طراحی بسته بندی یا همان Packaging ترکیبی از هنر، صنعت و تکنولوژی برای بهبود شرایط نگهداری، حمل و نقل، بازاریابی و استفاده از یک محصول است. بسته‌بندی محصول عبارت است از هرگونه ظرف یا بسته‌ای که محصول در آن برای فروش به بازار عرضه می‌شود یا به‌ وسیله آن اطلاعات لازم در مورد محصول به مصرف ‌کنندگان منتقل می‌شود.
بسته بندی به‌عنوان یك سیستم هماهنگ توصیف می‌ شود كه هدف از آن، آماده‌سازی كالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبار كردن، فروش و مصرف است.نمونه طراحی‌‌های انجام شده بسته‌بندی و لیبلبسته بندی از طرفی عبارت از هنر، علم و تكنولوژی به‌جهت آماده‌سازی كالاها برای حمل و نقل و فروش و از طرفی، وسیله‌ای جهت اطمینان از سلامت محصول در تحویل به آخرین مصرف‌ كننده در بهترین شرایط با كمترین هزینه متوسط است. طراحی بسته بندی باید به گونه ای باشد که مشتریان براحتی از محتویات آن آگاه شده و برای حمل و نگهداری آن مشکلی نداشته باشند، به همین دلیل نقش مهمی در فرآیند بازاریابی و فروش ایفا خواهد کرد.

توجه به بسته‌ بندی محصول

علاوه بر نکاتی که پیش‌تر ذکر شد باید بدانید: (بسته‌بندی نه تنها راه‌حلی برای محافظت و آماده سازی کالا، بلکه روشی کارآمد برای تبلیغات و فروش بیشتر است)؛ در واقع این بسته‌بندی محصول شماست که در نگاه اول افراد را به سمت خود جذب و آنها را وادار به خرید می‌کند. همچنین، داشتن یک بسته‌بندی شیک و جذاب، به افراد این دسترسی را می‌دهد تا اطلاعات کلی راجب محصول به دست آورند؛ اما مهم‌ترین نکته‌ای که طراحی لیبل بسته‌بندی را نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی ارجحیت می‌دهد، برندسازی آسان و کم هزینه است؛ داشتن یک بسته‌بندی سفارش، نه تنها به فروش بیشتر آن کمک می‌کند بلکه در جهت برندسازی  شما نیز موثر است.

طراحی بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی از اهمیت بالایی برخورددار است زیرا با موادی سر و کار دارند که امکان فاسد شدن دارند از این رو باید دقت زیادی در مواد بکار برده و طراحی آن داشته باشید این بسته بندی شامل شامل محافظت از محصول و یا مواد غذایی از زمان تولید محصول، انبار، توزیع و نهایتا ارائه ی آن به مشتری می شود.

طراحی بسته بندی مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. به دلیل این که حفاظت از محصول یا مواد غذایی را از زمان تولید، انبار، توزیع و فروش به عهده دارد. امروزه با توجه به پیشرفت صنعت بسته بندی، طراحی‌های جدید و متنوع زیادی را در بازار مشاهده می‌کنیم. درطراحی بسته بندی محصول باید به این نکات توجه کنید که بسته بندی باید از خرابی و آلودگی محصول جلوگیری کند. همچنین باید باعث افزایش طول عمر آن شود. اگر غیر از این باشد باعث از بین رفتن مواد غذایی شما می‌شود.

ویژگی‌های طراحی بسته بندی

یک طراحی بسته بندی خوب می‌تواند نا خودآگاه نگاه مشتری را به خود جلب کند. زمانی که مشتری از طراحی شما لذت ببرد و پیام محصول را دریافت کند به خرید آن ترغیب می‌شود؛ بنابراین علاوه بر زیبایی، طرح شما باید بتواند پیام خود را به مشتری برساند. به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که طراحی بسته بندی را به گونه‌ای انجام دهید که طراحی شما در بین اقلام دیگر خاص و برجسته باشد. در این زمینه رقابت سختی وجود دارد که شما باید در این رقابت پیروز شوید.

خلاقیت شما در طراحی بسته بندی به عنوان طراح بسته بندی می‌تواند به طور شگفت انگیزی فروش شما را بالا ببرد. نکته‌ای که برای مشتری اهمیت ویژه‌ای دارد، این است که بداند بسته بندی چگونه باز می‌شود و چیزی که برای مشتری جذابیت بیشتری دارد، این است که بتواند از بسته بندی شما در کاربردهای گوناگون استفاده کند.

