کاربران تازه‌کار، اغلب با توجه به تعداد مگاپیکسل دوربین کیفیت آن را تعیین می‌کنند.

این انتخاب نادرست به این دلیل است که تولید کنندگان این تجهیزات اطلاعات ابتدایی مگاپیکسل را به گونه‌ای بیان می‌کنند که به کاربر القا شود که این برتری تنها فاکتور مهم و مورد نیاز آنان است.

این امر سبب فروش بیشتری برای تولید کنندگان شده زیرا با پیشرفت‌های تکنولوژی، دوربین‌هایی با مگاپیسل بیشتری خواهند داشت.

اما آیا واقعاً مگاپیکسل تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصویر دارد؟ در این مطلب قرار است درباره اهمیت مگاپیکسل و تاثیر آن بر روی کیفیت عکس صحبت کنیم.

مگاپیکسل دوربین به چه معناست؟

به عبارت ساده، عدد مگاپیکسل به معنای تعداد کل پیکسل‌هایی است که تصویر را می‌سازند. برای به دست آوردن تعداد پیکسل‌ها، لازم است که تعداد پیکسل‌های افقی را در پیکسل‌های عمودی ضرب کنید. بجز مگاپیکسل امروزه موارد دیگری مانند سنسور نیز در تصویربرداری دارای اهمیت است.


مگاپیکسل دوربین به چه معناست

تاثیر مگاپیکسل دوربین بر کیفیت تصویر

تعداد مگاپیکسل‌ها، اغلب به عنوان اصلی‌ترین ویژگی توسط تولید کنندگان بیان می‌شود. اما آیا آنها با ارائه مگاپیکسل، به عنوان یکی از عوامل اصلی برای کیفیت تصویر، مشتریان را گمراه می‌کنند؟
به طور خلاصه بله.

بنابراین تاثیر مگاپیکسل برروی کیفیت عکس چیست؟
یک مگاپیکسل (1 megapixel)، شامل یک میلیون پیکسل است. مگاپیکسل بیشتر نشان دهنده وضوح تصویر بالاتر است و نتیجه آن، عکسی با جزئیات بیشتر خواهد بود.

چه موقع به دوربین‌هایی با تعداد زیادی پیکسل احتیاج دارید؟
وقتی می‌خواهید یک نسخه فیزیکی از عکس را چاپ کنید. همچنین مگاپیکسل بیشتر، گزینه‌های بزرگنمایی دیجیتالی بالاتری را بدون از دست دادن بیش از حد جزئیات ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که با بزرگنمایی تصویر، مقداری از جزییات آن را از دست خواهید داد و این امر حتی هنگام چاپ تصویر نیز قابل مشاهده است.


مگاپیکسل دوربین عکاسی

آیا دو دوربین با همان تعداد مگاپیکسل، از کیفیت عکس یکسان برخوردارند؟
خیر، زیرا اندازه سنسور برای کیفیت تصویر اهمیت بیشتری دارد. اگر تلفن هوشمندی با یک سنسور کوچک دارید، نمیتوانید همان کیفیتی که یک دوربین با سنسوری بزرگتر تولید می‌کند را داشته باشید. وظیفه سنسورها جمع آوری نور است و بنابراین، هر پیکسل در تبلت و یا گوشی هوشمند با سنسور کوچک، به طور فیزیکی بزرگتر خواهد بود.

نکته دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام استفاده از دوربینی با مگاپیکسل بالا میبایست به آن توجه کرد ذخیره سازی است.
عکاسانی که عکس‌های زیادی می‌گیرند و از مگاپیکسل بالایی، مثلا 40 مگاپیکسل، استفاده می‌کنند، اگر بخواهند همه تصاویر را نگهداری کنند، به فضای زیادی نیاز خواهند داشت.

چه عواملی بیشترین تاثیر را در کیفیت عکس دارند؟

مگاپیکسل دوربین تنها عامل موثر بر روی کیفیت تصاویر نیست. موارد زیادی در این امر دخیل هستندکه در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

اندازه سنسور

مهم نیست که دوربین شما چند مگاپیکسل داشته باشد؛ کیفیت تصویر به اندازه سنسور بستگی دارد و اینکه چقدر می‌تواند نور جمع کند. اندازه سنسور بزرگتر، منجر به بزرگتر شدن فضای عکس می‌شود که وظیفه جمع آوری نور را بر عهده دارد.
هر چه نور بیشتری جمع شود، سیگنال کمتر باید تقویت گردد. اما معنای آن چیست؟ دوربین گوشی‌های هوشمند، سنسور کوچک‌تری دارند و به طور طبیعی نور کمتری نسبت به یک دوربین با سایز کامل جمع می‌کنند. با وجود نور کمتر، دادههای کمتری به پردازنده تصویر تحویل داده میشوند و در نتیجه تصویر با کیفیت پایین‌تری ایجاد می‌گردد.

