مطمئنا هر کسب و کاری برای شروع به علم و دانش کافی نیاز دارد؛ این نکته در هر موضوعی صدق کرده و اگر شخصی بخواهد آن را نقد کند یا سخنی مخالف بگوید در حال مغالطه است. تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها قبل از هرچیز باید اطلاعاتی مانند تفاوت لوگو با برند را به خوبی هضم و جزم کنند، در غیر این صورت در ادامه فرایند مارکتینگ به مشکل‌های عمده‌ای برخورد خواهند کرد و بعضا به کلی از گردانه رقابت حذف می‌شوند.

مسائلی مانند تفاوت لوگو با برندینگ به ساعت‌ها توضیحات تخصصی و آموزش‌های اساسی نیاز دارند، چرا که اگر شرکتی نتواند تناقض بین آنها را درک کرده و به خوبی بفهمد، در بازار جهانی جایی نداشته و محکوم به شکست است. موضوعات ذکر شده جزو اولین پایه‌های مارکتینگ و کسب و کار هستند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ بنابراین اگر شما نیز دارای شرکت یا تولید‌ی مخصوص به خود هستید، پیشنهاد می‌کنم به آموزش و یادگیری این مسائل بپردازید


تفاوت لوگو با برند

مفهوم واژه لوگو چیست؟

به طور حتم تاکنون با لوگو‌های بسیاری در فضای مجازی و زندگی روزمره رو‌برو شده‌اید، نایک، اَپل، پوما، ال‌جی و… همه و همگی یک لوگو جذاب و شناخته شده دارند. در حقیقت لوگو، آرم یا نشانه تجاری شرکت است که به مشتریان می‌گوید سازمان و تولیدی‌ای در بازار حضور دارد و لوگو آن هم به این صورت می‌باشد که می‌بینید! لوگو‌ها هیچ چیزی بغیر از شکل و ظاهر معرفی‌کننده شرکت نیستند و مفهوم خاصی را با خود به همراه ندارند.

برند و برندینگ چیست؟

شاید بتوان گفت لوگو در واقع همان برند است، اما ذات برند شامل عناوین بسیاری می‌گردد که مشتریان را قانع می‌کند تا به یک شرکت یا سازمان جذب شده و به آن وفادار باشند. برای درک بهتر برند و برندینگ می‌بایست آنها را همزمان با هم مورد بررسی قرار داد. به همین منظور می توانید مقاله " برندینگ به زبان ساده " را مطالعه نمایید.

در ساده‌ترین عبارت، برند‌ینگ بیانگر تجربه‌ای است که مشتریان از یک برند خاص دارند، به این منظور که اگر مشتری از برندی راضی باشد، در هر شرایطی حتی اگر رقیب بهتری برای آن به وجود بیاید، مشتری به آن تجربه خوب و رضایت‌بخش وفادار خواهد ماند و از خدمات برند مورد نظر خود استفاده خواهد کرد.

در این بین طراحی لوگو و آرم تنها نقش معرف برند را داشته و راه ارتباطی مشتری را با شرکت باز می‌کند؛ همچنین به او این اجازه را می‌دهد که برند مورد علاقه‌اش را با ظاهری منحصر‌به‌فرد به خاطر بسپارد.

تفاوت لوگو با برند، چالشی بزرگ و حساس!

فکر می‌کنم تاکنون با مفاهیم اولیه دو واژه لوگو و برند آشنا شده باشید؛ تفاوتی که مابین آنها وجود دارد مستقیما به ماهیت وجودی هر کدام مربوط می‌شود. اگر لوگو‌ را تنها راه ارتباطی مشتری با شرکت در نظر بگیریم، اهمیت وجود این عنصر را در کسب و کار به خوبی درک خواهیم کرد. فرق لوگو و برند در عناوین متعددی تقسیم‌بندی می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

امتیاز مصرف‌کنندگان

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، امتیاز مصرف‌کنندگان یعنی اگر یک مشتری با برندی ارتباط خوبی برقرار کرد، در هر شرایطی به آن وفادار باشد و با پیشرفت‌های جزئی رقبای دیگر از خریداری و استفاده از محصولات برند اول صرف‌نظر و چشم‌پوشی نکند. این مسئله مستقیما به برند و برندینگ مربوط می‌شود و لوگو نقش مهمی را در آن ایفا نمی‌کند. به عبارتی دیگر یک برند با خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهد، اعتماد آنها را به خوبی جلب کرده و با این کار ماهیت خود را بیمه می‌کند.


