از مدت‌ها قبل عکاسی یکی از محبوب‌ترین تفریحات بشر بوده است و امروزه شاهد آن هستیم که چقدر از عکاسی در زندگی روزمره استفاده می‌شود. هر شخصی با انتخاب بهترین تصویری که در گالری خود دارد آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارد و باید به شما بگویم که این رفتار نه تنها در زندگی عادی و روزمره تکرار می‌شود، بلکه در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی نیز همینطور است.

همانطور که می‌دانید، عکاسان زیادی درعرصه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، اما در این میان عکاسان صنعتی و تبلیغاتی کاری متفاوت ‌تر و به نسبت سخت‌ تر را انجام می‌دهند؛ زیرا آنها قصد دارند که یک محصول جدید را به بهترین نحو معرفی کرده و شما را برای خرید آن محصول ترغیب کنند.

در این مقاله ما سعی داریم تا نکاتی کلیدی درباره آموزش عکاسی صنعتی در منزل را در اختیار شما قرار دهیم و تضمین می‌کنیم بعد از خواندن این مقاله، می‌توانید تمرینات ویژه‌ای را برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای شروع نمایید.


آموزش عکاسی صنعتی

اصول و مبانی مهم عکاسی صنعتی چیست؟!

عکاسی صنعتی مانند هر رشته‌ای اصول و مبانی اساسی و مخصوص به خود را دارد، که با رعایت آنها در کمترین زمان می‌توان به بهترین نتیجه ممکن رسید. توجه شما را به برخی از این اصول ویژه جلب می‌کنم:

عکس شما باید پیام را به بهترین نحو منتقل کند…

یکی از اساسی‌ترین اصول عکاسی صنعتی همین مورد است. شما باید قبل از هرچیز به این اصل توجه داشته باشید و به خوبی درباره آن فکر کنید که چگونه می‌توانید از یک محصول یا یک شئ عکسی بگیرید که منظورتان در آن نهفته باشد و مخاطب شما با دیدن تصویر به مقصود حرف شما پی‌ببرد. کاری که می توان در عکاسی تبلیغاتی لباس یا عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی توسط عکاسان حرفه ای به زیبایی مشاهده نمود.

ترجیحاَ برای هر منظوری که دارید، عکسی جداگانه تهیه کنید تا مفاهیم متعددی در تصویر گنجانده نشده و باعث سردرگمی مخاطب شما نشوند. اگر این نکته به خوبی رعایت نکنید و در چارچوب آن پیش نروید، تصویر نهایی شما هیچ تفاوتی با عکس‌های معمولی نخواهد داشت و نمی‌توان نام صنعتی و تبلیغاتی را برای آن در نظر گرفت.

توجه به نظرات اطرافیان و ریسک پذیری!

گام دوم در آموزش عکاسی صنعتی این است که شما باید انعطاف پذیر باشید، در برابر امتحان کردن نظریات جدید مقاومت نکنید و قدرت ریسک بالایی داشته باشید. حتماَ به نظرات اطرافیان، متخصصان و عکاسان حرفه‌ای توجه کنید و از آنها ایده عکاسی تبلیغاتی جدید تولید کنید. ضمن اینکه نباید از دیدن تصاویر صنعتی رقبا غافل شد.

مطمئناَ هرچه عکس‌های بیشتری را ببینید و آنها را آنالیز کنید، ذهن شما برای ساخت ایده‌ها و ترفند‌های جدید آماده‌تر خواهد شد. پس هیچگاه این نکته را دست کم نگیرید و مداوم به دنبال آموختن راه‌ها و روش‌های جدید باشید.

نور در عکاسی نقش فرشته نجات را دارد!

اگر با یک عکاس حرفه‌ای هم‌ کلام شوید و از او درباره مهم‌ترین ابزار یک عکاس سوال بپرسید، بدون شک جواب او به شما یک کلمه خواهد بود؛ نور.

شاید باورش سخت باشد اما یک عکاس حرفه‌ای بیشتر از آن که به دنبال دوربینی حرفه‌ای و همه چیز تمام باشد، به دنبال بهترین ساعات روز و همچنین نورپردازی قوی می‌گردد و در این صورت حتی می‌تواند با دوربین‌هایی معمولی بهترین تصاویر را ثبت کند. در عکاسی صنعتی باید توجه داشته باشید که نور تصاویر شما نباید اغراق آمیز باشد، به این معنا که نورپردازی شما باید تا حد ممکن به واقعیت نزدیک‌تر باشد و نباید چشمان بیننده را برای دیدن محصولی غیرواقعی مجذوب خود کند!


آموزش عکاسی خلاقانه

همچنین نور عکس به هیچ عنوان نباید آنقدر کم باشد که جزییات تصویر از چشم بیننده دور بماند و نتواند با عکس شما ارتباط عمیقی برقرار کند، در غیر این صورت با اولین نگاه، سوژه شما اصطلاحاَ بی روح خواهد بود و قدرت کافی برای جلب نظر مخاطب را نخواهد داشت.

