لوگو چهره و منظر هر برند است، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اگر یک لوگو به خوبی و درست طراحی شود یک دارای قدرتمند و با ارزش برای نام تجاری یا برند شما خواهد بود. طراحی یک نمایه ی بصری موثر از یک برند به خلاقیت و تلاش بیشتری نسبت به طراحی سایر طراحی های گرافیکی دارد. طراحی لوگو نیز نیازمند تمرین و تجربه فراوان دارد تا بتوان یک لوگوی موفق خلق نمود.

داشتن دانش کافی یکی از گزینه‌هایی است که هر طراح لوگوی قوی و حرفه‌ای باید واجد آن باشد.

1. کارهای مقدماتی جزو ضروریات است

طرح‌های اولیه که به صورت دستی رو کاغذ ترسیم می‌شود که اولین و مهمترین مرحله در طراحی یک لوگوی تاثیرگذار است. این طرح‌ها می‌تواند شامل نقاشی‌های ساده‌ای باشد که با خودکار یا مداد روی کاغذ و یا در برنامه‌های طراحی وکتور مانند ایلوستریتور رسم می‌شود. کار خود را با کشیدن 20 الی 30 طرح اولیه یا ایده آغاز کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی دست پیدا کنید. در صورتی که هیچ یک از این طرح ها به شما کمک نکرد طرح های دیگری رسم کنید.
یک طراح حرفه ای در مقایسه با دیگر بخش های طراحی، زمان بیشتری صرف این مرحله از کار می کند.

2. تعادل

تعادل در طراحی لوگو امر بسیار مهمی است، چون ذهن ما به طور طبیعی در صورتی طرحی را دلپسند و جذاب ارزیابی می کند که آن طرح متقارن و دارای تعادل باشد. با حفظ تعادل میان طرح‌های گرافیکی، رنگ‌ها و سایز عناصر در ساختار کلی طرح، یک لوگوی متعادل طراحی کنید. هر چند گهگاه می‌توان قانون تعادل را شکست، اما به یاد داشته باشید که لوگوی شما توسط انبوهی از مردم دیده خواهد شد، نه فقط مخاطب عام بلکه توسط افرادی که تخصص این هنر را دارند، پس با توجه به این نکته برای طراحی لوگو مناسب میبایست عوامل متفاوتی را در نظر گرفت.

3. سایز

وقتی واد مبحث طراحی لوگو می شویم، سایز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. یک لوگو باید در هر سایز و اندازه ای زیبا و خوانا باشد. یک لوگو در صورتی تاثیرگذار خواهد بود، هنگامی که سایز آن بیش از اندازه کوچک شود، مثلا برای استفاده روی پاکت نامه یا سربرگ، باز هم کیفیت، خوانا بودن و زیبایی خود را حفظ کند. همچنین هنگامی که در قالب های بزرگتر مثل پوستر و بیل بورد، و قالب های الکترونیکی مثل تلویزیون و وب مورد استفاده قرار می گیرد نیز از همان شکل و شمایل و کیفیت اولیه برخوردار باشد. از آنجا که خواندن لوگو در مقیاس های کوچک معمولا سخت تر است، بنابراین سعی کنید ابتدا لوگو را روی سربرگ و یا پاکت نامه چاپ کنید تا ببینید هنوز قابل خواندن هست یا خیر.

4. استفاده هوشمندانه از رنگ

تئوری رنگ بسیاری پیچیده است، اما طراحانی که اصول آن را درک کرده اند قادر به استفاده از مزایای آن در طراحی های خود هستند. اصولی که باید آنها را به یاد بسپارید عبارتند از: -از رنگ هایی استفاده کنید که در چرخه رنگ به هم نزدیک هستند. مثلا برای یک پالت گرم از رنگ های قرمز، نارنجی و درجات مختلف رنگ زرد استفاده کنید. - از رنگ های خیلی روشن استفاده نکنید چون این رنگ ها به سختی دیده می‌شوند. - لوگو باید در رنگ های سیاه، سفید و خاکستری و همچنین در دو رنگ نیز زیبا و جذاب به نظر برسد. - گاهی شکستن قوانین مانعی ندارد فقط مطمئن شوید برای این کار دلیل قانع کننده‌ای دارید. دانستن اینکه رنگ ها چگونه باعث برانگیخته شدن احساسات و حالات مختلف می شوند نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال، رنگ قرمز می تواند حس عصبانیت، عشق، هیجان و استحکام و توانایی را القا کند. این نکته را به یاد داشته باشید که شما می توانید انواع رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگی را به دست آورید که حس اصلی که برند باید به بیننده منتقل کند را در طرح ایجاد کنید. استفاده از رنگ های خاص و تک یکی دیگر از ایده های موثر است. برخی از برندها فقط با رنگ خاص و منحصر به خود قابل تشخیص و شناسایی هستند. مثلا وقتی به John Deere فکر می کنید، در واقع به John Deere سبز رنگ فکر می کند، و این مجموعه این برند را از رقبای خود متمایز می کند.

