بروشور یک برگه تبلیغاتی است که به وسیله آن یک کمپانی، محصول و خدمات را به مردم معرفی می‌کنند.
شاید با خود بپرسید چه اطلاعاتی درون بروشور لحاظ می‌شوند؟! در واقع طراحی بروشور تبلیغاتی با هدف تشریح اهداف بلند و کوتاه مدت صورت میگیرد که ...

در آن نحوه عملکرد یک شرکت در طی دوره زمانی مشخص و توضیحاتی در مورد شیوه ارائه خدمات و معرفی یک محصول جدید، به وسیله طراحان ساخته شده و به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

به طور حتم تاکنون در مکان‌های مختلفی شاهد پمفلت‌ها و بروشور‌های متعددی بوده‌اید. اگر به محتوای آنها توجه کرده باشید در می‌یابید که هدف آنها به دو صورت است، اول آنکه سعی دارند شما را برای خرید یک کالا و یا برای استفاده از یک خدمات خاص قانع کنند و یا صرفاََ می‌خواهند شما را با خود آشنا سازند.

چنانچه قصد دارید برای رونق کسب و کار خود از چنین روشی استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از هرچیز به آموختن مهارت طراحی بپردازید.

برای طراحی‌‌ بروشور در ورد، لازم نیست مهارت‌های خاص و دور از ذهن داشته باشید و صرفا با توجه به چند ترفند ساده قادر خواهید بود بهترین بروشور را در کمترین زمان به سرانجام برسانید.

اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که از اتصال دستگاه خود به اینترنت اطمینان حاصل کرده و از قطعی آن جلوگیری کنید؛ البته نگرانی‌ وجود ندارد، این کار تنها برای دانلود اطلاعاتی که در ادامه متن به آنها اشاره می‌کنیم به شما کمک می‌کند.


 آموزش کامل طراحی بروشور تبلیغاتی

بعد از اتصال اینترنت وارد برنامه Word شده و در قسمت بالایی صفحه سمت چپ، گزینه File را کلیک کنید. در این قسمت با صفحه‌ای رو‌به‌رو می‌شوید که شامل گزینه‌های متنوعی در سمت کناری تصویر است. نگران نباشید! ما تنها با یکی از آنها سروکار داریم؛ در میان این گزینه‌ها بر روی قسمت New کلیک کنید و در این لحظه پنجره‌ای برای جستجوی اسم را مشاهده خواهید کرد؛ کافیست کلمه بروشور(brochure) را در این کادر بنویسید و در اینجا شاهد موارد متعددی از مدل‌های پیش‌فرض برنامه Word هستید اما قبل از استفاده از تک‌تک این موارد باید آنها را دانلود کنید که زمان زیادی نیز نیاز ندارد

در ادامه می‌توانید با توجه به سلیقه و طرح ایده‌آل خود بهترین نمونه را برگزینید و حتی بر روی آن تغییراتی نیز ایجاد کنید. با این روش شما قادر خواهید بود در کمتر از 15 دقیقه یک طراحی ساده و زیبا را به ارمغان بیاورید.فراموش نکنید که این طراحی صرفا برای سازمان‌های نوظهور مناسب است و در دسته کار‌های مبتدی به حساب می‌آید که نیازی به مهارت بالا نداشته و هر شخصی در موقعیت خود قادر به انجام آن می‌باشد.

طراحی دستی، عامل پیشرفت شماست…

شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که آیا امکان طراحی به صورت دستی در نرم‌افزار Word وجود دارد؟! باید بگویم بله! برای اینکار مراحل زیادی را پیش رو دارید که در این بخش به تشریح همه آنها خواهیم پرداخت. قبل از هرچیز باید بگویم برای طراحی دستی نیازی به اتصال اینترنت نخواهید داشت. ولی نیاز است حتما نمونه طراحی بروشور خلاقانه دیده باشید و آشنایی کامل با ان داشته باشید.

