در اکثر تجارت‌ها و اغلب برندها تبلیغات خوب برای بازاریابی و فروش محصولات و یا خدمات امری ضروری است و عملا بدون تبلیغات درآمدزایی مشاغل بسیار ناچیز خواهد بود.
استفاده اصولی از راهنمای تبلیغات نوین مخاطبین را به محصول یا خدمات جذب کرده و برای تجارت و یا برند درآمدزایی میکند.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات به معنای ایجاد یک پیام برای جذب کردن اقشار مختلف به یک محصول، خدمات، مکان و... است. این پیام می‌تواند در قالب یک ویدئو، یک تصویر تبلیغاتی، یک هدیه و یا حتی یک پادکست باشد.

تبلیغات صحیح اصولاً بسیار تاثیرگذار و به یادماندنی است و می‌کوشد از مسیرهای متفاوتی تمرکز و توجه مخاطب را جلب نماید، به طوری که گاهی با به چالش کشیدن زندگی روزمره افراد یک جامعه ذهن مخاطب خود را تا مدت‌ها درگیر می‌کند.

فرقی نمی‌کند که محل عرضه تبلیغات کجاست در بیلبوردهای سطح شهر، پشت منوی یک رستوران، روی تی‌شرت‌ها و یا با استفاده از ابزارهای ارتباط جمعی؛ مهم این است که بتوانید با استفاده صحیح و اصولی از راهنمای تبلیغات، توجه مخاطب خود را جلب کنید.

چرا از تبلیغات استفاده می‌کنیم؟

مخاطبین را از برند، خدمات و محصول خود آگاه کنیم.
با تبلیغات میتوانیم مشتری‌های بالقوه را به سمت تجارت و کسب و کار خود سوق دهیم.
میتوانیم محصولات جدید را به بازار و شرکت‌های مختلفی در سراسر دنیا معرفی کنیم.
با تبلیغات خوب می‌توانیم مزایا و فواید محصولات خود را برای همگان روشن کنیم و تفاوت‌های آن را از سایر محصولات رقبا مشخص کنیم.

و به دلیل آنکه بتوانیم از راهنمای تبلیغات به درستی استفاده کنیم ابتدا میبایست تفاوت تبلیغات و بازاریابی یا مارکتینگ را بدانیم.


راهنمای تبلیغات و تکنیک‌های تبلیغاتی

مقایسه تبلیغات و بازاریابی

در واقع بازاریابی تصویر بزرگی است که شرکت برای نشان دادن چگونگی برنامه‌ریزی پروژه‌ها و ترغیب مشتریان به خرید ارائه می‌دهد در حالی که تبلیغات فرآیند ایجاد پیام‌های اقناعی پیرامون اهداف شرکت و ویژگی‌ها و مزایای محصولات آن است، در واقع می‌توان تبلیغات را زیر مجموعه‌ای از بازاریابی دانست که مسیری برای برقراری ارتباط با مشتریان است.

بازاریابی شامل تعداد زیادی کانال مانند شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی از طریق ایمیل، روابط عمومی، سئو و تبلیغات پولی است یعنی تبلیغات فقط یکی از مولفه‌های بی‌شمار بازاریابی به حساب می‌آید.

با اینکه بازاریابی از زیر مجموعه‌های متعددی تشکیل شده‌است ولی این بخش تبلیغات است که می‌تواند روند ویژه‌ای در ایجاد و انتشار پیام‌های اقناعی داشته باشد و به راحتی می‌تواند توجه جامعه مورد نظر را جلب کند، در نتیجه راهنمای تبلیغات جزئی مهم و اصولی در هر نوع بازاریابی چه کوچک و چه بزرگ به شمار می‌آید.

روش‌های تبلیغات

پس از درک بهتر رابطه‌ی بین مارکتینگ و تبلیغات حالا می‌خواهیم بدانیم که از چه راه‌هایی میتوانیم یک تبلیغات خوب و تاثیرگذار ارائه دهیم.

چاپ کردن تبلیغات (تبلیغات چاپی)

تبلیغات چاپ شده به پوسترها، کارت پستال‌ها، بولتن‌ها، بروشورها و سایر تبلیغات چاپی فیزیکی اشاره دارد. در این روش حتی می‌توان تبلیغ مورد نظر را در مجله‌ها یا روزنامه‌ها چاپ نمود.

فقط باید دقت داشته باشید که در این روش از طراحی جذاب و اصولی استفاده کنید تا مخاطب را به برند جذب کند. با اینکه این روش ساده و سنتی است ولی متاسفانه برخلاف تبلیغاتی که در رسانه‌های دیجیتال صورت می‌گیرد، این تبلیغات را نمی‌توان به روشنی پیگیری و تحلیل کرد.

