تیزر تبلیغاتی، انتخابی هوشمندانه که در صورت هدفمند بودن بازتابی شگفت انگیز برای کسب و کار شما خواهد داشت! بخصوص اینکه امروزه با گسترش تکنولوژی می‌توان گفت دیگر عمر تبلیغات به روش سنتی آن رو به پایان است.

در واقع آنچه اکنون کاربران را جذاب می‌کند، ایجاد تبلیغات بصری در قالب رسانه‌های تصویری است؛ طبق تحقیقات بدست آمده، امروزه عام مردم توجه دوچندانی نسبت به تبلیغات بصری داستان محور دارند.

اما در پاسخ به سوال تیزر تبلیغاتی چیست؟ می‌توان آنرا به عنوان روشی از آگهی تبلیغاتی نسبت داد، با این تفاوت که در تیزر تبلیغاتی محصول به صورت غیر مستقیم و با ایجاد حس کنجکاوی در کاربران، ارائه می‌شود؛ اما نه بصورت کامل!

در واقع هدف از این نوع تبلیغات ایجاد علامت سوال در ذهن افرادی است که امکان دارد در آینده نه چندان دور به یک مشتری وفادار تبدیل شوند.

اگر بخواهیم مفهوم تیزر تبلیغاتی را کمی ساده تر بیان کنیم؛ می‌توان به فیلمی کوتاه و نصف و نیمه‌ای اشاره داشت که می‌بایست برای مشاهده ادامه آن صبر کنید! در حقیقت همین حس کنجکاوی، سبب می‌شود تا بسیاری از کاربران شما را دنبال کنند.

تیزر چیست؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، تیزر نوعی تکنیک تبلیغاتی است که در آن با ایجاد حس کنجکاوی کاربران را ترغیب می‌سازند تا آن برند یا کسب و کار را دنبال کنند؛ چنین روشی نه تنها برای کسب و کارهای نوپا بلکه برای برای بیزینس‌های شناخته شده نیز موثر و کاربردی است.

به عنوان مثال فرض کنید که برند محبوب شما ویدیویی را در پیج اینستاگرام خود آپلود می‌کند؛ کلیپی که محتوا آن خبر از یک محصول جدید دارد، اما خبری از خود محصول نیست و برای دیدن آن باید منتظر بمانید! در چنین شرایطی با انواع سوالات متعددی در ذهن خود مواجه می‌شوید که برای پاسخ به آنها باید صبر کنید؛ این موضوع در واقع سبب می‌شود تا کاربران با اشتیاق بیشتری و البته با خواست خودشان شما را دنبال کنند!


نمونه تیزر تبلیغاتی

مراحل ساخت انواع تیزر تبلیغاتی

تا چندی پیش ساخت تیزر تبلیغاتی تنها از یک روش پیروی می‌کرد؛ تیز رئال! اما امروز آنچه از تیزر تبلیغاتی ارائه می‌شود، کاملا با آنچه که دیروز بوده در مغایرت است؛ اما در کل می‌توان گفت از آنجایی که در جهت طراحی و ساخت یک تیزر هزینه و وقت زیادی صرف می‌شود؛ لازم است با بهره‌گیری از تکنیک و روش‌هایی مراحل مختلف کار را مدیریت کرد.

ساخت تیزر تبلیغاتی همچون تیزر تبلیغاتی موشن گرافیک مراحل متعددی را شامل می‌شود که از جمله آنها می‌توان به: مراحل پیش تولید، تولید و پس از تولید اشاره داشت، البته باید توجه داشته باشید که مراحل ساخت، نسبت به نوع تیزر متفاوت است، به عنوان مثال در تیزر موشن گرافیک خبری از فیلم‌برداری و بازیگران نیست و همه چیز به صورت گرافیکی طراحی می‌شود.

اما باید توجه داشت که تمامی تیزرهای تبلیغاتی از مراحلی پایه و اساسی پیروی می‌کنند که تقریبا در تمامی آنها یکسان است؛ در هنگام سفارش تیزر در مرحله اول می‌بایست انتظار خود را مشخص کنید و آنچه در نظر دارید را برای تیم طراحی توضیح دهید؛ در مرحله دوم لازم است قالب آگهی را مشخص کنید؛ در واقع در این مرحله مشخص می‌شود که تیزر با چه سبکی، چه لحنی (ادبی/ عامیانه) و… ساخته شود.

تیزر شما می‌تواند ترکیبی از چند قالب ساختاری متفاوت یا تنها دارای یک قالب باشد؛ اما فارغ از اینکه چه نوع تیزری مد نظرتان است، باید توجه داشته باشید که آگهی تبلیغاتی شما در وهله اول، می‌بایست به ساده‌ترین روش ممکن پیام تبلیغاتی شما را به مخاطبان ارائه دهد.