از ادیت عکس غافل نشوید ـ ـ ـ

ادیت کردن عکس به شما کمک می‌کند تا نقص‌های مختلفی را از درون عکس حذف کرده و نکاتی مثبت را به تصویر اضافه نمایید. نحوه ادیت کردن عکس شما باتوجه به سوژه‌ای که از آن عکاسی می‌کنید متغیر خواهد بود و باید از نکاتی جزئی در زمانی مناسب استفاده کنید تا بهترین بازدهی را از عکس خود بگیرید. برای مثال اگر سوژه شما یک غذای جدید و یا مواد خوراکی است، می‌توانید به استفاده از المان‌هایی ساده در عکس خود، موجب جذابیت هرچه بیشتر سوژه شوید. همچنین می توانید برای ادیت عکس از نرم افزار لایتروم نیز که در مقاله های جداگانه به معرفی آن پرداخته ایم استفاده نمایید.

برای مثال کنتراست عکس را تا حد کمی بالا ببرید تا جلوه رنگ‌ها در تصوبر نهایی بیشتر شوند و جذابیت غذا را دوچندان سازد. همچنین در سوژه‌های پوشاک می‌توانید با استفاده از افکت‌های موجود در برنامه‌های فتوشاپ، جلوه بیشتری برای عکس خود به ارمغان بیاورید.

اهمیت تطبیق عکس با متن نوشته شده

اگر از قبل متنی را برای عکس خود آماده کرده‌اید باید مطمئن شوید عکسی که تهیه می‌کنید با متن شما همخوانی کامل داشته باشد، زیرا اگر کوچک‌ترین تضادی بین عکس صنعتی و تبلیغاتی با متن و توضیحات آن وجود داشته باشد به سادگی هرچه تمام بیننده را منصرف خواهد کرد، زیرا ممکن است با خود بگوید این عکس در حال حاضر به صورت اغراق آمیزی قصد دارد که محصول را بسیار بی‌نظیر و عالی جلوه دهد!

برای جلوگیری از تغییر ذهنیت مشتری و بیننده، به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از آنکه متنی را در نظر داشته باشید، عکس خود را به بهترین نحو ممکن به ثبت برسانید، سپس هنگامی که رضایت کافی از عکس خود داشتید دست به قلم شده و متنی را با توجه به ویژگی‌های عکس خود بنویسید.


اصول عکاسی صنعتی

پیدا کردن بهترین زاویه برای عکاسی!

هیچوقت به طور ناگهانی شروع به عکاسی کردن از یک سوژه نکنید! بیشتر عکاسان آماتور اول از همه دست به دوربین می‌شوند و تعداد بسیار زیادی عکس را به تصویر می‌کشند و سپس از میان آنها به دنبال بهترین می‌گردند‌؛ اما عکاسان حرفه‌ای هر عکسی که از سوژه خود می‌گیرند را بهترین تصویر ممکن می‌پندارند و انتخاب را به بیننده واگذار می‌کنند.

اصلی‌ترین راز یک عکاس حرفه‌ای این است که آنها از زوایای متفاوت و متنوعی به سوژه خود می‌نگرند و سعی می‌کنند نقاط قوت آن را به خوبی یافت کرده و سپس با هنر عکاسی خود آنها را به تصویر بکشند. برای این کار نیاز به تمرین خاصی ندارید، برای مدتی یک سوژه را انتخاب کرده و از نقاط مختلف به خوبی به آن نگاه کنید، پیشنهاد می‌شود دنبال نقاط اصلی و زیبایی‌های آن بگردید، سپس نور خود را تنظیم کنید، عکس‌های خود را ثبت کرده و با ادیت‌های زیبایی که بر روی عکس ایجاد می‌کنید یک عکس صنعتی خاص و منحصر به فرد را تهیه کنید.

تاکنون با جامع‌ترین و اساسی‌ترین اصول آموزش عکاسی صنعتی که از طریق آنها می‌توانید به مرور زمان به یک عکاس صنعتی تبدیل شوید، آشنا شدید. این نکته را هرگز فراموش نکنید که شما باید با تمرین و ممارست بالا، استعداد و قابلیت‌های خود را در عکاسی گسترش دهید. اگر در عواملی مانند ادیت کردن عکس موارد کاربردی را بلد نیستید، هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد؛ شما می‌توانید در اوایل کار از ادیت کردن خودداری کنید و بعد از آموختن مراحل اصلی به ادیت کردن عکس‌های خود بیش از پیش اهمیت دهید.


مهم ترین اصول عکاسی صنعتی چیست ؟
در عکاسی صنعتی باید در سریع ترین زمان و بهترین نحوه پیام را انتقال دهید همچنین از نور پردازی مناسب بهره مند شوید و ادیت مناسبی بر روی عکس اعمال نمایید.
میزان اهمیت نورپردازی در عکاسی صنعتی چقدر می باشد ؟
می توان به جرات گفت نورپردازی بیش از 90 درصد در عکاسی صنعتی اهمیت دارد در واقعمهم ترین عاملی که در عکاسی صنعتی با آن سرو کار داریم نورپردازی می باشد
آیا امکان آموزش عکاسی صنعتی در منزل وجود دارد؟
بله شما می توانید با رعایت موارد گفته شده در این مقاله به آموزش عکاسی صنعتی در منزل مشغول شوید