طراحی اختصاصی وب سایت چیست ؟ طراحی سایت به قالب نمایشی و طراحی گرافیکی صفحات موجود در وب‌سایت می‌گویند که معرف محتوا و مطالب آن وب سـایت می‌باشد. طرح وب جلوه بصـری هدف وب‌سایت است و اولین بخش از یک صفحه وب است که ذهن مخاطب را با خود درگیر می‌کند. طرح وب با در نظر گرفتن هدف سایت و مخاطبان آن و با استفـاده از المان‌های متناسب با رویکرد سـایت و به کمک ذهن خلاق و ذوق هنری خود در بکار بردن ابعاد و رنگها، طرحی خلق می‌کند که ضمن ایجـاد یکپارچگی در کلیه صفحات وب‌سایت، نمای تکرار شونده و خسته کننده را به مخاطب القا نکند. در وب‌سایت باید از الگوی ثابتی در صفحات استفاده کرد که کاربر به هنگام دیدن صفحات متوجه این است که همه صفحات در یک سایت مشخص هستند.


نمونه پروژه‌های انجام شده طراحی اخصاصی وب سایت
با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ‌تی‌ام‌ال، پیچیده‌تر و پرانعطاف‌تر شد. ابزاری مانند جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از زبان کمکی «CSS» جایگزین شد.
فناوری‌های یکپارچه سازی داده‌گاه‌ها (Database)، مانند زبان‌های کُدنویسی سمت سرور ( Server-Side Scripting ) مانند CGI، PHP، ASP.NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها ( CSS )، ساختار سایت‌های وب را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده اند.
همچنین با آمدن نگاره‌های جاندار و فناوری‌های پویانمایی به صفحه ها، مانند طراحی سه بعدی ، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌های وب داده شد، و توانایی‌های بیشتر و کارایی‌ها تازه مرورگرها برای اچ‌تی‌ام‌ال.‌

انواع سایت:

سایتها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می شوند که عبارت است از :‌

سایتهای ثابت ( Static Website ): این سایتها یکبار طراحی می شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آنها قرار می گیرد و پس از آن برای تغییر در آنها نیاز به یک طراح حرفه ای یا نیمه حرفه ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایتها غالباً HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می شود.‌

از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایتهای ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری ( Loading ) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بشتر سایت توسط رباتهای جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آنها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان "رنکینگ" می شود. سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایتها دارند.
عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایتها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره‌مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.
اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت صلب شود.
سایتهای ثابت ( Static ) برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.‌

سایتهای پویا ( Dynamic Website ): محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وبسایتهای پویا میتواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای ASP ، ASP.Net و Php استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS و Silver light و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می شود.‌

در اینگونه از سایتها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابر این چاره ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.
یکی از مزیتهای سایتهای داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.
با توجه به اینکه در سایتهای پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرمها و جستجوهای پیچیده.
استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و پایین آمدن رتبه و امتیاز آن در موتورهای جستجو می شود.
سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.


نمونه پروژه طراحی اختصاصی وب سایت
پرتالها ( Portal ): پرتالها سایتهای پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته اند را می توان پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و ... را در اختیار مدیران آن قرار دهد.
تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می تواند در یک پرتال نیز صدق کند.
معمولاً پرتال‌ها توسط سازمانها، گروهها و شرکتها خریداری می شوند. به دلیل نیاز به بروز رسانی بخشهای مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود.

سایتهای متحرک استاتیک و نیمه داینامیک ( Static and Dynamic Flash Website ): سایتهای فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم‌افزارهای خاصی ایجاد می شوند در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد قابلیتهای تغییر یا هوشمندی در این سایتها بهره گرفته می شود.
به طور کلی سایتهای فلش ثابت (استاتیک) غیر قابل تغییر می باشند و مانند سایتهای ثابت یکبار توسط طراح ایجاد می شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند.
اما سایتهای فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایتهای پویا عمل می‌کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آنها به سادگی سایتهای پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است.
از مزیتهای وب سایتهای فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن‌های جذاب. اما از معایب عمده آنها میتوان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در آنها توسط رباتهای جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد.
سایتهای فلش برای افراد و گروهها یا شرکتها و سازمانهایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروههای موسیقی، هتلهای معروف، مکانهای توریستی.


