یکی از نیاز‌های اساسی هر شرکت یا سازمانی که محصولات و خدمات خاصی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد، طراحی و سفارش یک brochure (نشریه) بر اساس اصول طراحی بروشور است؛ که کاربران با استفاده از آن اطلاعات لازم و مد نظر خود را به دست می آورند.

همانطور که می‌دانید بخش عمده ‌ای از کالا و خدمات ضروری نیاز به طراحی بروشور تبلیغاتی دارند تا اطلاعاتی همچون نحوه مصرف، توضیحاتی درباره نحوه عملکرد و… در آن ها ذکر شود که خریداران را از ابهام خارج سازند؛ ضمن اینکه در مواردی آنها را وادار به استفاده از خدمات و محصول شما می کند؛ شاید با خود بگویید که یک بروشور تبلیغاتی استاندارد چگونه طراحی و تولید می‌شود تا بتواند بهترین بازدهی را داشته باشد؟! در واقع طراحان متعددی با استفاده از روش‌های اصلی و فرعی زیادی دست به این کار می‌زنند.


9 اصول مهم در طراحی

اصل اول: انتخاب ابعاد بروشور! اولین گام برای طراحی بروشور توجه به ابعاد چاپ است، این مورد را در نظر بگیرید که سایز استاندارد بروشور حرفه‌ای با یک تراکت تبلیغاتی تفاوت بسیاری دارد.

اصل دوم : برگزیدن فونت مناسب… فراموش نکنید که فونت تیتر‌ها و سر فصل‌های بروشور باید با متن اصلی در تمایز باشند تا بیشتر به چشم بیایند و جلب توجه کنند.

اصل سوم: محتوای لازم و کافی! مهم‌ترین اصل از اصول طراحی بروشور ارائه محتوای مناسب است، چرا که هدف از طراحی یک بروشور نیز همین امر است. در توضیحات خود هیچ اغراقی نداشته باشید و حقیقت را بگویید.

اصل چهارم: رنگ‌بندی رنگ بروشور باید ملایم و رنگ متن نیز معمولا به دو صورت سفید و مشکی در نظر گرفته می‌شود. فراموش نکنید که نهایتا از 3 رنگ متفاوت بهره بگیرید و تعداد رنگ نداشته باشید.

اصل پنجم: طرح خود را قبل از طراحی اصلی مشخص کنید!. اگر از قبل ذهنیتی درباره طراحی خود نداشته باشید مطمئنا در حین کار به مشکل خواهید خورد و انرژی خود را از دست خواهید داد، بنابراین بهتر است قبل از شروع کار؛ طرح‌های مورد توجه خود را مشخص کنید.

اصل ششم: هدف‌گذاری در این مرحله باید محتوا را براساس اهدافی که قصد دارید درباره آنها با مخاطب خود حرف بزنید، مشخص کرده و سپس تعیین کنید که مخاطب عام و خاص شما چه کسانی هستند.

اصل هفتم: تولید محتوا با صداقت تمام به تشریح کالا یا خدمات خود بپردازید و سعی کنید برای خوانندگان این بروشور امتیازاتی مانند کپن مالی یا تفریحی در نظر بگیرید.

اصل هشتم: بازبینی محتوا و ارزش سنجی آن! بعد از اتمام متن بروشور دفعات مکرر به خواندن آن بپردازید و تا جای ممکن آنرا اصلاح کنید. این مورد را در نظر داشته باشید که اگر خودتان با متن نوشته شده ارتباط برقرار کنید، به احتمال بالا دیگران هم همینطور خواهند بود.

اصل نهم: چاپ و بازبینی نهایی بروشور آخرین اصل از اصول طراحی بروشور، چاپ و بازبینی نهایی آن است؛ پیشنهاد می شود قبل از اقدام به چاپ نهایی، حتما چند نمونه اولیه از آن را به جهت بازبینی نهایی، صحت اطلاعات و طراحی گرافیکی تهیه کنید.

قوانین طراحی بروشور

عوامل زیر می‌توانند نکات مهم در طراحی بروشور باشند.

-استفاده از فونت مناسب

در طراحی یک بروشور استفاده از فونت زیبا، خوانا و جذاب اهمیت زیادی دارد. باید این را بدانید که فونت استفاده شده با هدف و نوع سازمان هماهنگی داشته باشد. همچنین می‌توانید برای جذاب‌تر شدن فونت خود از سایه روشن‌ها نیز استفاده کنید.

-طبقه بندی درست اطلاعات

در طراحی بروشور باید توجه شود که اطلاعات با توجه به درصد اهمیتشان دسته بندی کنید و به ترتیب قرار دهید.

- خلاقیت در طراحی بروشور

طراحی بروشور نیاز به پیروی از قوانین خاصی ندارد. این طراحی می‌تواند از بالا به پایین یا از چپ به راست باشد. شیوه تا زدن بروشور نیز می‌تواند نسبت به سایر کارها خلاقانه باشد. اگر سی دی یا دی وی دی دارید می‌توانید آن را در بروشور قرار دهید. سعی کنید از طراحی‌های عمیق و سه بعدی و شکل‌های هندسی استفاده کنید.

- طراحی بروشور با زمینه فعالیت باید تناسب داشته باشد.

در طراحی بروشور باید بین طرح و محصول ارائه شده و زمینه کاری تناسب وجود داشته باشد. این تناسب حسی خوب را به کاربر القا می‌کند.

- قرار دادن فراخوان

محتوای بروشور بهتر است دعوت از مخاطبان یا فراخوان دعوت از یک بازدید باشد. بروشور بدون فراخوان بی معنی است.

- استفاده از رنگ مناسب

رنگ‌ها یکی از عناصر مهم و جذب کننده هستند. استفاده از رنگ‌های زیبا و جذاب در طراحی بروشور می‌تواند چشم بیننده را به خود جلب کند.

- انتخاب عکس مناسب

در انتخاب عکس بسیار دقت کنید. استفاده از تصاویر جذاب و مناسب می‌تواند میزان خلاقیت شما را نشان دهد. استفاده از عکس مناسب می‌تواند پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهد. حتماً در این نوع طراحی‌ها از عکس‌ها با رزولوشن بالا استفاده کنید.

- درج لوگو

در نظر داشته باشید که حتماً در بروشور از لوگویی مناسب با سازمان خود استفاده کنید. در تمام صفحات و در جای مناسب از لوگو استفاده کنید.

- کاغذ مناسب انتخاب کنید

انتخاب جنس کاغذ مناسب اهمیت زیادی در طراحی دارد، اگر در طراحی و چاپ یک بروشور از کاغذ مناسبی استفاده نکنید، طرح شما جذابیت خود را ندارد.