برندینگ چیست؟ در بیانی ساده برندینگ به عنوان، یک استراتژی و راه ‌حلی مطمئن در بازاریابی جهانی عنوان می‌شود. در این حرکت شرکت‌ها به کمک مسئولین بازاریابی خود، یک نام یا سمبل را طراحی می‌کنند. همچنین به آسانی می‌توان این سمبل را به عنوان مولف یا معرفی کننده شرکت نام برد.

امروزه برندینگ بخش مهمی از کسب و کار‌های عظیمی است که قصد رسیدن به سکوی موفقیت را دارند؛ برند خواهد توانست دیدگاه مخاطبان شما در مورد کسب و کاری که دارید را، جهت‌دهی کند. در دنیای رقابت‌های کاری امروزی که تکنولوژی در آن نقش بسزایی دارد، برندینگ به یک کسب و کار توانایی مقاومت کردن و رقابت با دیگر برندها را می‌دهد.


تکنیک های برندینگ

برند به معنی واژه، طرح، نماد یا هر ویژگی خواهد بود که تصویری استثنایی و منحصربه‌فردی را از محصولات شما نسبت به دیگر محصولات مدعیان به اقشار جامعه نشان ‌می‌دهد؛ برندینگ را می‌توان مجموعه‌ای از قدرت‌ها و ایده‌هایی که یک شرکت یا یک ابر سازمان را از دیگر رقبا خود متمایز می‌کند اسم گذاشت. در مثالی بهتر و جامع می‌شود به گفته موسس آمازون آقای جف بزوس نگاهی ویژه‌ای انداخت:

اهداف و مخاطبینی مشخص دارید پس بهترین را ارائه دهید!!!

در مورد هدف خود ابتدا تفکر کنید و از آن‌ درک بسیار بالایی را به دست بیاورید. برای برقراری هر چه بیشتر و موثرتر باید عناصر و المان ‍‌هایی که می‌تواند مشتریان را تحت تاثیر هدف شما قرار دهد را شناسایی کنید و بر روی چگونگی مانور با آن‌ها تعقل کنید.

تمامی این دلایل سبب می‌شود پیام و تصاویری که شما باید به جامعه و مشتریان خود تحویل بدهید برای نفراتی از اشخاص منحصربه‌فرد باشد؛ به یاد داشته باشید که تلاش شما برای جذب تمامی افراد حاضر در جامعه، عملی بیهوده‌ و بی‌معنی است که فقط زمان شما را هدر خواهد داد!

با حداقل از دو گروه از مشتریان کلیدی خود در کسب و کارتان شروع کنید و به‌ آرامی با استفاده از تجاربی که به دست می‌آورید رشد چشمگیری را در پیش بگیرید. سوال‌های مهم و کلیدی از خود بپرسید، تنها به دنبال جواب سوالات نباشید، شروع کنید و به دنبال اعمال جواب‌های خود در مورد مشتریان باشید زیرا آنها هستند که کسب و کار شما را در بازار رقابتی معرفی خواهند کرد و باعث جا افتادن هویت و شخصیت برند شما می شوند

سوال‌هایی مانند: (( آن‌ها چه کسانی هستند؟ چه نیازهایی دارند؟ از ما چه انتظاراتی را می‌خواهند؟ در مواجه با برند من چگونه عمل می‌کنند؟ چه چیزی سبب ایجاد انگیزه و جذب بیشتر در آن‌ها خواهد شد؟)) به شما کمک می‌کند تا درک بالاتری از مشتری‌ها و اهدافی که دنبال آن هستید داشته باشید.

لوگو، موهر برندینگ کسب و کار شما است!!!

برندینگ فراتر از ایجاد یک مشخصه یا طراحی لوگوی خاص منحصر به ‌فرد برای یک محصول یا خدمتی است که شما ارائه می‌دهید، برند ساختن مسیر معینی است که با کمک گرفتن از آن، مشتریان خود را مجذوب محصولات و خدمات مجموعه می‌کنید. در بازاره امروزه برندینگ یک نکته بسیار اساسی بهره می‌برد که در تمامی عرصه‌ها به آن سازمان کمک بسیار زیادی خواهد کرد، و آن لوگو برندینگ شما خواهد بود.

به کمک طراحی کاتالوگ و ساخت لوگو می توانید تاثیر بسزایی، در ساخت و مشهور کردن نام شرکت دارد. نشان تجاری شما باید درک مناسبی از خدمت یا محصولی که قرار است ارائه دهید در اختیار کاربران قرار دهد؛ آرم تجاری شما بهترین عنصر برای جذب مخاطبین کسب و کار شماست، مخصوصا اگر با قشر جوان جامعه در ارتباط باشید این المان می‌تواند بیشترین عامل برای مجذوب شدن آنها نسبت به کار شما باشد


برندینگ به زبان ساده

مارک برندینگ شما عامل اصلی برای متمایز بودن…!؟

در تمام دوره‌ها برندهایی با بودجه‌های عظیم و منابع سرمایه گذاری‌های بیشتری نسبت به شما برای فرماندهی کسب و کاری که در آن هستید وجود دارند؛ اما این نکته را فراموش نکنید که شما محصولات، خدمات و مزایای مختص به خودتان را ارائه می دهید پس با آن‌ها تفاوت‌هایی دارید!

