امروزه با گسترش روز‌افزون تبلیغات، کسب و کار‌های آنلاین و خرید و فروش‌ اینترنتی عموم مردم، نیاز شرکت‌ها برای ارائه تبلیغات خاص و عامه‌پسند دو چندان شده است. یکی از معدود گزینه‌هایی که کمک شایانی به تولید‌کنندگان می‌کند عکاسی محصولات فروشگاهی است که بعضا با نام‌هایی مثل عکاسی صنعتی فروشگاهی نیز به گوش می‌رسد.

این عرصه از عکاسی در چند سال اخیر بسیار مورد توجه شرکت‌ها قرار گرفته و بازدهی خوبی را از سوی خریداران نشان داده است.

به طور حتم شرکت‌های تولیدی می‌بایست علاوه بر تمرکزی که در تولید به خرج می‌دهد به فکر عوامل مهم دیگری نیز باشند تا بتوانند عملکرد خود را روز‌به‌روز بهبود ببخشند. یکی از اساسی‌ترین نیاز‌های این نوع شرکت‌ها توجه به آموزش عکاسی محصولات فروشگاهی می‌باشد؛ با این کار آنها قادرند تا تصاویری جذاب از محصولات جدید تهیه کرده و مشتریان را به سمت خرید این کالا‌ها سوق دهند.

تجهیزات مناسب، مهم‌ترین ابزار کار شما

قطع به یقین یکی از مهم‌ترین نیاز‌های هر عکاس، امکانات حرفه‌ای و کامل او می‌باشد؛ هنگامی که عکاس بخواهد تصاویری تبلیغاتی را به ثبت برساند می‌بایست از دقیق‌ترین و بهترین تجهیزات ممکن بهره بگیرد تا مبادا کوچک‌ترین جزئیات را در سوژه مورد نظر از دست بدهد. بنابراین وجود ابزار حرفه‌ای در عکاسی محصولات به شدت حائز اهمیت بوده و هست، به طوری که نمی‌توان به راحتی از آنها چشم‌پوشی کرد و منکر تاثیرات بالقوه‌شان شد.


تجهیزات مناسب برای  عکاسی محصولات فروشگاهی

رایج‌ترین امکاناتی که عکاسان در این عرصه به آنها احتیاج دارند عبارت‌اند از:

دوربین عکاسی حرفه‌ای
سه پایهای متغیر برای قرارگیری دوربین و سایر تجهیزات نورپردازی
لنز‌ 70-24 میلی‌متر
انواع لنز‌های فرعی و ارزان قیمت 105-24، 85-15، 135-18 و 55-18
میز نور جهت تابش منحنی بر روی سوژه
بازتاب‌دهنده نور
صفحه نور
لپ‌تاپ

ابزارآلات مطرح شده جزو مهم‌ترین و اولین مواردی بودند که هر عکاسی برای عکاسی مد و پوشاک و ... با توجه به آنها دست به شروع کار می‌زند. البته ناگفته نماند که لوازم جانبی بسیاری نیز وجود دارند که اگر مورد استفاده قرار نگیرند فرایند ثبت تصاویر را با مشکل مواجه می‌کنند و وجود آنها در روند عکاسی به شدت ضروری است.

راز‌های عکاسی محصولات فروشگاهی

شنیده‌اید که می‌گویند هر کاری فوت کوزه‌گری خودش را دارد؟! این ضرب‌المثل واقعا درست است؛ به راستی که هر عکاسی مهارت خاصی دارد و در همه لحظات از آن استفاده می‌کند، اما کمتر فردی قانع می‌شود که آن مهارت را به راحتی در اختیار دیگران قرار دهد و معمولا به صورت یک راز باقی می‌ماند.

همانطور که می‌دانید عکاسی محصولات همانند عکاسی غذایی معمولا شامل ویژگی‌هایی چون : یک بک‌گراند سفید و مات است تا سوژه را به خوبی به بیننده نمایش دهد؛ بعلاوه آن، در عکاسی محصولات نکاتی وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند تا تصویری که از آنها به ثبت می‌رسد تمام ویژگی‌های یک عکس تبلیغاتی و تاثیرگذار را دارا باشد. نکاتی که در این بخش به تشریح آنها خواهیم پرداخت مستقیما با تجهیزاتی که در قسمت قبلی معرفی کردیم در ارتباط هستند. اساسی‌ترین عواملی که عکاسان را به چالش می‌کشند عبارت‌اند از:


عکاسی از محصولات فروشگاهی

نورپردازی منحصر ‌به ‌فرد

بدون شک اهمیت نور و نورپردازی در هر نوعی از عکاسی قابل توصیف نیست. شما در دو حالت نمی‌توانید عکس خوبی را ثبت کنید؛ یکی در فضای تاریک و فاقد نور و دیگری در مکان‌هایی سرشار از پرتو نور طبیعی یا غیر‌طبیعی. همانطور که قبلا نیز درباره عکاسی تور مجازی نیز در این باره گفتیم این دو عامل بسیار تاثیر گذار می باشد با وجود این تفاسیر هنگامی که یک عکاس قصد دارد محصولی نو و جدید را به بیننده معرفی کند، نوری که در عکس خود بکار می‌گیرد به شدت باید دقیق و بدون نقص باشد تا مخاطب بتواند تمامی جزئیات سوژه را به درستی تشخیص داده و درک کند. نور‌های مصنوعی در استودیو‌های عکسبرداری معمولا از سه جهت متفاوت به سوژه تابیده می‌شوند تا از هر زاویه‌ای ویژگی‌های آن را نمایش دهند.

