هدف از ساخت و نمایش تیزر یا آگهی تبلیغاتی وارد کردن شوک به مخاطب است!

هر شرکت یا سازمانی برای دیده شدن و معرفی محصول یا خدمات می‌بایست دست به تبلیغات حرفه‌ای و دقیق بزند تا در شناساندن خود به عموم مردم موفق شود و سپس فروش محصولاتش را آغاز کند. یکی از روش‌های مرسوم و تاثیرگذار مورد نظر تمامی شرکت‌ها ساخت فیلم تبلیغاتی یا تیزر‌های کوتاهی است که در آن به معرفی و تشریح کامل محصول خود می‌پردازند.

بدون شک تولید یک فیلم یا تیزر تبلیغاتی به نکات بسیاری وابسته بوده و نیاز به دانش بالایی دارد، اما بعضا افرادی در این حوزه فعالیت می‌کنند که صرفا از روی تجربه به فیلمبردارانی خبره و کاربلد تبدیل شده‌اند؛ بنابراین شما نیز می‌توانید با یادگیری فنون و مهارت‌های اصلی این رشته، به ساخت انواع تیزر‌های تبلیغاتی روی بیاورید.

زمان استاندارد برای تیزرهای تبلیغاتی معمولاً بین 15 تا 50 ثانیه است و سازندگان آگهی تلوزیونی سعی می‌کنند با ایجاد یک درام مناسب و یک قصه منسجم و هدف‌دار و با استفاده از تصاویر زیبا و تأثیر گذار و رعایت اصول گرافیکی و قاب‌بندی پیام خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما برسانند. یک تیزر خوش‌ساخت مجموعه‌ای از عوامل مختلف را در برمی‌گیرد. گاهی اوقات این اشتباه پیش می‌آید که فقط استفاده از دوربین‌های سینمایی و با کیفیت برای ساخت یک تیزر خوب کافی است اما در واقع عوامل زیادی در ساخت یک کار استاندارد موثرند که دوربین یکی از آنهاست.

عوامل ساخت تیزر تبلیغاتی

داشتن ایده برای عکاسی تبلیغاتی و شناخت نیازها و اهداف مشتری
تهیه سناریو گویا و اصولی برای گروه تولید و اطلاع‌رسانی به مشتری
استفاده از عوامل حرفه‌ای پشت صحنه ازجمله کارگردان، تصویربردار، طراح صحنه و لباس، طراح گریم و صدا بردار صحنه
مونتاژ حرفه ای و مناسب با موضوع کار
اصلاح رنگ و افزودن آیتم‌های گرافیکی
ساخت موسیقی یا استفاده از موزیک آرشیوی مناسب با ریتم تصاویر
خروجی استاندارد و با کیفیت مناسب جهت ارائه به مشتری

در ساخت تبلیغات راه میانبر وجود ندارد

باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید که در مسیر ساخت فیلم تبلیغاتی نمی‌توانید به دنبال راه‌های ساده‌تر و هموار‌تر بگردید، چرا که این کار موجب کاهش کیفیت ویدیو شده و در نهایت افت قدرت جذب مشتری را به همراه دارد. حتی اگر شما بهترین شرکت تولید محتوا نیز باشید می‌بایست با توجه به استاندارد‌های جهانی برخورد کنید و راه جدیدی در این مسیر نخواهید یافت. کلید راه تبلیغات در صبر نهفته است و اگر فرد عجولی هستید پیشنهاد می‌کنم وارد این عرصه نشوید، زیرا در این صورت احتمال موفقیتتان به شدت کاهش می‌یابد.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی چیست؟

قدم اول: تعریف پروژه ساخت تیزر

پس از ارتباط کارفرما مشخص شدن نوع محصول یا خدمات فرم نظر سنجی ( فرم بریف تبلیغاتی ) در اختیار کارفرما قرار خواهدگرفت. در این فرم سوالاتی مطرح شده است که به ما به عنوان سازندگان تیزر تبلیغاتی کمک می‌کند تا مشخصات دقیق تری از چگونگی پروژه جمع آوری کرده که در واقع این مرحله به شناخت ذهنیت کارفرما و چگونگی عرضه خدمات کمک شایانی خواهدکرد.

مرحله دوم : آماده سازی طرح و سناریو

مرحله دوم تهیه طرح سناریو است. تیم ایده پردازی خانه عکس و طرح با توجه به گفتگوهای انجام شده و با استناد به فرم بریف تبلیغاتی موضوع جلسه ایده پردازی محصول را آغاز می‌کند. خروجی این جلسه در نهایت رسیدن به سه طرح و ایده کاملا کاربردی و قابل اجرا در مورد محصول است که در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

مرحله سوم : پیش تولید

در مرحله پیش تولید سناریو انتخابی در اختیار تیم تولید قرار گرفته و با توجه به نیاز سناریو به بازدید لوکشین ، انتخاب بازیگر ، انتخاب فیلمبردار و عوامل دیگر ...، تست لازم از جمله تست لباس و تست گریم روی بازیگران انجام می شود و گروه خود را برای تولید کار آماده میکنند.

