همانطور که می‌دانید امروزه یکی از عناصر مهمی که در تشریح هویت بصری برند یک شرکت معتبر نقش دارد، استفاده از ست اداری خلاقانه می‌باشد. شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که چگونه می‌توانید ست اداری منحصر‌به‌فردی طراحی کنید که به زیبایی هرچه تمام بتواند یک شرکت را به عموم مردم معرفی کند؟!

در حقیقت طراحی ست‌های ادارای به ایده‌های نو و جدید نیاز دارد؛ اگرچه این ایده‌ها باید بر اساس یک چارچوب خاص در نظر گرفته شوند و نمی‌توان به راحتی دست به تغییرات اساسی در آنها زد. همچنین ایده ست اداری خلاقانه می‌بایست بر مبنای مد روز باشد تا بتواند مخاطبان بسیاری را به طرف خود جذب کند و موجب افزایش شناخت مردم با یک شرکت و برند شود.طراحی این نوع ست‌های جذاب و شکیل به اصولی اولیه پایبند است که هر طراح با در نظر گرفتن آنها، دست به اجرای طرح‌ها و ایده‌های نو می‌زند.

اهمیت طرح در نمونه ست اداری خلاقانه!

تنها موردی که ست‌های اداری را از یکدیگر متمایز می‌کند، طرحی است که برای هر یک ثبت شده و به چاپ می‌رسد. شاید بتوان گفت طرحی که برای یک ست اداری مخصوص در نظر گرفته می‌شود حکم نام و هویت آن را دارد و در این بین بعضی از ست‌های اداری با یکدیگر هم نام می‌باشند(کپی هستند) که موجب می‌شود هویت برندی که صاحب آن ست است زیر سوال رفته و حتی در مواردی کار به دادگاه و پرداخت جریمه‌های نقدی نیز کشیده شود. بنابراین اولین گامی که می‌بایست در جهت طراحی ست‌ها برداشته شود، توجه به طرح آنهاست.


طراحی ست اداری خلاقانه

در ادامه متن بالا باید گفت که طراحان بسیاری در این عرصه فعالیت می‌کنند و می‌توانند به شما کمک کنند که طرح ایده‌آلتان را برای ست اداری خود به ارمغان بیاورید. فراموش نکنید که هرچه یک طرح خاص‌تر و شکیل‌تر باشد، احتمال اینکه بیشتر از سایر رقبا مورد استقبال قرار بگیرد افزایش می‌یابد.

ایده طرح‌های گرافیکی شگفت‌انگیز!

هنگامی که بحث از ایده‌های نو به میان می‌آید تنها یک چیز حائز اهمیت است، "خلاقیت". در ایجاد یک ست اداری خلاقانه طراحان از طرح‌های گرافیکی متعددی بهره می‌گیرند که رایج‌ترین آنها با تلفیق اشکال هندسی مختلف و استفاده از رنگ‌های چشم‌نواز همچون رنگ پنتون مستقیما در ارتباط است. در واقع همین نکته ساده می‌تواند صد‌ها ایده نو را در خود جای دهد و ذهن طراحان را برای مدت طولانی درگیر کند.

ممکن است این سوال به وجود آید که چگونه با چند رنگ ساده و شکل هندسی می‌توان ایده جدید به وجود آورد؟! در جواب باید گفت: اگر یک طراح ماهر و زبردست بخواهد طرحی را تنها با استفاده از این دو فاکتور به اجرا برساند، چندین راه پیش پای اوست. اول از همه آنکه با شناخت حوزه فعالیت شرکت دست به انتخاب شکل هندسی مناسب بزند؛ به عنوان مثال اگر یک برند در زمینه ورزشی مثل تولید لوازم و پوشاک شنا فعالیت می‌کند، استفاده از اشکالی که در کنار هم تداعی‌گر موج آب هستند به شدت کاربردی خواهد بود.

دومین راه استفاده از رنگ مناسب می‌باشد که طبیعتا‌ برای مثال بالا ترکیب رنگ‌های سفید و آبی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. همین روند در مقایسه با شرکت‌های دیگر نیز قابل استفاده است و هر طراحی با در نظر گرفتن این دو راه می‌تواند ایده‌های بسیاری را به عرصه ظهور برساند.

اجزای تغییرپذیر در ست اداری خلاقانه

پس از آنکه طرح مورد نظر به مرحله نهایی شدن رسید و در مسیر اجرا قرار گرفت، می‌بایست بر روی تمامی اجزای ست اداری ثبت شود؛ به گونه‌ای که مخاطب با دیدن تک تک اجزای ست، اشراف کاملی بر روی طرح داشته و بتواند هویت بصری برند را تنها در یک نگاه تشخیص دهد.

رایج‌ترین اجزای ست اداری شامل بخش‌هایی اصلی و فرعی است که عبارت‌اند از:

اقسام اصلی

سربرگ اداری
پاکت نامه
کارت ویزیت تک یا دو طرفه

اجزای فرعی

سررسید
دفترچه یادداشت
خودکار طرح ست
گیره کاغذ

این اقسام یک ست اداری خاص و ساده را تشکیل می‌دهند که در همین بخش از مطلب به ایده‌هایی در خصوص استفاده از اجزای مختلف آن خواهیم پرداخت. قبل از هرچیز بهتر است بدانید که افزودن یا کاستن از هر مورد فرعی نوعی ایده جدید محسوب می‌شود؛ به عبارتی دیگر اگر یک شرکت اراده کند که یک سررسید را به ست اداری اضافه کند، در حقیقت این ایده را وارد فعالیت خود کرده و تنها کافیست درباره چگونگی طرح و ساختار آن سررسید بیندیشد تا ایده را عملی کند.

