امروزه صنعت عکاسی نسبت به گذشته دچار تحولات گسترده‌ای شده است و همین امر موجب شده تا کسب و کارهای متعددی مانند ساخت تور مجازی هوایی مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته و طرفداران خاص خود را داشته باشد. آیا شما نیز با این شغل آشنا شده و در تور‌های مجازی آن شرکت کرده‌اید؟!

در صورتی که تور‌های مجازی را دیده باشید به خوبی درمی‌یابید که عکس‌های هوایی تا چه حد به ما کمک می‌کنند تا مناظر مختلف را ببینیم، با محوطه کاری یک شرکت یا کارخانه آشنا شده و از زیبایی‌های طبیعت بیشترین لذت را ببریم. این دسته از عکس‌ها علاوه بر کار‌های تبلیغاتی مورد توجه جهانگردان و مسافران مختلف در کل جهان قرار گرفته و آنها را مجاب کرده‌اند تا به یادگیری این هنر و مهارت بپردازند.


ساخت تور مجازی

در این مقاله می‌خواهیم به سوال "چگونه تور مجازی بسازیم" پاسخی ساده داده و اطلاعاتی جامع را در اختیار دوستداران این عرصه قرار دهیم.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز

به طور حتم آموزش ساخت تور مجازی بدون استفاده از امکانات میسر نخواهد شد و قبل از اینکه بخواهید دست به ساخت تور مجازی هوایی بزنید می‌بایست با تجهیزات مورد نیاز‌تان آشنا شده و یک دید کلی نسبت به آنها داشته باشید. تور مجازی هوایی از عکس‌های کروی تشکیل می‌شود، بدین منظور عکاسان می‌بایست تصاویری را در ابعاد 360 درجه افقی و 180 درجه عمودی به ثبت برسانند؛ این فرایند باعث می‌شود بینندگان تور مجازی بتوانند فضای عکسبرداری شده را در جهت‌های مختلف ببیند و درک کاملی از آن مکان داشته باشند.

همانطور که از اسم این فرایند پیداست، مسلما اصلی‌ترین ابزاری که به آن نیاز دارید یک پهپاد هوایی و درون (Drone) می‌باشد؛ البته ناگفته نماند که این امکانات برای افراد فوق حرفه‌ای مورد نیاز است اما افراد آماتور می‌توانند حتی با گوشی خود نیز به ساخت تور مجازی بپردازند؛ بنابراین هیچگاه محدود به ابزارآلات نباشید و به ادامه مسیر یادگیری توجه کنید.

اگر بخواهیم خاص‌ترین تجهیزات مورد استفاده در ساخت تور مجازی را نام ببریم می‌توانیم به دوربین ‌Slr، لنز‌های فیش آی(چشم ماهی)، لنز واید، هد پانوراما، دوربین‌های دو لنزی و در نهایت به نرم‌افزار‌های ادیت حرفه‌ای مانند (Panotour، Pano2vr، 3dvista) اشاره کنیم. همچنین جهت آشنایی بیشتر با انواع برنامه های ادیت می توانید مقاله " بهترین نرم افزار های طراحی لوگو " را مطالعه نمایید.

این نکته را مد نظر بگیرید که اگر یک فرد آماتور هستید بهتر است از دوربین Dslr استفاده کنید. فراموش نکنید که به ثبت رساندن تصاویر به منزله پایان کار نیست و شما باید پس از گرفتن عکس‌ها، با استفاده از افکت‌ها و المان‌های منحصر‌به‌فرد به پویایی هر چه بیشتر آنها کمک کرده و باعث شوید مخاطبان ارتباط بهتری با عکس برقرار کنند؛ بنابراین نرم‌افزار‌های ادیت نقش مهمی در این فرایند داشته و آموختن چگونگی بهره گرفتن از آنها ضروری است.

ساخت تور مجازی با گوشی نیز امکان‌پذیر است، کافیست یک نرم‌افزار عکاسی 360 درجه را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید، سپس گوشی را با دو دستتان به بدن نزدیک کنید تا از لرزش جلوگیری کرده و در آخر از فضایی که در آن ایستاده‌اید عکسبرداری کنید. در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید تور مجازی هوایی بسازید می‌توانید با استفاده از بالابر‌ها ارتفاع خود را تنظیم کنید و یا در مکان مرتفع مانند پشت بام یک ساختمان ایستاده و سپس با گوشی به عکسبرداری بپردازید.

ساخت تور مجازی هوایی در چند مرحله

تاکنون با ابزار‌های مورد نیاز برای ساخت تور مجازی آشنا شده‌اید. تور مجازی هوایی مراحل سخت‌تری نسبت به سایر تور‌ها دارد، چرا که عوامل محیطی بسیاری را باید مد نظر گرفت و به آنها توجه کرد. برای ساخت تور می‌بایست مراحلی را پشت سر گذاشت و با تکمیل هرکدام به سراغ بعدی رفت؛ این مراحل عبارت‌اند از:

فراهم کردن تجهیزات: قبل از شروع باید از کامل‌ بودن امکانات عکاسی اطمینان حاصل کنید. مسلما خریداری تمامی ابزار نیاز به سرمایه هنگفتی دارد، اما می‌توانید راه دیگری را امتحان کنید؛ به سراغ آتلیه‌هایی بروید که این تجهیزات را به شما کرایه می‌دهند و بر اساس لیست مورد نیازتان آنها را تهیه کنید.به این نکته توجه نمایید با تجهیزات مورد نظر نیز حتی می توانید به ساخت تیزر تبلیغاتی هم بپردازید.