کاربردهای طراحی بسته بندی چیست ؟

کارکردهای بسته بندی:اهداف بسته بندی عبارتند از:
- حفاظت فیزیکی؛ حفاظت از اشیاء درون بسته از تکان شدید، فشار، دما و غیره.
- حفاظت مانع (Barrier Protection)؛ مانعی از اکسیژن، بخار آب، گرد و غبار و غیره.
- در برگیری یا انباشتگی (Containment and Agglomeration)؛ اشیاء ریز و کوچک معمولا با یکدیگر در یک بسته برای حمل و نقل به شکل گروهی قرار می‌گیرند.
- انتقال اطلاعات (Information Transmission)؛ اغلب، روی بسته یا برچسب بسته بندی، اطلاعاتی درباره چگونگی استفاده، حمل و نقل، بازیافت یا مصرف محصول یا بسته موجود است.
- کاهش سرقت؛ بسته‌بندی‌ای که نتوان آن‌را پس از باز کردن، دوباره بست؛ یا پس از باز کردنش آسیب فیزیکی ببیند (نشانه‌های باز شدن را نشان می‌دهد) در جلوگیری از دزدی مفید و مؤثر است.
- راحتی (Convenience)؛ شامل ویژگی‌هایی است که موجب راحتی در توزیع، جابه‌جایی، نشان دادن (ویترین)، فروش، بازکردن، بستن مجدد و استفاده مجدد می‌شود.
- بازاریابی؛ بسته بندی می‌تواند توسط بازاریابان برای تشویق خریداران بالقوه برای خرید محصول استفاده شود.

خلاقیت در طراحی و بسته بندی

طراحی بسته بندی مهمترین مراحله قبل از تولید بسته بندی است. طراحی بسته بندی نیاز به ایده پردازی و خلاقیت دارد چرا که ظاهر بسته بندی یکی از عوامل اصلی و مهم در فروش کالا به شمار میرود. بسیاری از مشاغل نو پا توانسته اند با بسته بندی های متفاوت و منحصر بفرد وارد بازار رقابت جهانی شده و با شرکت‌های با سابقه تر رقابتی سالم داشته باشند.

طراحی لیبل

طراحی لیبل کاربردهای متفاوتی دارد. موارد استفاده ای از همچون صنایع دارویی، آرایشی بهداشتی، مواد غذایی، تولیدی‌ها، صنایع مادر و ... . طراحی لیبل خوب در تبلیغات اهمیت ویژه‌ای دارد برای مثال شرکت‌های تولید قهوه علاوه برساختار متفاوت ظروفی که استفاده میکندد لیبل‌های بسیار جذابی دارند. طراحی لیبل در فروش محصولات هم موثر است و توجه مصرف کننده را موقع خرید به خود جلب می کند.

طراحی لیبل عسل و دیگر مواد غذایی بسیار متنوع انجام می‌شوند. البته محصولاتی که دارای تنوع کیفی زیادی نیستند، طراحی لیبل در آن‌ها بسیار تأثیر گذار است.

بسته بندی و تبلیغات

در مورد اینکه بسته بندی شما کجا دیده می شود فکر کنید. طراحی بسته بندی، ابعاد، رنگ و مقدار محتوایی که آن استفاده میشود مهم است. بسته بندی علاوه بر مشخصات ذکر شده خود به تنهایی یک المان با ارزش تبلیغاتی است. حتما برندهایی را میشناسید که تبلیغات زیادی نمیکنند ولی بسته بندی آنها در کنار ساختار طراحی هویت بصری که دارند در ذهن شما مانده است

طراحی بسته بندی از جمله خدماتی است که استدیو خانه عکس و طرح به طور جدی در آن فعالیت مینماید.

اقدامات مورد نیاز برای داشتن طراحی بسته‌بندی محصول چیست ؟

مهم‌ترین نکته ‌ای که پیش از مراحل طراحی بسته‌بندی باید به آن توجه کنید، پاسخ به این سوال است که قصد دارید چه محصولی را بفروشید؟ در واقع باید بدانید که محصول شما چه اندازه است و تا چه میزان دوام دارد؟ آیا برای ارسال آن می‌توان از جعبه‌های آماده استفاده کرد؟

موارد بالا تنها چند مثال ساده هستند که به شما دید کلی برای طراحی بسته‌بندی محصول و یا طراحی بروشور می‌دهند؛ پرسش به سوالات بالا به شما کمک می‌کند تا به درک کلی از بسته‌بندی کالای خود برسید؛ اگر محصول شما دارای ابعادی خاص و بزرگ است، ناچار هستید هزینه طراحی بسته بندی بیشتری را متقبل شوید و برای آن یک بسته‌بندی اختصاصی طراحی کنید. همچنین اگر کالا شما محصولی آسیب پذیر (ظروف، لیوان، مجسمه و…) می‌باشد، باید به دنبال بسته‌بندی باشید که در عین زیبایی ظاهری، به خوبی از کالا شما محافظت کند، به خصوص اگر قصد دارید محصول خود را به صورت اینترنتی به فروش برسانید!