نمونه پروژه طراحی اختصاصی وب سایت
سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا ( Content Management Systems ): سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وب سایتهایی از نوع پرتالها یا سایتهای پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه ای و یا شرکتهای طراحی حرفه ای ایجاد میشوند.
تمام مزایا و معایب مربوط به سایتهای پویا در مورد سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می کند.
البته در نظر داشته باشید که سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.
از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایتهای داینامیک می توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.
طراحی سایتهای CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد موثر می کند.
با توجه به مزیتهای آنها به تمامی افراد، سازمانها و شرکتهایی که شرایط داشتن سایتهای داینامیک را دارند توصیه می‌شود تا ابتدا به دنبال سیستم‌های مدیریت محتوای مخصوص به کار خود بگردند و در صورتی که پیدا نشد به طراحی سایتهای پویا روی بیاورند.


نمونه پروژه طراحی اختصاصی وب سایت
مزایای استفاده از وب سایت وبسایت‌ها مزایای فراوانی را برای مدیران و صاحبان خود به همراه دارند که مهمترین آنها به شرح ذبل هستند:

تاثیر سایت در اطلاع رسانی چیست ؟

طراحی و داشتن یک سایت مانند داشتن یک کاتالوگ است اما با مزایای فراوان دیگر. در هنگام طراحی کاتالوگ دیجیتال می توان از تصاویر و متون استفاده نمود اما یک سایت میتواند از تصاویر، متون، فیلم و صوت و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد بنابر این امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می‌دهد. برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه است اما برای یک سایت فقط کافیست هزینه ای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن در طول سال هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.

تاثیر سایت در بازاریابی چیست ؟

موتورهای جستجو بدون هزینه برای شما بازاریابی می‌کنند و فقط کافیست رباتهای آنها سایت شما را درستی بیابند و از آن پس زمانی که فردی به دنبال هر یک از خدمات و یا محصولات و یا اطلاعات ارائه شده در سایت‌ها باشد، این موتورها فرد را به سمت سایت شما هدایت می‌نمایند. میزان بازدید کننده هدایت شده به سایت به پارامترهای زیادی وابسته است اما در بدترین حالت چیزی در حدود ۵۰ نفر در روز توسط موتورهای جستجو به یک سایت هدایت می شوند.‌

ایجاد قابلیتهای جدید تبلیغاتی: با داشتن یک وبسایت صاحبان و مدیران آن وارد عرصه تجارت الکترونیک می شوند و امکان استفاده از راهکارهای تجارت الکترونیک برای آنها بوجود می آید از مهمترین این قابلیتها میتوان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی و تبادل بنر و لینک اشاره کرد.‌

در دسترس بودن: سایت همواره با متقاضیان اطلاعات و محصولات یا خدمات قابل ارائه توسط آن فقط یک کلیک فاصله دارد و در تمامی ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل نیز فعال است.‌

فعالیت در خارج از مرزهای جغرافیایی: امروزه یکی از ملزومات فعالیت بدون مرز سایت است و تقریباً هیچکس نمی‌تواند مدعی فعالیت خارج از مرزهای جغرافیایی شود در حالی که وبسایتی ندارد.نمونه پروژه طراحی اختصاصی وب سایت
درآمد زایی

میزان سودآوری و درآمد زایی سایتها به نوع سایت و اهداف آن بستگی دارد البته میزان فعالیت صاحبان سایتها و بروز رسانی و رسیدگی به آنها نیز عامل بسیار مهمی است. اما امروزه شرکتها و افراد بسیاری هستند که فقط از طریق سایت فعالیت می کنند و عمده درآمد آنها از طریق سایت و مشتریان آنلاین است.

