وقتی نام لنز تیلت شیفت به گوشتان میخورد، احتمال اینکه تصویری شبیه به یک مدل مینیاتوری از ذهن شما عبور کند، وجود دارد.
دلیل این امر آن است که با گذشت سال‌ها، لنزهای تیلت شیفت با این سبک عکس مترادف شده‌اند. این لنزها دارای چندین عملکرد دیگر نیز هستند که به بررسی آنها میپردازیم.

چرا از لنز تیلت شیفت استفاده کنیم؟

پاسخ ساده این است: کنترل پرسپکتیو. اگر لنزهای معمولی خود را با لنز تیلت شیفت مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که آنها به صورت متفاوتی ساخته شده‌اند.این لنز دارای دو قسمت ثابت و متحرک است.قسمت متحرک برای جابجایی جسمی (شیب، تغییر و چرخش) مستقل از دوربین و قسمت ثابت طراحی شده است. این ویژگی طراحی، کنترل چشمگیر پرسپکتیو و عمق میدان را به شما می‌دهد. در حقیقت یک تیلت شیفت، به عنوان یک لنز کنترل پرسپکتیو شناخته میشود.

مترا

به طور کلی لنزهای تیلت شیفت، عضوهای پرطرفداری در کیت‌های عکاسی هستند. به خصوص برای عکاسانی که تصویربرداری معماری انجام میدهند و یا در کل نیاز به کنترل بیشتری بر عمق میدان دارند. همچنین جالب است بدانید که لنزهای تیلت شیفت کانن در نام خود TS-E دارند. در حالی که نیکون لنزهای تیلت شیفت خود را با PC-E علامت گذاری میکند.

تیلت درمقابل شیفت

عملکرد تیلت به شما این امکان را می‌دهد تا فوکوس را بر روی سوژه های مختلفی اعمال کنید. بنابراین می‌توانید از دو سوژه در فاصله متفاوت، عکس برداری کنید. اگر بخواهید با لنز معمولی در دیافراگم گسترده‌ای تصویر برداری کنید، معمولاً باید پس زمینه یا پیش زمینه را برای فوکوس انتخاب کنید. اما لنز تیلت شیفت به شما امکان می‌دهد تا هر دو سوژه مورد نظر را در کانون فوکوس قرار دهید.
معمولاً در لنزهایی با زاویه دیده گسترده، هنگامی که از زاویه بالا یا پایین عکس برداری میکنید، به همگرایی خط عمودی (کج شدن ساختمان‌ها) برمیخورید. عملکرد شیفت به شما امکان می‌دهد تا هنگام ضبط از یک زاویه بالا یا پایین، اعوجاج را به حداقل برسانید.


لنز تیلت شیفت وکابردهای خلاقانه

کاربردهای لنز تیلت شیفت

در ادامه به برخی از کاربردهای این لنز اشاره خواهیم کرد:

عکاسی معماری

در هنگام عکاسی معماری، عملکرد شیفت به شما کمک میکند که چشم انداز مناسب را حفظ کنید. به طور معمول هنگامی که می‌خواهید یک ساختمان کامل در قالب خود داشته باشید، دوربین‌تان را کج میکنید. اگر تا به حال این مسئله را امتحان کرده‌اید، با تصاویری مواجه میشوید که به نظر می‌رسد ساختمان‌ها به سمت عقب متمایل هستند.

این انحراف به دلیل قرار گرفتن صفحه حسگر دوربین، نسبت به ساختمان ایجاد شده است. در حالت ایده آل، شما می‌خواهید سنسور عمود بر زمین باشد و مستقیم به جلو یا محور اشاره کند. با لنز تیلت شیفت به جای اینکه دوربین خود را به سمت بالا بکشید، لنز را تغییر می‌دهید.
از آنجایی که دوربین در جای خود قرار گرفته و فقط لنزها از نظر فیزیکی تغییر می‌کنند، ساختمان شما به صورت مستقیم خواهد بود. این روش هنگام عکس‌برداری از فضاهای داخلی با سقف بلند بسیار مفید است.
لازم است بدانید که تا حدودی خطوط را میتوان در فتوشاپ اصلاح کرد. اما بسیاری از عکس‌های گرفته شده با لنز تیلت شیفت، با استفاده از لنز معمولی و نرم افزار ویرایش قابل تقلید نیستند. به طور معمول تنظیمات جزئی ممکن است؛ اگر چه زمان بیشتری صرف خواهند کرد. اما تنظیمات چشم انداز شدید در پرسپکتیو، در زمان پردازش امکان پذیر نیست.


تفاوت عکاسی با لنز تیلت شیفت

عکاسی مناظر طبیعی

در عکاسی منظره، یکی از کاربردهای اصلی تیلت شیفت به حداقل رساندن اعوجاج لنزهای زاویه گسترده است. یک روش عالی دیگر برای استفاده از این لنز، عکس‌های پانوراما خواهد بود. با استفاده از تیلت شیفت میتوانید پانوراماهای بدون اعوجاج با وضوح بالا ایجاد کنید که کارهای ناچیزی پس از پردازش نیاز دارند.

استفاده‌های خلاقانه از لنز تیلت شیفت

در ادامه میتوانید چند استفاده خلاقانه از این لنزها را بخوانید:

مینیاتورها

عملکرد تیلت از لنز، مسئول ظاهری مینیاتوری است که احتمالاً با آن آشنا هستید. یک اثر مینیاتوری هنگامی است که شما از صحنه‌ای با سایز واقعی عکس برداری میکنید و کاری می‌کنید که به نظر برسد در مقیاس مینیاتوری است.
از لنز در اینجا استفاده میشود تا به تصویر تار بودن یا بلور اضافه کنید که عمق میدان سطحی را شبیه سازی میکند. این کار از ظاهری که هنگام استفاده از لنزهای ماکرو برای عکسبرداری از یک مدل در مقیاس کوچک استفاده میکنید، تقلید میکند.

برای ایجاد این نوع ظاهر، شما باید حداقل 3 متر و در صورت امکان بیشتر ارتفاع داشته باشید. با ارتفاع، همان منظره‌ای را خواهید داشت که هنگام عکس برداری از یک مدل مینیاتوری بدون ارتفاع، دارید. بنابراین غیر از سوژه، یک ارتفاع بالا چیزی است که در این نوع عکس دارای اهمیت خواهد بود.

پرتره‌ها

تصویربرداری پرتره با لنز تیلت شیفت می‌تواند کاملاً خلاقانه باشد. در سطح بسیار ابتدایی، شما می‌توانید دو سوژه یا یک گروه را در کانون توجه قرار دهید. حتی اگر آنها در فواصل مختلف از لنز قرار گرفته باشند.
یکی دیگر از کاربردهای خلاقانه، عکس‌برداری از کسی است که به سمت شما می‌آید یا از شما دور میشود. همانطور که می‌دانید، یک فرد در حال حرکت میتواند به سرعت از فوکوس خارج شود. اما با داشتن تیلت شیفت، این توانایی را دارید که فوکوس خود را به قسمت جلویی و پشت سوژه پیاده گسترده کنید تا حتی در فواصل مختلف نیز شفاف باقی بماند.

حرف آخر لنز تیلت شیفت

کنترل پرسپکتیوی که لنزهای تیلت شیفت ارائه می‌دهند، باعث میشود زمان زیادی در پردازش صرفه جویی شود و همچنین یک روش عالی برای تصحیح محدودیتهای عمق میدان در بیشتر لنزها است. این لنزها همچنین بدون نیاز به استفاده از دیافراگم‌های کوچکتر، عمق زیادی به شما میدهند.