عکاسی غذا | عکاسی مواد غذایی زیرمجموعه‌ای شیرین و زیبا از عکاسی صنعتی بشمار میرود. عکاسی مواد غذایی عمدتا به منظور سرذوق آوردن بیننده و جذب مشتری بیشتر برای محصولات است و بعد تبلیغاتی در آن بسیار پررنگ است. در این رشته عکاسی سلیقه، چیدمان، کمی صبر،حقه‌های فریبنده و میانبرهای هوشمندانه عکسی مطلوب را می‌آفریند

در حقیقت یکی اصلی ترین نکات در بهره‌گیری از "عکاسی تبلیغاتی غذا" برقراری ارتباط میان مصرف کننده و فروشنده عنوان می‌شود؛ زیرا که هرچه عکاسی مواد غذایی شما جذاب و منحصر بفرد باشد؛ متقاضیان بسیاری را جذب خود می‌کنند.

در این میان نکته حائز اهمیت این است که: چنانچه عکس مواد غذایی شما، مخاطب را جذب کند و از یک روش بخصوص در عکاسی استفاده شود؛ همین امر سبب برندسازی برای شما خواهد شد. نکته فوق، مصداق بارز تمامی مردم است؛ که در تمام اوقات ابتدا تصویر را مشاهده و نسبت به آن انتخاب غذایی خود را انجام می‌دهند.نمونه پروژه‌های انجام شده عکاسی مواد غذایی

عکاسی مواد غذایی به چند دسته تقسیم می شود؟

عکاسی مواد غذایی معلق در هوا به دو صورت کلی تقسیم می شود.

حالت اول مربوط به مواد غذایی است که با ترفندهای خاصی در هوا معلق نگه داشته شده و از آن ها تصویربرداری می شود. حالت دوم به آن دسته از مواد غذایی ریختنی یا پاشیدنی تعلق می گیرد که برای عکاسی مواد غذایی معلق در هوا از این سوژه ها، تصویربرداری یا استفاده از تکنیک های خاصی در هنگام ریخته شدن یا جاری شدن ماده غذایی انجام می شود.

هنر و عکاسی مواد غذایی

اگر چه دنیای امروز دنیای تخصص گرایی می‌باشد ولی در عین حال مفاهیم و موضوعاتی که تا امروز هیچ ارتباطی با هم نداشتند و یا حتی در تضاد با یکدیگر معنا می شدند، امروز به ناچار در کنار هم قرار می‌گیرند و به تکامل و پیشرفت یک دیگر کمک می‌کنند. شاید تا چند سال پیش هنر، صنعت، علم، فلسفه، زیبایی‌شناسی و دیگر مفاهیم با یکدیگر غریبه و از هم دور بودنند تا جایی که حتی در تعاریف و مضامین مثال نقض یکدیگر به حساب می آمدند، به عنوان مثال، امروز صنعت و علم بیش از پیش گسترده شده و بسیاری از مفاهیم را دستخوش تغییر نموده‌اند و قدرت خود را در هر زمینه ای به اثبات رسانده‌اند. صنعت و عکاسی هم از این قانون و قاعده مثتثنی نیستند، دنیای صنعتی از قدرت هنر نیز به نفع خود استفاده نموده است، تا جایی که هنرمندان زیادی با برندها و مارک‌های بزرگ جهان جهت ایده پردازی و خلق آثار متفاوت جهت ارائه محصولات صنعتی و تجاری همکاری می نمایند.

اهمیت سفره آرایی در عکاسی غذا

غذا پختن هنری است، که بسیاری به داشتن آن افتخار می‌کنند. با این حال، باید در نظر داشت که تزئین و چیدمان سفره به اندازه تکنیک نور پردازی و عکاسی غذا اهمیت دارد.

در زمان عکس گرفتن از غذا، بهتر است، بلافاصله بعد از طراحی چیدمان و طراحی عکس برداری را شروع شود چرا که غذاها شادابی و تازگی خود را از دست نداده و در تصاویر جلوه زیبایی پیدا می‌کنند.