مرحله چهارم : تولید

در این مرحله گروه تولید به مدیریت و سرپرستی کارگردان در روز و مکان مشخص شده تولید کار را آغاز کرده و به ضبط و ثبت پلانهایی سناریو می پردازند مرحله تولید یکی از حساس ترین مراحل کار است ونیاز به تمرکز و دقت بالای تمام افراد گروه دارد . در مرحله تولید تمام آنچه که روی کاغذ سناریو نوشته شده است اجرایی شده و ذهنیت ها به عینیت خواهند رسید.

مرحله پنجم : پس از تولید

در این مرحله نیز راشهای ضبط شده یا به زبان ساده تر فیلمهای خام با نظارت کارگردان در پروسه مونتاژ قرار میگیرد . تدوینگر یا همان ادیتور وظیفه ترکیب بندی پلانها را بر عهده دارد. صداگذاری، اصلاح رنگ ، هماهنگی موزیک و تصاویر، جلوهای گرافیکی و تبدیل خروجی‌های مختلف نیز در پایان این مرحله صورت میگیرد. تیزر شما آماده است و می توانید از تماشای آن لذت ببرید.

نکات کلیدی در ساخت فیلم تبلیغاتی

هدف‌گذاری

اولین گام در جهت ساخت فیلم تبلیغاتی حرفه‌ای، مشخص کردن هدف تولید می‌باشد؛ اگر تهیه‌کننده نداند که هدف از ساخت تبلیغاتش چیست مسلما پایه‌های اولیه کار سست شده و در نتیجه مجموعه‌ای ضعیف به تولید می‌رسد که توان رقابت با سایر تبلیغات و همچنین جذابیت کافی برای جلب مخاطب را ندارد.

با این تفاسیر هر تهیه‌کننده که در عرصه ساخت تبلیغات چه به صورت فیلم و تیزر و چه به طور عکس و بیلبورد فعالیت می‌کند، باید هدفی معین از تولید محتوای خود داشته باشد. به طور معمول اهداف یک فیلمبردار و متخصص تولید فیلم تبلیغاتی به چند دسته طبقه‌بندی می‌شوند، مانند افزایش فروش، معرفی و تبلیغ یک محصول یا خدمات، نشان دادن عملکرد و حوزه فعالیت شرکت یا کارخانه و حتی آموزش به مخاطبان. هر کدام از اهداف ذکر شده می‌بایست به عنوان یک ویدیو تبلیغاتی منحصر‌به‌فرد و انحصاری تهیه شوند تا پیام آنها با یکدیگر تلفیق نشده و بیننده بتواند منظور فیلم را به درستی دریافت کند

نحوه ارائه فیلم

پس از آنکه هدف تولید تبلیغات مشخص شد باید به چگونگی ارائه آن بیندیشید. این مرحله به عواملی مانند سبک معرفی محصول و وبسایت، توصیف طرز کار یک کالا، ایجاد مسئله و ارائه راه‌حل مناسب، استفاده از سبک داستانی برای روایت یک موضوع خاص، تشویق مخاطبان به انجام کاری مشخص، بهره گرفتن از سلبریتی‌ها و افراد مشهور با هدف تایید محصولتان و… بستگی دارد. شرکت‌های تبلیغاتی با توجه به هدفی که در گام قبل تعیین کردند بهترین سبک ارائه تبلیغات را برمی‌گزینند و فیلم مربوطه را با توجه به آن می‌سازند.

اهمیت نوع گفتار در ویدیو

اگر فیلم مورد نظر شما شامل صوت یک فرد گوینده می‌باشد تا توضیحاتی را در خصوص هدفتان به مخاطبان گوشزد کند، نوع گفتار و لحن مورد استفاده در آن صوت تاثیر شگرفی در انتقال پیام خواهد داشت. به عنوان مثال اگر سبک ارائه فیلمتان توصیفی می‌باشد، بهره گرفتن از نوع گفتار دراماتیک مناسب نخواهد بود؛ و یا در سبک تشویق به عمل لحن صوت گوینده باید فانتزی و الهام‌بخش باشد تا احساسات مخاطبان را برانگیزد و انگیزه لازم را در آنها به وجود بیاورد.

تعیین مدت زمان فیلم تبلیغاتی

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت فیلم تبلیغاتی حرفه‌ای، توجه به تایم کلی ویدیو است. به طور معمول فیلم‌های تبلیغاتی در بازه زمانی 30 ثانیه تا 5 دقیقه به تولید می‌رسند و در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شوند. انتخاب بهترین بازه زمانی زمانی به عوامل متعددی بستگی دارد که تمامی فیلمبرداران به این نکات کلیدی توجه بسیاری می‌کنند.

