عکاسی مواد غذایی و خوارکی‌ها اصولی دارد که میبایست رعایت شوند که در مقاله شش اصل مهم در عکاسی غذا ذکر شده‌اند.
علاوه بر این عکاسی مواد غذایی تکنیک و شگردهای فراوانی دارد که در کیفیت تصویر نهایی بسیار تاثیر گذار هستند. در ادامه به تعدادی از این تکنیک‌ها اشاره میکنیم.

عکاسی از گوشت

گوشت پخته شده به دلیل شکسته شدن بافت‌های آن، معمولاً چهره جذابی برای عکاسی ندارد. در این گونه موارد توصیه ما به شما استفاده از گوشت نیم پز است به طریقی که بافت‌های داخلی آن در هنگام برش خوردن جذابیت خود را حفظ کرده باشد. یکی از ترفندهای استفاده شده در هنگام عکاسی از گوشت، آغشته کردن سطح گوشت به روغن موتور ماشین با استفاده از یک قلموی نقاشی است. به این طریق علاوه بر شفافیت و براق شدن سطح و همچنین اشتها بر انگیز کردن آن در دید مخاطب، بافتهای سطح گوشت نیز واضحتر به نظر خواهند رسید.

عکاسی از گوشت

عکاسی از میوه‌ها و سبزیجات

متاسفانه میوه ها و به خصوص سبزیجات به دلیل حساسیت زیاد در برابر دمای محیط و به خصوص گرمای فلاش های استودیو، به سرعت تازگی خود را از دست داده و یا گاهی اوقات برخی میوه ها مانند موز و سیب بلافاصله در معرض هوا سیاه می شوند.در چنین مواردی بهتر است از یک ظرف بزرگ آب با تکه های یخ در درون آن استفاده کنید. سبزیجات، صیفی جات و میوه های خود را در درون ظرف آب و یخ قرار دهید و کمی آب لیمو به آن اضافه کنید.با استفاده از این روش می توانید آنها را تا مدت زمان طولانی‌تری تازه تر و براق تر حفظ کنید. در لحظه آخر آن را از ظرف یخ بیرون آورده و عکاسی کنید.

عکاسی از غذا و نوشیدنی‌های گرم

نکته مهم برای عکاسی نوشیدنی های گرم، ثبت تصویر با وجود عنصر بخار است. هنگام ثبت عکس غذاهای گرم مانند سوپ و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه وجود بخار آن الزامی است. بخار بالای فنجان قهوه شاید به نظر تکراری باشد اما همین عکس با پس زمینه فصل پاییز و زمستان فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

اگر از نور طبیعی برای عکاسی استفاده می کنید بهترین زمان عکاسی، ساعت طلایی است. ولی اگر از نورهای عکاسی استفاده میکنید یکی از منابع نور باید در پشت صحنه قرار بگیرد تا بخار را روشن کند. باوجود این نور در پشت سوژه، هم پس زمینه روشن خواهید داشت و هم بخار به خوبی دیده خواهد شد. منبع نور بعدی برای روشن کردن تمام صفحه به کار گرفته می شود و حجم را به تصویر اضافه می‌کند. برای تامین نور عکاسی می‌توانید از چراغ قوه نیز استفاده نمایید. همچنین به‌خاطر داشته باشید استفاده از پس زمینه تیره عکاسی از بخار را آسانتر می‌کند.

یکی از ویژگی های مهم در ویرایش این تصاویر تنظیم رنگ و کنتراست است. برای این امر هنگام عکاسی دوربین را بر روی حالت RAW قرار دهید. دقت داشته باشید بیش از حد کنتراست و رنگ تصویر را بالا نبرید و در حدود استاندارد بمانید.

عکاسی از نوشیدنی‌های سرد

مطمئن شوید که لیوان نوشیدنی شما در دمای اتاق قرار بگیرد و از ریختن یخ در آن خودداری کنید. حتی در صورت لزوم می توانید مکعب های یخ مصنوعی بخرید. همچنین، لیوان خود را حتما خیلی خوب تمیز کرده و از دست زدن به آن با انگشت خودداری کنید.
برخلاف بسیاری از سبک های عکاسی، در عکاسی از نوشیدنی سرد منبع اصلی نور در پشت سوژه خواهد بود. نوشیدنی ها معمولا شفاف هستند. برای اینکه بتوانید رنگ آنها را در عکس نشان دهید (و در بعضی موارد فقط آنها قابل رویت باشند) نور باید از مایع نوشیدنی عبور کرده و به سمت دوربین شما بیاید. بقیه تنظیمات با تنظیم قدرت نور پرکننده انجام می‌شود.

هر نوع ماده غذایی برای عکاسی نکات خاص خود را دارد که با کمی تحقیق در باره آن و آزمون و خطا میتوانید به نتیجه مطلوب برسید!