آموزش ساخت تور مجازی

پیدا کردن نقاط طلایی: پس از تهیه تجهیزات نوبت به بازدید مکان عکاسی می‌رسد. به طور معمول گروه‌های عکسبرداری قبل از اجرای پروژه، از فضای مورد نظرشان بازدید می‌کنند و بهترین نقاط ممکن را می‌یابند. با این کار می‌توان فهمید که کدام نقطه از آن مکان دید زیبا و کامل‌تری را به بیننده ارائه می‌دهد؛ معمولا عکاسان این مکان‌ها را در یک فهرست به ثبت می‌رسانند تا در روز اجرا با مشکلی مواجه نشوند. تمام نکات مربوط این موضع را می توانید در صفحه " عکاسی تور مجازی " مطالعه نمایید.

تست کردن شرایط و امکانات: پس از مشخص شدن نقاط طلایی، گروه عکسبرداری یا فرد عکاس، تجهیزاتی مانند پهپاد یا درون را چک می‌کند تا از کارکرد درست آنها اطمینان حاصل کند. پس از تست کردن ابزار کار، شرایط آب و هوایی و نور منطقه مورد بررسی قرار می‌گیرد، چرا که عکاسان به دنبال ثبت بهترین تصاویر ممکن از سوژه هستند و نمی‌خواهند به دلیل کمبود نور یا شرایط بد جوی از این کار باز بمانند.

اجرای پروژه: هنگامی که تمامی مراحل اولیه به خوبی پیش رفت‌، فرد عکاس دست به شروع پروژه زده و عکس‌هایی را از تمامی نقاطی که در لیست خود نوشته بود به ثبت می‌رساند. این کار ممکن است چند ساعت یا حتی در مواردی چند روز طول بکشد، چرا که هیچ عکاسی حاضر نیست به دلیل اتمام سریع پروژه از کیفیت کار خود بکاهد.

ادیت: پس از اتمام پروژه می‌بایست تمامی عکس‌ها به هم پیوند خورده و اصطلاحا دوخته شوند. همانطور که اوایل متن اشاره کردیم در این فرایند ممکن است افکت‌ها و المان‌های ریز و درشتی به عکس اضافه شوند تا جذابیت بصری آن را افزایش دهند و در نتیجه مخاطبان با دیدن عکس به تمامی ویژگی‌های مکان عکسبرداری شده پی ببرند. این تکنیکی می باشد که عکاسان حرفه ای در عکاسی دکوراسیون داخلی نیز از آن استفاده میکنند.

آپلود یا تحویل تور مجازی: هنگامی که مراحل ادیت به پایان رسید تور مجازی به وجود می‌آید و در اسلاید‌های مختلف به بیننده ارائه می‌شود. اگر پروژه بر اساس خواست یک کارفرما باشد، فایل‌های تکمیل شده از طریق ایمیل در اختیار او قرار می‌گیرد، اما اگر کار انجام شده صرفا تفریحی بوده و جنبه جهانگردی داشته باشد در سایت‌هایی مانند گوگل، فضای مجازی و نرم‌افزار‌های متعدد آپلود می‌شود تا همگان از آن بهره ببرند.

کلام آخر

گاهی اوقات در فرآیند ساخت تور مجازی هوایی، افراد حرفه‌ای از هلیکوپتر نیز استفاده می‌کنند و با بهره گرفتن از پایه‌های دستی و دوربین‌های فوق حرفه‌ای، عکس‌های پانوراما را از فضاهای گسترده‌ای مانند شهر‌ها، کوه‌ها، دریا‌ها و… به ثبت می‌رسانند. اگر تصاویر شرکت‌های تولیدی درجه یک و بزرگ را دیده باشید درمی‌یابید که تمامی آنها به صورت هوایی گرفته شده‌اند؛ معمولا این دسته از عکس‌ها جنبه تبلیغاتی داشته و تنها با استفاده از یک پهپاد یا درون(Drone) به اتمام می‌رسند.

یکی از رایج‌ترین فضاهایی که مورد توجه عکاسان زیادی قراره می‌گیرد تا از آنها تور مجازی تهیه کنند اماکن تاریخی و معماری‌های منحصربه‌فرد هستند. این اماکن از طریق گردشگران و جهانگردان مورد استقبال قرار می‌گیرند و تور‌های مجازی آنها در جهان معروف است. پیشنهاد می‌کنم شما نیز به عنوان یک فرد مبتدی با بهره گرفتن از تلفن همراهتان عکس‌های پانوراما را به ثبت برسانید و با تمرین مستمر به ساخت تورهای مجازی ساده روی بیاورید.