تمامی ‌شرکت‌ها برای اینکه بتوانند بازدهی فروش تولیدات خود را بیشتر کنند و به آن سرعت ببخشند و یا هنگامی که به دنبال جذب تعداد زیادی مشتری هستند، از بین انواع شیوه‌های تبلیغاتی چند مورد را انتخاب کرده و با بودجه‌ای که به این کار اختصاص داده‌اند دست به تبلیغ کالا یا خدمات خود می‌زنند.

امروزه بستر کافی و متنوعی برای ارائه تبلیغات سازمان‌ها فراهم شده است و هر شرکت بر‌اساس هدف‌های بلند مدت و دستاورد‌های خود، فضای خاصی را برای تبلیغ در نظر می‌گیرد

در بین تمامی روش‌های تبلیغ، تبلیغات تلویزیونی، طراحی انواع بیلبورد تبلیغاتی شهری و میان جاده‌ای، پخش تراکت، انواع فلایر‌ها و تبلیغات اینترنتی به صورت سفارشی، جز مرسوم‌ترین آنها می‌باشند و بیشتر مردم نسبت به این شیوه‌ها واکنش قابل قبولی نشان می‌دهند؛ در این مقاله قصد داریم به موضوعاتی از قبیل:

آشنایی با انواع بیلبورد تبلیغاتی
انواع بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه

اشاره کنیم و اطلاعاتی جامع و کامل را در‌ اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با شناخت بیشتر نحوه عملکرد تبلیغات بیلبوردی، به چگونگی تاثیرگذاری آنها بر روی عموم مردم آشنا شوید


انواع بیلبورد تبلیغاتی

افزایش بازدید به سبک ایرانی!

"هنر نزد ایرانیان است و بس" مطمئنا این جمله را بارها و بارها شنیده‌اید. آیا واقعا همینطور است؟! در چند سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیر انواع برند‌ها و پدیدار شدن شرکت‌های تبلیغاتی و تولیدی نوظهور بوده‌ایم. اما چه عاملی موجب این پیشرفت سریع شده‌ است؟

اگر هنگام عبور از جاده‌های بین شهری به انواع بیلبورد تبلیغاتی توجه کرده باشید، متوجه یک نکته مشترک در بسیاری از آنها خواهید شد؛ در بیشتر این بیلبورد‌ها شاهد علاقه طراحان به بازی کردن‌ با کلمات هستیم. آنها دوست دارند با استفاده از انواع لفظ‌ های طنز و یا جملات خاص و تاثیرگذار، شما را با محصولی که ارائه می‌دهند آشنا کنند. این تکنیک در اینجا به تنهایی خطاصه  نمی شود و می توان آن را در ساخت تیزر تبلیغاتی نیز مشاهده نمود.

به طور کلی طراحی و ایده پردازی برای به وجود آوردن یک تبلیغ، کار به شدت دشوار و پر ریسکی می‌باشد، چرا که شما باید پیام کوتاهی را به بهترین شکل ممکن به بیننده القا کنید و سعی در قانع کردن آن داشته باشید تا در نهایت بتوانید اجناس تولیدی و یا خدمات خود را بفروشید.در همین راستا می توان ایده عکاسی تبلیغاتی را بسیار مهم و حیاتی دانست.

متاسفانه در هر شغلی مافیا نیز وجود دارد و بعضاََ شرکت‌ها با پرداخت پول بیشتر، تمام بیلبورد‌های شهر را به نام خود می‌زنند و جایی برای پیشرفت سایر برند‌ها و سازمان‌ها باقی نمی‌گذارند. با این حال گفته‌های ما صرفا برای شرایط عادی و طبیعی این عرصه است و با مافیا این صنعت سر و کار نخواهیم داشت.

برخی سازمان‌ها نیر راه پیشرفت را در استفاده از سلبریتی‌ها و افراد مشهور جامعه می‌دانند. کارخانه‌های تولید پوشاک، لباس تولید شده را مستقیما برای سلبریتی مورد نظر خود ارسال می‌کنند و با عقد قرارداد‌‌های مختلف تلاش می‌کنند محصول خود را وارد عرصه مد کرده و از این طریق خریداران زیادی را به دام خود گرفتار سازند. البته ناگفته نماند که این کار در تمامی جوامع غربی و غیر غربی صورت می‌پذیرد و تنها کشور ما نیست که به این شیوه عمل می‌کند.