قیمت طراحی بسته بندی

در تعیین قیمت یک بسته بندی شرایط خاصی تأثیر گذار هستند. در این مطلب آن‌ها را به صورت اختصار توضیح می‌دهیم. در ابتدا قالب بسته بندی، باید توجه داشته باشید که انتخاب یک قالب مناسب می‌تواند حمل و نقل شما را آسان کند. با استفاده از یک قالب مناسب می‌توانید محصول نهایی را با قیمت مناسب‌تری به دست مشتری برسانید.

نکته بعدی در تعرفه طراحی بسته بندی محصولات جنس بسته بندی است. نوع جنس باید به گونه‌ای باشد که بتوان به راحتی از محل خود آن را تهیه کرد. البته این مسئله باعث سریع‌تر شدن عملیات چاپ نیز می‌شود.

نکته دیگری که در تعیین قیمت تأثیر دارد رنگ بندی آن است. رنگ بندی در طراحی بسته بندی بسیار حائز اهمیت است. با توجه به این که افراد با سلیقه‌های مختلف از این بسته بندی شما استفاده می‌کنند، بهتر است طراحی بسته بندی محصولات خود را در رنگ بندی‌های متنوع و گوناگون انجام دهید تا برای هر سلیقه‌ای یک نمونه خاص و ویژه وجود داشته باشید.


فرم سفارش آنلاین طراحی بسته بندی و لیبلینگ بررسی قیمت طراحی بسته بندی محصول

جهت سفارش آنلاین طراحی بسته بندی و لیبل شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

ساختار طراحی را بر اساس استاندارهای‌های ذیل انتخاب نمایید :*
ایده‌پردازی و طراحی بسته بندی (یک محصول)
ایده‌پردازی و طراحی بسته بندی (یک محصول)
ایده‌پردازی و طراحی بسته بندی یونیفورم (خانواده محصولات)
ایده‌پردازی و طراحی بسته بندی یونیفورم (خانواده محصولات)
طراحی لیبل و برجسب کالا
طراحی لیبل و برجسب کالا
طراحی ساک خرید و موارد مشابه
طراحی ساک خرید و موارد مشابه
سبک اجرای طراحی*
کلاسیک
مدرن
فانتزی
صنعتی
تبلیغاتی
به انتخاب طراح
ساختار طراحی*
تصویری (عکس محور)
طراحی گرافیکی
مینیمال
ساختار چینش مطالب*
فارسی
انگلیسـی
فارسی و انگلیسی

در صورتی که فایل لوگو را هم اکنون در اختیار دارید بارگذاری نمایید. لوگو میبایست کیفیت لازم جهت استفاده در سایز طراحی مد نظر را داشته باشد.

آپلود فایل لوگو
Drag & Drop Files Here Browse Files

در صورتی که اطلاعات متنی را هم اکنون در اختیار دارید میتوانید ارسال نمایید. توجه داشته باشید که متون میبایست به صورت تایپ شده و در قالب فایل Word بارگذاری گردند.

آپلود فایل تصاویر و مطالب
Drag & Drop Files Here Browse Files


تفاوت طراحی بسته‌ بندی برای فروش فیزیکی و اینترنتی

نکته‌ای بسیار مهم که اغلب به آن توجه نمی‌شود؛ تفاوت میان بسته‌بندی کالا برای فروش فیزیکی و اینترنتی است؛ عاملی اساسی که تاثیر بسزایی در فروش، انتقال پیام و سلامت کالای شما دارد.

اگر قصد دارید محصول خود را به صورت اینترنتی به فروش برسانید، باید توجه اصلی خود را بر روی ارسال و سلامت کالا قرار دهید؛ چرا که روش‌های فروش مجازی این امکان را به شما می‌دهند تا به راحتی محصول را در راس دید مشتری قرار دهید، به علاوه اینکه فردی که قصد خرید اینترنتی را دارد، حتما اطلاعات کاملی را قبل از خرید محصول به دست آورده است.

در مقابل اگر فروش کالای شما به صورت فیزیکی است، توجه اصلی شما علاوه بر سلامت کالا، باید بر روی طراحی لیبل بسته‌بندی، طراحی لوگو، اطلاعات و موارد دیگر باشد. برای فروش محصول به صورت فیزیکی باید به این نکته نیز توجه کنید که کالا شما قرار است در یک فروشگاه خاص به فروش برسد یا فروشگاه‌های مختلف! اگر قرار است محصولتان را در فروشگاه و مغازه‌های مختلف به فروش برسانید، می‌بایست توجه دوچندانی نسبت به طراحی یونیک و منحصربفرد، محصول خود داشته باشید.

توجه به بارکد محصول

درج بارکد در بسته‌بندی محصول یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی بسته‌بندی است؛ بارکدها به شما این دسترسی را می‌دهند تا به آسانی به اطلاعات محصول پی‌ببرد؛ به صورت کلی دو نوع بارکد وجود دارد که می‌توانید یکی از آنها را برای بسته‌بندی محصول خود انتخاب کنید:

بارکدهای UPC (کد جهانی کالا)
EAN (شماره بین المللی کالا اتحادیه اروپا)