هر برند لوکسی با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارد ایده‌هایی را عملی می‌کند که هر یک از آنها مستقیما با تعداد اقلام موجود در ست ارتباط دارد. این نکته را فراموش نکنید که طرح منتخب برای ست اداری می‌بایست بر روی اجزای فرعی آن نیز به چاپ برسد تا هویت برند را نمایان کند.


طراحی ست اداری خلاقانه

یکی از ایده‌های خلاقانه برای استفاده از دفترچه یادداشت این است که طراح علاوه بر چاپ طرح مورد نظر بر روی دفترچه، یک خودکار با همان طرح را در کنار دفتر تعبیه می‌کند و به صورت یک ست زیبا در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

طراحی کارت ویزیت اگرچه یکی از اقسام اصلی ست اداری به حساب می‌آید اما به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد و تنوع در ساخت آن موجب بروز ایده‌های جدیدی می‌شود.

یکی از این ایده‌های جذاب مربوط به دو طرفه بودن یا نبودن کارت است. برخی برند‌ها برای کارت‌های خود دو طرح جداگانه تدارک می‌بینند که در یکی از آنها تنها نام و لوگوی شرکت به ثبت می‌رسد و در کارت دوم علاوه بر نام، حوزه فعالیت و انواع نحوه ارتباط هم به نمایش گذاشته می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود طراح بتواند بر روی کارت‌ها مانور داده و افزون بر طرح اصلی، طراحی‌های جذاب دیگری نیز تدارک ببیند و به همین دلیل ایده‌های فراوانی در این بخش از طراحی ست اداری قابل استفاده هستند؛ نکته قابل تامل این است که هیچ‌کدام از ایده‌ها نباید با یکدیگر تشابه آشکار داشته باشند.

ناگفته نماند که تعداد هرکدام از اجزای معرفی شده قابل تغییر بوده و نیازی به وجود همگی آنها در یک ست اداری نیست. بنابراین بهتر است بهترین اقلام را برای ساخت ست برگزینید تا هزینه‌ای که صرف تولید و چاپ آنها می‌کنید هدفمند باشد.

ایده‌هایی ناب اما پر ریسک!

اگر بخواهیم در مورد چند نمونه ست اداری خلاقانه پیشنهاد‌هایی را به شما ارائه دهیم، محوریت صحبت ما در رابطه با اجزای ست خواهد بود و اینکه چه تغییراتی می‌توان در تعبیه آنها ایجاد کرد. به طور کلی ست‌های اداری شامل استاندارد‌هایی مانند ابعاد و سایز هستند که نمی‌توان در رابطه با آنها تحولی به وجود آورد اما اضافه یا کم کردن عناصر مختلف یکی از بهترین ایده‌ها می‌باشد.

قبل از هرچیز به سراغ تغییر در پاکت نامه خواهیم رفت؛ همانطور که می‌دانید پاکت‌ها معمولا به صورت افقی طراحی می‌شوند، اما شما اینگونه عمل نکنید! از این فرصت پیش آمده استفاده کرده و ساختار پاکت نامه را عمودی کنید و به یاد داشته باشید ایده‌های نو هیچگاه عادی به نظر نمی‌رسند، چرا که به دنبال ایجاد تحول هستند.


طراحی ست اداری خلاقانه

ایده بعدی استفاده از یک پاکت نامه کوچک برای کارت ویزیت برند است. فرض کنید مخاطب با دیدن یک پاکت اضافه تا چه حد مشتاق می‌شود که بداند داخل آن چیست؛ پس از باز کردن پاکت با یک کارت ویزیت جذاب روبرو می‌شود و تا مدت زیادی نام و لوگو برند را به خاطر خواهد سپرد، زیرا با حس اشتیاق به شناخت آن رسیده است.

یکی از کمیاب‌ترین ایده‌های ست اداری خلاقانه استفاده از یک عضو غیر‌ضروری اما کاربردی است؛ به عنوان مثال برخی شرکت‌ها از روان‌نویس، لیوان، مداد، گیره کاغذ و… بهره می‌گیرند تا به راحتی توجه بیننده را جلب کنند. پیشنهاد می‌کنم شما هم از این ترفند بهترین استفاده ممکن را کرده و شاهد بازخورد شگفت‌انگیز آن باشید.

آخرین ایده فوق‌العاده‌ای که توسط شرکت‌های کمی عملی می‌شود ارائه یک CD یا فلش مموری می‌باشد که حاوی اطلاعات کلی و حوزه فعالیت برند است.

هدف این ایده آشنایی هرچه بیشتر مخاطب با شرکت می‌باشد و به همین دلیل بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد و وجود آن در ست اداری نمایانگر ارزش بالای ست است. ناگفته نماند که طراح، طرح گرافیکی انتخاب شده را بر روی تمامی اجزای مذکور به ثبت می‌رساند و با این کار ظاهر ست اداری را زینت بخشیده و باعث مشخص شدن هویت آن می‌شود. این یکی از تکنیک های برندینگ نیز محسوب می شود