راهنمای سفارش عکاسی

در صورت تمایل می‌توانید از قسمت راهنمای عکاسی استفاده کرده و با اصطلاحات و سبک‌های عکاسی بیشتر آشنا شوید.

استعلام هزینه‌های خدمات عکاسی

شما می‌توانید بصورت آنلاین از هزینه خدمات و تعرفه آیتم‌های عکاسی آگاه شده و در صورت نیاز پیش فاکتور صادر نمایید.


عکاسی صنعتی به شاخه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که وظیفه آن به نمایش گذاردن دقیق و کامل و باکیفیت محصول یا پروداکت می‌باشد، در این شاخه از عکاسی، عکاس با استفاده از تجهیزات مناسب و انتخاب نورهای دقیق، تلاش می‌کند تا حد امکان تصویری با کیفیت و دقیق از کالا ثبت کند که در آن تمامی خصوصیات ظاهری کالا به نمایش گذارده شود. در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی علاوه بر اینکه محصول را به صورت کامل نمایش میدهیم باید جزئیات نیز به تصویر کشیده شوند. هدف از عکاسی صنعتی تنها معرفی کالا نیست بلکه تشویق و ترغیب مشتری به خرید و استفاده آن از محصول است. به بیان ساده‌تر عکس صنعتی می‌بایست بیننده را به خرید کالا ترغیب کند٬ درست به مانند یک تیزر! اما با راه و روشی متفاوت .

تاریخچه عکاسی

عکاسی در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می‌شود. این هنر در اکثر زبان‌های جهان فتوگرافی خوانده می‌شود که ترکیبی از دو کلمهٔ یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش است. بنابراین، فتوگرافی به معنای ثبت با نور است.
عکاسی دارای سه جنبهٔ علمی، صنعتی و هنری است. عکاسی به‌عنوان یک پدیدهٔ علمی متولد شد، به‌شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد. عکاسی توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده‌است، بلکه نتیجهٔ تلاش بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف و اکتشافات و نوآوری‌های آنان در طول تاریخ است و سال‌ها قبل از اختراع عکاسی، اساس کار دوربین عکاسی وجود داشته‌است.

در عکاسی آنالوگ، باید تمامی تدبیرات اعمّ از: اصلاح رنگ، نور و کنتراست را قبل از نوردهی انجام داد. چون تقریباً بعد از نوردهی و ظهور فیلم، در این خصوص کار زیادی نمی‌شود انجام داد. ظهور در عکاسی به معنای مواجهه دادن فیلم عکاسی یا کاغذ عکاسی با مواد شیمیایی است که باعث تبدیل شدن فیلم به یک تصویر منفی (نگاتیو) یا مثبت (اسلاید)، و یا کاغذ به تصویر عکس می‌شود در حالی که عکاسی دیجیتال به فرآیند ثبت تصاویر به وسیلهٔ دریافت و ثبت نور برروی سطح حساس به نور سنسور الکترونیکی گفته می‌شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیاء بر روی سطح حساس به نور سنسور تأثیر می‌گذارد و باعث ثبت تصاویر می‌گردد. نقش نور در بازنمایی حجم و خصوصیات سوژه عکاسی شایان توجه است. به همین دلیل توجه به میزان تیرگی و روشنی برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها و ایجاد سایه‌هایی که در اثر تابش نور به روی سوژه ها شکل می‌گیرد قابل اهمیت است.

لزوم عکاسی صنعتی حرفه ای

اگر شرکت شما یک شرکت صنعتی در قالب تولیدی، تکنولوژی، انرژی یا ساخت و ساز است برای جلب توجه و تاثیر عمیق‌تر بر روی مشتری، به عکسهای با کیفیت نیاز دارید.
استفاده از عکسهای کم‌ کیفیت یا آماده باعث می‌شود کمپین تبلیغاتی تاثیر لازمه را نداشته باشد و بسیار غیر حرفه ای به نظر برسد. هدف عکاسی صنعتی برجسته کردن آن چیزی است که شما را در بازار منحصر به فرد نشان می‌دهد و از رقبایتان جدا می‌کند.

عکاسی صنعتی دارای زیرشاخه های متعددی است. تفاوت این زیر شاخه ها،بیشتر به تفاوت ابعاد و جنس محصولات برمیگردد.

در این مبحث ما نگاهی به چهار سبک عکاسی صنعتی می‌اندازیم که تاثیر بسزایی بر روی بازاریابی دارند و پیشنهاد می‌کنیم که حتما با تیم عکاسی حرفه‌ای همکاری کنید که تجربه کافی در زمینه عکاسی صنعتی داشته باشد.

1. تصاویر محصولات

تصاویر با کیفیت از محصولات یکی از مهمترین بخش‌های کمپین تبلیغاتی شما می‌باشد. چه شما تولید کننده قطعات کوچک باشید و یا تولید کننده سیستم‌های پیچیده و بزرگ، نیاز به عکس‌های با کیفیت دارید تا بتوانید محصولات خود را درتبلیغات همانگونه که در واقعیت هستند ارائه کنید.