طراحی وب‌سایت: وب‌سایت مجموعه‌ای از اطلاعات درباره موضوع و یا عنوان خاص است. طراحی یک وب‌سایت مشخص کننده آرایش و ساختــار صفحات وبی است که بوجود آورنده وب‌سایت خواهند بود. یک صفحه وب شامـــل اطلاعاتی درمورد هدف ایجــاد وب‌سایت می‌باشد. یک وب ســایت را همــانند کتابی تصور کنید کـه هر صفحه وب در حکم برگی از کتاب خواهد بود.

در زمینه طراحی وب‌سایت جنبه‌های گوناگونی باید در نظر گرفته شود که به سبب پیشرفت روز افزون اینترنت همواره بر این موارد افزوده می‌شود. برای وب‌سایت‌های تجاری عمومی، موارد زیر از جمله اصلی‌ترین آنها به شمار می‌روند:
طراحی سایت بر طبق عنوان و محتوای مطالب می‌باشد.
مطالب، جوهر کلام و اطلاعات درون سایت باید مطابق با هدف سایت بوده و طیفی از عموم را نشانه رود که به دنبال اطلاعات ارائه شده در سایت هستند.
سایت بـــاید قابل فهم بوده و برقـــراری ارتبــاط با آن حتی برای مخاطبانی کـه آشنایی چندانی بـا وب ندارند، آســـان باشد. چنانچه سایت به اندازه کافی بزرگ بوده و اطلاعات زیادی را شامــل شود، بـاید اطلاعات راهنما را به گونه‌ای بکار برد که به سرعت در اختیار بیننده قرار گیرند.
نمای کــار باید کلی بوده و تمام صفحه را دربر گیرد تا بتواند پایـداری و ثبات را القا کند. سبک نگارش باید زیبا و تخصصی بوده و مناسب با سلیقه مخاطبان و محتوای سایت باشد.
در نگارش متون و اطلاعاتی که مخاطب به دنبال آنها است باید بزرگ نمایی شود تا به بیننده القا کند که این همان چیزی است که به دنبال آن بوده است.
همچنین سایت باید به سادگی در اینترنت یافت شود و درصورت امکان در بالای لیست‌های جستجو قرار گیرد، اگرچه همواره اینگونه نباشد لااقل در موتورهای جستجوی اصلی چنین شود.

یک وب‌سایت معمولاً شامـل متن و تصـاویـر است. اولین صفحه یک وب سـایت صفحه خانه ( Home Page ) و یا صفحه ایندکس ( Index ) نامیده می‌شود. بعضی از وب‌سایت ها از صفحه‌ای استفاده می‌کنند که معمولاً صفحه خوش آمد نامیده می‌شود. این صفحه ممکن است شــامــل مواردی چون پیغام خوش آمـدگویی، انتخاب زبـــان، انتخاب ناحیه جغرافیایی و یـا اعلام عدم پذیرش مسئولیت درموارد خاص باشد. هر صفحه وب درون سایت وب، یک فایل HTML است که URL مخصوص به خود را دارد.

تاکید استفاده از سایت به صاحبان کسب و کار

همانطور که بیشتر اشاره شد، طراحی سایت و خدمات طراحی سه بعدی امروزه بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است؛ اما شاید این سوال برای شما ایجاد چرا به طراحی سایت نیاز داریم؟ پاسخ به این سوال چندین عامل اساسی دارد که مهم‌ترین آن مربوط به شرایط کنونی کشور است! امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا، قوانین منع تردد و قرنطینه، بسیاری از صاحبین کسب و کار به فکر آنلاین سازی کسب و کار خود هستند.