زاویه دوربین

دومین نکته اساسی در گرفتن عکس صنعتی توجه به زاویه درست و مناسب می‌باشد. همانطور که چشمانمان اشیا را در زوایای مختلف به طرق متفاوتی مشاهده می‌کنند، عکس‌ها نیز این قدرت را دارند که همان تجربه را به چشم بیننده القا کنند.

به طور معمول بهترین دید برای یک محصول فروشگاهی از طرف جلو و زاویه مستقیم است. عکاسان برای ایجاد زاویه مستقیم از سه پایه‌های متغیر در ابعاد متنوع بهره می‌برند تا ارتفاع لنز دوربین را با سوژه تنظیم کرده و در نتیجه بهترین زاویه را برای عکاسی بیابند. گاهی اوقات اشیایی به سوژه تبدیل می‌شوند که شکل هندسی خاصی دارند و بهتر است زاویه خود آنها را به گونه‌ای تنظیم کرد که بهترین جلوه را داشته باشند؛ به عنوان مثال ساعت‌های دیواری و یا انواع آنتن‌های تلویزیونی از آن دسته از محصولات هستند.


عکاسی از محصولات فروشگاهی

پاکیزگی سوژه

مطمئنا هیچ بیننده‌ای حاضر نیست محصولی را که گرد و غبار بر روی آن نشسته و یا کثیفی‌های موضعی دارد را خریداری کند. بنابراین یکی از وظایف تیم عکاسی محصولات فروشگاهی رسیدگی به نظافت و پاکیزگی سوژه است؛ برای این کار از دستکش‌هایی مخصوص استفاده می‌کنند تا سوژه را از هرگونه اثر انگشت و کثیفی پاک کرده و سپس بر روی میز عکاسی قرار دهند؛ حتی گاهی از اسپری‌های موقتی براق‌کننده نیز برای جلوه بیشتر محصولات بهره می‌گیرند که این روش جزو یکی از حقه‌های عکسبرداری صنعتی به حساب می‌آید

ادیت و ویرایش نهایی

پس از آنکه تمامی مراحل اولیه به اتمام رسید و عکاس موفق به ثبت تصویر از محصول مورد نظر شد، تنها یک عامل حیاتی باقی می‌ماند که باید رعایت شود. ویرایش نهایی پس از اتمام عکاسی، به عکس گرفته شده جلوه بهتری داده و موجب افزایش جذابیت هویت بصری آن می‌شود. نرم‌افزارهای گوناگونی که برای ادیت وجود دارند این امکان را برای عکاسان به وجود می‌آورند تا هر کمبودی را در عکس جبران کرده و مخاطبان را مجذوب محصول جدید کنند. اضافه کردن جلوه‌های بصری جذاب، تنظیم نورپردازی، ایجاد سایه‌ و عمق‌بخشی بیشتر به محصول جزو بارز‌ترین نتایج ادیت و ویرایش عکس می‌باشند.

نکات تکمیلی آموزش عکاسی محصولات فروشگاهی

تاکنون با نکات طلایی بسیاری در عکاسی محصولات فروشگاهی آشنا شده‌اید که ماهیت این کار را به خوبی برای شما شرح می‌دهند؛ علاوه بر تمامی موارد گفته شده مطالب بسیاری نیز وجود دارند که برای نمونه می‌توانیم به بعضی از آنها اشاره کنیم. معمولا عکاسان این عرصه فرمت تمامی عکس‌ها را بر روی RAW قرار می‌دهند تا کوچک‌ترین جزئیات را هم شکار کنند و از دست ندهند. همچنین ناگفته نماند که لنز‌های متفاوت، توانایی‌های مختلفی را در اختیار عکاس می‌گذارند که هر یک به نوع خود بسیار منحصر‌به‌فرد و ضروری است.


عکاسی از محصولات فروشگاهی

بدون شک آموزش و یا ارائه همچین موضوعی در یک مطلب ساده ممکن نخواهد بود و بدین منظور کلاس‌های آموزشی بسیاری تدارک دیده شده‌اند تا علاقه‌مندان را به این فرایند جذاب وابسته‌تر کنند.

سوژه های متعددی در عکاسی مورد بررسی قرار می‌گیرد که دارای وزن، رنگ، ارتفاع، جنس و ماهیت گوناگونی هستند، بنابراین کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند باید بتوانند به خوبی فرق میان سوژه‌ها را به بیننده نشان داده و بهترین عکس‌ها را به نمایش بگذارند