بسته‌بندی محصولات در هر کسب و کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، در واقع جدا از موضوع اینکه کسب و کار شما به چه صنعتی تعلق دارد باید در این مبحث بسیار حرفه‌ای رفتار کنید. بسته‌بندی و طراحی جعبه دقیقا همان مرحله بعدی از تولید محصول است.

این مرحله حیاطی در موضوع بازاریابی و فروش بسیار حائز اهمیت است و بیشتر کارشناسان آن را مرحله بزرگ فروش محصول عنوان می‌کنند؛ در این بازه موضوعات بسیار زیادی مورد بررسی قرار می‌گیرند که توجه به قیمت طراحی جعبه و بسته‌ بندی یکی از مهم‌ترین موارد آن است.

اما خارج از بحث قیمت باید بدانید بارزه‌های بسته‌بندی محصولات در معرفی و فروش آنها بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال بسته‌‌بندی محصولات دارویی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. لازم است بدانید درج شدن اطلاعات محصول شما بر روی بسته‌بندی کمک خواهد کرد، مشتری به درستی خرید خود را انجام دهد؛ به عنوان مثال می‌شود به همان بسته‌بندی محصولات دارویی اشاره داشت که بر روی جعبه اطلاعات مصرفی آن دارو درج شده و به صورت مستقیم بر سلامتی مصرف کننده تاثیر گذار است...!


طراحی جعبه و بسته بندی

پیشرفت و توسعه‌فناوری در جامعه امروزی سبب شده فعالیت‌های انسانی دست خوش تغییرات بسیاری شوند، این تفاوت‌ها بر شیوه زندگی مردم نیز تاثیرات بسیاری برجای گذاشته و از جمله این تغییرها می‌توان به بسته‌بندی محصولات و طراحی بروشور تبلیغاتی اشاره داشت.

محافظت از کالا تا زمان مصرف

بسته‌بندی یا همان جعبه، برای محصول شما در اصل یک نوع محافظ است. بعد از انجام مراحل آخر تولید کار، بسته‌بندی انجام و سفر آن به همراه محصول شما آغاز می‌شود و تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد برای آن به عنوان یک سپر محافظتی عمل می‌کند.

در مواد غذایی نیز این عامل صدق می‌کند زیرا تمامی مواد غذایی، باید دارای بسته‌بندی مشخص باشند که بر روی آنها نام محصول و دیگر مشخصات آن ذکر شود. این موضوع در کنار عکاسی تبلیغاتی غذا برای تمامی محصولات یک امر بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است؛ زیرا نشان‌دهنده ارزش قائل شدن شرکت برای مشتریان می‌باشد.

حتی یکی از عوامل خرید برای بسیاری از مصرف‌کنندگان که نسبت به خریدهای خود حساس هستند، داشتن جعبه و بسته‌بندی یک فاکتوری بسیار مهم و اساسی بشمار می‌رود.

اگر قرار باشد محصول شما بسته‌بندی نداشته باشد صد‌ در‌صد در بازار فروش به مشکل خواهید خورد، چرا که دو دلیل سبب بروز نارضایتی برای مصرف‌کننده می‌شود:
ارزش پایین محصول از نظر مشتری به دلیل نداشتن جعبه یا طراحی بسته ‌بندی مناسب و مشخص برای محافظت.
عدم وجود هیچ اطلاعاتی از محصول به علت نبود برچسب اطلاعات.

جعبه محصول؛ فاکتوری اساسی برای فروش !!!

بسته‌بندی محصول شما برای محصول در اصل نه تنها یک مشخصه برای محصول، بلکه یک فاکتور از سوی شرکت برای تضمین آن است. به عنوان مثال برای خرید تلویزیون جعبه یا کارتون نه تنها یک محافظ بلکه یک نشانه و تبلیغ برای معرفی شرکت سازنده است. ضمن اینکه در بازار امروز فاکتورها حکم گارانتی محصول را دارند؛ یعنی شما می‌توانید با استفاده از فاکتور از گارانتی محصول خریداری شده استفاده نمایید.

اما بسیاری از شرکت‌ها برای جذب بیشتر مشتری و تبلیغات، گارانتی محصول خود را بر روی جعبه بسته‌بندی آن درج می‌کنند؛ یعنی اگر احتمال می‌دهید نیازی به استفاده از فاکتور یا گارانتی وسیله دارید باید جعبه آن را تا پایان مهلت گارانتی نگه دارید زیرا بدون همراه داشتن آن، خدمات گارانتی به شما تعلق نخواهد گرفت.


نمونه طراحی جعبه و بسته بندی

این عامل سبب می‌شود نام برند شما، بیشتر در چشم باشد و بتوانید محصولات و خدمات خود را در معرض دید قرار دهید. در این میان یکی از نکات قابل توجه در مورد جعبه یا بسته‌بندی که باید در نظر داشته باشید این است که باید تمامی مشخصات و اطلاعات ممکن را به همراه برچسبی که بر روی بسته‌بندی زده‌اید را به خریدار انتقال دهید.

