طراحی ست اداری | هویت بصری | یکی از نقش‌های اصلی در صنعت تبلیغات، استراتژی فروش و بازاریابی را « برند » یا « تأثیر سازمانی » هر مجموعه هویت بصری آن مجموعه بازی می‌کند.
در بیشتر موارد، طراحی هویت بر اساس مصالح بصری که در شرکت، کاربرد داخلی دارد به همراه مجموعه‌ای از قواعد (در یک دفترچه‌ی راهنما) انجام می شود. این قواعد که هویت را می‌سازند معمولاً مشخص می‌کنند که هویت بصری مجموعه باید چگونه در رسانه‌های گوناگون اجرا شود؛ برای نمونه از راه تعریف پالت رنگهای تأیید شده، فونتها، لی‌آوت ها، اندازه‌ها و یا مواردی از این دست. این قواعد تضمین‌کننده‌ی پایدار ماندن هویت شرکت است که در عوض، برند را به عنوان کلیتی واحد، قابل بازشناسی می‌نماید.نمونه طراحی‌‌های انجام شده هویت بصری سازمانی

اوراق اداری یا ست سازمانی چیست؟

به مجموعه سربرگ، کارت ویزیت و پاکت نامه گفته می‌شود. در کنار آن ها، مواردی همچون کاغذ یادداشت، فلش کارت، کارت های اعتباری و پرسنلی، لیبل وسایل و ... می توانند طراحی شوند.

طراحی سربرگ : برگه ای است که بطور معمول در قطع A4 (سایز 29.7x21 سانتیمتر) ارائه می شود و برای انجام امور نامه نگاری استفاده می‌شوند.
نام، آرم، آدرس پستی و شماره تلفن و فکس و آدرس الکترونیکی شرکت و همچنین شماره و تاریخ پیوست در سربرگ عناصر نوشتاری ضروری هستند و بصورت استاندارد باید در همه سربرگ ها رعایت شود.
بدیهی است که محل قرارگیری آرم نباید لطمه ای به کاربری اصلی سربرگ (ضرورت نگارش متن بر روی آن) وارد کند. نحوه چیدمان نوشتار نشانی نیز تحت تاثیر دیگر عوامل بصری، می تواند چپ چین، راست چین، وسط چین و یا حتی چیدمانی نامنظم و ساختار شکن داشته باشد.

عناصری که در سربرگ قید می شوند از حاشیه های سربرگ میبایست فاصله داشته باشد. این حاشیه ها نباید از یک سانتیمتر کمتر باشد. در طراحی گرافیکی سربرگ باید توجه داشت زمینه ی سربرگ حتی الامکان فاقد رنگ باشد، زیرا در صورت عدم رعایت این امر، در هنگام کپی گرفتن یا ارسال سربرگ بوسیله فکس، زمینه ی نسخه ی تکثیر شده، تیره و فاقد کیفیت و کاربرد خواهد بود. گرافیک اجرا شده برای سربرگ باید به گونه ای باشد تا مشکلی برای نگارش متن و خواندن آن ایجاد نکند. نهایتاً بسته به موضوع و محدوده فعالیت و همچنین نظر سفارش دهنده، محدودیت های ذکر شده امکان کمرنگ شدن دارند و طراحی سربرگ هایی با قطع‌های متفاوت و گرافیک متنوع امکان پذیر خواهد بود.
استفاده از سربرگ قطع A5 (سایز 14.8x21 سانتیمتر) پس از قطع A4 در اولویت طراحی قرار دارد. این قطع برای مکاتبات داخلی و یا متن های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. باید توجه داشت اگر چه ابعاد سربرگ های A5 نصف سربرگ های A4 است اما نباید عناصر بصری را نیز به همین نسبت کوچک کرد، بلکه باید دقیقاً و مجدداً انتخاب قلم نوشتار و ابعاد عناصر بصری انجام پذیرد. نحوه گرافیک سربرگ در قطع های گوناگون، معمولاً یکسان است و تفاوت فاحشی با یکدیگر ندارند.

