عکاسی صنعتی و تبلیغاتی به شاخه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که وظیفه آن به نمایش گذاردن دقیق، کامل و با کیفیت از سوژه است. در این شاخه از عکاسی، عکاس با استفاده از تجهیزات مناسب و انتخاب نورهای دقیق، تلاش می‌کند تا حد امکان تصویری با کیفیت و دقیق از کالا ثبت کند که در آن تمامی خصوصیات ظاهری کالا به نمایش گذارده شود. در علاوه بر اینکه محصول را به صورت کامل نمایش میدهیم باید جزئیات نیز به تصویر کشیده شوند. هدف از این عکاسی تنها معرفی کالا نیست بلکه تشویق و ترغیب مشتری به خرید و استفاده آن از محصول است. به بیان ساده‌تر عکس صنعتی با کیفیت می‌بایست بیننده را به خرید کالا ترغیب کند٬ درست به مانند یک تیزر! اما با راه و روشی متفاوت.نمونه پروژه‌های انجام شده عکاسی صنعتی

تاریخچه عکاسی

عکاسی در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می‌شود. این هنر در اکثر زبان‌های جهان فتوگرافی خوانده می‌شود که ترکیبی از دو کلمهٔ یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش است. بنابراین، فتوگرافی به معنای ثبت با نور است.
عکاسی دارای سه جنبهٔ علمی، صنعتی و هنری است. عکاسی به‌عنوان یک پدیدهٔ علمی متولد شد، به‌شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد. عکاسی توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده‌است، بلکه نتیجهٔ تلاش بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف و اکتشافات و نوآوری‌های آنان در طول تاریخ است و سال‌ها قبل از اختراع عکاسی، اساس کار دوربین عکاسی وجود داشته‌است.

در عکاسی آنالوگ، باید تمامی تدبیرات اعمّ از: اصلاح رنگ، نور و کنتراست را قبل از نوردهی انجام داد. چون تقریباً بعد از نوردهی و ظهور فیلم، در این خصوص کار زیادی نمی‌شود انجام داد. ظهور در عکاسی به معنای قراردادن فیلم عکاسی یا کاغذ عکاسی در مواد شیمیایی است که باعث تبدیل شدن فیلم به یک تصویر منفی (نگاتیو) یا مثبت (اسلاید)، و یا کاغذ به تصویر عکس می‌شود در حالی که عکاسی دیجیتال به فرآیند ثبت تصاویر به وسیلهٔ دریافت و ثبت نور روی سطح حساس به نور سنسور الکترونیکی گفته می‌شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیاء بر روی سطح حساس به نور سنسور تأثیر می‌گذارد و باعث ثبت تصاویر می‌گردد. نقش نور در بازنمایی حجم و خصوصیات سوژه عکاسی شایان توجه است. به همین دلیل توجه به میزان تیرگی و روشنی برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها و ایجاد سایه‌هایی که در اثر تابش نور به روی سوژه ها شکل می‌گیرد قابل اهمیت است.

لزوم عکاسی صنعتی حرفه ای چیست ؟

اگر شرکت شما یک شرکت صنعتی در قالب تولیدی، تکنولوژی، انرژی یا ساخت و ساز است برای جلب توجه و تاثیر عمیق‌تر بر روی مشتری، به عکسهای با کیفیت نیاز دارید. استفاده از عکسهای کم‌ کیفیت یا آماده باعث می‌شود کمپین تبلیغاتی تاثیر لازمه را نداشته باشد و بسیار غیر حرفه ای به نظر برسد. هدف این نوع از عکاسی برجسته کردن آن چیزی است که شما را در بازار منحصر به فرد نشان می‌دهد و از رقبایتان جدا می‌کند.

عکاسی صنعتی دارای زیرشاخه های متعددی است. تفاوت این زیر شاخه ها،بیشتر به تفاوت ابعاد و جنس محصولات برمیگردد.

در این مبحث ما نگاهی به چهار سبک عکاسی صنعتی می پردازیم که تاثیر بسزایی بر روی بازاریابی دارند و پیشنهاد می‌کنیم که حتما با تیم عکاسی حرفه‌ای همکاری کنید که تجربه کافی در زمینه انواع عکاسی داشته باشد.

