به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا، سراسرنما یا پانوراما گفته می‌شود. در قرن ۱۹، زمانی که انسانها عکاسی پانوراما را اختراع کردند، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت پانوراما بود. در سال 1851 مارتین بهرمانکس چند عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو گرفت. گفته می‌شود که این عکس در اول ۱۱ قسمت بود. از این تصویر ما می‌توانیم تپه رکون را با چندین عکس به هم چسبیده شده مشاهده کنیم، پس عکس پانوراما اینگونه بوجود آمد.

کلمه پانوراما از معادل انگلیسی آن یعنی Panorama گرفته شده‌است. کلمه Panorama خود از ترکیب Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است؛ پس می‌توان آنرا «چیزی که همه اطراف را در بر می‌گیرد» معنی کرد. به همین دلیل عکس‌های پانوراما را در فارسی عکس‌های سراسرنما نیز می‌نامند. به هر گونه بازنمایی یک منظره با زاویه‌ای باز چه در نقاشی، عکاسی یا فیلم‌برداری نیز سراسرنمایی گفته می‌شود.
عکس‌های سراسرنما عکس‌هایی هستند که فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند. و نحوهٔ ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند.نمونه پروژه‌های انجام شده پانوراما 360 درجهعکاسی پانوراما به چند دسته تقسیم می شود ؟

تصاویر پانوراما به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. پانوراما عریض (عموما با جابجایی دوربین): که می‌تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.
 2. پانوراما 360 درجه و کمتر (نام دیگر:افقی)(عموما با چرخاندن دوربین): این نوع پانوراما در عرض به صورت 360 درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می‌شود و با فرمتهای فلش و mov (فرمت نرم‌افزار Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می‌گردد به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می‌توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می‌چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می‌کنید.
 3. پانوراما 360 در 180 درجه و کمتر (نام دیگر:افقی و عمودی)(عموما با چرخاندن دوربین): این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع پانوراما می‌باشد همانند نوع شماره 2 می‌باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی‌شود بلکه شما می‌توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته‌اید قابل مشاهده می‌گردد. این نوع پانوراما نیز با فرمت فلش و mov ساخته می‌شود و حتی می‌توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد

  تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس سراسرنما لازم است، بستگی به فاصله کانونی دارد. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر) در هر عکس قسمت کمتری از صحنه جای می‌گیرد و باید عکس‌های بیش‌تری گرفته شود. 

تاریخچه عکاسی 360 درجه | پانوراما

پایه‌های عکاسی 360 درجه حدود 200 سال پیش گذاشته شد. در قرن 19 میلادی برای اولین بار عکاسی پانوراما اختراع شد که شباهت زیادی با عکاسی پانوراما فلت داشت. شاید بپرسید پانوراما چگونه به وجود آمد؟ در آن زمان با گرفتن عکس‌های متعدد باز زوایای متفاوت از یک مکان و قراردادن آن درکنار هم، تصویری یکپارچه و مسطح می‌ساختند، این کار به طریق دیگری ممکن نبود. مارتین بهرمانکس، در سال 1851 میلادی چندین عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکوی آمریکا گرفت که در این تصویر می‌توان تپه ریکون را کاملا مشاهده کرد، در اصل این تصویر 11 عکس است که از کنار به هم چسبیده‌اند.

تاریخچه استفاده از تور مجازی

تور مجازی یا همان virtual tour، به عنوان یکی از زیرساخت‌های فناوری واقعیت مجازی (virtual reality) شناخته می‌شود؛ المان‌ها و عناصر موجود تور مجازی در واقع تصاویر و ویدیوهای سه بعدی هستند که با استفاده دستگاه‌های VR می‌توان تجربه حضور واقعی در یک مکان را بدست آورد.

اولین استفاده از فناوری تور مجازی مربوط به سال 1994 میلادی است؛ در این زمان موزه ای در انگلیس سعی داشت با استفاده از تکنولوژی عکاسی آثار هنری ، تجربه واقعی از حضور در یک قلعه انگلیسی را به کاربران خود ارائه دهد؛ این ایده آغاز استفاده و دیده شدن فناوری تور مجازی بود که سبب پیشرفت و ارتقا روزافزون آن شد.360° Product Photography
with White Background Instantly
عکاسی پانوراما 360 درجه از محصولات مخاطبان بسیاری را جذب ‌می‌کند!