5. سبک طراحی باید مناسب کمپانی باشد

شما می توانید از سبک‌های طراحی مختلف برای طراحی لوگو استفاده کنید و برای پیدا کردن سبک مناسب باید اطلاعاتی در مورد مشتری و برند داشته باشید. در حال حاضر گرایش طراحان لوگو به سمت طراحی ساختارهای بعددار یعنی لوگوهایی با نمای سه بعدی است که دارای گرافیک‌های برجسته، گرادیانت و سایه هستند. این سبک برای یک وب سایت و یا یک کمپانی تکنولوژیکی مناسب است، اما ممکن است برای سایر برندها تا اندازه لازم تاثرگذار نباشد. قبل از شروع کار، در مورد کافرما خود و مخاطبان آن تحقیق کنید. این امر به شما کمک می‌کند از همان ابتدا بهترین سبک طراحی را تشخیص داده و از دوباره کاری های متعدد جلوگیری کنید.

6. تایپوگرافی یک عامل مهم

انتخاب فونت و سایز مناسب برای آن سخت تر از چیزی است که فکر می کنید. اگر طرح لوگوی شما شامل متن باشد که این متن جزئی از لوگو یا تگ لاین باشد، به زمان زیادی برای مرتب سازی و دسته بندی انواع مختلف فونت و آزمایش آنها در طرح، قبل از گرفتن تصمیم نهایی نیاز خواهد داشت.

سه نکته را هنگام انتخاب فونت برای لوگو مد نظر داشته باشید
- از به کار بردن فونت هایی که رواج زیادی دارند، مثل فونت Comic Sans، اجتناب کنید، چون باعث می شود طرح غیر حرفه ای و آماتور به نظر برسد.
- مطمئن شوید هنگامی که سایز فونت کوچک می شود هنوز خوانا است، خصوصا در مورد فونت های script.
- یک فونت کافی است، از به کار بردن دو فونت مختلف در یک طرح اجتناب کنید.

سعی کنید برای طرح خود از یک فونت سفارشی استفاده کنید. هر چه فونت اصیل تر باشد طرح را خاص تر می کند. از نمونه های موفق از لوگوهایی که در آنها از فونت سفارشی استفاده شده است Yahoo! و Twitter و Coca Cola را می توان نام برد.

7. از متفاوت بودن نهراسید

برای برنده شدن در یک رقابت، باید به خود به عنوان یک طراح که دارای یک سبک خاص و منحصر به فرد است اطمینان و اعتماد داشته باشید. به جای کپی و تقلید از یک سبک یک طرح دیگر، ابداع گر بوده و در بین انبوهی از طراحان برجسته باشید. از کار روی برنامه و نرم افزاری که برای طراحی استفاده می کنید لذت ببرید، طرح خود را دائما تغییر دهید تا زمانی که احساس کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید

8. ساده طراحی کنید

هر چه لوگو ساده تر باشد راحت تر قابل تشخیص است. برای مثال، لوگوی Nike یکی از ساده ترین لوگوهای دنیا است که در عین حال به راحتی قابل تشخیص و شناسایی است. قانون ساده طراحی کردن را از هم اکنون در برنامه کاری خود قرار دهید. اغلب با یک طرح پیچیده روبرو می شوید اما در نهایت به یک طرح ساده دست پیدا می کنید.

9. استفاده از طرح های دیگر برای الهام گرفتن

قانون آخر برای طراحی یک لوگوی تاثیرگذار بسیار ساده است. از طرح های دیگر طراحان کپی برداری نکنید! این در حالی است که الهام گرفتن از آثار طراحان دیگر توصیه می شود. شما می توانید از گالری های آنلاینی که وجود دارد برای کسب ایده های جدید برای طراحی استفاده کنید. استفاده از این وب سایت ها را منع نمی کنیم اما توصیه می کنیم کار را از کشیدن یک طرح اولیه آغاز کنید و آن را گام به گام کامل کنید تا یک طرح اصیل خلق کنید.

10. از نرم افزراهای وکتور ساز استفاده کنید

استفاده از نرم افزارهایی مانند Adobe Illustrator یا Corel Draw که ساختار ترسیمی برداری دارند میتواند کمک شایانی به دقت و سرعت عمل شما کرده و خروجی استانداری از لوگوی طراحی شده خود داشته باشید.