ست اداری گرافیکی

اوراق اداری معرف و نماینده برند شما هستند. یا به زبان دیگر می‌توان گفت این اوراق در واقع مجموعه‌ای از عناصر، ترکیب‌بندی‌های گرافیکی و لوگو هستند که چیدمان آن‌ها کنار هم طبق اصول برند بوک است. نکته مهم این است که در طراحی سر برگ و اوراق اداری از رنگ‌های زیاد یا اضافه کردن فضای منفی خود داری کنید. کارت ویزیت در طراحی ست اداری بسیار اهمیت دارد. به دلیل آن که نشانگر مجموعه شما است. برای باقی ماندن پرستیژ کاری خود بهتر است از طراحی و جنس مقوای خاصی استفاده کنید. البته نوع چاپ و استفاده از جوهرهای خاص نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

برای یکدست‌سازی این اوراق باید از لوگوی خاص و بر اساس سازمان خود از رنگ‌های مناسب استفاده کنید. برای طراحی ست اداری خوب و حرفه‌ای نیازمند یک طراح کاملاً حرفه‌ای هستید. نکته مهم این است که طراحی آرم و نشان تجاری شما برای یکبار اتفاق می‌افتد و باید در بهترین شکل ممکن طراحی شود. برای محبوبیت و شناخته شدن نشان تجاری خود باید از ایده‌های نوین طراحی و راهکارهای بدیع تبلیغاتی نیز استفاده کنید.

هنوز هم نقطه اتصال یک سازمان با مشتری اوراق اداری و کارت ویزیت است؛ بنابراین استفاده از یک طرح یا کاغذ مرغوب بسیار مورد توجه است. باید به این نکته توجه کنید که موفقیت در چاپ ست اداری تأثیر بسیاری در شکل دادن به برند تجاری شما دارد. برای اینکه حرفه‌ای بودن خود را نشان دهید از کاغذ مرغوب استفاده کنید. برای مثال اگر نامه‌ای اداری را در یک کاغذ بی کیفیت و در پاکتی که هیچ سنخیتی با سربرگ ندارد، دریافت کنید در مورد فرستنده چه فکری می‌کنید؟ برای اینکه از تصور این موضوع برای خود جلوگیری کنید بهتر است از کاغذ مرغوب استفاده کنید.

در چاپ ست اداری گرافیکی باید به این موضوع توجه کنید که رنگ سازمانی شما ممکن است در تمام اقلام یکسان نباشد. به عنوان مثال ممکن است در سربرگ یا پاکت نامه که بر روی کاغذ تحریر یا کتان است با کارت ویزیت که بر روی کاغذ گلاسه چاپ می‌شود متفاوت باشد.

طراحی آیتم‌های ست اداری شامل چه مواردی می شود ؟

طراحی کارت ویزیت

کارت ویزیت: کارتی در ابعاد استاندارد 5×9 سانتیمتر است که معمولاً بر روی مقوا با گراماژ گوناگون ارائه می شود. کارت ویزیت به‌ویژه برای اشخاص حقیقی در حقیقت نخستین مانور تبلیغاتی برای یک موضوع است. عناصر بصری که بطور معمول در کارت ویزیت استفاده می‌شوند عبارتند از: نشانه و عنوان، مختصری از محدوده فعالیت و نشانی. افقی یا عمودی بودن کارت ویزیت بستگی به چگونگی تصاویر و نوشتار آن دارد. در طراحی کارت ویزیت باید محدوده ای خالی پیش بینی شود تا گرفتن کارت از آن قسمت انجام گیرد.

