ساخت و طراحی کاتالوگ به موضوع مهمی برای بسیاری از شرکتها و فروشگاهها و حتی برندهای معتبر تبدیل شده است. یک کاتالوگ میتواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی افزایش فروش محصولات شما داشته باشد. اما اگر کیفیت کاتالوگ شما پایین باشد شرایط تغییر میکند و شما تنها هزینه ای پرداخت کرده اید بدون آنکه بازخورد مناسبی را مشاهده کرده باشید.

به همین خاطر آشنایی با مراحل ساخت و طراحی کاتالوگ می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را به شما منتقل کند.

دانستن هدف اصلی خود برای ساخت و طراحی یک کاتالوگ و همچنین شناخت دقیق خدمات و محصولات و ایجاد یک قالب مناسب برای کاتالوگ می‌تواند تا حدود زیادی موفقیت تجاری یک کاتالوگ را تضمین کند.

هدف اصلی خود برای ساخت و طراحی کاتالوگ را مشخص کنید

قبل از هر کاری باید بدانید دقیقا به چه علتی می‌خواهید یک کاتالوگ ایجاد کنید؟ آیا می‌خواهید محصولاتتان را در آن به نمایش بگذارید؟ می‌خواهید خدمات خود را به صورت جامع معرفی کنید؟ یا می‌خواهید که شرکت و یا سازمان خود را به مشتریان معرفی کنید؟ جواب به این سوالات بسیار مهم است و می‌تواند هدف نهایی کاتالوگ شما را مشخص کند. هر کدام از این اهداف، نوع خاصی از طراحی کاتالوگ را می‌خواهد. شکل و قالب و نوع مطالب یک کاتالوگ برای معرفی محصولات، کاملا متفاوت از کاتالوگی برای معرفی یک سازمان و یا شرکت بزرگ است. اگر هدف دقیق ساخت و طراحی کاتالوگ برای شرکت و یا فروشگاه خود را تعیین کنید قادر خواهید بود تا با دقت بسیار بالاتری به جزئیات دیگر توجه کنید.

تعیین کنید که قصد معرفی چه چیزهایی را دارید

همانطور که گفتیم اولین مرحله، تعیین هدف برای ساخت یک کاتالوگ است. پس از تعیین هدف مهم است که تعریف کنید کدام یک از کالاها و یا خدمات خود را می‌خواهید به مشتریان معرفی کنید. این موضوع می‌تواند با برگذاری جلسه با کارشناسان فروش و یا مشاوران تبلیغاتی معتبر انجام بگیرید. بسیاری از شرکت‌ها و فروشگاه‌ها ترجیح می‌دهند محصولات مشهور و یا پرفروش خود را در کاتالوگ معرفی کنند و برخی دیگر از شرکت‌ها بر روی معرفی محصولات کم فروش تمرکز می‌کنند. با این حال معمولا بسیاری از کاتالوگ‌ها ترکیبی از هر دو مورد را پیاده سازی می‌کنند و علاوه بر معرفی محصولات پرفروش محصولات با شهرت پایین‌تر را هم معرفی می‌کنند. در هر صورت باید مشخص کنید که قصد معرفی کدام یک از محصولاتتان را به مشتریان دارید. حتی اگر کاتالوگ شما تنها برای معرفی یک سازمان و یا برند باشد باید بدانید که بیشتر تمایل دارید بر روی کدام یک از ویژگی‌های مهم برند و یا سازمان خود مانور دهید و آنها را به مخاطبان معرفی کنید.

از عکس‌های حرفه‌ای استفاده کنید

استفاده از عکس یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت یک کاتالوگ است و به کاتالوگ شما شخصیت می‌دهد. به همین علت باید تا جای ممکن از حرفه‌ای ترین عکس‌ها برای ساخت و طراحی کاتالوگ استفاده کنید. این عکس‌ها باید با بهترین کیفیت ممکن تمامی ویژگی‌های ظاهری محصولات شما را به نمایش بگذارند. برای تهیه عکس بهتر است از یک عکاس حرفه‌ای کمک بگیرید همچنین دریافت مشاوره از آژانس‌های تبلیغاتی هم می‌تواند گزینه مناسبی برای تهیه عکس‌های تبلیغاتی برای کاتالوگ‌ها باشد.

یک قالب مناسب پیدا کنید

قالب کاتالوگ شامل رنگ‌های پشت زمینه، تعیین محل قرار گیری توضیحات محصولات و نحوه استفاده از عکس‌ها در محیط کاتالوگ می‌شود. تعیین یک قالب مناسب برای کاتالوگ می‌تواند جذابیت خاصی به آن ببخشد و مخاطب را جذب خود بکند. در حقیقت این قالب کاتالوگ است که تضمین می‌کند مشتری تمام صفحات کاتالوگ را مشاهده بکند.

تعداد صفحات مناسبی را تعیین کنید

یک کاتالوگ حرفه‌ای باید تعداد صفحات متناسبی داشته باشد. تعداد صفحات کم و یا زیاد باعث از بین رفتن تعادل طراحی کاتالوگ شما خواهد شد. بر اساس تعداد خدمات و یا توع محصولات شرکت و یا سازمان‌تان باید بتوانید تعداد صفحات مناسبی را برای کاتالوگ خود تعیین بکنید.

جنس کاغذ مناسبی را انتخاب کنید

جنس کاغذ یک کاتالوگ متناسب با محصولات و یا خدمات شما تعیین می‌شود. استفاده از کاغذهای روغنی و براق معمولا برای هتل‌ها و رستوران‌ها استفاده می‌شود. با این حال یک قانون کلی وجود ندارد و هر کدام از شرکت‌ها بسته به نوع خدمات و یا کالای ارائه دهنده می‌توانند کاغذی متناسب با خود را انتخاب کنند و آن را برای ساخت و طراحی کاتالوگ مورد استفاده قرار بدهند.

از چاپخانه‌های با کیفیت خدمات بگیرید و ناظر چاپ داشته باشید

مرحله نهایی ساخت و طراحی کاتالوگ مرحله مهمی است. چاپ با کیفیت و مناسب یک کاتالوگ تضمین می‌کند که زحمات شما از بین نخواهد رفت. استفاده از رنگ‌های بی کیفیت می‌تواند به کلی رنگ کاتالوگ شما را تغییر دهد. به همین منظور بهتر است از چاپخانه‌های حرفه ای برای چاپ کاتالوگ‌های خود استفاده کنید. چاپخانه‌های حرفه‌ای همچنین به شما تعهد می‌دهند که هیچ کدام از کاتالوگ‌ها، چاپ تار و بی کیفیتی نخواهند داشت.