلیغاتی برند لبنی روزانه یک گاو شاد است. نمونه‌های دیگری از این کاراکتر‌ها را می‌توانید در مسابقات ورزشی، جام جهانی فوتبال یا مسابقات المپیک ببینید.

الهام‌پذیری برای طراحی شخصیت تبلیغاتی از اشیاء

اشیاء نیز می‌توانند در طراحی کاراکتر تبلیغاتی الهام‌بخش باشند. نمونه این طراحی، لوگوی اپل (Apple) است. لوگوی این برند با وجود سادگی بسیار زیادی که دارد، به قدری خلاقانه طراحی شده که جایگرینی ندارد و در واقع کاراکتر تبلیغاتی این برند است.


طراحی شخصیت تبلیغاتی

می‌توانید از احساسات انسانی برای طراحی کاراکتر تبلیغاتی بهره ببرید.

احساساتی مانند مهربانی، صلابت، محکم بودن، نکته سنجی و دقت بالا، تفکر، صمیمیت و مواردی از این دست هم می‌توانند در طراحی شخصیت تبلیغاتی الهام‌بخش باشند. برای مثال در طراحی شخصیت تبلیغاتی برای یک برند ارائه دهنده آزمون‌های کنکوری می‌توانید به این شخصیت، نکته سنجی و دقت بالا را اضافه نمایید. یا برای شرکت خودروسازی می‌توانید از کاراکتر یک حیوان سریع کمک بگیرید، اما هر برندی برحسب نوع کسب‌وکاری که دارد می‌تواند از شخصیت‌پردازی منحصر به فرد خود جهت طراحی کاراکتر تبلیغاتی خود استفاده نماید.

بازاریابی و برندینگ نیز در کنار پیشرفت تکنولوژی و اینترنت پیشرفت‌های زیادی داشته است. استفاده از روش‌های نوین در امر تبلیغات می‌تواند برگ برنده‌ای برای شما باشد تا بدینوسیله از بازار رقابت خود سهم بیشتری داشته باشید. هر چند استفاده از شخصیت‌های تبلیغاتی امر نویی در جهان نیست اما در ایران به جز چند برند معدود استفاده زیادی از آن نشده است.