فضای عکس بزرگتر، باعث می‌شود تا نویز پس زمینه تاثیر کمتری بر روی کیفیت عکس داشته باشد. منظور از نویز پس زمینه، نویزهای ایجاد شده توسط دستگاه‌های الکترونیکی است که در اطراف ما وجود دارند.

کیفیت لنز

هنگام صحبت از کیفیت تصویر، کیفیت لنز نیز به اندازه سایز سنسور مهم است. در صورتی که یک لنز معمولی را با لنز دوربینی حرفه‎ای مقایسه کنید، کاملاً متوجه اهمیت کیفیت لنز خواهید شد. استفاده از یک لنز کاملا ساده، با استفاده از DSLR چند وجهی کاملا متفاوت خواهد بود.

پردازنده تصویر

بخش مهم دیگری در هنگام ساخت تصویر با کیفیت بالا، پردازنده تصویر است. بدون پردازشگر تصویر، فقط پیکسل‌های ساده قرمز، آبی و سبز وجود داشت. به طور کلی پردازنده تصویر اهمیت زیادی برای کیفیت تصاویر خواهد داشت.


تفاوت کیفیت در مگاپیکسل

چه تعداد مگاپیکسل دوربین واقعاً مهم است؟

وقتی میخواهید در هنگام عکاسی، تصویر را بزرگنمایی کنید؛ تعداد مگاپیکسل دوربین اهمیت دارد. اما انتظار معجزه نداشته باشید. زیرا هنگامی که صحبت از سایز پیکسل در هنگام زوم کردن می‌شود، اندازه سنسور همچنان مهم است.

همچنین با داشتن دوربینی با مگاپیکسل بالا، شما می‌توانید تصویر بزرگتری بگیرید و در ویرایش، قسمت کوچکتر یا جزئیاتی که می‌خواهید به آنها توجهی ویژه داشته باشید را برش دهید.

نکته دیگر اهمیت مگاپیکسل درباره نسخه چاپی تصویر است. با یک دوربین حداقل ۱۲ مگاپیکسلی، شما میتوانید یک بیلبورد با کیفیت چاپ کنید.

چند مگاپیکسل برای یک کاربر عادی کافی است؟

حال اگر شما یک عکاس تفریحی هستید، استفاده از تلفن هوشمند با ۱۶ تا 20 مگاپیکسل برای شما کافی‌است. ابعاد سنسور گوشی‌های هوشمند، به اندازه کافی برای پشتیبانی از تعداد مگاپیکسل بالاتر، بزرگ نیست!

اگر مشتاق هستید تعدادی عکس، با کیفیت بالاتر تهیه کنید؛ مبلغ زیادی برای مگاپیکسل بالاتر تلفنهوشمند هزینه نکنید و به سراغ دوربین‌های عکاسی معمولی بروید. این دوربین‌ها، سنسور بزرگتر، لنزهای بهتر (در برخی از مدل‌ها قابل تعویض) و پردازندههای تصویر بهتری نسبت به تلفن هوشمند دارند.

اگر همچنان می‌خواهید نحوه داشتن یک عکس با کیفیت را بدانید، میبایست یاد بگیرید که چگونه از تمام گزینه‌هایی که در دسترس شما است، استفاده کنید. حتی اگر دوربینی به روز و گران قیمت خریداری کنید، در صورتی که ندانید چگونه از همه گزینه‌های پیشرفته استفاده کنید، قادر به بهره برداری حداکثری از آن نخواهید بود.

در عکاسی شناخت نور، پرسپکتور و تکنیک‌های عکاسی اهمیت زیادی دارد، اما یک فاکتور از که همه آنها بالاتر قرار می‌گیرد : علاقه است. از نگاه دوربین نگرش ما نسبت به محیط اطرافمان تغییر میکند و گاهی با لمس یک تصویر از نزدیک به بزرگی پروردگار پی می‌بریم.