کاتالوگ نوعی از تبلیغات است که به صورت مجموعه‌ای از اطلاعات درباره محصولات و خدمات یک شرکت یا سازمان گردآوری شده است. این مجموعه که برای ایجاد رابطه بین تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان می‌باشد، هرچه بهتر طراحی شده و خروجی مناسب‌تری در چاپ داشته باشد، می‌تواند تاثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذارد.

برای اینکه کاتالوگ و یا ژورنال شما با بهترین کیفیت ممکن چاپ شود، توصیه می‌کنیم نکات زیر را مطالعه نموده و از آن‌ها در طراحی خود استفاده کنید.

رزولوشن فایل ارسالی شما حداقل باید 300 پیکسل بر اینچ باشد.
دقت کنید که مُد رنگی فایلی که طراحی می‌کنید CMYK باشد.
حاشیه امن: از آنجایی که همه‌ی کارهای چاپی، بعد از چاپ، برش خورده و دور ریخته می‌شوند، برای اینکه تصویر و متن شما از بین نرود بهتر است در پروژه‌هایی که صحافی دارند، از لبه جلو، بالا و پایین کار 5 میلی‌متر هیچ تصویر یا متنی وجود نداشته باشد. همچنین رنگ پس زمینه را برای اینکه اطراف کار بدون رنگ نماند، از هرطرف تا انتهای فایل خود ادامه دهید.
وجود حاشیه (کادر) در اطراف کار، ممکن است باعث عدم تقارن شود، بنابرین از قرار دادن حاشیه در طرحتان خودداری کنید.
سایز فونت‌ها در کار شما بهتر است کمتر از 6 پوینت نباشد.
برای آنکه نوشته ها واضح و با کیفیت چاپ شوند، برای رنگ خط دور همه آنها به ویژه نوشته‌های کوچکتر از 6 پوینت از یک تک‌رنگ استفاده کنید.
جلد کاتالوگ و یا ژورنال شما می‌تواند تک‌رو یا دو‌رو طراحی شود. در صورت دورو بودن طرح جلد لازم است به چگونگی قرارگیری آن‌ها (مانند تصویر زیر) دقت کنید.

نکته مهم در طراحی

نکته دیگری که در طراحی کاتالوگ باید به آن دقت کنید چگونگی قرارگیری صفحات داخلی است. صفحه اول در کنار صفحه داخلی جلد بوده و تک است. بعد از آن صفحه دو و سه، چهار و پنج، شش و هفت و به همین ترتیب تا انتها روبروی هم قرار می‌گیرند. همچنین در طراحی کاتالوگی که به صورت چسب گرم و یا جلد سخت صحافی می‌شود باید به عطف آن نیز توجه کرد. لازم است طراح بداند که چطور این اندازه را با توجه به مقوای مورد استفاده برای جلد و نوع و گرماژ کاغذ صفحات درونی محاسبه کرده و آن را در طراحی خود در نظر بگیرد. برای محاسبه عطف مورد نظر خود اینجا را بخوانید.
در صحافی سیمی (فنر دوبل) به این نکته توجه کنید که بسته به انگلیسی (سمت چپ) یا فارسی (سمت راست) بودن کاتالوگ یا کتاب، در قسمتی که قرار است صحافی شود، لبه‌ای در نظر بگیرید که زیر سیم نرود.