با گذشت زمان فرم کلی تبلیغات حاکم بر دنیا به طور کاملا جزئی و موشکافانه‌ای تغییر یافت. امروزه بیش از دو سوم جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند و این امر بستر لازم و کافی را ایجاد کرده است تا از روش‌های سنتی و فیزیکی کمتر استفاده شده و اکثر افراد به شیوه‌های نوین و مدرن تبلیغات روی بیاورند.

با این اوصاف یافتن ایده برای تبلیغات مانند آب خوردن است و تنها به یک تلنگر ساده نیاز دارد.

پیشرفت جوامع غربی موجب شده است که بتوانند با بهره گرفتن از امکانات کافی، تبلیغات گسترده و گیرایی داشته باشند تا از این طریق میزان فروش و بازدهی فعالیت را افزایش دهند. این اتفاق در حال حاضر در جوامع غیر صنعتی و توسعه نیافته نیز در حال رخ دادن است و پدیده‌های نوظهور بسیاری هرروزه در حال شکوفا شدن هستند.


نمونه تبلیغات خلاقانه

معرفی 9 ایده تبلیغات خلاقانه

تا به حال این سوال را از خود پرسیده‌اید که جهان به چه چیز جدیدی نیاز دارد؟ و یا چگونه می‌توانم به این دنیا یک عنصر نو اضافه کنم؟ به طور حتم هر ایده‌ای که امروزه در فضای مجازی مشاهده می‌کنیم و از آن لذت می‌بریم، ساعت‌ها فکر و تلاش را در وجود خود جای داده است که ما از آن اطلاعی نداریم و صرفا ظاهر کار را می‌بینیم. در این بخش می‌خواهیم درباره چند نمونه ایده تبلیغات خلاقانه سخن بگوییم که عبارت‌اند از:

نقض الگو: مغز انسان به صورت کاملا طبیعی با دیدن یک الگو آن را برای خود تفسیر می‌کند و اگر هیچ نقصی نیابد احساس رضایت را در ما ایجاد می‌کند. بسیاری از طراحان از این قابلیت ذهن استفاده می‌کنند و برخلاف آن گام بر می‌دارند و اصطلاحا آن را مهندسی معکوس عنوان میکنند.

در این روش با نمایش یک مثال نقض در الگو، ذهن بیننده مجذوب طرح تبلیغات می‌شود و سعی می‌کند که این نقص را تفسیر کرده و به چرایی وجود آن پی ببرد. در واقع این شیوه به راحتی چشمانتان را می‌دزد و توجه شما را جلب می‌کند تا پیام تبلیغ را متوجه شوید.

استفاده از خطای دید: مطمئنا تاکنون با اشکال زیادی رو‌به‌رو شده‌اید که در نگاه اول، دو یا چند عنصر متفاوت به طور همزمان به چشم می‌رسند؛ اینگونه تبلیغات به ایده خطای دید معروف هستند و درست مانند مثال قبل، از عدم توانایی مغز و بینایی انسان بهره می‌گیرند تا ذهن مخاطب را به تکاپو بیندازند و موجب شوند که تبلیغات در خاطرات ثبت شوند و یادآوری آنها راحت‌تر باشد.

روح بخشیدن به اجسام: گاهی شرکت‌هایی که اجناس غیر ضروری و کوچک را به فروش می‌رسانند برای ترغیب مشتریان دست به این ایده خلاقانه تبلیغاتی می‌زنند. آنها با گرفتن عکس‌هایی که المان‌ مربوط به محصول در آن وجود دارد، تصویری را به ثبت می‌رسانند که گویا کالای آنها جان دارد و مستقیما در حال نگاه کردن به شماست. این ایده به سادگی می‌تواند توجه همگان را جلب کند، چرا که هیچ فردی انتظار نخواهد داشت یک کالا در حال تماشای او باشد…!

مقایسه: یکی دیگر از انواع تبلیغات خلاقانه استفاده کردن از مقایسه‌های به موقع و درست است. برای مثال در عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی می‌توان تصویری را به نمایش گذاشت که با هنر آشپری مواد اولیه غذایی را به یک غذای خوشمزه و دلپذیر تبدیل کرد. این روش موجب می‌شود بینندگان شاهد یک تغییر اساسی باشند و برای ایجاد تحول در خود، مجذوب تبلیغات شده و آن را لازم و ضروری بدانند. از این تکنیک می توان در  نیز استفاده نمود


ایده برای تبلیغات خلاقانه

کافی است یک طراح آنقدر ماهر باشد تا بتواند این حس را در بیننده ایجاد کند، در این صورت مشتری حتی برای هوس هم که شده یک بار آن غذا یا خوراکی را امتحان خواهد کرد. پیشنهاد میکنیم برای این که بتوانید به ایده عکاسی تبلیغاتی مناسب دست پیدا کنید به سایر تبلیغات در این زمینه توجه بیشتری نمایید تا ذهن باز تری در این راستا پیدا کنید.

