یکی از موثرترین ابزار‌هایی که از طریق آن می‌توان بازاریابی خوبی داشت بروشور تبلیغاتی است که امروزه بیش از پیش مورد توجه بسیاری از شرکت‌ها قرار گرفته است. طراحی بروشور خلاقانه به عوامل متعدد و پر جزئیاتی وابسته است که با رعایت کردن آنها و با استفاده از ذهن خلاق خودتان می‌توانید طراحی‌های خارق‌العاده‌ای داشته باشید.

مطمئنا خلاقیت موجود در یک کار تنها به ابزار‌ها و امکانات بستگی ندارد‌، مهم‌ترین عامل ایده‌ای است که در سر طراح جریان دارد…!

نقطه 0 شروع؛ متفاوت بودن!

همانطور که اشاره کردیم، اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل خلاقیت ایده‌ای است که در ذهن هر شخصی می‌تواند وجود داشته باشد. اگر به دنبال دیده شدن هستید و می‌خواهید کار خلاقانه‌ای را شروع کنید، اولین هدف پیش روی شما باید متفاوت بودن باشد؛ با در نظر گرفتن نیاز‌ها، علایق‌، انتظارات، بررسی سبک زندگی و… به ذهن خود مجال دهید تا به ضعف‌های موجود بیندیشد و درباره آنها راه‌حل جدیدی ارائه دهد.


نمونه طراحی بروشور خلاقانه

این نکته را فراموش نکنید که راه‌ حل شما ممکن است قبلا هم به ذهن فرد دیگری رسیده باشد، پس حتما در مورد فکری که در سر دارید تحقیق کرده و بی گدار به آب نزنید.

بهتر است ایده شما در جهت پیشرفت و به روز شدن کارتان باشد و حتی الامکان تم قدیمی نداشته باشد. همچنین می‌توانید با توجه به طراحی‌های رقیبان خود، از فرآیند مهندسی معکوس استفاده کنید و نکات مفید کار دیگران را برای استفاده در ایده خود به کار بگیرید و از تجربیات آنها به صورت غیر مستقیم بهره ببرید.

طراحی اولیه بروشور چیست ؟

یک ایده خلاقانه زمانی ارزش می‌یابد که عملی شود. با توجه به آنچه که در سر دارید به اتود زدن بپردازید و انواع طرح‌های ممکن را برای طراحی اولیه کار، بر روی کاغذ ثبت کنید. هرچه طراح‌های بیشتری را به ثمر برسانید در انتخاب طرح نهایی دست باز‌تری خواهید داشت. این فرایند تنها به طراحی بروشور محدود نمی شود و اگر بخواهید بسراغ طراحی آرم و لوگو نیز بروید بسیار کارآمد می باشد.


 طراحی بروشور خلاقانه

تکرار میکنم، حتما طرح‌های خودتان را مورد بررسی قرار دهید و از نو بودن آنها اطمینان حاصل کنید. رعایت کردن این گام به منزله تضمین ادامه کار شما خواهد بود و تنها باید طبق مراحل پیش بروید. پس از طراحی اولیه بروشور باید فرمت مورد نظر خود را برای عملی کردن طرح مشخص کنید.

بسیاری از کمپانی‌ها با ابعاد a4 و a5 دست به تولید بروشور و طراحی کاتالوگ دیجیتال می‌زنند، اما اگر فکر می‌کنید طرح شما این قابلیت را دارد که از رایج‌ترین فرمت‌ها فاصله بگیرد، فرصت خوبی است که توانایی خود را در این عرصه به رخ بکشید.


 بروشور خلاقانه

نقش تیترها در طراراحی بروشور خلاقانه چیست ؟

اگر دقت کرده باشید تمامی متن‌های قدرتمند و یا کتاب‌های نویسندگان مشهور، از نام مبهمی تشکیل شده‌اند که توجه عموم مردم را به خود جلب می‌کنند. امروزه در تبلیغات نیز این ترفند به کار گرفته می‌شود تا مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.


