طراحی لوگو برای یک کسب‌وکار چقدر اهمیت دارد؟ آیا شرکت‌های نوپا نیز به لوگوی حرفه‌ای نیاز دارند؟ و برای داشتن یک لوگو خلاقانه، باید به چه نکاتی توجه کرد؟
واقعیت این است که طراحی یک لوگوی مناسب، برای یک کسب‌وکار آنقدر مهم است که می‌تواند موفقیت یا شکست آن شرکت را در بازار رقم بزند.

مقدمه طراحی لوگو

یک لوگوی موفق، قادر است ارتباطی را با مشتریان ایجاد کند که تمامی حرفه‌ها و مشاغل برای دست‌یابی به آن تلاش می‌کنند. در مقابل، یک لوگوی نامناسب، به‌معنای شکست در رساندن پیام شرکت به مخاطبان بوده و در نهایت به تمامی تلاش‌های تجاری آن کسب‌وکار آسیب می‌زند. با ما همراه باشید تا 9 نکته اساسی و مهم را برای طراحی یک لوگوی کارآمد در اختیار شما قرار دهیم.

برند خود را به خوبی بشناسید

پیش از آن که کار طراحی را آغاز کنید، مطمئن شوید که درک درستی از برند و زمینه فعالیت‌های مجموعه را دارید. لوگوی یک شرکت، می‌بایست با گروه خاصی از افراد، به نام مشتریان هدف یا بازار هدف، ارتباط برقرار کند. بنابراین در نخستین قدم، به این سوالات پاسخ دهید که برند شما دارای چه هویتی است؟ قرار است بر روی چه بازاری تأثیر بگذارید؟ و از چه روشی برای منعکس کردن تصویر کسب و کار خود در میان بازار و مشتریان هدف استفاده خواهید کرد؟ تمامی این جزئیات، راهنمای شما در فرایند طراحی لوگو هستند. شما، با در نظر گرفتن اطلاعاتی که پیرامون چیستی برند خود جمع‌آوری کرده اید، المان‌های گوناگون لوگوی خود را انتخاب خواهید کرد.


تکنیک‌های طراحی لوگو خلاقانه و حرفه‌ای

یک لوگوی خوب، ماهیت برند شما را منعکس می‌کند

مهم‌ترین وظیفه یک لوگو آن است که تجارت شما را به کامل‌ترین شکل ممکن نمایش دهد، پس مشتریان هدف، تنها در صورتی پیام شما را دریافت می‌کنند که لوگوی کمپانی، به‌خوبی کسب‌وکار، ارزش‌ها و ویژگی‌های آن را منعکس کند. در این زمینه، همخوانی رنگ‌ها، المانهای تصویری لوگو و فونت با اهداف شرکت از اهمیت زیادی برخوردارند. از یاد نبرید که هویت برند شما در یک بازار رقابتی ساخته می‌شود، تنها و تنها اگر لوگوی شرکت، با تجارت آن کاملا مطابق باشد.

برداشت افراد از لوگوی شما، موضوعی حیاتی است

تنها یک نگاه مختصر به لوگوی شما، میبایست برای مسحور کردن مخاطب کافی باشد. لوگو باید به‌شکلی طراحی شود که بر روی مخاطبین و بازار هدف تأثیر ماندگار داشته باشد. منحصربه‌فرد بودن یک لوگو، حرف اول را در این تأثیرگذاری می‌زند. تنها اگر طراحی با تکیه بر مفاهیم کاملا جدید انجام شود، آن لوگو خواهد توانست که در میان خیل عظیم لوگوهای موجود در بازار، سربلند بیرون بیاید. پس، بهتر است که در مقایسه با رقبایتان، کار طراحی لوگو را قوی‌تر و حرفه‌ای‌تر به انجام برسانید.

در طراحی لوگو از رنگ‌ها طبق یک نقشه حساب‌شده استفاده کنید

رنگ‌ها، نقش بسیار مهمی را در تعیین پیام برند شما ایفا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، هر رنگ احساسات خاصی را برمی‌انگیزد، بنابراین، مطالعه بر روی روان‌شناسی رنگ‌ها برای شناخت این تاثیرات، قدم مثبتی در فرایند طراحی، خواهد بود.

برای مثال، اگر قرمز رنگ غالب لوگوی شما باشد، این پیام را به مخاطبین می‌دهد که برند شما بسیار پرشور و سرشار از انرژی است. همچنین، استفاده از رنگ قرمز به این معناست که برند شما به دنبال شکار مشتریان جوان است. در مقابل، رنگ آبی، احساساتی از قبیل هوش و یکدلی را فرامی‌خواند و به همین دلیل است که لوگوی کمپانی‌هایی مانند فیس‌بوک به این رنگ طراحی شده‌اند. پس اگر می‌خواهید برای یک رسانه اجتماعی لوگو طراحی کنید، آبی را به‌عنوان رنگ اصلی خود در نظر بگیرید. به عنوان یک قانون کلی، برای جلب نظر افراد از رنگ‌های روشن و سرزنده استفاده کنید اما در این زمینه، هویت برند خود را نیز لحاظ نمایید.


