در یک جمله تبلیغات یعنی معرفی محصول یا خدمات، از عرضه کننده به مشتری نهایی!
تبلیغات می تواند مفهوم و ایده را از تمام راه ها با کانال هایی که برای فروش آن محصول یا خدمات استفاده می شود، درگیر کند. تخصص و عناوین شغلی متنوعی برای علاقمندانی که می خواهند به دنیای تبلیغات راه پیدا کنند، وجود دارد.

از جمله این عناوین شغلی می توان به سمت کپی رایتر،مدیر حساب یا مدیر هنری اشاره نمود. در ادامه با تعدادی از عناوین شغلی و تخصصی مختلف در یک شرکت تبلیغاتی بیشتر آشنا خواهید شد.

نماینده فروش های تبلیغاتی در شرکت تبلیغاتی

در بنگاه های بازاریابی بزرگ، هر نماینده فروش می تواند چند حساب مشتری را اداره نماید. نماینده تبلیغاتی بسته به نیاز مشتری، کمپین هایی را برای مشتریان خود به صورت جداگانه طراحی کرده یا می نویسد. بودجه آنها را تعیین می کند و در مورد کانال های بازاریابی و استراتژی برای توسعه کمپین های رسانه های خود مشاوره می دهند.

مدیر بخش طراحی گرافیک

از دیگر عناوین شغلی در یک شرکت تبلیغاتی، می توان به طراح گرافیک اشاره کرد. طراح گرافیک، محصول یا خدمات را با چاشنی خلاقیت و هنر در می آمیزد و در نهایت اثری خلق میکند که شامل عناصر طراحی مختلف مانند فونت، لوگو، هویت و ساختار بصری، کاتالوگ ، بروشور و ... است. به دلیل تعدد سلایق و مهارت های متفاوت طراحان در شرکتهای تبلیغاتی بزرگ، طراح ارشد مسئول راهنمایی، هماهنگی و تایید خروجی طراحی های این بخش خواهد بود.

تحلیلگر تبلیغات بازار

بک تحلیلگر تحقیقاتی، قادر است به عرضه کنندگان بگوید چه چیزی را به مخاطبین خاص خود بفروشند و چه کسی محصولات آنها را خریداری می کنند. این اطلاعات برای تهیه برنامه ها و استراتژی های بازاریابی جهت فروش محصولات و خدمات استفاده می شوند.

آنها تمام داده ها را در اختیار گرفته و آن را تجزیه و تحلیل می کنند تا بتوانند بهتر واکنش مخاطبین به محصولات و خدمات جدید و همچنین تبلیغات جدید پیرامون آن محصولات یا خدمات را بررسی کنند.

متخصص روابط عمومی در شرکت تبلیغاتی

این موقعیت کاری می تواند در یک شرکت مستقر باشد و یا به طور مستقل فعالیت کند. متخصص روابط عمومی در ارزیابی نگرش مردم نسبت به یک شرکت یا محصولات و خدمات آن تخصص دارد. این افراد مسئولیت چگونگی بازخورد مردم، نسبت به محصولی خاص را بر عهده دارند.

هنگامی که مشکلی در مورد یک محصول یا خدمات وجود دارد، متخصص روابط عمومی راه کاری برای دور کردن کانون توجه منفی و آوردن آن به سمت توجه مثبت از طریق بازاریابی و تبلیغات ارائه می دهد.

مدیر تولید

این موقعیت در شرکت تبلیغاتی برای ترکیب مهارت های فنی و دانش بازاریابی، جهت همکاری با تیم های مهندسی و تیم های تحقیقاتی محصول به وجود آمده است. این افراد معمولاً پلی میان دو تیم هستند: تیمی که ایده های جدید محصول را ارائه می دهد و تیمی که این محصولات و خدمات جدید را به عرضه میکند.