 بروشور خلاقانه

بیشترین چیزی که بعد از طراحی بروشور خلاقانه باید به آن دقت کنید نوشتن تیتر‌های جذابی است که کاربران را وادار به خواندن تمامی قسمت های بروشور کند! در عین حال باید بتوانید متن خود را از فیلتر‌های زیادی عبور دهید. به عبارتی دیگر، به خلاصه‌ترین شکل ممکن در اختیار خواننده قرار بگیرد و منظور شما را در کوتاه‌ترین نوشته به آن منتقل کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برخی از بروشور‌های خلاقانه از هیچ متنی استفاده نمی‌شود و طراح با مهارت منحصر‌به‌فرد خود، تنها با استفاده از المان‌هایی آشنا، پیام و منظور خود را به زیبایی هرچه تمام به مخاطب خود انتقال می‌دهد.


 بروشور خلاقانه

انواع بروشور‌های خلاقانه خارجی

بروشور‌ها انواع متفاوتی دارند که در این بخش به معرفی اجمالی برخی از آنها می‌پردازیم. معمولا این دسته از بروشور‌های تبلیغاتی در جوامع غربی ارزش بیشتری دارند و به طبع، طراحان زیادی برای این کار با یکدیگر رقابت می‌کنند.


 بروشور خلاقانه

بروشور های خلاقانه به چند دسته تقسیم میشوند ؟

بروشور‌های تصویری

امروزه طراحان به ساخت این دسته از بروشور‌ها روی آورده‌اند که نیازی به ارائه متن در آنها نیست و تنها با تعدادی تصویر ساده، پیام مورد نظر را به بیننده منتقل می‌کنند. طبیعتاََ طراح باید بسیار خلاق باشد و ایده برای عکاسی تبلیغاتی داشته باشد تا بتواند از طریق چند عدد عکس، شما را برای خرید یا استفاده از محصول و خدمات خود قانع کند.

بروشور ماکتی

یکی از محبوب‌ترین طراحی‌ها در بین مردم این دسته از بروشور‌ها هستند. در این نمونه تیم طراحی با استفاده از خلاقیت خود بخش‌هایی از بروشور را به صورتی طراحی می‌کنند که با ورق زدن آنها شاهد ماکت‌هایی از محصول پیشنهادی خواهید بود و آن کالا یا خدمات را در مقیاسی کوچک‌تر بر روی کاغذ مشاهده خواهیم کرد. بازدهی این دسته از طراحی‌ها به دلیل جذابیت بالایی که دارند بالاتر از سایر بروشور‌ها است و البته که تولید همچین تبلیغاتی بسیار زمانگیر و دشوار می‌باشد.

بروشور مینیمال

در میان بروشور‌های ساده، خلاقیت‌های زیادی را می‌توانیم پیدا کنیم. استفاده‌ از المان‌های خاص، سبک طراحی و رنگ‌بندی تاثیر زیادی در ایجاد تفاوت‌های اساسی دارند. یکی دیگر از فاکتور‌هایی که کار ساده را با یک طراحی خلاقانه متمایز می‌کند بهره گرفتن از انواع تزئینات کوچک اما جذاب است.


 بروشور خلاقانه

این تزئینات با توجه به ساختار ظاهری هر بروشور متفاوت هستند؛ به عنوان مثال اگر طرح بیرونی بروشور شما مانند یک نامه باشد، می‌توانید از یک بند کاموایی برای بستن درب آن استفاده کنید و یا یک طرح مهر و موم را بر روی آن چاپ کنید. توجه داشته باشید شاید استفاده از تزئینات اضافه کمی موجب افزایش قیمت کار شود، اما مطمئن باشید ارزش کار شما را افزایش داده و بازدهی خوبی را به همراه خواهد داشت. همچنین پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده قیمت ها و تعرفه های بروشور از صفحه مورد نظر ما دیدن نمایید.