اندازه قلم ها در کارت ویزیت غالباً از 12 پوینت بیشتر نخواهد بود. همچنین تنوع استفاده از فونت های گوناگون به نسبت سربرگ متداول تر خواهد بود، اگرچه باید توجه داشت این تنوع استفاده، نباید بیش از 2 تا 3 فونت باشد، ضمن آنکه تمامی آنها نیز باید با یکدیگر مشابهت بصری داشته باشند.
استفاده از عکس های با جزئیات، بدلیل عدم امکان بزرگ نمایی آنها، توصیه نمی شود. به استثنای ادارات دولتی کارت ویزیت نیز متناسب با محدوده فعالیت موضوع و نظر سفارش دهنده قابلیت حرکات فانتزی را خواهد داشت. اگر چه ابعاد کارت ویزیت بیشتر بصورت استاندارد استفاده می شود ولی در صورتی که کارت بصورت عمودی طراحی شود، کاستن از پهنای کارت (2 تا 4 میلیمتر) سبب زیباتر شدن قطع خواهد شد.توجه به تراز کردن انتها و ابتدای خطوط و نوشتار با یکدیگر و با تصاویر و فرم ها می تواند گرافیک کارت را قوام بخشد و بر زیبایی چیدمان بیفزاید.

طراحی پاکت و سربرگ

پاکت نامه : ابعاد پاکت نامه معمولاً متناسب با ابعاد سربرگ (A4) تعیین می شود. بهتر است ابعاد پاکت مورد نظر در حالت بسته شده، یک سوم ابعاد سربرگ به اضافه ی شش میلیمتر (پهنا و بلندا) باشد.
آدرس پستی، تلفن، نام و آرم شرکت، فکس، وب سایت، ایمیل نوشته های ضروری روی پاکت هستند. در واقع نوشتار عامل جذب دید مخاطب محسوب می شود.
محل قرارگیری نشانه و عنوان معمولاً در نیمه ی سمت چپ و بالاست. نشانی نیز قاعدتاً در پایین سمت چپ قید می شود. چیدمان عناصر موجود در پاکت نامه بیشتر در حالت افقی انجام می گیرد.

آنچه باید مورد توجه باشد، خالی نگهداشتن نیمه ی بالا و سمت راست پاکت جهت الصاق تمبر و انجام عملیات پستی است. ولی اگر هزینه پست پیشاپیش محاسبه شده باشد، استفاده از این بخش، نیز بلامانع است. البته مقصود از خالی بودن این بخش، عدم درج اطلاعات نوشتاری و تصاویری نظیر آرم است و استفاده از خطوط و فرم های تزئینی امکان پذیر خواهد بود. نکته‌ی پر اهمیت در طراحی ست و اوراق اداری، ضرورت هماهنگی بصری در تمامی محصولات آن است. به عبارت دیگر یک هویت مشخص باید در میان سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه، کارت پرسنلی و ... موجود باشد.
این هویت بصری مشترک می تواند از طریق ارائه ی عناصر بصری تزئینی مشترک و یا با نحوه رنگ پر دازی و چیدمان مشابه و ... ایجاد شود.

بطور معمول نقطه شروع طراحی اوراق اداری از سربرگ یا کارت ویزیت است و سپس بر اساس الگوی اولیه، موارد بعدی شکل خواهند گرفت، ضمن آنکه در هر مرحله امکان بازنگری و تغییر بر روی موارد انجام شده نیز محتمل است.

مهم ترین نکاتی که رعایت آنها در طراحی اوراق اداری الزامیست!

طراحی ست اوراق اداری، همانند دیگر کارهای گرافیکی همچون طراحی لوگو دارای قواعد و قوانین پایه ای می‌باشد که رعایت آنها الزامیست؛ نکاتی هر چند ساده اما با تاثیر بسیار بالا! اولین موردی که پیش از هر چیز باید به آن توجه کنید ذکر نام و لوگو شرکت است؛ استفاده از لوگو از طرفی هویت سازمانی برند شما را یادآور می‌شود و از طرفی دیگر باعث می‌شود که نام و لوگو شرکت شما در ناخودآگاه ذهن مشتریان ثبت شود.