مراحل پس تولید

عمدتا برای ساخت تیز هزینه‌های قابل توجهی صرف می‌شود که به تعدادی از آنها اشاره داشتیم؛ اما یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی و ساخت تیزر تبلیغاتی، مربوط به مراحل پس تولید است، فاکتوری بسیار مهم و اساسی که اغلب به آن توجه نمی‌شود!


تیزر تبلیغاتی خلاقانه

در حقیقت می‌بایست توجه دوچندانی نسبت به مراحل پس تولید داشته باشید، به خصوص اینکه اگر کسب و کارتان به تازگی شکل گرفته، باید بدانید که تبلیغات همانقدر که می‌تواند برای شما موثر باشد به همان میزان می‌تواند به کارتان لطمه وارد کند. از همین رو اغلب شرکت‌های تبلیغاتی بزرگ بعد از اتمام مراحل پیش تولید و تولید، نمونه تیزر تبلیغاتی را در بین تعداد محدودی از مخاطبان ارزیابی و بعد از رفع ایرادات مشاهده شده، نسبت به انتشار آن اقدام می‌کنند.

ویژگی های یک تیزر خوب چیست ؟

با رشد بیزینس‌ها در زمینه کسب و کارهای دیجیتال، رقابت بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد؛ از همین رو بسیار مهم است که تیز مد نظر شما عامه پسند و درعین حال منحصربه‌فرد باشد؛ کلیپ تبلیغاتی شما می‌بایست آنقدر تاثیرگذار باشد که کاربران را به سمت برند شما سرازیر کند. در واقع در چنین زمانی‌ است که برتری شما نسبت به رقبایتان مطرح می‌شود؛ حال باید به این سوال پاسخ دهید که چرا افراد باید برند شما را انتخاب کنند؟

پاسخ به این سوال ارتباط مستقیم با مراحل طراحی و ساخت تیزر دارد؛ اگر در مراحل اولیه بررسی به خوبی انجام نشود قطعا تاثیر قابل توجهی را برای شما به همراه نخواهد داشت؛ در ساخت کلیپ و تیزر تبلیغاتی فارغ از اینکه چقدر هزینه شده باید توجه دوچندانی بر روی انتقال معنا و مفهوم آن داشته باشید. توجه داشته باشید این مراحل در طراحی بیلبورد تبلیغاتی نیز بسیار کاربرد دارد و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

انواع تیزر تبلیغاتی به چند دسته تقسیم می شود ؟

تیزر تبلیغاتی امروزه انواع مختلفی را شامل می شود که می‌توانید نسبت به سلیقه، بودجه، نوع کسب و کار و… از یک یا تلفیقی از دو سبک آن بهره ببرید؛ انواع تیزر تبلیغاتی عبارتند از

تیزر رئال : متداول‌ترین روش تیز تبلیغاتی که در آن به واسطه خط داستانی مشخص، بازیگران، فیلمبردار و مراحل تدوین، نتیجه نهایی حاصل می‌شود. در این سبک همه چیز به صورت رئال بوده و خبری از جلوه‌های گرافیکی نیست؛ سبک تبلیغاتی رئال اغلب روشی عامه پسند است که چالش‌ها و قواعد مختص به خود را دارد.

در ادامه تیزر تبلیغاتی رئال شرکت مک دونالد را با هم بررسی می کنیم:
تیزر انیمیشن در تیزر تبلیغاتی انیمیشن، اغلب خبری از بازیگران نیست و همه چیز به واسطه نرم افزارهای طراحی انجام می‌شود؛ چنین تیزرهایی اغلب برای رده سنی خاصی طراحی و تولید شده و مراحل بسیار سخت و پیچیده‌ای را شامل می‌شوند.

نمونه تیزر انیمیشن خلاقانه شرکت Mcvities
تیزر رئال انیمیشن چنین تیزرهایی در واقع ترکیبی از سبک رئال و انیمیشن هستند و طرفدارن مختص به خود را دارند.

تیزر موشن گرافیک : از نوین ترین سبک‌های تیزر تبلیغاتی می‌توان به تیزر موشن گرافیک اشاره داشت، روشی که اغلب با انیمیشن اشتباه گرفته می‌شود!

تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن شرکت لبنیاتی صباحتیزر مشهور شرکت Amazon
تیزر استاپ موشن در تیزر تبلیغاتی استاپ موشن همه چیز به واسطه تصاویر صورت می‌گیرد؛ در واقع در این روش از یک محصول یا خط داستانی بصری فریم‌های بسیار زیادی ثبت می‌شود، سپس در مرحله آخر تصاویر در کنار یکدیگر قرار گرفته و به یک کلیپ کوتاه تبدیل می‌شوند.

نمونه کلیپ تبلیغاتی استاپ موشن