کارت ویزیت در معنای واقعی کلمه به معنی کارت ملاقات است. کارت ویزیت ابزار (المان تبلیغاتی) کوچک و قدرتمندیست که در معرفی شما و کسب و کارتان کمک بسزایی می‌نماید. این کارت نخستین رابطه بین شما و دیگران است و احترامی که شما برای کسب و کار خود قائل هستید را میبایست با ارائه یک کارت ویزیت خوب به مخاطب القا کنید.

دیباچه کارت ویزیت

شاهزادگان کشورهای چین و فرانسه در قرن های پانزدهم و هفدهم هنگام ملاقات با اشراف زاده ای دیگر مشخصات و خلاصه ای از سوابق خود را روی کاغذی می نوشتند و آن را به وسیله خدمتکار خود به منزل او می‌فرستادند. فرستادن جواب، به معنای قبول میزبانی بود. این کار در بین اقشار سطح بالای جامعه متداول شد و به این صورت کارت ویزیت به وجود آمد. اندازه این کارت ها کوچکتر از کف دست بود. و معمولا روی یک مقوای براق، حکاکی یا چاپ می‌شد.تحولات طراحی کارت ویزیت

در قرن هفدهم در کشور انگلستان استفاده از کارت ویزیت مورد استفاده و استقبال تاجران و بازرگانان واقع گردید، به طوری که بر روی آن‌ها نقشه و یا به عبارتی کروکی مکان کسب و کار خود را هم قرار می‌دادند.به همین دلیل بیشتر به صورت کارت راهنما به کار می‌رفت. بازرگانان از طریق این نقشه به سمت فروشگاه مورد نظر هدایت می‌شدند. در چاپ این نوع کارت ویزیت از روش حکاکی روی صفحات نازک مس استفاده می‌شد. بعد از مدتی با ظهور روش لیتوگرافی رنگی، کارت های تجاری نیز به صورت رنگی به چاپ رسیدند.کارت ویزیت های قدیمی

کارت ویزیت در آمریکا در قرن هجدهم میلادی رواج یافت. در این زمان طرح روی کارت ها فقط به یک طراحی، نقاشی ساده و مشخصات شخص ختم می شد. پس از حدود یکصد سال کارت های بازرگانی تک رنگ رواج یافتند..با رشد و گسترش حرفه های مختلف کارت ویزیت‌هایی با رنگ و طرح مختلف، به روش لیتوگرافی به چاپ رسیدند. بدلیل محدود بودن تصاویر رنگی در آن زمان، مردم این کارت های تجاری را به صورت کلکسیون جمع آوری می‌کردند.

در اواسط قرن نوزدهم ، چاپ و طراحی کارت ویزیت در همه اروپا گسترش یافت و تبدیل به یک امر مهم و ضروری گردید. این کارت ها به نوعی برای تنظیم قرارهای مهم تجاری و بازرگانی به کار می رفتند.
در طول این سال‌ها کارت های ملاقات به کارت های تجاری تبدیل شد. همزمان با رنگی و مصور شدن کارت های تجاری، کارت هایی از جنس مقوا با ابعاد کوچک که حاوی نوشته‌هایی نیز بودند به چاپ رسید.

با رشد و گسترش صنعت چاپ در قرن بیستم، کارت های تجاری از رونق افتاد و تا دهه 30 میلادی به طور کلی منسوخ شد. در این دوران علاقه مردم به چاپ مجلات و روزنامه ها باعث رونق این محصولات چاپی گردید.
امروزه نیز کارت ویزیت ها راه گذشته خود را ادامه داده‌اند و در کنار تبلیغات کسب و کار و افراد، یک روش مناسب برای تبادل راه های ارتباطی با مخاطب و مشتریان به حساب می‌آیند.
به طور قطع خلاقیت در تولید این کارت‌ها پایانی نداشته و روز به روز شاهد تولید کارت هایی متنوع در اشکال و اندازه‌های مختلف و جنس هایی جالب هستیم. خلاقیت و نوآوری هایی که آینده کارت ویزیت را از امروز درخشان‌تر می کند.اولین کارت ویزیت های شخصیتهای مشهور جهان

تاریخچه کارت ویزیت در ایران

در ایران ظهور چاپخانه و شروع کار‌های چاپی و تبلیغاتی به حدود صد سال پیش بر می‌گردد. برخی دیگر نیز شروع آن را از دوران مغول می‌دانند. با این حال به طور دقیق نمی‌توان به زمان مشخصی اشاره کرد. عده ای بر این عقیده‌اند که تاریخچه ورود کارت ویزیت به شکل مدرن امروزی به دوران قاجار باز می‌گردد ، به زمانی که کسب‌وکارها به سمت صنعتی شدن رفته و مدیران به اهمیت بازاریابی و استفاده از کارت ویزیت پی‌برده‌اند.