بنابراین سعی کنید ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را که به وضوح در برند شما دیده می‌شود را نمایان و مشخص کنید؛ در واقع از دید کارشناسان بازاریابی بهتر است آن را بولد یا در چشم بگذارید تا همگان این تفاوت را با برندهای بزرگتر مشاهده کنند. به‌عنوان‌ مثال: اگر قیمت‌های پایین‌تری نسبت به رقبای خود با همان سطح درجه کار ارائه می‌دهید، سعی داشته باشید این نکته را در تبلیغ نام برند خود و در مارک محصول به وضوح نشان داده و بر روی آن تاکید کنید.

به جز این موضوع شما باید به فکر خاص و متمایز شدن خودتان، نسبت به تمامی برندهای حاضر در صنعت فعالیتتان باشید. مثال دیگر که بیشتر طراحان و کارشناسان از آن استفاده می‌کنند: کمپانی اپل است که تنها یک شرکت ساده در صنعت بازار وسایل رایانه‌ای نیست. یکی از بارزترین خصوصیات شرکت اپل، طراحی تمیز در ساختار و دیگر مزیت مهم آن سهولت در استفاده از ابزارک‌های اپل است؛ از بسته ‌بندی‌های زیبا و چشم نواز محصول تا رویدادهای خبری که هر ساله شرکت اپل به مشتریان خود یادآوری می‌کند. همه این مسائل سبب شده‌اند این شرکت در این کسب و کار از برند‌های پیشرو باشد و طرفداران مخصوص خود را جذب کند.

مارک برندینگ شما به معنای این است که سبب می‌شود، مصرف کنندگان و مشتریان مخصوصتان بتوانند محصول و خدمت یک شرکت دیگر را نسبت شما تشخیص دهند. تا بتوانند آن را از دیگر محصولات مشابه که در بازار توسط رقبا ارائه شده متمایز کنند. مارک شما در استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی نقش بسزایی را ایفا می‌کند؛ چنانچه که مارک و توضیحات باعث می‌شود شرکت‌ قادر جدا سازی خود و محصولاتش از دیگر شرکت‌ها و رقبا های حاضر را داشته باشد.

صدای مخصوص برند خود را بیابید!!!

شاید سوال داشته کنید که صدای برند به چه معناست؟؟؟ در پاسخ می‌بایست گفت: صدای برند شما دقیقا همان زبانی است که توسط آن با مخاطبین خود ارتباط برقرار می کنید. بهتر است صدا برند خود را پیدا کنید! آیا برند شما دوستانه رفتار می کند؟ آیا نیاز به جدی بودن دارد؟ آیا نیاز به همراهی با مشتریان دارد؟ از این قبیل سوالات می‌تواند بیشترین کمک را به شما داشته باشد. شما می توانید این صدا را به کمک ساخت تیزر تبلیغاتی و یا هر روش دیگر در ذهن مخاطب خود ایجاد نمایید.

بعد از این مراحل نیاز به معرفی و داستانی برای برندینگ خود دارید، پس باید از نکته صدا استفاده کنید تا آن را به صراحت به گوش مخاطبین و مصرف کنندگان خود برسانید. صدای برند بعد از لوگو دومین عنصر مهم در شکل گیری برندینگ است که کاملا افراد را تحت تاثیر شما قرار می‌دهد؛ پس حتما در نظر داشته باشید، که اشتباه قدم گذاشتن در این انتخاب‌ها شما را در بازار نابود خواهد کرد حتی اگر بهترین ارائه‌ها و خدمات را داشته باشید!

نکات تکمیلی برندینگ به زبانی ساده

در نگاهی کلی برندینگ شرکت‌ را مجاب می‌کند تا پول‌های خود را برای نگهداری و حتی بهبود کیفیت تمامی محصولات سرمایه گذاری کنند، تا از راه شهرتی که محصولات مارک‌دار آنها به دست می‌آورد کسب درآمد کنند. استفاده و نگاه ویژه به برندینگ سبب می شود، ارزش تجاری قابل توجهی برای شرکت‌ شما به ارمغان آورده شود. شما با کمک برندینگ خواهید توانست تجارت کوچک خود را به تمام افراد جهان نشان داده و درآمد خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید.


راه های برندینگ کسب و کار

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که هیچوقت نخواهید توانست نظر تمامی مردم را نسبت به محصول یا خدمات خود جذب کنید، بنابراین سعی داشته باشید بهترین ارائه ممکن را برای مشتریانی که خواستار محصولات و خدمات شما هستند، در نظر بگیرید. در واقع ‌می‌توان گفت: اساس اصلی در ایجاد برندینگ موثر برای شما، تعیین مخاطب‌هایی با اهدافی مهم است که با تمرکز بر روی آن خواهید توانست به بهترین شکل ممکن یک برند معتبر داشته باشید.


مهم ترین اصول برای شروع برندینگ چیست ؟
می توان گفت تحقیقات برای شروع برندسازی از مهم ترین اصول برای شروع آن می باشد در قدم بعدی باید به نوع رنگ سازمانی و لوگوی خود دقت زیادی بخرج بدهید تا مخاطب را درگیر خود کند
چرا برندینگ مهم و ضروری می باشد ؟
از این جهت که برندینگ موجب افزایش ارزش کسب و کار ها می شود مهم تلقی می شود و رکن اصلی و شروع هر کسب و کاری قرار می گیرد
اهمیت برندینگ در چیست؟
برای موفقیت در برندینگ شما باید نیازها و خواسته های مشتریان خود را بخوبی بشناسید و استراتژی برند و شرکت خود را در هر زمان متناسب با آن برنامه ریزی کنید.