اغراق در توانایی محصول: این مورد به عنوان یک ایده برای تبلیغات مغازه نیز کاربرد دارد؛ اغلب فروشندگان حضوری یا آنلاین سعی دارند که در تشریح توانایی محصول اغراق کنند. این کار موجب می‌شود خریدار از روی احساس تصمیم به خرید کالا بگیرد و شاید حتی نیازی هم به آن نداشته باشد.

در حقیقت اگر یک شرکت بتواند با کوچک‌ترین اغراق توجه مخاطب خود را جلب کند بسیار موفق خواهد بود. البته فراموش نکنید که اغراق با دروغ بسیار متفاوت می‌باشد و بهره گرفتن از این روش باید هوشمندانه صورت بگیرد تا به اشتباه دروغ تلقی نشود.

توضیح نشانه ضعف است: بارز‌ترین ویژگی یک ایده برای تبلیغات قابل فهم بودن آن است؛ مطمئن باشید از اینکه بخواهید قابلیت‌های محصول را به دیگران توضیح دهید، پشیمان خواهید شد. تبلیغات خلاقانه باید به گونه‌ای صورت بگیرد که در آن همه چیز به طور تمام و کمال قابل درک و رویت باشد. بنابراین از توصیف کردن دست بردارید و فقط به مخاطب خود نشان دهید که چه چیزی در چنته دارید.


تبلیغات خلاقانه بیلبوردی

نمادی مشهور را به چالش بکشید: ذهن خلاق انسان دائما می‌تواند الگو‌های جدیدی را متصور شود. اگر بتوانید از نماد‌های شناخته شده به نفع خود استفاده کرده و آن را تغییر دهید می‌توان گفت ایده شما کاملا جدید و بدون نقص است. این ایده برای تبلیغات اینترنتی نیز بسیار کاربرد وسیعی دارد و امروزه بسیاری از تبلیغات جدید، از این شیوه سرچشمه می‌گیرند.

نقش کمدین را بازی کنید‌: اگر تبلیغات این قابلیت را داشته باشد که مخاطب را بخنداند و یا حتی لبخندی را بر روی صورتش ایجاد کند، به راحتی در ذهن حک خواهد شد. طراحان زیادی هستند که با به کارگیری جزئیات طنز، انواع محصولات و خدمات را تبلیغ کرده و بازدهی بسیار بالایی را تجربه می‌کنند.

همانطور که اشاره کردیم ایده تبلیغات خلاقانه باید تفاوت‌های زیادی با کار معمولی و متداول داشته باشد. همچنین باید به این نکته توجه کرد که همیشه و در همه جا مواردی هستند که می‌توان با توجه به آنها ایده‌های جدیدتری را به عرصه ظهور رساند.

نقطه شروع و پایان ایده خلاقانه…

این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که موفق‌ترین تبلیغات موجود در دنیا که اکنون برای همگان قابل مشاهده هستند، روزی تنها یک ایده ساده بوده‌اند‌؛ تنها عاملی که یک "ایده" را محقق می‌کند، تلاش برای عملی کردن آن است. اگر برترین ایده‌ها را در ذهن نگه دارید هیچگاه موفق نخواهید بود‌؛ بنابراین نقطه شروع یک ایده هنگامی است که در ذهن طراح نقش می‌بندد و به وجود می‌آید و نقطه پایان آن زمانی فرا می‌رسد که عملی شده و دستاوردی نو به جهان ارائه کند.


تبلیغات خلاقانه بیلبوردی

نقش کمدین را بازی کنید‌: اگر تبلیغات درست این قابلیت را داشته باشد که مخاطب را بخنداند و یا حتی لبخندی را بر روی صورتش ایجاد کند، به راحتی در ذهن حک خواهد شد. طراحان زیادی هستند که با به کارگیری جزئیات طنز، انواع محصولات و خدمات را تبلیغ کرده و بازدهی بسیار بالایی را تجربه می‌کنند.