1. تصاویر محصولات

تصاویر با کیفیت از محصولات یکی از مهمترین بخش‌های کمپین تبلیغاتی شما می‌باشد. چه شما تولید کننده قطعات کوچک باشید و یا تولید کننده سیستم‌های پیچیده و بزرگ، نیاز به عکس‌های با کیفیت دارید تا بتوانید محصولات خود را درتبلیغات همانگونه که در واقعیت هستند ارائه کنید.

مشتریان بالقوه تحقیق در مورد محصولات مورد نیاز خود را از مجاری مختلف از جمله اینترنت، نمایشگاه‌ها، بروشور و کاتالوگ انجام می‌دهند. این افراد به سمت شرکت‌هایی متمایل می‌شوند که محصولاتشان بهتر دیده می‌شوند، جدای از اینکه از چه رسانه‌ای استفاده می‌کنند. همچنین در استودیو عکاسی تبلیغاتی از محصولات مختلف هر کدام رویکرد متفاوتی را می‌طلبد که ناشی از جنس متفاوت محصولات است.

به طور معمول شما نیاز به دو دسته عکس دارید

دسته اول عکس‌هایی با پس‌زمینه ساده که تمرکزشان بر روی نشان دادن محصولات از همه زوایا است.

در نظر داشته باشید تفاوت جنس محصولات به علت اختلاف آنها در جذب و انعکاس نور است. سطوح استیل و فلزی قدرت انعکاس زیادی دارند و به همین دلیل معمولا برای عکاسی آنها از نورپردازی غیرمستقیم استفاده میشود. ولی در عكاسي صنعتي و تبليغاتي از سطوح پلاستیکی، این مسئله کمتر مشهود است. یکی دیگر از نکاتی که در عكاسي صنعتي و تبليغاتي باید به آن توجه کرد یکسان بودن رنگ عکس نهایی با خود محصول است. برای مثال در سطوح بافت دار مثل چرم، انعکاس نور روی رنگ تاثیر زیادی دارد و استفاده از نورهای با دمای رنگ یکسان و تنظیم دقیق تراز سفیدی اهمیت ویژه ای پیدا میکند.

دسته دوم عکس‌های تبلیغاتی هستند که هدفشان بیشتر از نشان دادن محصول ایجاد یک فضای خلاقانه و جذاب در تبلیغات است.


هرکدام از این عکس‌ها فضا و تکنیک خاص خود را دارا هستند و نمیتوان از یک عکس در هر دو مورد استفاده کرد.

2. پرتره‌های تجاری

اگر می‌خواهید که کار و شرکت شما برجسته نشان داده شود، نیاز به تصاویر عالی از کارمندان خود دارید. عکس‌های کارمندان باید حرفه‌ای و همگون با برند شما باشند. این تصاویر را می‌توان در پروفایل کارمندان برای شرکت در کنفرانس‌ها، نوشتن مقالات و یا بیوگرافی آنها در سایت شرکت استفاده کرد. همچنین از این عکس‌ها چه به صورت تکی و چه دسته‌جمعی می‌توان برای نشان دادن گستردگی و قدرت تیم اجرایی شما استفاده کرد. دقت داشته باشید که عکس‌های شخصی با برش‌های بی‌دقت به هیچ وجه مناسب این کار نیستند.

حتی اگر فعالیت شما در فضای اداری نباشد، تصاویر با کیفیت از پرسنل برای نشان دادن رویکرد و توانایی‌های شرکت شما مهم است. همیشه عکس‌هایی که در محیط کاری گرفته شده‌اند برای مشتریان جذاب هستند و تصور بهتری از کاری که شما انجام می‌دهید به آنها می‌دهد.

3. عکس‌های محیطی

برداشتی که افراد از شرکت شما دارند شدیدا تحت تاثیر تصاویری است از محیط شما می‌بینند. عکسهای نمای ساختمان، ابزارهای تولید، خطوط تولیدی و انبارها در این مجموعه قرار دارند. این عکس‌ها نه تنها بزرگی مجموعه شما را نشان می‌دهند بلکه می‌توانند حاوی پیام‌های تبلیغاتی شرکت شما و نشان دهنده مواردی باشند که برای تیم شما و سیاست کاری آن اهمیت بیشتری دارند. در قالب این عکس‌ها شما می‌توانید دقت، کیفیت، امنیت، بهداشت کاری ویا موارد دیگر را نشان دهید.