نمونه پروژه طراحی اختصاصی وب سایت
در واقع می‌توان گفت: نیاز امروز جامعه، دسترسی آسان و سریع به کالا و خدمات مختلف است، جالب است بدانید: بسیاری از تحلیلگران معتقدند که تا ۵ الی ۱۰ سال آینده، بخش زیادی از کسب و کارها به صورت آنلاین خواهند بود.

توجه به چنین نکاتی، اهمیت داشتن یک سایت "فروشگاهی/خدماتی" را دوچندان می‌سازد؛ به خصوص اینکه با راه‌اندازی یک سایت، در واقع فروشگاهی افتتاح کرده‌اید که محدودیت زمانی و مکانی ندارد! مشتریان شما می‌توانند از هر کجای ایران محصول و خدمات مورد نظر خود را در مرحله اول ببیند، توضیحات آن را مطالعه و در نهایت از شما خرید کنند.

اتوماتیک سازی مراحل فروش!

در ارتباط با موضوع بالا، شاید این سوال برایتان مطرح شود که چرا از اینستاگرام یا ساخت تیزر تبلیغاتی برای فروش استفاده نکنیم؟ در واقع این مسئله سوالی است که بسیاری از صاحبان کسب و کار بر روی آن تاکید دارد و تصور می‌کنند فعالیت در اینستاگرام رایگان است؛ اما باید بدانید چنین تصوری کاملاً اشتباه است!!!

شاید در نگاه اول استفاده از اینستاگرام رایگان به نظر برسد، اما قبل از هرچیز برای داشتن یک پیج فعال با بازدهی بالا به یک ادمین نیاز دارید، در مرحله دوم برای دیده شدن پیج خود نیاز به تبلیغات، برگزاری چالش، مسابقه و… دارید که تمامی این موارد هزینه بر خواهند بود.

اما داشتن یک سایت چه تفاوتی با پیج اینستاگرام دارد؟ طراحی وبسایت در درجه اول بر روی برندینگ فروشگاه و کسب و کار شما موثر است؛ اما برتری اصلی طراحی سایت نسبت به اینستاگرام در اتوماتیک سازی مراحل فروش خلاصه می‌شود؛ با داشتن یک سایت دیگر نیازی ندارید؛ کیفیت محصول خود را به کاربران ثابت کنید و سر قیمت با آنها بحث کنید (موردی که همواره در فروشگاه‌های اینستاگرامی مشاهده می‌شود)؛ مشتریان شما به راحتی می‌توانند محصول مورد نظر خود را مشاهده کرده و در صورت رضایت، به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنند.

انواع نمونه کار طراحی سایت + تعرفه

طراحی سایت به 4 بخش کلی: فروشگاهی، خدماتی، شرکتی و شخصی دسته بندی می‌شود که هرکدام از اصولی پایه پیروی می‌کنند، اما قواعد و تعرفه مختص به خود را دارند؛ به عنوان مثال سایت‌های شخصی اغلب به چند صفحه کلی محدود می‌شوند اما در مقابل، یک سایت فروشگاه از بخش‌های متعددی همچون: وبلاگ، تماس باما، صفحه محصولات و… تشکیل می‌شود؛ توجه به این نکته و البته زبان برنامه نویسی شده سایت شما، 2 عامل مهمی هستند که بر روی هزینه طراحی سایت تاثیر می‌گذارند.

در خصوص CMS سایت می‌توان گفت همه چیز بستگی به خودتان دارد؛ البته باید توجه داشته باشید که طراحی سایت با کدنویسی اختصاصی، هزینه قابل توجه برایتان خواهد داشت، به علاوه اینکه اگر در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشید حتما به یک دولوپر نیاز پیدا خواهید کرد؛ از همین پیشنهاد می‌شود ابتدا به میزان و بزرگی کسب و کار خود نگاه نکنید، امروزه جوملا و وردپرس امکانات بیشماری را بسیار ارزان‌تر در اختیار افراد قرار داده است "البته لازم به ذکر است که استفاده از این CMS نیز معایب مختص به خود را دارد"