عکاسی 360 درجه به دلیل نمایش کامل محصول محبوبیت بسیاری داشته و سایت های بسیاری مخصوصا فروشگاه های اینترنتی هم از این نوع عکاسی برای فروش محصولاتشان استفاده می‌کنند.
عکاسی 360 درجه تلفیقی از هنر و تکنولوژی محسوب می‌شود. به راحتی می‌توان تمامی اجزا و قسمت‌های مختلف یک محصول را در یک عکس 360 گنجاند و البته این احترام برای محصول را می‌توان به مخاطب از این طریق انتقال داد. عکاسی 360 درجه به مراتب پرهزینه تر و پیچیده تر از عکاسی صنعتی محصول است و چندین سالیست که این روش در تمام جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا استفاده از عکاسی 360 درجه محصولات چیست؟

عکاسی 360 درجه امروزه به عنوان یکی از نوین‌ترین شیوه‌های عکاسی تبلیغاتی شناخته می‌شود؛ اما جالب است بدانید که این روش، در گذشته نیز وجود داشته اما توجهی به آن نشده است!

این سبک از عکاسی با محوریت توجه به محصول، تاثیر بسزایی در جذب مشتری دارد. در واقع در این روش عکاس با استفاده از تکنیک عکاسی پانوراما و نرم افزارهای ویرایش، دید کاملی از تمامی زوایای محصول را به کاربران ارائه می‌دهد؛ شاید برای شما نیز پیش آمده، محصولی را از سایتی معتبر سفارش دهید، اما پس از دریافت کالا، به دلیل عدم کیفیت آن را پس فرستادید! جالب است بدانید در عکاسی 360 درجه، امکان چنین احتمالاتی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بکارگیری عکاسی 360 درجه در عکاسی از محصولات، به شما این امکان را می‌دهد تا تصویر بهتری از محصول خود را ارائه دهید و این مورد ارتباطی مستقیم، با اطمینان سازی و افزایش فروش دارد. تصاویر 360 محصول، این امکان را به خریداران می دهد تا بتوانند با اطمینان بیشتری از فروشگاه دیجیتال شما خرید کنند.

مزایا ساخت تور مجازی برای کسب و کارها چیست ؟

تور مجازی واژه‌ای است که امروزه در کسب و کارهای مدرن زیاد شنیده می‌شود؛ فناوری ساخت تور مجازی راه حلی نوین از تبلیغات دیجیتال را ارائه می‌دهد؛ به‌کارگیری این شیوه نوین، کاربران را قادر می‌سازد تا بتوانند با استفاده از کامپیوتر و گوشی هوشمند خود، در یک مکان حضور پیدا کرده و عوامل متعددی را بررسی کنند. از این تکنولوژی در عکاسی فضاهای اداری نیز استفاده میگردد که سبب می شود مخاطب دید بهتری نسبت به مکان پیدا کند

استفاده از نمونه تور مجازی، امروزه در کسب و کارهایی همچون: املاک، هتلداری، مجموعه‌های بزرگ تجاری و تفریحی به وضوح دیده می‌شود؛ به عنوان مثال در صنعت املاک می‌توان به راحتی ملک و مجموعه مورد نظر خود را به تور مجازی تبدیل کرد و تجربه آسان از حضور در آن مکان را در اختیار مشتریان و مخاطبان قرار داد.

  فاکتورهای اساسی استفاده از تور مجازی:
 1. امکان حضور مجازی در یک مکان واقعی تنها به واسطه دوربین VR
 2. امکان نوشتن توضیحات برای المان‌های مختلف یک مکان
 3. امکان تعامل با سوژه‌های مختلف گرافیکی (تصویر، صدا و…)
 4. دارای جلوه‌های گرافیکی ویژه
 5. امکان استفاده از تصاویر متحرک و ویدیو