4. عکاسی در حین کار

نهایتا عکاسی از پروسه کاری به مشتریان شما یک نمای کلی از چگونگی فعالیت شما می‌دهد. مشتریان معمولا دوست دارند تا کارمندان شما را در حین فعالیت ببینند و اینکه آنها بتوانند ببینند که شما چگونه کار را انجام می‌دهید و اینکه شما به کارتان، محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید و نهایتا به مشتریان خود چقدر اهمیت می‌دهید و می‌تواند به آنها احساس آرامش واطمینان خاطر بیشتری دهد.

5. عکاسی 360 درجه تبلیغاتی

عکاسی 360 درجه یا همان عکاسی 3D یکی از نوین ترین شیوه‌های عکاسی تبلیغاتی است؛ استفاده از این سبک عکاسی اغلب برای فروشگاه‌های دیجیتال به کار می‌رود؛ در عکاسی 360 درجه، عکاس در مراحل اولیه، تصاویر زیادی را از محصول شما ثبت می‌کند؛ (باید توجه داشته باشید که این کار به کمک تجهیزات مخصوصی همچون: گیمبال، رونین، سه پایه و… انجام می‌گیرد).

تصاویر به ثبت رسیده در مراحل آخر به صورتی ویرایش و ادیت می‌شوند که افراد به راحتی بتوانند نمایی کامل و کلی از محصول داشته باشند؛ این سبک از عکاسی صنعتی، برای محصولاتی کاربرد دارد که لازم است تمامی جهات آن در معرض دید باشد.

6. استفاده از فناوری VR (تور مجازی) در صنعت عکاسی صنعتی

تا چندی پیش، عکاسی 360 به عنوان جدیدترین شیوه عکاسی صنعتی شناخته می‌شد؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیشروی فناوری VR شما به راحتی می‌توانید، تجربه ای کامل از حضور در یک مکان بخصوص را داشته باشید! عکاسی تور مجازی در حقیقت یه فضای 360 درجه کامل از یک مکان است که ریزترین جزئیات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این روش مدرن اغلب جهت کسب و کارهایی همچون: تورهای گردشگری، هتل، مجموعه‌های بزرگ و… مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین از این روش برای گزارش کار پایانی نیز می‌توان استفاده کرد؛ در واقع شما به واسطه یک عینک VR ساده می‌توانید به راحتی در آن محل حضور پیدا کنید، در آن قدم بزنید و وارد قسمت‌های مختلف شوید!

7. عکاسی صنعتی معماری

عکاسی معماری از دیگر سبک‌های شناخته شده عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است؛ در این سبک از عکاسی توجه عکاس به فضا خارجی، داخلی، دکوراسیون و… دیگر عناصر مهم یک سازه است؛ اگر به دنبال راهی برای شناختن کسب و کار و شرکت خود به افراد مختلف هستید، استفاده از عکاسی آثار هنری یکی از بهترین گزینه‌های پیش و روی شماست، همچنین اگر در زمینه ساخت مصنوعات چوبی همچون: مبلمان، میز ناهارخوری و… فعالیت می‌کنید، عکاسی معماری می‌تواند گزینه خوبی برای کسب و کار شما باشد. عکاس در این سبک به واسطه تجهیزاتی همچون لنز واید، سه پایه، فیلتر و.. به عکاسی از بافت و خطوط می‌پردازد.

8. عکاسی ماکرو

اگر کسب و کار شما در زمینه ساخت طلا، جواهرات و بدلیجات و... است؛ عکاسی ماکرو بهترین روش عکاسی برای فعالیت کاری شماست؛ در این سبک از عکاسی، عکاس به واسطه لنز ماکرو این قابلیت را دارد تا به راحتی تصاویری در فاصله یک سانتی متری محصول شما ثبت کند؛ به تصویر کشیدن نهایت جزئیات از سوژه‌های کوچک تنها به وسیله عکاسی ماکرو در آتلیه عکاسی صنعتی، امکان پذیر است که امروزه به عنوان یکی از روش‌های موثر در عکاسی تبلیغاتی عنوان می‌شود.


راهنمای سفارش آنلاین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

جهت سفارش آنلاین عکاسی صنعتی | تبلیغاتی شما میتوانید با تکمیل و ارسال فرم ذیل درخواست خود را ثبت کرده و در لیست بررسی اولیه سفارشات قرار بگیرید.