فرق لوگو و برند

نحوه ساخت

اگر دقت کرده باشید امروزه وبسایت‌ها و دفاتر بسیاری به وجود آمده‌اند که ادعا می‌کنند در کمترین زمان لوگویی جذاب و شگفت‌انگیز را برایتان طراحی خواهند کرد. آیا تاکنون دیده‌اید که شرکتی بگوید ما برای شما برند تولید می‌کنیم؟! بحث ما نیز دقیقا به این مسئله ختم می‌شود؛ فرایند برندینگ و برند‌سازی مسئله‌ای نیست که یک طراح یا فرد معمولی قادر به انجام آن باشد. مطمئنا تولید برند جدید به لوگو احتیاج دارد اما توسعه و تبدیل آن به یک نماد شناخته شده به عوامل دیگری همچون ایده خلاقانه تبلیغاتی و ... وابسته است.

قدرت تاثیرگذاری

قدرت تاثیرگذاری لوگو با برند نیز یکی دیگر از تفاوت‌های مهم آنهاست. هنگامی که لوگو طراحی می‌شود، هدف آن جلب توجه مشتریان برای فروش محصول یا ارائه خدمات است؛ اما برند‌ها به دنبال گامی فراتر از هدف لوگو هستند! یک برند موفق قصد دارد هر روزه به تعداد مخاطبانش بیافزاید و سطح فعالیت خود را به طرز چشمگیری گسترش دهند، حتی در مواردی به قاره‌های دیگر نفوذ کند و قدرتش را در بازار جهانی به رخ بکشد. با این تفاسیر درمی‌یابیم که برای ساخت برند قدرتمند و موفق به لوگویی جذاب و عامه‌پسند نیاز داریم تا به مرور زمان مخاطبان را جذب کرده و موجب افزایش قدرت برند شود.

تشبیه برند و لوگو به یک انسان

در این بخش می‌خواهیم برند و لوگو را به عنوان دو دوست جدا نشدنی در قالبی به نام انسان با یکدیگر مقایسه کنیم. قبل از هرچیز بیایید ویژگی‌های یک فرد را در نظر بگیریم؛ انسان شامل عواطف و احساسات، رفتار، گفتار، چهره، پوشش، اخلاق و… می‌شود. اگر بخواهیم تفاوت لوگو با برند را با توجه به ویژگی‌های انسان از هم تفکیک کنیم می‌توانیم بگوییم: لباسی که بر تن دارد و ظاهر کلی آن نقش لوگو را ایفا می‌کند و تمامی خصلت‌های دیگر مانند رفتار و افکار و اخلاقیات حکم برند دارند. با همین مقایسه ساده و کوتاه می‌توانیم به ماهیت این دو عنصر پی برده و ویژگی‌های هر کدام را بهتر بشناسیم.


فرق لوگو و برند

با توجه به مباحثی که تاکنون با شما به اشتراک گذاشته‌ایم، تفاوت لوگو با برند را درک کرده و می‌توانید کسب‌ و کار بهتری را برای شرکت خود به ارمغان آورید‌، کافیست نکات ذکر شده را رعایت کنید و همچنان به دنبال یادگیری علم مارکتینگ و برندینگ باشید. ناگفته نماند که در مسیر ساخت یک برند، صبر و حوصله بیشترین اهمیت را دارند و هیچ برندی در دنیا وجود ندارد که در مدت زمانی کوتاه و با زحمات کم به نتیجه مطلوبی رسیده باشد.