مدیر هنری در شرکت تبلیغاتی

مدیران هنری تبلیغاتی، مسئولیت آنچه در تبلیغات نمایش می یابد را به عهده دارند. آنها در ایجاد کمپینی دخیل هستند که تاثیر آنی و مثبت بر مصرف کننده دارد تا محصول یا برند تبلیغ شود. آنها می توانند در همه اشکال مختلف تبلیغات از جمله تبلیغات در تلویزیون و رادیو، اینترنت پوستر و نامه پستی درگیر شوند.

برخی از وظایف مدیر هنری عبارتند از:

ایجاد ایده هایی برای ارائه به مشتری
کار روی طرح ها برای تولید یک کمپین تبلیغاتی موثر
ماموریت دادن به متخصصانی مثل هنرمندان و عکاسان

عناوین مختلف شغلی در شرکتهای تبلیغاتی

کپی رایتر در شرکت تبلیغاتی

کپی رایتر نیز از دیگر عناوین شغلی در یک شرکت تبلیغاتی محسوب می شود که مسئول تولید محتوا، شعارها و اسکریپت های صوتی همراه با تصاویر تبلیغاتی هستند.

فرایند خلاقانه معمولی وظایف یک کپی رایتر، شامل موارد زیر می شود:

بحث درمورد پیام اصلی مشتری و مخاطبان هدف
طوفان مغزی بصری و کپی کردن ایده ها با اعضای دیگر تیم خلاقیت
نوشتن و ارائه چند گزینه به مشتری
اصلاح نسخه تا زمانی که مشتری رضایت یابد
نظارت بر مرحله تولید

کپی رایتر و مدیر هنری، مسئولیت بررسی کلیه مطالب تبلیغی از لحاظ صداقت و مطابقت با آیین نامه های تبلیغاتی را دارند.

همچنین یک کپی رایتر تبلیغاتی باید از مهارت های زیر برخوردار باشد:

خلاق و دارای قدرت تخیل باشد
مهارت های نوشتاری و بین فردی خوبی داشته باشد
قابلیت کار تیمی و تحت فشار را داشته باشد
به جزئیات توجه کند
به تجارت فرهنگ عامه ترندها و فنون جدید تبلیغاتی علاقه مند باشد

مدیر رویداد

مدیران رویداد، رویدادهای تبلیغاتی، تجاری و اجتماعی را برنامه ریزی و سازماندهی می کنند. آنها مسئول اجرای طیف وسیعی از رویدادها و اطمینان از مشارکت مخاطب هدف و ارائه پیام صحیح رویداد هستند. رویدادها، نقش مهمی در موفقیت یک برند یا سازمان ایفا می کنند.

شما به عنوان مدیر رویداد، کنفرانس ها، سمینارها، نمایشگاه ها و همچنین مهمانی ها و سفرهای تشویقی شرکت ها را برگزار خواهید کرد. شما همچنین کل مراحل را از مرحله برنامه ریزی تا اجرای برنامه و ارزیابی پس از رویداد، مدیریت خواهید کرد. شما همچنین اغلب به عنوان بخشی از یک تیم کار خواهید کرد.

از جمله وظایف یک مدیر رویداد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برقراری ارتباط با مشتریان جهت اطلاع از شرایط دقیق رویداد
برقراری ارتباط با تیم های بازاریابی و فروش برای تبلیغات رویداد
مدیریت رویداد و سازماندهی سخنرانان مهمان
هماهنگ کردن با تامین کنندگان

حرف آخر عناوین شغلی شرکت تبلیغاتی

موارد بیان شده در این مطلب، تنها برخی از انواع مشاغل موجود در زمینه تبلیغات و بازاریابی هستند. موقعیت های بسیاری در این زمینه وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از: مدیرهای تبلیغات، مدیرهای بازاریابی و... .

در صورتی که قصد دارید در عناوین شغلی ای نظیر این موارد مشغول به کار شوید، لازم است مطالعه زیاد و سابقه کار داشته باشید و همچنین از مهارت های خوبی برخوردار شوید. به علاوه یادگیری مسائل جدید برای شغل شما بسیار ضروری خواهد بود.