ژانر عکاسی ( موضوع عکاسی ) مورد نظر را انتخاب نمایید*
عکاسی تبلیغاتی، صنعتی و تجاری
عکاسی طلا، جواهر آلات و ساعت
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها
عکاسی مد و پوشاک و محصولات بافت دار
عکاسی تبلیغاتی سطوح براق و شفاف
عکاسی ساختمان، معماری و دکوراسیون
عکاسی هوایی و پانوراما
عکاسی خودرو و وسایل نقلیه
عکاسی کپی برداری
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی صنعتی | تبلیغاتی *
عکاسی صنعتی محصولات
عکاسی صنعتی محصولات | زمینه تک رنگ
عکاسی صنعتی محصولات
عکاسی صنعتی محصولات | با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی فضاهای اداری و تجاری
عکاسی تبلیغاتی فضاهای اداری و تجاری
عکاسی فضاهای صنعتی (کارخانجات، خطوط تولید و ...)
عکاسی فضاهای صنعتی (کارخانجات، خطوط تولید و ...)
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی طلا، جواهر آلات و ساعت*
عکاسی ساعت و موارد مشابه (دستبند، آویز و ...) زمینه تک رنگ
عکاسی ساعت و موارد مشابه (دستبند، آویز و ...) زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی ساعت و موارد مشابه (دستبند، آویز و ...) با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی ساعت و موارد مشابه (دستبند، آویز و ...) با طراحی صحنه
عکاسی انگشتر، حلقه و موارد مشابه از نظر ابعاد زمینه تک رنگ
عکاسی انگشتر، حلقه و موارد مشابه از نظر ابعاد زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی انگشتر، حلقه و موارد مشابه از نظر ابعاد با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی انگشتر، حلقه و موارد مشابه از نظر ابعاد با طراحی صحنه
سنگ‌های زینتی، قیمتی، جواهرات با چیدمان و طراحی صحنه
سنگ‌های زینتی، قیمتی، جواهرات با چیدمان و طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی با مدل
عکاسی تبلیغاتی با مدل
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها*
عکاسی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... زمینه تک رنگ
عکاسی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی، بسته بندی‌ها، نوشیدنی‌ها و ... با طراحی صحنه
عکاسی مواد غذایی گرم و پخته شده ... زمینه تک رنگ
عکاسی مواد غذایی گرم و پخته شده ... زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی گرم و پخته شده ... با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی گرم و پخته شده ... با طراحی صحنه
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی تبلیغاتی مد، پوشاک و محصولات بافت دار *
عکاسی پوشاک بدون مدل زمینه تک رنگ
عکاسی پوشاک بدون مدل زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی پوشاک با مدل و طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی پوشاک با مدل و طراحی صحنه
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار زمینه تک رنگ
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار زمینه تک رنگ
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار با طراحی دکوپاژ
عکاسی کیف و کفش و محصولات بافت دار با طراحی دکوپاژ
عکاسی لوازم آرایشی و بهداشتی زمینه تک رنگ
عکاسی لوازم آرایشی و بهداشتی زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و بهداشتی با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و بهداشتی با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و بهداشتی با مدل
عکاسی تبلیغاتی لوازم آرایشی و بهداشتی با مدل
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی تبلیغاتی سطوح براق و شفاف*
عکاسی محصولات بزرگ (گاز، یخچال و ...) زمینه تک رنگ
عکاسی محصولات بزرگ (گاز، یخچال و ...) زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی محصولات بزرگ (گاز، یخچال و ...) با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی محصولات بزرگ (گاز، یخچال و ...) با طراحی صحنه
عکاسی محصولات با سطوح فلزی و شیشه‌ای محدب و مقعر زمینه تک رنگ
عکاسی محصولات با سطوح فلزی و شیشه‌ای محدب و مقعر زمینه تک رنگ
عکاسی تبلیغاتی محصولات با سطوح فلزی و شیشه‌ای با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی محصولات با سطوح فلزی و شیشه‌ای با طراحی صحنه
عکاسی تبلیغاتی لوستر، ظروف کریستال
عکاسی تبلیغاتی لوستر، ظروف کریستال
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی ساختمان، معماری و دکوراسیون*
عکاسی فضاهای خارجی و ساختمان
عکاسی فضاهای خارجی و ساختمان
عکاسی فضاهای داخلی و دکوراسیون
عکاسی فضاهای داخلی و دکوراسیون
عکاسی صنعتی مبلمان خانگی و اداری زمینه تک رنگ
عکاسی صنعتی مبلمان خانگی و اداری زمینه تک رنگ
عکاسی صنعتی مبلمان خانگی و اداری با طراحی صحنه
عکاسی صنعتی مبلمان خانگی و اداری با طراحی صحنه
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی هوایی و پانوراما *
عکاسی هوایی
عکاسی هوایی
عکاسی هوایی موزاییکی
عکاسی هوایی موزاییکی
عکاسی پانوراما فلت
عکاسی پانوراما فلت
عکاسی پانوراما 360 درجه یا تور مجازی کروی
عکاسی پانوراما 360 درجه یا تور مجازی کروی
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی خودرو و وسایل نقلیه *
عکاسی فضاهای داخلی خودرو و دیتیل
عکاسی فضاهای داخلی خودرو و دیتیل
عکاسی تبلیغاتی خودرو
عکاسی تبلیغاتی خودرو
عکاسی موتور سیکلت و دوچرخه
عکاسی موتور سیکلت و دوچرخه
ساختار و تقسیم‌بندی عکاسی کپی برداری *
تابلو نقاشی در شرایط موزه‌ای
تابلو نقاشی در شرایط موزه‌ای
عکاسی نسخ خطی
عکاسی نسخ خطی
نسخ خطی طلا کوب، تذهیب دار و مشابه آن
نسخ خطی طلا کوب، تذهیب دار و مشابه آن
کپی برداری از سنگ، سرامیک، کاشی و ...
کپی برداری از سنگ، سرامیک، کاشی و ...
عکاسی از حجم، مجسمه و سازه‌های هنری و معماری
عکاسی از حجم، مجسمه و سازه‌های هنری و معماری
در صورتی که سبک یا فضای خاصی از عکاسی مد نظر دارید، نمونه مشابه آن را برای ما ارسال کنید
Drag & Drop Files Here Browse Files


