راهنمای سفارش عکاسی

در صورت تمایل می‌توانید از قسمت راهنمای عکاسی استفاده کرده و با اصطلاحات و سبک‌های عکاسی بیشتر آشنا شوید.

استعلام هزینه‌های خدمات عکاسی

شما می‌توانید بصورت آنلاین از هزینه خدمات و تعرفه آیتم‌های عکاسی آگاه شده و در صورت نیاز پیش فاکتور صادر نمایید.


به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا، سراسرنما یا پانوراما گفته می‌شود. در قرن ۱۹، زمانی که انسانها عکاسی پانوراما را اختراع کردند، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت پانوراما بود. در سال ۱۸۵۱ مارتین بهرمانکس چند عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو گرفت. گفته می‌شود که این عکس در اول ۱۱ قسمت بود. از این تصویر ما می‌توانیم تپه رکون را با چندین عکس به هم چسبیده شده مشاهده کنیم، پس عکس پانوراما اینگونه بوجود آمد.

کلمه پانوراما از معادل انگلیسی آن یعنی Panorama گرفته شده‌است. کلمه Panorama خود از ترکیب Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است؛ پس می‌توان آنرا «چیزی که همه اطراف را در بر می‌گیرد» معنی کرد. به همین دلیل عکس‌های پانوراما را در فارسی عکس‌های سراسرنما نیز می‌نامند. به هر گونه بازنمایی یک منظره با زاویه‌ای باز چه در نقاشی، عکاسی یا فیلم‌برداری نیز سراسرنمایی گفته می‌شود.
عکس‌های سراسرنما عکس‌هایی هستند که فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند. و نحوهٔ ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند.

انواع مختلف عکاسی پانوراما

تصاویر پانوراما به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:
۱ـ پانوراما عریض (عموما با جابجایی دوربین): که می‌تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.
۲- پانوراما ۳۶۰ درجه و کمتر (نام دیگر:افقی)(عموما با چرخاندن دوربین): این نوع پانوراما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می‌شود و با فرمتهای فلش و mov (فرمت نرم‌افزار Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می‌گردد به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می‌توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می‌چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می‌کنید.
۳- پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه و کمتر (نام دیگر:افقی و عمودی)(عموما با چرخاندن دوربین): این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع پانوراما می‌باشد همانند نوع شماره ۲ می‌باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی‌شود بلکه شما می‌توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته‌اید قابل مشاهده می‌گردد. این نوع پانوراما نیز با فرمت فلش و mov ساخته می‌شود و حتی می‌توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد

تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس سراسرنما لازم است، بستگی به فاصله کانونی دارد. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر) در هر عکس قسمت کمتری از صحنه جای می‌گیرد و باید عکس‌های بیش‌تری گرفته شود. 

تاریخچه عکاسی ۳۶۰ درجه | پانوراما

پایه‌های عکاسی ۳۶۰ درجه حدود ۲۰۰ سال پیش گذاشته شد. در قرن ۱۹ میلادی برای اولین بار عکاسی پانوراما اختراع شد که شباهت زیادی با عکاسی پانوراما فلت داشت. شاید بپرسید پانوراما چگونه به وجود آمد؟ در آن زمان با گرفتن عکس‌های متعدد باز زوایای متفاوت از یک مکان و قراردادن آن درکنار هم، تصویری یکپارچه و مسطح می‌ساختند، این کار به طریق دیگری ممکن نبود. مارتین بهرمانکس، در سال ۱۸۵۱میلادی چندین عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکوی آمریکا گرفت که در این تصویر می‌توان تپه ریکون را کاملا مشاهده کرد، در اصل این تصویر۱۱ عکس است که از کنار به هم چسبیده‌اند.360° Product Photography
with White Background Instantlyعکاسی پانوراما ۳۶۰ درجه از محصولات مخاطبان بسیاری را جذب ‌می‌کند!

عکاسی ۳۶۰ درجه به دلیل نمایش کامل محصول محبوبیت بسیاری داشته و سایت های بسیاری مخصوصا فروشگاه های اینترنتی هم از این نوع عکاسی برای فروش محصولاتشان استفاده می‌کنند.
عکاسی ۳۶۰ درجه تلفیقی از هنر و تکنولوژی محسوب می‌شود. به راحتی می‌توان تمامی اجزا و قسمت‌های مختلف یک محصول را در یک عکس 360 گنجاند و البته این احترام برای محصول را می‌توان به مخاطب از این طریق انتقال داد. عکاسی ۳۶۰ درجه به مراتب پرهزینه تر و پیچیده تر از عکاسی صنعتی محصول است و چندین سالیست که این روش در تمام جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

شما میتوانید به محتوی صفحات وب سایت رای داده و نظر ارزشمند خود را ثبت نمایید.
عکاسی پانوراما | تور مجازی
Rated 4.97/5 - Based on 185 Votes
Thank you for rating this article.
نمونه قرارداد عکاسی

در صورت تمایل می‌توانید پیش ‌نویس قرارداد عکاسی را مطالعه فرمایید، لازم بذکراست که عقد قرارداد انجام پروژه منوط به درخواست کارما خواهد بود.

سیاست حفظ حریم خصوصی

در پروژه‌های عکاسی کارفرما متهد است امضای دیجیتال استدیو را حذف ننماید. استدیو جهت ادیت تنها فایل‌هایی را می‌پذیرد که دستکاری نشده باشند.