علاوه بر شرکت‌های تولید پوشاک، بسیاری از سازما‌ن‌ها هستند که با ایده‌های جذاب خود از طریق روش مذکور دست به تبلیغات حرفه‌ای می‌زنند و با عکس‌برداری از سوژه خود، آن را بر روی بسیاری از بیلبورد‌های درون شهر به نمایش میگذارند

خلاقیت همه چیز است

اگر به دنبال خلق اثری خاص و به وجود آوردن انواع بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه هستید، باید متفاوت باشید. همچنین برای عملکرد هرچه بهتر خود، باید آثار رقیبان و سایر شرکت‌های تبلیغاتی را مورد بررسی قرار دهید. خلاقیت حرف اول و آخر را در این صنعت می‌زند. هرچه طراحی بیلبورد حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر صورت بگیرد، شانس شما برای شناخته شدن و بر سر زبان‌ها افتادن افزایش می‌یابد.

این نکته را مد نظر بگیرید که رقیبان شما تنها محدود به کشوری که در آن زندگی می‌کنید نیستند؛ شرکت‌هایی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، به دلیل دارا بودن امکانات و شرایط بهتر برای ارائه تبلیغات درون شهری، بیلبورد‌های ماهرانه‌ای را به عرصه ظهور می‌رسانند که شما نیز می‌توانید با الگو گرفتن از آنها، ایده‌های نو و مختص به خود را عملی کنید.

مکانی که برای تبلیغات انتخاب می‌شود نقش مهمی در تاثیرگذاری آن دارد. به عنوان مثال، چهارراه‌ها مکان‌های مناسبی هستند که در قسمت کناری آنها تابلو‌هایی نصب شده و اکثر مردم فرصت کافی برای دیدن و آشنایی با تبلیغات بیلبوردی را دارند.

در این میان یکی از خلاقانه‌ترین بیلبورد‌های تبلیغاتی بر روی ساختمان‌ها و آسمان خراش‌ها نصب می‌شود تا افراد به راحتی در حین رانندگی و یا هنگام قدم زدن در پیاده‌ رو‌ها بتوانند به خوبی آنها را مشاهده کنند. اینگونه تبلیغات بازدهی بیشتری از بیلبورد‌های جاده‌ای دارند، چرا که عموم مردم فرصت بیشتری برای برقراری ارتباط با آنها را دارند.


اشنایی با انواع بیلبورد تبلیغاتی

سرعت انتقال پیام، مهم‌ترین عامل تبلیغات!

انواع بیلبورد‌های تبلیغاتی در کنار خلاقیت و نوآوری، همچون طراحی موشن گرافیک ویژگی‌های اساسی دیگر را نیز در خود جای می‌دهند. به طور معمول بیلبورد‌ها در جایی قرار می‌گیرند که به صورت گذرا و موقت دید بیننده را به خود جلب می‌کنند، به همین دلیل اگر بیننده در بار اول که یک تبلیغ را می‌بیند، پیام مورد نظر آن را درک نکند، به احتمال بالا از آن موقع به بعد هم به تبلیغ مشابه آن توجه نخواهد کرد! پس بازدید اولیه تبلیغ مسئله مرگ و زندگی را برای آن به همراه دارد.

ظرافت بیشتر در طراحی بیلبورد همیشه راه خوبی برای منتقل کردن یک منظور نیست و بسیاری از بیلبورد‌های پر طرفدار طرحی ساده و فضای اضافی زیادی دارند. تنها مسئله‌ای که حائز اهمیت است قدرت یک پیام در عین سادگی و یکپارچگی آن است.

متداول‌ترین انواع بیلبورد تبلیغاتی

بیلبورد‌های تبلیغاتی انواع متنوعی دارند که در هر کشور با توجه به بازدهی و قیمت تولید، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع تعدادی از آنها بیش از سایرین در مبلمان شهری دیده می‌شوند و بازخورد بالایی نیز دارند که عبارت‌اند از:

بیلبوردهای (LED): یکی از محبوب‌ترین بیلبورد‌های تبلیغاتی بیلبورد‌های LED هستند که در مکان‌های مختلف و عموماََ در فضایی که توجه اکثر مردم را به خود جلب کنند نصب می‌شوند. اماکنی مانند بخش کناری یا وسط میادین بزرگ، بر روی برج‌های تجاری مهم و شناخته شده، ورودی پارک‌ها و مراکز خرید بزرگ مانند انواع مال‌ها، عالی‌ترین مکان برای ارائه تبلیغات با استفاده از LED ‌غول پیکر می‌باشند.
بیلبورد (CLB) : شاید کلمه ‌CLB برای گوش‌هایتان سنگین باشد و با شنیدن آن با خود بگویید تا به حال همچین چیزی دیده‌ام یا نه؟! این بیلبوردها معمولا تبلیغات مورد نظر را درون یک پنل شیشه‌ای به عموم مردم ارائه می‌دهند، نمونه‌های آن را در ایستگاه اتوبوس، در کنار مراکز تجاری و ورزشی و… مشاهده کرده‌اید. این پنل‌ها قابلیت نورپردازی در شب داشته و با نور زیادی که از کناره شیشه بر روی تبلیغ ساطع می‌کنند موجب جلب توجه هرچه بیشتر افراد می‌شوند و از بازخورد خوبی نیز بهره‌مند هستند.
تبلیغات روی اتوبوس‌ها: مطمئنا در سطح شهر اتوبوس‌هایی را دیده‌اید که بر روی سقف خود یک بیلبورد‌ تبلیغاتی را حمل کرده و یا یک تبلیغ کامل را در قالب برچسب بر روی بدنه خود به نمایش می‌گذارند. این اتوبوس‌ها معمولا به صورت 24 ساعته در شهر فعالیت می‌کنند و باعث شکل‌گیری تبلیغ در ذهن همگان می‌شوند، به گونه‌ای که مشتریان در هنگام خرید با دیدن نام برندی که قبلا آن را مشاهده کرده‌اند به یاد تبلیغ آن افتاده و سعی در امتحان کردن آن محصول خواهند داشت؛ پس یکی از انواع بیلبورد‌های موثر، تبلیغات موجود بر روی اتوبوس‌ها و ماشین‌های سنگین می‌باشد.
بیلبورد‌های سه بُعدی: اینگونه بیلبورد‌ها بسیار کمیاب بوده و در عین حال بازدهی فوق العاده بالایی دارند، زیرا با زبان بی زبانی و با استفاده از کمترین جزئیات و حروف الفبا سعی در اقناع شما دارند و محصولات را با شیوه‌ای خاص و مدرن تبلیغ می‌کنند.نکات مورد توجه در استفاده از طراحی سه بُعدی

مفاهیم متعددی وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را صرفا با توجه به کلمات و تصاویر ساده به نمایش گذاشت و نیازمند یک تحول عظیم در نظام طراحی بیلبورد هستند. اینگونه تبلیغات معمولا بدون استفاده از کلمات، سعی در انتقال عمیق‌ترین پیام‌ها دارند و از حیطه فروش و خدمات دور می‌شوند.

طراحان هنرمند و زبردست با ما‌ه‌ها تلاش شبانه روزی، طرح‌های خارق العاده‌ای را در اماکن عمومی به تصویر می‌کشند و حتی در بیلبورد‌ها نیز منتشر می‌کنند. ارزش این نوع تبلیغات سه بعدی بسیار بیشتر از سایر تبلیغات است و خلاقیت طراح را به رخ می‌کشد.

انواع بیلبورد‌ تبلیغاتی با توجه به طرح درج شده بر روی بیلبورد، تناژ رنگ بالا یا پایین، استفاده از امکانات اضافی که معمولا برای بیلبورد سه بعدی از آنها بهره می‌برند و… قیمت گذاری می‌شوند.

در هر صورت قیمت بیلبورد‌های تبلیغاتی پایین‌تر از تبلیغ تلویزیونی است. درست است که شاید مردم در هنگام تماشای تلویزیون در اوقات فراغت خود بتوانند تبلیغات را در تایم بالایی مشاهده کنند و آن تبلیغ بازدهی بیشتری داشته باشد اما به طبع قیمت بالاتری نیز خواهد داشت‌؛ در ادامه باید گفت: بیلبورد‌ها یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در میان مدیران شرکت‌ها هستند که معمولا هم مورد استقبال حداکثری مردم قرار می‌گیرند.


متداول ترین نوع بیلبوردهای تبلیغاتی کدامند ؟
1- استرابورد 2- لمپست 3- پل هوایی 4- لایت باکس 5- ایستگاه اتوبوس های تبلیغاتی 6- اتوبوس تبلیغاتی 7- تبلیغات محیطی مترو
در طراحی 3 بعدی بیلبورد تبلیغاتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟
در ابتدا به نوع رنگ و تناژ آن باید دقت کافی انجام گیرد پس از آن باید به نوع گیرا بودن طرح و هم خوان بودن ـن با نوع تبیلغ توجه شود تا بینده را مجذوب خود کند
بیلبورد تبلیغاتی از کجا آمده است؟
در ابتدا به نوع رنگ و تناژ آن باید دقت کافی انجام گیرد پس از آن باید به نوع گیرا بودن طرح و هم خوان بودن ـن با نوع تبیلغ توجه شود تا بینده را مجذوب خود تاریخچه این نوع آگهی ها را می توان از زمان مصر باستان مشاهده کرد، زمانی که مصریان تابلو هایی با چهار پایه و سر هرمی شکل را از یک تکه سنگ یکپارچه می ساختند، و جدا از جنبه های تزئینی در راس آن قوانین مهم کشور و برخی پیام های مذهبی مصر را می نوشتند و در مرکز دید عموم قرار می دادند.