دومین مورد مرتبط با مسئله بالا استفاده از رنگ سازمانی دفتر، شرکت، سایت و… در طراحی ست اداری است؛ در واقع توجه به چنین مواردی، باید پیش از طراحی ست اداری صورت گیرد. رنگ سازمانی برند شما باید ساده، خاص و مرتبط با حوزه کاری شما باشد.

دیگر موارد مهم در طراحی اوراق اداری:

  1. از فونتی ساده و خوانا استفاده کنید
  2. سایز فونت اوراق اداری شما بیش از 10 نباشد.
  3. زیبایی در سادگیست (از نوشتن متن ها به صورت رنگی خودداری کنید).
  4. از بکار بردن موارد اضافی در ست اداری، خودداری کنید، بکار بردن ( لوگو، توضیح مختصر کسب و کار، شماره های تماس، شبکه های اجتماعی، آدرس سایت الزامیست)
  5. به جنس و ضخامت کاغذ، توجه کنید.

انواع کاغذ برای طراحی ست اوراق اداری کدامند؟

زمانی که بخواهید ست اوراق اداری و یا بروشور تبلیغاتی خود را چاپ کنید؛ می‌بایست توجه ویژه‌ای به جنس کاغذ داشته باشید، باید بدانید: استفاده از کاغذ تاثیر زیادی در کیفیت کار دارد؛ به صورت کلی 4 نوع کاغذ برای طراحی اوراق اداری وجود دارد که عبارتند از: کاغذ گلاسه، کرافت، فانتزی و کاغذ تحریر

کاغذ گلاسه: لایه رویی این کاغذ، سبب می‌شود تا طرح شما به صورت کامل چاپ شود، کاغذ گلاسه اغلب برای طراحی کاتالوگ دیجیتال و چاپ پوستر و مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دو نوع مات و براق وجود دارد.

کاغذ کرافت: این کاغذ از خمیر سولفاته ساخته می‌شود و مقاومت بالایی را از خود به نمایش می‌گذارد.

مقوا فانتزی: مقوا فانتزی در انواع مختلفی از رنگ‌ها وجود دارد و بهترین گزینه برای طراحی کارت ویزیت است.

کاغذ تحریر: کاغذ تحریر در واقع همان کاغذ عادی است که اغلب برای سربرگ و دفترچه یادداشت کاربرد دارد.

ضرورت استفاده از ست اداری عکاسی، سازمانی، شرکت در چیست ؟

اوراق اداری ، یکی از مهم ترین ضرورت‌های یک شرکت، اورگان و ... است؛ طراحی ست اداری و طراحی هویت بصری نه تنها در زیبایی و سازماندهی بلکه در برندسازی شما نیز موثر است، امروزه صاحبین کسب و کار به منظور ایجاد هویت بصری و ارجحیت دادن برند خود از ست اداری استفاده می‌کنند؛ ضمن اینکه طراحی ست اداری به میزان زیادی در جلوگیری از سوء استفاده و کپی برداری‌های احتمالی کمک می کند. بطور کلی می‌توان گفت طراحی و چاپ ست اداری، در اطمینان سازی، سازماندهی، افزایش امنیت و برندینگ کسب و کار شما تاثیر دارد.

اطمینان سازی در مشتریان

با توجه به اینکه امروزه رقابت در انواع زمینه‌های کاری بسیار گسترده است؛ اطمینان سازی برای مشتری جز اولین مراحلی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال زمانی که قصد دارید یادداشتی را برای مشتری خود بنویسد استفاده از دفترچه‌ای با لوگو و اطلاعات شرکت شما، قطعا در اطمینان سازی شرکت شما تاثیر گذار خواهد بود.