انواع تیزر تبلیغاتی

همانطور که در ابتدا اشاره شد، ساخت تیزر و طراحی بیلبورد تبلیغاتی راهی برای ایجاد شوک در ذهن مخاطب است، روشی تبلیغاتی که به واسطه آن پیام مورد نظر خود را در ذهن مخاطبان ثبت می‌کنید؛ امروزه تیزر تبلیغاتی به عنوان یکی از شیوه‌های نوین تبلیغاتی شناخته می‌شود که با توجه به کسب و کارتان می‌توانید از آن بهره ببرید.

در واقع لازم است بدانید طراحی تیزر تبلیغاتی امروزه در روش‌های متنوع و نوینی ارائه می‌شود که از جمله آنها می‌توان به: تیزر تبلیغاتی رئال، انیمیشن، موشن گرافی، استاپ موشن و ساخت فیلم صنعتی اشاره داشت.

اهمیت ساخت و طراحی تیزر تبلیغاتی خلاقانه چیست؟

در شیوه های نوین توسعه کسب و کار و بخصوص در حوزه دیجیتال، تولید محتوا مهمترین مسئله‌ای است که سبب جذب و اعتماد کاربر می‌شود؛ در این میان ساخت کلیپ تبلیغاتی و عکاسی صنعتی از مهمترین عناصر تولید محتوا بشمار می‌روند.

البته باید توجه داشته باشید که تیز و فیلم تبلیغاتی در صورتی برای شما بازدهی خواهد داشت که غنی، متفاوت و خلاقانه باشد! بسیاری از افراد با یک نمونه نزد شرکت تبلیغاتی می‌روند و انتظار ساخت همان تبلیغ را دارند! در صورتی که چنین کاری نه تنها ارزشی به مجموعه شما اضافه نمی‌کند بلکه سبب بی‌توجهی کاربران نسبت به آن می‌شود. فراموش نکنید داشتن ایده برای عکاسی تبلیغاتی از مهم ترین فاکتورها در این زمینه می باشد

ساخت تیزر تبلیغاتی انتخابی هوشمند برای معرفی خدمات و محصولات به مشتری است؛ اما در صورتی که خلاقانه و جدید باشد!

ساخت تیزر تبلیغاتی موشن گرافی و استاپ موشن چگونه می باشد؟

استاپ موشن و موشن گرافی روش‌هایی از تبلیغات تیزری می‌باشند که امروزه بیش از هر زمان دیگری پرطرفدار هستند؛ استاپ موشن از تکنیک‌های انیمیشن سازی بشمار می‌رود و قدمت آن به روزهای ابتدایی سینما برمی گردد؛ برای ساخت استاپ موشن به طور معمول دوربین را به صورت ثابت بر روی یک سه پایه قرار داده و در حالات مختلف از سوژه عکسبرداری می‌کنند؛ این کار تا زمانی انجام می‌شود که عکاس به فریم انیمیشن مورد نظر خود دست یابد.

در مقابل در ساخت موشن گرافی از طراحی دیجیتال کمک می‌گیرند و به واسطه نرم افزارهایی همچون فتوشاپ و ایلاستریتور سوژه مورد نظر خود را طراحی می‌کنند؛ در مرحله آخر تیم افتر افکت به کمک جلوه‌های ویژه ، به سوژه روح و جلا می‌بخشند.

لازم است بدانید در روش استاپ موشن، تصاویر به تنهایی پیام تبلیغاتی را به مخاطب منتقل می‌کنند در حالی که در موشن گرافی سوژه شما در عین حرکت؛ پیام تبلیغاتی شما را به صورت (صدا، متن، تصویر و ویدیو) به مخاطبان منتقل می کند.

ساخت تیزر تبلیغاتی رئال

تیزر تبلیغاتی رئال، معمول ترین شیوه ممکن در ساخت تیز و فیلم صنعتی است که در آن افرادی به منظور انتقال پیام و تبلیغ محصول یا خدمات؛ یک خط داستانی مشخص را دنبال می‌کنند؛ در این روش از تیزر تبلیغاتی معمولا خبری از طراحی دیجیتال نیست و توجه بر روی واقعیت و اصل یک محصول یا خدمات است؛ (البته باید توجه داشته باشید که در تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن، از طراحی دیجیتال به منظور ایجاد جلوه‌های بصری استفاده می‌شود).

تعرفه انواع تیزر تبلیغاتی

زمانی که صحبت از فعالیت در زمینه تبلیغات دیجیتال می‌شود، صحبت از تعرفه بی معنی است! در واقع میزان هزینه نهایی کار به خواسته و انتظار شما بستگی دارد؛ همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، امروز راه و روش‌های متعددی به منظور ساخت فیلم صنعتی و عکس تیزر تبلیغاتی وجود دارد.

اما در کل باید بدانید عواملی همچون: تجربه تیم طراحی، تجهیزات و فناوری بکار رفته، سناریو و… تاثیر مستقیم بر روی قیمت نهایی کار شما دارند.