اولین گام در جهت طراحی بروشور تبلیغاتی این است که از سربرگ Page Layout استفاده کنید. در اینجا با انتخاب گزینه Orientation شاهد دو آپشن خواهید بود، اما برای اینکه بتوانید بروشور خود را به سه ستون عمودی (قالب افقی) تبدیل کنید ابتدا باید از میان این دو مورد بر روی Landscape کلیک کنید.

با انجام اینکار ترتیب صفحه شما از عمودی به افقی تغییر شکل می‌دهد. در ادامه به قسمت Page Layout باز می‌گردیم و گزینه columns را انتخاب می‌نماییم و پس از آن بر روی قسمت three کلیک می‌کنیم تا این قالب افقی تبدیل به 3 ستون عمودی شود و در هنگام چاپ، بروشور شما شامل دو "تا" باشد و به صورت 3 لت به تولید برسد.

اگر به دنبال تغییر ترتیب نوشته‌های داخل ورد هستید، می‌توانید مجددا با مراجعه به قسمت Page Layout و کلیک کردن بر روی گزینه page setup نمونه مد نظر خود را اعمال کنید. برای اینکار باید در بخش layout و در کادر section direction گزینه Right-to-Left را برگزینید.


 طراحی بروشور تبلیغاتی

این تغییر موجب می‌شود ستون‌های بروشور از چپ به راست جا‌به‌جا شوند. بعد از اینکار باید جهت متون داخل بروشور را نیز تغییر دهید که می‌توانید در صفحه اول ورد، از قسمت Home و در بخش Paragraph بر روی گزینه Right-to-Left Direction کلیک کنید.

این نکته بسیار مهم است که اگر بخواهید عکس یا متنی خاص را فقط در یکی از ستون‌ها اعمال کنید، باید تمامی آنها (سه ستون موجود در قالب) را از یکدیگر جدا کنید و بر روی هر کدام جداگانه تغییراتی را به وجود بیاورید. برای اینکار بر روی هر یک از ستون‌ها کلیک کرده و وارد قسمت Page Layout بشوید. سپس در کادر Page setup گزینه Break را برگزینید. پس از انتخاب break باید بر روی قسمت column کلیک کنید و در نتیجه می‌توانید شاهد جدا شدن آن ستون از دیگری باشید.

فراموش نکنید که این فرآیند را باید برای هر یک از ستون‌ها انجام دهید. همچنین می‌توانید در انتهای این فرآیند با انتخاب گزینه Next Page به جای column، پشت برگه را نیز مورد طراحی قرار دهید. در آخر تنها کافیست متون اصلی و تصاویر مورد نظر را به هر نحوی که می‌خواهید بر روی بروشور جای‌گذاری کنید و طراحی آن را به پایان برسانید.


طراحی انواع بروشورهای تبلیغاتی

4 نمونه از متداول ترین انواع بروشور تبلیغاتی

برای طراحی یک بروشور و یا طراحی کاتالوگ فارغ از روش طراحی، قبل از هرچیز باید شناخت کاملی از انواع بروشور داشته باشید؛ امروزه بروشور‌های تبلیغاتی به انواع متعددی تقسیم می‌شوند و هرکدام ویژگی‌های بخصوص خود را دارند. نحوه ارائه اطلاعات در هر کدام با دیگری متفاوت است و همین امر موجب می‌شود طراحان بر اساس میزان متن و تصاویری که قصد دارند به مشتری انتقال بدهند، موردی را برگزینند که با کمترین قیمت بیشترین بازدهی را برایشان داشته باشد. در این بخش تعدادی از بروشور‌ها را معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

بروشور دو لت

از لحاظ ساختار، این بروشور از یک تکه ورق تشکیل شده است که از وسط به دو قسمت مساوی تا خورده و مانند یک دفترچه بسته می‌شود. معمولا در ابعاد کاغذ A5 تهیه شده و به دلیل عرض بالایی که دارد برای ارائه اطلاعات زیاد بسیار مناسب و کاربردی است. شما می‌‌توانید در این بروشور بخش بیرونی آن را با طراح لوگو شرکت، سرفصل‌ها و… اختصاص داده و در بخش اصلی(بخش درونی) آن توضیحات تکمیلی و کامل را به نمایش بگذارید.

