لایتروم بخشی از خانواده نرم‌افزارهای گرافیکی شرکت Adobe (بخوانید ادوبی) بوده و نام اصلی و رسمی آن هم Adobe Photoshop Lightroom است. امکانات مدیریت، دسته‌بندی، ادیت، اصلاح رنگ و انتشار برنامه Adobe Bridge و پلاگین ویرایشگر فایل‌های خام فتوشاپ یا همان Adobe Camera RAW میباشد.

ترکیب این‌نرم افزارها برنامه‌ای پیدآورده‌است که هم می‌تواند عکس‌ها را به خوبی مدیریت کرده و نمایش دهد و هم فایل‌های خام را پردازش کرده و خروجی بگیرد.

رابط کاربری این برنامه آن‌قدر ساده طراحی شده است که تقریباً هر عکاسی، از عکاسان حرفه‌ای تا دانشجویان عکاسی و آماتور و حتی افراد عادی هم به راحتی می‌توانند آن را یاد گرفته و از آن استفاده کنند.
سرعت کار در Lightroom به علت امکان مشاهده و ویرایش سریع چند تصویر بدون صرف زمان برای باز‌کردن و بستن فایل‌ها بالاتر است.

لایتروم برخلاف فتوشاپ که در اغلب اوقات توانایی پردازش چند تصویر محدود را داراست، روی صدها یا شاید هزاران عکس کار کند. این قابلیت که ما آن را ویرایش دسته‌ای یا Batch Processing می‌نامیم، برای حوزه هایی مثل عکاسی صنعتی، عکاسی غذا و عکاسی معماری که تعداد زیادی عکس می‌گیرند و لازم است که روی تصاویر بسیاری کار شود، اهمیت بالایی دارد.

این نرم‌افزار اطلاعات کم‌نظیری همچون نوع دوربین، مدل دوربین، زمان گرفتن عکس، دیافراگم، سرعت شاتر و... را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و با قابلیت درونی خود امکان اضافه‌کردن اطلاعات اضافی مثل کلمات کلیدی، علائم، ستاره‌های امتیازدهی ،شرح تصاویر، نام مدل و… را فراهم می‌کند که این امر در پیدا‌کردن تصویر مورد نظر از بین هزاران تصویر موجود کمک فراوانی خواهد کرد. در واقع "Adobe Lightroom" یک نرم‌افزار برای مدیریت کردن تصاویر بر اساس پایگاه داده می‌باشد.
لایتروم به عنوان ابزار مدیریت فایل و رسانه، قابلیت ایجاد پوشه، زیرپوشه و تغییر نام گروهی فایل‌ها را به صورت یکجا فراهم می‌آورد.

معرفی نرم افزار لایترومیک پروژه عکاسی صنعتی را تصور کنید که لازم است برای آن چند صد عکس گرفته شود. مدیریت و دسته‌بندی تمامی تصاویر کار بسیار مشکلی است. حتی اگر فرض کنیم که نیمی از این تصاویر لازم نبوده و حذف شوند، هنوز تعداد زیادی فایل وجود دارد که باید دسته‌بندی و مدیریت شوند. برخی از آن‌ها برای طراحی کاتالوگ و وبسایت استفاده می‌شوند. تعدادی از آن‌ها برای چاپ روی طراحی بیلبورد کنار گذاشته می‌شوند، و چندتایی برای شبکه‌های اجتماعی ...

برنامه لایتروم یک برنامه غیر مخرب یا non-destructive است و تمام تغییرات به صورت یک لایه جدا به لایه اصلی اعمال شده و فایل اصلی به هیچ عنوان دستکاری نمی‌شود! در محیط Lightroom امکان ذخیره‌سازی سابقه همه‌ی عملیات انجام گرفته و بازگشت و تصحیح آن‌ها برخلاف فتوشاپ وجود دارد. همچنین امکان مشاهده اطلاعات متادیتا روی فایل هنگام ویرایش آن برخلاف فتوشاپ وجود دارد.
در نسخه‌های اخیر لایتروم، تنظیمات منطقه‌ای یا Local Adjustments هم در شکل‌های مختلف به برنامه اضافه شده که می‌توانند روی بخش محدودی از تصویر تأثیر بگذارند. مشهورترین آن‌ها یک قلم به نام Local Adjustments Brush است که می‌توانید آن را روی هر بخشی از تصویر کشیده تا همان قسمت را برایتان تغییر دهد.

در این نرم افزار خارق العاده قابلیت استفاده از پریست یا preset (به معنی از قبل ست شده) را دارید که شامل تنظیماتی مثل: سچوریشن، کنتراست، کلاریتی و … می باشد. به یاد داشته باشید که این تنظیمات برای تمام عکس است و نقطه خاصی را تحت تاثیر قرار نمی دهد .فرض کنید شما نیاز به ۱۰ عکس دکوراسیون داخلی از یک فضای اداری دارید. تمام عکس ها باید از تن رنگی و کنتراست به خصوص تشکیل شده باشد، چرا که این مجموعه از یک فضا گرفته شده‌است و میبایست از یک قالب رنگی ادیت بر خوردار باشد.

در نهایت زمانی که تمامی اصلاحات و تغییرات روی تصویر مجازی عکس انجام شد، با فرمان Export تنظیمات روی فایل اصلی اعمال شده و یک نسخه جدید از تصویر ساخته می‌شود.