طراحی‌ های منحصر‌به ‌فرد برای هر محصول و هر شرکت

شرکت‌هایی که بازاریاب‌های قوی دارند و در صنعت خود به دنبال پیشی گرفتن از رقبا هستند، در مبحث طراحی لوگو و بسته بندی، هزینه و سرمایه‌گذاری بسیار زیادی می‌کنند. این عامل به خیلی از برندها و شرکت‌ها کمک کرده تا در کسب و کار خود نتایج مطلوبی بگیرند؛ شرکت‌های کوچک می‌دانند که اگر بتوانند در این مورد از شرکت‌های بزرگ جلو بزنند، گامی بلند در بحث درآمد‌زایی و فروش در بازار برداشته‌اند.

بسته‌بندی‌های مختص هر برند نشان آن خواهد بود و کمک می‌کند خریدارها و طرفداران، محصولات شرکت سازنده را از دیگر محصولات حاضر در بازار تشخیص دهند. در بعضی موارد نیز شرکت‌هایی که نام برندشان بسیار مشهور است، برای کاهش هزینه های قیمت طراحی جعبه و بسته بندی، از طراحی‌ جعبه محصولات دست کشیده و به فکر گسترش و یا بالا بردن کیفیت خدمات خود هستند؛ مانند برند‌هایی همچون: ((سونی، سامسونگ یا ال جی که در صنعت تلویزیون و وسایل رایانه‌ای با یکدیگر رقابت دارند، بسته بندی‌هایی در یک سطح را تولید می‌کنند و بیشتر بر روی کیفیت مانور محصولات خود مانور می‌دهند؛ اما در مقابل شرکت‌هایی مانند شیامی و یا هوآوی با ورود به این عرصه و طراحی‌های چشم گیر سعی در رقابت با برند های‌بزرگتر دارند.))

طرح‌های ویژه، محصولات شما را در میادین رقابتی بزرگ جلو خواهند داد، زیرا بیشترین عامل فروش برای هر برند، جذب هرچه بیشتر مشتری است. تفاوت یک طراحی ساده با یک طراحی شگفت انگیز آنجایی مشخص خواهد شد که افراد به صورت ناخودآگاه به سمت محصولاتی با طراحی بسته بندی شیک و منحصربه‌فرد، جذب می‌شوند.


طراحی جعبه و بسته بندی

بسته بندی دیگر جزئی از محصول است

با نشست بر سر حرف و نظرات افراد متفاوت می‌توانید متوجه شوید، امر بسته‌بندی یک راه‌حل و روزنه برای برند‌هایی خواهد بود که سعی بر رسیدن به برند‌های غول آسا در کسب و کار خود را دارند. شیک نشان دادن یکی از عوامل‌های موثر در تاثیرگذاری بر تصمیم خریدار است. شما به هنگام خرید محصول در آنجا حضور ندارید، بنابراین نمی‌توانید به صراحت تبلیغ برند خود را انجام دهید.


بسته بندی محصول

پس بسته‌بندی و برچسب‌های روی آن، زبان معرف محصولات شما هستند. در واقع بسته‌بندی یا جعبه محصول، دیگر به عنوان یک عنصر خارجی یا کوچک تلقی نمی‌شود؛ بلکه در در بازار امروزه بسته بندی جزئی از برندینگ بشمار می‌رود.

در واقع می‌توان گفت بسته بندی محصول شما شناسنامه‌ای برای کار و خدمات شما است. بنابراین این سوال ایجاد می‌شود آیا مناسب نیست بهترین ایده برای عکاسی تبلیغاتی را برای آن اجرا کنید؟ در پاسخ لازم است توجه داشته باشید که امروزه برای تبدیل شدن به برند باید در این دنیای رقابتی سخت تلاش کنید تا مقام و جایگاه خوبی را در بین مردم کسب نمایید؛ امر بسته‌بندی همانطور که اشاره شد بهترین روزنه برای پیش افتادن از رقبای بزرگ است.

تعرفه طراحی جعبه و بسته بندی

با توجه به مطالب ذکر شده در مقاله به وضوح می‌توان مشاهده کرد که امروزه موضوع بسته‌بندی نه تنها عاملی برای محافظت از محصول بلکه راه‌حلی هوشمندانه برای جذب مشتری است؛ در این میان باید توجه کنید که هر محصول باید بسته بندی اختصاصی خود را داشته باشد؛ جعبه طراحی شده برای هر محصول نسبت به اندازه، رنگ، چاپ، توضیحات و… قیمت های متفاوتی دارد که در هنگام سفارش حتما باید به آنها توجه داشته باشید.

البته بسیار مهم است که قیمت جعبه بسته بندی را فدای کیفیت نکنید…! همانطور که گفته شد بسیاری از افراد خریدهای خود را بر اساس بسته بندی محصول انجام می دهند؛ توجه داشته باشید این موضوع برای شرکت‌هایی که چندان شناخته شده نیستند حائز اهمیت بیشتری است و صاحبان چنین کسب و کارهایی می‌بایست توجه دو چندانی نسبت به بسته‌بندی محصولات خود داشته باشند.