دست شما در این نوع بروشور بسیار باز است و این امکان را دارید تا از جای‌جای فضای آن بهترین استفاده را ببرید و خلاقیت خود را به رخ بکشید. به شما پیشنهاد می‌کنم به دلیل فضای کافی موجود در این نوع، پیام‌های اصلی خود را برجسته‌تر از سایر متن خود به چاپ برسانید تا بیننده در اولین نگاه با آنها آشنا شده و غرق مطالعه بروشور شد

بروشور سه لت

همانطور که از اسم لت در بروشور پیداست، از یک ورق مستطیل شکل بلند تشکیل می‌شود که به سه قسمت جداگانه تقسیم‌بندی می‌شود و مطالب شما به صورت عمودی در آن قرار می‌گیرند. ناگفته نماند که این مدل نسبت به بروشور دو لت از فضای کمتری برخوردار است اما شما را در طبقه‌بندی مطالب و تصاویر مد نظرتان توانا می‌سازد.به طور معمول هنگامی که سه وجه این بروشور روی یکدیگر قرار می‌گیرند به صورت یک ورقه عمودی و کم عرض دیده می‌شود که بر روی آن اسم شرکت یا محصول شما درج شده است. طراحی این نمونه بروشور مقداری سخت‌تر از مدل دو لت است اما کاربرد بیشتر در میان مشاغل دارد.


نمونه بروشور تبلیغاتی سه لت

بروشور آکاردئونی

با توجه به نام این مدل می‌توان ظاهر آن را متصور شد؛ در بروشور آکاردئونی از یک ورق که شامل چند بخش جداگانه است استفاده می‌شود و امکان تقسیم مطلب در این مدل بیشتر است. تمامی بخش‌های این بروشور بر روی یکدیگر جمع می‌شوند و یک مجموعه کوچک را به مشتریان ارائه می‌دهند.

در طراحی این بروشور توجه داشته باشید که در پایین صفحات آن شماره صفحه را درج کنید تا ابهامی برای خوانندگان به وجود نیاید و ادامه مطلب را به راحتی بیابند. معمولا این بروشور قیمت طراحی بالاتری نسبت به سایر نمونه‌ها دارد، چرا که تقسیم‌بندی مطالب کار دشواری می‌باشد و نیاز به زمان زیادی دارد.


 طراحی بروشور تبلیغاتی آکاردئونی

بروشور پنجره‌ای

این نمونه تفاوت زیادی با گزینه‌های قبل دارد و آن هم مربوط به طراحی و ساختار ظاهری آن می‌باشد. در موارد قبل یک ورقه به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شد و مطالب در آن قرار می‌گرفت، اما در این نمونه یک ورقه به سه قسمت تقسیم می‌شود که شامل یک بخش مرکزی و عریض است، دو بخش دیگر نیز با یدگیر هم اندازه هستند و به نوعی هر کدام نیمی از بخش اصلی را تشکیل می‌دهند. این بروشور به گونه‌ای طراحی می‌شود که بخش‌های کنار و کوچک موجب پنهان شدن محتویات بخش مرکزی می‌شوند و با باز کردن آنها بیننده به اطلاعات دسترسی می‌یابد.


طراحی بروشور تبلیغاتی پنجره ای

در آخر لازم است توجه داشته باشید که تعرفه طراحی عوامل متعددی را شامل می‌شود و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن مشخص کرد؛ امروز بروشورها در طرح، جنس و مدل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند که هرکدام قیمت بخصوصی را از خود به نمایش می‌گذارند. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع تعرفه طراحی بروشور تبلیغاتی با مشاوران ما تماس بگیرید. و یا از صفحه قیمت طراحی گرافیک ما دیدن نمایید.