دو نکته اساسی پایه برای عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

کادر بندی: اصلی‌ترین تفاوت عکاسی تبلیغاتی غذا با سایر عکاسی ها همچون عکاسی دکوراسیون داخلی در کادر بندی، رنگ بندی و… نسبت به دیگر سبک‌های عکاسی است. کادر‌بندی عکاسی غذا می‌بایست طبق اصول پایه انجام گردد؛ در شرایط معمول فاصله دوربین تا غذا 3 الی 4 سانتی متر به صورتی تنظیم می‌شود که تماما محصول غذایی معلوم باشد؛ زیرا که فضای خالی باعث آشفتگی تصویر می‌شود.
رنگ‌بندی متناسب با عکاسی مواد غذایی: تجربه ثابت کرده است هرچه محتوای اصلی تصویر، رنگی باشد؛ پس زمینه تمام روشن یا تمام تیره جذابیت بیشتری برای مخاطبان دارد! چنانچه قصد دارید منحصربفرد‌ ترین عکاسی تبلیغاتی غذا را در وب سایت، مجله یا منوی رستوران خود داشته باشید؛ پیشنهاد می‌شود از پس زمینه تمام سفید یا تمام مشکی استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید در کنار آن ظروفی قرار دهید که رنگی ملایمی دارند. (طوسی، استخوانی، قهوه‌ای روشن و…)

بکارگیری از تصاویر در منو غذایی

قبل از هرچیزی خودتان را به جای مشتری بگذارید؛ مشاهده کنید کدام قسمت متقاضی را جذب و کدام قسمت آن ‌را خسته می‌کند؟ گاهی اوقات منوی رستوران بدون هیچ تصویری است! شاید مشتری اطلاعی از شکل یا فرم آن مواد غذایی نداشته باشد و بدون دلیل آن را سفارش دهد. این مثال می‌تواند دلیل کوچکی به جهت بهره‌گیری از تصویر در منوی غذایی باشد. عکاسی تبلیغاتی غذا و یا عکاسی آثار هنری نیز همین تاثیر را دارد! هر چه تصویر شما شفاف، باکیفیت و متفاوت باشد؛ امکان جذب شدن افراد به سوی آن بیشتر خواهد بود. بهتر است، چیدمان محصول خود را طوری طراحی کنید تا هنگام مشاهده حس هوس و ولع را در افراد ایجاد کند (به اصلاح مخاطب را پیگیر غذای شما کند).

تجهیزات لازم، به جهت بهره‌گیری در عکاسی غذایی

یک دوربین عکاسی (نیکون، کانن، سونی و…)، لنز مخصوص دوربین عکاسی مورد نظر و استفاده از ایده عکاسی تبلیغاتی ؛ که در کادر‌بندی، رنگبندی، فوکوس و… تاثیر به سزایی دارد و هرچه فرد عکاس حرفه‌ای تر باشد؛ عکاسی تبلیغاتی غذا متفاوت‌، جذاب‌‌تری به نمایش عموم گذاشته می‌شود. اما در این میان دو نکته بسیار حائز اهمیت وجود دارد که توجه به آنها قطعا تاثیر بسزایی بر روی عکاسی تبلیغاتی شما خواهد داشت.

اولین نکته، تامین نور و فضای مناسب جهت عکاسی است، باید بدانید که هر چقدر هم دیزاین غذای شما هوس برانگیز باشد اگر فضا و نور مناسبی برای عکاسی از آن نداشته باشید، نتیجه مثبتی حاصل نخواهد شد (برای عکاسی از غذا می‌توانید از خیمه عکاسی استفاده کنید). دومین نکته: قطعا یکی از اساسی ترین مراحل عکاسی تبلیغاتی از غذا مربوط به ادیت آن است؛ در واقع مراحلی که گرافیست در مراحل آخر به کمک نرم افزارهای فتوشاپ و لایت روم انجام می‌دهد، به غذای شما روح و جلا می‌بخشد و آن را برای کاربر جذاب و هوس برانگیز می‌سازد.

از نگاه تا لنز دوربین

عکاسی از غذا امروزه نه تنها به عنوان یک هنر بلکه به عنوان یک صنعت شناخته می‌شود، از همین رو باید بدانید که برای عکاسی تبلیغاتیی از مواد غذایی و یا عکاسی طلا و جواهر ، به تجربه و تجهیزات نیاز دارید؛ یک فرد باتجربه در این زمینه، وابسته به تجهیزاتی همچون لنز ماکرو، نور پرتابل، لایت باکس، سه پایه و نگاهی متفاوت تصاویر حیرت انگیزی را به ثبت می رساند که شاید در نگاه اول کار ساده ای باشد؛ پس پیشنهاد می‌شود اگر به دنبال راهی برای عکاسی از منو و محصولات غذایی خود هستید با عکاسان متخصص در این زمینه تماس بگیرید و از مشاوره آنها استفاده کنید.