نمونه طراحی لوگو با لجند رنگی و حالتهای آن

در انتخاب فونت‌های لوگو، محتاط باشید

یک اشتباه بسیار رایج در میان طراحان لوگو آن است که این افراد، معمولا در زمان انتخاب حروف دقت کافی نداشته و از این بخش با سهل‌انگاری می‌گذرند. با این حال، درست مانند رنگ لوگو، فونت آن نیز حرف‌های زیادی درباره هویت برند شما، برای مشتریانتان خواهد داشت.

برای مثال از آنجا که بازار هدف یک فروشگاه اسباب‌بازی کودکان هستند، بهتر است از حروفی که با دست نوشته شده‌اند، در طراحی لوگو استفاده شود. به‌طور کلی، از به‌کاربردن فونت‌های عجیب‌وغریب پرهیز کرده و اگر ممکن است حروف منحصربه‌فردی را برای لوگوی خود، طراحی نمایید. استفاده از فونت‌های باکیفیتی که به‌صورت رایگان در وب‌سایت‌ها موجود هستند نیز یک گزینه مناسب دیگر است.


اهمیت فونت مناسب در طراحی لوگو

الگوی طراحی لوگو را با دقت انتخاب کنید

آیا تصمیم دارید از یک لوگو که با نام شرکت شما درست شده، استفاده کنید؟ این گزینه که به نام لوگوتایپ شناخته میشود، می‌تواند بهترین الگو برای طراحی لوگو باشد و معروف‌ترین نمونه‌های آن، لوگوی شرکت‌های RayBan، IBM و Coca-Cola هستند. در صورت انتخاب لوگوتایپ (لوگو تایپوگرافی)، لوگوی شما تبلیغی برای برندتان نیز خواهد بود و به همین دلیل، دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه زیاد برای شناساندن کسب‌وکار خود نخواهید داشت.

در مقابل، اگر تمایل داشته باشید که از یک نماد به‌عنوان لوگوی خود استفاده کنید، می‌بایست برای تبلیغ نام برند خود نیز سرمایه‌گذاری کنید. از مشهورترین کمپانی‌هایی که از یک سمبل در طراحی لوگوی خود استفاده کرده‌اند، می‌تواند به کمپانی Apple اشاره کرد.

در نهایت، شما می‌توانید هم از نام شرکت و هم از یک نماد در لوگوی خود بهره ببرید. این لوگو، علاوه بر تبلیغ نشان تجاری برند، پیام برند شما را هم به گوش مخاطبان خواهد رساند.


طراحی لوگو خلاقانه و حرفه‌ای

زیبایی، در سادگی است

اگر از یک طراح لوگو حرفه ای و یا هر طراحی گرافیکی دیگری راز کارش را سوال کنید، این جمله را به شما خواهد گفت که زیبایی در سادگی است. در واقع، افراد حرفه‌ای تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا یک لوگو را به ساده‌ترین شکل ممکن طراحی کنند. یک لوگو مینیمال، ذهن مخاطب را مغشوش نکرده و به‌خوبی در خاطر می‌ماند. بنابراین، در زمان ساخت لوگو از یک یا دو رنگ، فونت یا هر المان دیگری استفاده کنید و نه بیشتر! به خاطر داشته باشید که مخاطبین، میبایست پیام لوگوی شما را با نخستین نگاه کوتاه، متوجه شوند.

در هنگام طراحی لوگو، مقیاس‌پذیری را از یاد نبرید

مقیاس‌پذیری در طراحی یک لوگو به چه معناست؟ همان‌طور که می‌دانید لوگوی تمامی کسب‌وکارها در زمینه‌های تبلیغاتی گوناگون قرار می‌گیرند. مقیاس‌پذیر بودن، باعث می‌شود که یک لوگو در تمامی رسانه‌ها به یک اندازه تأثیرگذار باشد. به عبارت دیگر، جزئیات یک لوگوی مناسب و حرفه‌ای، بر روی یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی به همان اندازه گویا و قابل مشاهده است که بر روی یک محصول کوچک مانند مداد!


روشهای طراحی لوگو حرفه ای

سیاه‌وسفید کردن لوگو، نباید ارزش آن را زیر سوال ببرد

یک نکته اساسی در طراحی لوگو اطمینان از اثربخشی آن در ورژن‌های بدون رنگ و سیاه‌وسفید است. به‌خاطر داشته باشید که موقعیت‌های زیادی وجود دارند که ممکن است لوگوی شما را به صورت بی‌رنگ نمایش دهند مثل ظاهر شدن لوگو در تبلیغات روزنامه‌ها. پس بیاد داشته باشید، اگر حذف شدن رنگ از لوگو، میزان اثرگذاری آن را کاهش می‌دهد، بهتر است در طراحی آن تجدیدنظر کنید!

و در نهایت

یک لوگوی حرفه‌ای می‌بایست دارای طراحی منحصر‌به‌فرد بوده و پیام برند را با ساختاری مشخص و استاندارد به مخاطبان برساند.