استفاده از اوراق اداری، روشی برای تبلیغات غیر مستقیم

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، ست اداری مواردی همچون: کارت ویزیت، سربرگ، پاکت نامه، دفترچه یادداشت و… را شامل می‌شود؛ اما شاید این سوال ایجاد شود که این روش چگونه در تبلیغات، تاثیر گذار است؟ در پاسخ باید گفت زمانی که مکاتبات خود را در ست اوراق اداری، طراحی شده خود می‌نویسید در حقیقت کسب و کار خود را به صورت غیر مستقیم، تبلیغ کرده اید. به علاوه اینکه در بیانی دیگر، استفاده از ست اوراق اداری گرافیکی، نشانگر کار دقیق و حرفه‌ای شما است.


فرم سفارش آنلاین طراحی ست اداری | هویت بصری سازمانی

جهت سفارش آنلاین طراحی ست اداری | هویت بصری سازمانی شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

لطفا المان‌های مورد نظر خود را جهت طراحی انتخاب نمایید*
سربرگ A4 و A5 یک رو
سربرگ A4 و A5 یک رو
پاکت نامه
پاکت نامه
پاکت  A4 درب از کنار
پاکت A4 درب از کنار
طراحی کاور لوح فشره
طراحی کاور لوح فشره
طراحی برچسب لوح فشرده
طراحی برچسب لوح فشرده
کارت ویزیت
کارت ویزیت
کارت شناسایی پرسنل
کارت شناسایی پرسنل
ماگ و فلش مموری
ماگ و فلش مموری
دفترچه یادداشت
دفترچه یادداشت
جلاد گالینگور
جلاد گالینگور
طراحی بک گراند
طراحی بک گراند
قالب UI/UX وب سایت
قالب UI/UX وب سایت
لطفا زبان مورد نظر را برای چیدمان مطالب و المان‌ها انتخاب نمایید*
فارسی
انگلیسی
دو زبانه
ساختار طراحی ست اداری*
کلاسیک
مدرن
صنعتی
شرکتی | سازمانی
مینیمال
برگرفته از لوگو

در صورتی که فایل لوگو را هم اکنون در اختیار دارید بارگذاری نمایید. لوگو میبایست کیفیت لازم جهت استفاده در طراحی مد نظر را داشته باشد.

آپلود فایل لوگو
Drag & Drop Files Here Browse Files

اگر درحال حاضر ست اداری دارید و مایل هستید از طراحی آن برای بازطراحی استفاده شود، لطفا جهت بازبینی برای ما ارسال نمایید.

آپلود فایل تصاویر و مطالب
Drag & Drop Files Here Browse Files


طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری و ساختار آن به پاکت، سربرگ و کارت ویزیت محدود نمیشود و المانهایی مانند طراحی کارت پرسنل، طراحی کاور و جلد لوح فشرده، طراحی ساختار کاتالوگ، طراحی قالب سایت، طراحی لباس یونیفورم، طراحی پرچم و بسیاری از المانهای دیگر بسته به نوع فعالیت مجموعه را شامل میشود.

طراحی برند بوک

برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند، مجموعه‌ای گردآوری شده از یک سری اصول و قوانین است که به این سوال پاسخ می‌دهد: «برند شما چگونه نمایش داده شود؟» یا «برند شما چطور و چه کار می‌کند؟».
داشتن برند بوک مانعی برای اتلاف هزینه است. برای مثال احتمال بسیار زیادی وجود دارد که گرافیست بخواهند برای شما به صورت سرخود، یک بنر، شعار، بیلبورد، لیوان و … طراحی کنند و مفهوم اصلی برند شما را متوجه نشوند و طراحی اجرا کند که همسویی با برند شما نداشته و یا حتی در خلاف جهت اهداف اصلی برند شماست.

با استفاده از کتابچه برند در دراز مدت از برخی از اشتباهات رایج در طراحی جلوگیری خواهید کرد و در نتیجه در هزینه و زمان صرفه جویی می‌کنید.