تفاوت ادیت، روتوش و تصویر سازی در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست ؟

اصلاح روشنایی یا نور، درجه حرارت رنگ، کراپ یا برش عکس،ادیت یا ویرایش ساده نامیده می‌شود. ویرایش یک عکس بسته به تغییرات مورد دلخواه می‌تواند چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه به زمان ببرد.

رتوش این امکان را فراهم میکند که هر المان مزاحم و مهمان ناخوانده ی عکستان را با کمال احترام حذف کنید و محصول نهایی را به انتظار ذهنی تان نزدیک تر کنید. رتوش شامل حذف درهم ‌ریختگی‌های تصویر (اعوجاج)، تصحیح ناهمگونی رنگ بخش‌های خاص، اصلاح پرسپکتیو و اصلاح بافت سطوح است.

مفهوم تصویر سازی کمی متفاوت است و گاهی از مواقع با عملکرد رتوش یک فعالیت ترکیبی را شروع میکند. تصویر سازی کمک میکند فرسنگ‌ها از واقعیت فاصله بگیرید و وارد دنیای فانتزی تری شوید.

یک عکس صنعتی خوب محصول شما را ماندگار میکند

عکاسی ازهر سوژه ای که با فعالیت های شرکتی تولیدی یا خدماتی در ارتباط باشد، در حیطه عکاسی صنعتی قرار می گیرد. عکاسی صنعتی در برگیرنده تمام محصولات و خدماتی است که به تولیدکننده کمک می‌کند تا محصولاتش را بهتر تبلیغ کند.


عکاسی صنعتی چیست؟
عکاسی صنعتی به شاخه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که وظیفه آن به نمایش گذاردن دقیق و کامل و باکیفیت محصول یا پروداکت می‌باشد، در این شاخه از عکاسی، عکاس با استفاده از تجهیزات مناسب و انتخاب نورهای دقیق، تلاش می‌کند تا حد امکان تصویری با کیفیت و دقیق از کالا ثبت کند که در آن تمامی خصوصیات ظاهری کالا به نمایش گذارده شود..