راهنمای سفارش آنلاین عکاسی غذا و نوشیدنی

جهت سفارش آنلاین عکاسی صنعتی | تبلیغاتی شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

ژانر عکاسی ( موضوع عکاسی ) مورد نظر را انتخاب نمایید*
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها*
عکاسی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... زمینه تک رنگ
عکاسی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... با طراحی صحنه
عکاسی مواد غذایی گرم و پخته شده ... زمینه تک رنگ
عکاسی مواد غذایی گرم و پخته شده ... زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی گرم و پخته شده ... با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی گرم و پخته شده ... با طراحی صحنه
در صورتی که سبک یا فضای خاصی از عکاسی مد نظر دارید، نمونه مشابه آن را برای ما ارسال کنید
Drag & Drop Files Here Browse Files


تکنیک های عکاسی غذایی

در دنیای امروز تهیه عکس از انواع مواد غذایی توسط بسیاری از افراد انجام می‌شود. در این میان چنانچه بخواهیم تصاویری که از طریق عکاسی غذایی تهیه می‌کنیم مورد توجه مخاطبان قرار گیرند، لازم است برای عکس‌های خود وجه تمایز در نظر بگیریم. از همین رو یک مسئله مهم در رابطه با اجرای ایده عکاسی از غذا آن است که در تهیه عکس از غذاها خلاقیت به خرج دهیم.

چیدمان غذا از جمله موضوعات مهمی است که هنگام اجرای ایده عکاسی از غذا باید مورد توجه قرار گیرد. با اعمال تغییرات کوچک در سوژه‌ای که قصد عکاسی از آن را داریم می‌توان تصاویر بسیار خوبی را از انواع غذاها خلق کرد. در همین رابطه توصیه می‌شود در بخش اصلی عکس از مواد غذایی تازه استفاده شود.

به کار بردن خلاقیت هنگام تهیه انواع تصاویر از طریق عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی موجب می‌شود عکاس بتواند تصاویر تازه و جالبی از انواع و اقسام مواد غذایی را در معرض دید مخاطبان خود قرار دهد. مخاطبانی که از دیدن تصاویر تکراری غذاها احساس خستگی و ملال می‌کنند زمانی که با تصاویر جدید و جذابی از انواع مواد غذایی روبه‌رو می‌شوند اشتیاق قابل توجهی برای تماشای آنها از خود نشان خواهند داد. ساخت اشکال با استفاده از غذاها از جمله تکنیک‌هایی است که می‌توان برای رسیدن به این هدف به کار گرفت.

لازم به ذکر است به طور معمول افراد عادت کرده‌اند که انواع مختلف غذا را داخل ظرف‌های خاصی ببینند. به همین جهت اگر بتوان سوژه مورد نظر برای تهیه عکس تبلیغاتی غذا را از ظرف بیرون آورده و به نحوی متفاوت از آن عکس گرفت سوژه جدیدی برای کسانی که آن را تماشا می‌کنند به نمایش در خواهد آمد.

آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا

عکاسی غذایی و اجرای ایده عکاسی از غذا فعالیتی تخصصی به شمار می‌رود که به واسطه آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا می‌توان از آن برای تهیه انواع عکس تبلیغاتی غذا استفاده کرد. کسانی که به فعالیت در زمینه عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی و تهیه عکس تبلیغاتی غذا علاقه‌مند هستند از طریق آشنایی با مباحثی از جمله ترکیب بندی در عکاسی از غذا، انتخاب لنز در عکاسی از غذا و ... می‌توانند عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی را به نحوی مناسب آموزش ببینند. شما نیز در صورت تمایل می‌توانید با مرکز ارائه دهنده آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا در ارتباط بوده و مهارت‌های لازم جهت اجرای انواع ایده عکاسی از غذا را به دست آورید.


نورپردازی عکاسی از غذا باید به چه شکل باشد؟
یکی از مهم ترین قسمت ها در عکاسی از غذا نور پردازی آن می باشد نور موجود در محیط باید بگونه ای باشد که تمام جلب توجه مخاطب به سمت غذت باشد و هیچ حواس پرتی برای مخاطب ایجاد نکند همچنین میزان نور باید به اندازه ای باشد تا وضوع خوبی از غذا بچشم بیاید
چگونه ایده عکاسی از غذا را برای خود بیابیم ؟
برای پیدا کردن ایده مناسب برای عکاسی از غذا می توانید به نمونه های خارجی رجوع نمایید و با کپی برداری از برخی ویژگی ها آنها را در کار خود استفاده نمایید.
مهم ترین تجهیزات عکاسی از غذا کدام اند ؟
از مهم ترین تجهیزات عکاسی از غذا می توان به دوربین حرفه ای و لوازم نورپردازی اشاره کرد که جز ابزار های اولیه برای شروع به این تخصص است