احتمالاً تاکنون درباره واقعیت مجازی چیزهایی شنیده‌اید. بسیاری از افراد تصور میکنند که واقعیت مجازی، بزرگترین رخداد کنونی در دنیای تکنولوژی است. اما در حقیقت جدیدترین نوآوری، ویدئوی ۳۶۰ درجه است.
اگر چه هر دو شبیه یک تکنولوژی به نظر می‌رسند، اما در واقع کاملا متفاوت هستند.

تفاوتهای این دو تکنولوژی باعث می‌شوند هر کدام برای اهداف متفاوتی مناسب باشند، هرچند که از دیدگاه افراد در هنگام ارائه محتوا، بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسند. در ادامه درباره این بحث بیشتر توضیح خواهیم داد و تفاوت واقعیت مجازی با ویدیوی 360 درجه را بیان خواهیم کرد.

تور مجازی چیست؟ Virtual Tour (360 Degree)

در سالهای گذشته تور مجازی محبوبیت زیادی داشت.تور مجازی ۳۶۰ درجه، ابزاری جهت عکاسی با استفاده از دوربین‌های ۳۶۰ درجه و یا هدهای پانوراما است. معمولا با استفاده از این تکنولوژی از محیط‌هایی مانند مستغلات، هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، آموزشگاه‌ها، مقاصد گردشگری، رستوران‌ها و ... عکس پانوراما تهیه میکنند.
بیننده میتواند ازدرون محتوای ایجاد شده، به اطراف نگاه کند و اطلاعات بیشتری از جزئیات، فاصله ها، نور پردازی‌ها و ... کسب نماید.

واقعیت مجازی چیست؟ Virtual Reality

با پیشرفت تکنولوژی قابلیت های زیادی به تور مجازی اضافه شد و واقعیت مجازی به وجود آمد.در واقعیت مجازی فضایی ایجاد میشود که بیننده قدرت تعامل با محیط و کنترل اتفاقات را دارد. به زبان ساده، واقعیت مجازی راهی برای غوطه‌ور شدن مخاطب در دنیایی کاملاً مجازی است و شما میتوانید با محیط اطراف ارتباط برقرار کنید. این تکنولوژی فضای زنده‌تری برای مخاطب ایجاد کرده و آن ها را در دنیایی واقعی‌تر قرار می‌دهد.

در یک محیط واقعیت مجازی، عکاسی به صورت دیجیتالی انجام میشود و همانطور که گفته شد از آن به عنوان یک محیط مجازی یاد می‌شود. متخصصان این مناظر، شخصیتها و عناصر را به طور معمول در استودیو دیجیتال و با کمک رایانه‌ها و برنامه‌های نرم افزاری ایجاد میکنند.تفاوت واقعیت مجازی با ویدیوی 360 درجه

ویدئو 360 درجه چیست؟

در این نوع ویدئو، بیننده قادر است در هر لحظه کاملا فضای 360 درجه پیرامون فیلمبردار را ببیند اما حرکت او محدود به جای دوربین است یعنی فقط اطراف نقطه ای که دوربین قرار دارد قادر به حرکت است و کنترل او نسبت به حرکاتش محدودتر است. این نوع ویدئو حتی قابلیت پخش زنده هم دارد. یک کارگردان سینمایی را در نظر بگیرید که کنترل کاملی بر محتوایی که شما مشاهده می‌کنید دارد، بینندگان فقط این توانایی را دارند که دید کاملی از آنچه که در تصویر نمایش داشته میشود داشته باشد. تصور کنید یک صحنه مهم را بتوانید از زوایای متفاوتی ببینید و یا اینکه حتی پا را فراتر نهاده و با تکنولوژی واقعیت مجازی جزئی از تصویر باشید. ویدئوی 360 درجه با دوربین هایی که مخصوص این کار طراحی شده اند تهیه میشود.

مقایسه واقعیت مجازی و ویدئو ۳۶۰ درجه

تحرک

اگر میزان تحرک مخاطب را درمورد هر دو نوع تکنولوژی در نظر بگیریم، واقعیت مجازی به مراتب برتر از ویدیوی ۳۶۰ درجه است. با واقعیت مجازی، مخاطب این توانایی را دارد که در هر نقطه قدم بزنند و به کاوش بیشتری در منظره بپردازد.
از طرف دیگر، یک ویدیوی ۳۶۰ درجه، فقط مقدار مشخصی از قدرت مشاهده را به مخاطب می‌دهد.

تایم لاین

یکی از دلایل اصلی محبوبیت ویدیوی واقعیت مجازی در بین استودیوهای بازی‌های ویدیویی، این است که آنها میتوانند یک تایم لاین گسترده را برای سرگرم کردن بازیکنان خود ایجاد کنند. با واقعیت مجازی تایم لاین میتواند بی پایان باشد. زیرا میتوانند یک سری رویدادها و یا تجربیات مختلفی که در دنیای تئوری وجود دارند را ایجاد نمایند.
از سوی دیگر تایم لاین ویدئو 360 درجه برابر با زمانی است که دوربین تصویربرداری کرده است و این زمان معمولا بسیار محدود است.

پلتفرم

هنگامی که سیستم عامل‌هایی که برای هر دو رسانه در دسترس هستند را در نظر بگیرید، درمی‌یابید که استفاده از فیلم ۳۶۰ درجه می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد. زیرا کاربران میتوانند از هر وسیله‌ای که قابلیت مشاهده دارد و با فیلم‌های ۳۶۰ درجه سازگار است، به ویدیو دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال آنها می‌توانند روی رایانه‌های خود وارد سیستم شده و از طریق وب سایت‌های رایگان مانند یوتیوب و آپارات، برای تماشای فیلم‌ها اقدام کنند.

این در حالی است که برای استفاده از واقعیت مجازی مخاطب میبایست لوازم جانبی سازگار با پلتفورم ارائه شده داشته باشد و معمولاً این تجهیزات میتوانند بسیار گران باشند. برای مثال شرکت سونی، هدست واقعیت مجازی را با همان قیمت کنسول کامل عرضه میکند. (سال مقاله 2020 میلادی)

ساخت محتوا

ایجاد محتوا و داستان برای واقعیت مجازی، بسیار عمیق‌تر از ویدیوی ۳۶۰ درجه است. فقط به این دلیل که تصویربردار نمیتواند بر آنچه بیننده می بیند، کنترلی داشته باشد.

تفاوت واقعیت مجازی با ویدیوی 360 درجه

به طور کلی هر دو فناوری جالب هستند و روشی که شما محتوا را مشاهده میکنید را شکل می‌دهند. به نظر می‌رسد واقعیت مجازی یک فناوری عمیق‌تر است که به مخاطبان خود این امکان را می‌دهد تا دنیای کاملاً جدیدی را کشف کنند. در حالی که عکاسی و ویدیوی ۳۶۰ درجه برای واقعیت های زندگی مناسب اند.