طراحی کاتالوگ و بروشور، طراحی لوگو , عکاسی صنعتی و محتواهای متنی المانهای اولیه تبلیغات هستند که میبایست در کنار هم به درستی قرار گیرند.
برای مثال طراحی کاتالوگ را در نظر بگیرید، بدون در اختیار داشتن ساختار هویت بصری برند (تعاریفی همچون ساختار طراحی (تبلیغاتی، صنعتی، ژورنالی و ...)، پرتره و یا لند اسکیپ بودن کاتالوگ، فونت‌ها، راهنماهای رنگی و ...)؛ طراحی آن اصولی نخواد بود. نکته دیگر اینکه شناسه گاتالوگ در دست طراحی، لوگویی است که روی جلد آن نقش خواهد بست! پس تعاریف و ساختار لوگو نیز در دستور کار قرار دارد.

بیلبوردها و تبلیغات حمل و نقل عمومی

حتما تا به حال به بیلبوردهای نصب شده در سطح شهر و جاده‌ها دقت کرده‌اید. تبلیغات بیلبورد شامل تبلیغات چاپی در مقیاس بسیار بزرگتر از پوسترها و بروشورهاست و با توجه به اندازه‌ی آنها طراحی، نصب و هزینه نگهداری آنها به نسبت سایر تبلیغات چاپی بیشتر است.

تفاوت دیگر بیلبوردها با سایر تبلیغات چاپی نحوه طراحی آنهاست. در طراحی بروشورها و پوسترها معمولا علاوه بر تصویر چند خطی هم در رابطه با محصول توضیح داده می‌شود ولی بیلبوردها معمولا بدون هیچ کلمه‌ای طراحی می‌شوند تا بینندگان هنگام عبور با وسیله نقلیه فرصت پردازش پیام را در اختیار داشته باشند، بنابراین معمولا فقط دارای یک نام تجاری و یا یک شماره تلفن هستند.


روشها و تکنیک های تبلیغاتی

آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی دامنه گسترده‌ای دارند و تجربه تبلیغات چند حسی را برای مخاطبین فراهم می‌آورند، در دست گرفتن احساسات مخاطب کاری است که تبلیغات چاپی و حتی بسیاری از تبلیغات دیجیتال نمی‌توانند انجام دهند.

تبلیغات رادیویی | راهنمای تبلیغات

این تبلیغات به پیام‌های شنیداری گفته می‌شوند، که در طول روز از کانال‌های رادیویی در بین موسیقی یا سایر برنامه‌ها پخش می‌شوند. با اینکه تبلیغات رادیویی کمی قدیمی و سنتی است اما هنوز هم تاثیرگذاری خود را از دست نداده و شرکت‌های زیادی از آن استقبال می‌کنند. پادکست یکی از روش های نوین و جدید تبلیغات رادیویی به حساب می‌آید که تاثیرگذاری بیشتری نسبت به تبلیغات رادیویی دارد.

تبلیغات دیجیتال یا آنلاین

شاید در عصر تکنولوژی کارآمدترین و تاثیرگذارترین روش تبلیغات، از راه آنلاین باشد و با یادگیری راهنمای تبلیغات آنلاین در مدت زمان کمتری از سایر روش‌ها بتوانید مخاطب مورد نظر خود را جذب کنید.

حال این سوال ایجاد می‌شود که از چه راه‌هایی می‌توانیم تبلیغات دیجیتال داشته باشیم؟

امروزه حدود ۴ بیلیون نفر از اینترت و ابزارهای ارتباط جمعی استفاده می‌کنند، در نتیجه اگر شما راه و روش‌های تبلیغات آنلاین را ندانید به راحتی نمی‌توانید در مارکتینگ خود موفق شوید.

راه‌های تبلیغات دیجیتال بسیار متنوع‌تر و گسترده‌تر از آنچه هستند که بتوان تصور نمود، با اینحال ما در این مقاله تعدادی از این روش‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم.

یکی از این راه‌ها استفاده از سرچ اینجین‌هایی همچون یاهو، گوگل، بینگ، یاندکس و سایر موتورهای جست‌وجو است که هرکدام در ازای دریافت مبلغی متفاوت تبلیغات شما را نمایش میدهند.

یکی دیگر از روش‌ها استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توئیتر، لینکدین و ... محلی بسیار مناسب برای تبلیغات محصولات، برند و یا خدمات شماست.

شما می‌توانید در این شبکه‌ها طرفداران زیادی را برای برند خود پیدا کرده و مخاطب‌های خود را نه فقط از یک محل یا یک شهر بلکه از چندین کشور مختلف جذب نمایید و به راحتی به درآمدزایی تعریف شده برسید.

نتیجه‌گیری راهنمای تبلیغات

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، امروزه راه‌های تبلیغات بسیار زیاد و متنوع هستند.

فراموش نکنید اگر می‌خواهید کسب و کار خود را رونق ببخشید و برندی جهانی داشته باشید میبایست اصول استفاده از راهنمای تبلیغات را بدانید و از روش‌هایی استفاده کنید که موثر هستند تا مخاطبین بیشتری را جذب کنید.

هرگز خلاقیت در تبلیغات را از یاد نبرید ـ ـ ـ