واژه عکاسی مفهومی اولین بار در دهه 1960 بیان شد، در آن زمان برای اولین بار این سبک عکاسی به مضامینی فراتر از عکس‌های منظره، معماری و پرتره پرداخت و هدف اصلی آن انتقال مفاهیم، ایده‌ها، نمادها و مضامین از طریق تصاویر است.

این سبک عکاسی که یکی از پیچیده‌ترین سبک‌های عکاسی مدرن بشمار میرود، امروزه طرفداران خاص خود را در دنیا دارد. در دنیای امروز، عکاسان مطرح مفاهیمی همچون عشق، جدایی، تنهایی، گذر عمر و غیره را از طریق این سبک عکاسی خلق و منتقل می‌کنند. از ویژگی‌های اصلی این سبک می‌توان به طراحی صحنه توسط هنرمندان به منظور انتقال مفاهیم انتزاعی اشاره کرد.

نکات اولیه عکاسی مفهومی

در ادامه چند نکته را جهت داشتن خروجی بهتری از عکاسی مفهومی بررسی میکنیم:

به پس زمینه توجه داشته باشید.

شما به عنوان یک عکاس حرفه‌ای می‌توانید از پس‌زمینه‌ها برای تکمیل یا برجسته‌سازی معنایی که خواهان انتقال آن هستید، استفاده کنید. پس‌زمینه‌هایی همچون دیوار به عکس معنای جدیدی میبخشند.

از اشیای موجود در طبیعت به عنوان سمبل استفاده کنید.

هر منطقه اشیا و طبیعت مخصوص خود را دارد، به عنوان مثال طبیعت شمال و جنوب ایران تفاوت‌های زیادی دارند، که شما به عنوان یک عکاس می‌توانید از هر دو طبیعت برای نمایش مفاهیمی خاص بهره ببرید. از اشیای مختلف و ایده‌های مخصوص خود برای خلق عکس‌های زیبا بهره بگیرید. از جمله ایده‌های جالبی که می‌توانید برای خلق عکس‌های مفهومی زیبا از آنها استفاده کنید، می‌توان به عکاسی از دست‌ها اشاره کرد.


تکنیک های عکاسی مفهومی

از آب برای خلق عکس‌های دراماتیک استفاده کنید.

معمولا آب در عکس‌ها بیانگر مفاهیم انتزاعی است. شما می‌توانید برای خلق عکس‌های دراماتیک زیبا و جالب از ایده‌هایی همچون عکاسی در ساحل (این کار را در ساعات طلایی روز انجام دهید)، عکاسی از دنیای زیر آب، و یا عکاسی در روزهای بارانی و تاریک و یا بازتاب یک تصویر در آب کمک بگیرید.

جهت خلق عکاسی مفهومی نوستالژیک از رویاهای دوران کودکی خود ایده بگیرید.

بسیاری از عکاسان از رویاهای دوران کودکی خود برای خلق عکس‌های مفهومی زیبا و جذاب استفاده می‌کنند. شما برای ایجاد عکس‌های مفهومی می‌توانید از ترفندها و تکنیک‌های ویرایش عکس استفاده کرده و به این ترتیب عکس‌هایی جذاب و زیبا خلق نمایید.

شما به عنوان یک عکاس مفهومی می‌توانید نظر خود را درباره زمان از طریق عکس‌;هایتان بیان کنید.

افراد مختلف درباره مفهوم زمان نظرات متفاوتی دارند، و شما به عنوان یک عکاس می‌توانید مفهوم مدنظرتان را درباره زمان در عکسهایی که ثبت می‌کنید، نشان دهید.

از تکه‌ای شیشه برای خلق عکس‌های مفهومی سورئال بهره ببرید.

انعکاس برای ایجاد عکس‌های مفهومی بسیار کاربردی است. شما می‌توانید از تکه‌ای شیشه برای ایجاد جلوه‌;های تصویری خاص در عکس‌های پرتره استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آب، آینه و اشیای دیگر برای نمایش انعکاس در عکس‌های خود کمک بگیرید.

شما می‌توانید از عکاسی پرتره برای بیان مفهوم و معنای تنهایی استفاده کنید.

شما به عنوان یک عکاس حرفه‌ای می‌توانید به عکاسی از خودتان بپردازید و بدون استفاده از کلمه‌ای معانی جدیدی از تنهایی را به نمایش بگذارید. همچنین، می‌توانید از اشیایی همچون آینه، آب، نیمکت، دیوارهای رنگی بزرگ و ... استفاده کنید.


تکنیک های عکاسی مفهومی

به مفاهیم دنیای بیرونی بیشتر توجه کنید.

تفاوتی ندارد به تازگی به حوزه عکاسی وارد شده‌اید و یا سالها در این حوزه فعالیت داشته‌اید، شما می‌توانید به همراه دوربین عکاسی خود راهی دنیای خارج از منزلتان شوید. قطعا زمانی که با دید جدید به مناظر و فضای بیرون توجه می‌کنید، به ایده‌های جدید و جالبی هم برای عکاسی انتزاعی و مفهومی دست پیدا خواهید کرد.

از ترفندهای عکاسی برای خلق عکس‌های اسرارآمیز استفاده کنید.

احتمالا شما هم عکس‌هایی اسرارآمیز جذابی که بیانگر مفهومی خاص هستند، مشاهده کرده‌اید. شما به عنوان یک عکاس خلاق می‌توانید از ایده خلق عکس‌های اسرارآمیز برای نمایش عکاسی مفهومی در آثار خود استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از ترفندهای ادیت عکس همچون براش‌ها و مونثاژ تصاویر بهره ببرید.

از مفاهیم پیچیده زندگی در عکس‌های خود استفاده کنید.

همه ما در زندگی خود لحظات حساسی همچون انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل، بیکاری، شکست در مسائل مالی و عشقی، حس تنهایی، حس شکست و جدایی، حس غم و ناامیدی و غیره را تجربه کرده‌ایم. این تجربیات، ایده‌;های خوبی جهت عکاسی مفهومی به ما میدهند.


تکنیک های عکاسی مفهومی

از لباس‌ها برای خلق عکس‌های مفهومی سورئال بهره بگیرید.

شما می‌توانید از لباس‌های بخصوصی همچون لباس یک فضانورد، لباس یک آرایشگر، لباس‌های محلی و ... برای خلق ایده‌های جدید و جذاب انتزاعی و مفهومی بهره‌مند شوید. به عنوان مثال شما از طریق ثبت عکسی با کلاه یک فضانورد می‌توانید مفاهیمی همچون تنهایی، لذت بردن از تنهایی و غیره را نشان دهید.

از پرندگان به عنوان سمبل آزادی و خلاقیت بهره ببرید.

پرنده نماد آزادی، خلاقیت، امید، و روح انسان است. می‌توانید از این نماد برای نمایش معنا و مفهوم مدنظرتان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از پرندگان واقعی و یا اشیایی که بخشی از آنها المانی از پرنده هستند (گردنبد، انگشتر، جعبه و...) برای خلق عکس‌های جذاب و مفهومی استفاده کنید.

کودکان را فراموش نکنید.

کودکان سمبل زیبایی و معصومیت هستند و میتوان از آنها برای بیان آرزوها، انگیزه‌ها، تفکرات، جاه طلبی‌ها و امیدها بهره گرفت. شما می‌توانید از مدل‌های کودک برای ثبت عکس‌های فانتزی و مفاهیم جالب بهره ببرید.