مشتریان بالقوه تحقیق در مورد محصولات مورد نیاز خود را از مجاری مختلف از جمله اینترنت، نمایشگاه‌ها، بروشور و کاتالوگ انجام می‌دهند. این افراد به سمت شرکت‌هایی متمایل می‌شوند که محصولاتشان بهتر دیده می‌شوند، جدای از اینکه از چه رسانه‌ای استفاده می‌کنند. به طور معمول شما نیاز به دو دسته عکس دارید، اول عکس‌هایی با پس‌زمینه ساده که تمرکزشان بر روی نشان دادن محصولات از همه زوایا است.
همچنین عکاسی صنعتی از محصولات مختلف هر کدام رویکرد متفاوتی را می‌طلبد که ناشی از جنس متفاوت محصولات است.

در نظر داشته باشید تفاوت جنس محصولات به علت اختلاف آنها در جذب و انعکاس نور است. سطوح استیل و فلزی قدرت انعکاس زیادی دارند و به همین دلیل معمولا برای عکاسی آنها از نورپردازی غیرمستقیم استفاده میشود. ولی در عکاسی صنعتی از سطوح پلاستیکی، این مسئله کمتر مشهود است.
یکی دیگر از نکاتی که در عکاسی صنعتی باید به آن توجه کرد یکسان بودن رنگ عکس نهایی با خود محصول است. برای مثال در سطوح بافت دار مثل چرم، انعکاس نور روی رنگ تاثیر زیادی دارد و استفاده از نورهای با دمای رنگ یکسان و تنظیم دقیق تراز سفیدی اهمیت ویژه ای پیدا میکند.

دسته دوم عکس‌های تبلیغاتی هستند که هدفشان بیشتر از نشان دادن محصول ایجاد یک فضای خلاقانه و جذاب در تبلیغات است. هرکدام از این عکس‌ها فضا و تکنیک خاص خود را دارا هستند و نمیتوان از یک عکس در هر دو مورد استفاده کرد.

2. پرتره‌های تجاری

اگر می‌خواهید که کار و شرکت شما برجسته نشان داده شود، نیاز به تصاویر عالی از کارمندان خود دارید. عکس‌های کارمندان باید حرفه‌ای و همگون با برند شما باشند. این تصاویر را می‌توان در پروفایل کارمندان برای شرکت در کنفرانس‌ها، نوشتن مقالات و یا بیوگرافی آنها در سایت شرکت استفاده کرد. همچنین از این عکس‌ها چه به صورت تکی و چه دسته‌جمعی می‌توان برای نشان دادن گستردگی و قدرت تیم اجرایی شما استفاده کرد. دقت داشته باشید که عکس‌های شخصی با برش‌های بی‌دقت به هیچ وجه مناسب این کار نیستند.

حتی اگر فعالیت شما در فضای اداری نباشد، تصاویر با کیفیت از پرسنل برای نشان دادن رویکرد و توانایی‌های شرکت شما مهم است. همیشه عکس‌هایی که در محیطکاری گرفته شده‌اند برای مشتریان جذاب هستند و تصور بهتری از کاری که شما انجام می‌دهید به آنها می‌دهد.

3. عکس‌های محیطی

برداشتی که افراد از شرکت شما دارند شدیدا تحت تاثیر تصاویری است از محیط شما می‌بینند. عکسهای نمای ساختمان، ابزارهای تولید، خطوط تولیدی و انبارها در این مجموعه قرار دارند. این عکس‌ها نه تنها بزرگی مجموعه شما را نشان می‌دهند بلکه می‌توانند حاوی پیام‌های تبلیغاتی شرکت شما ونشان دهنده مواردی باشند که برای تیم شما و سیاست کاری آن اهمیت بیشتری دارند. در قالب این عکس‌ها شما می‌توانید دقت، کیفیت، امنیت، بهداشت کاری ویا موارد دیگر را نشان دهید.

4. عکاسی در حین کار

نهایتا عکاسی از پروسه کاری به مشتریان شما یک نمای کلی از چگونگی فعالیت شما می‌دهد. مشتریان معمولا دوست دارند تا کارمندان شما را در حین فعالیت ببینند و اینکه آنها بتوانند ببینند که شما چگونه کار را انجام می‌دهید و اینکه شما به کارتان، محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید و نهایتا به مشتریان خود چقدر اهمیت می‌دهید و می‌تواند به آنها احساس آرامش واطمینان خاطر بیشتری دهد.

تفاوت ادیت، روتوش و تصویر سازی در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

اصلاح روشنایی یا نور، درجه حرارت رنگ، کراپ یا برش عکس،ادیت یا ویرایش ساده نامیده می‌شود. ویرایش یک عکس بسته به تغییرات مورد دلخواه می‌تواند چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه به زمان ببرد.

رتوش این امکان را فراهم میکند که هر المان مزاحم و مهمان ناخوانده ی عکستان را با کمال احترام حذف کنید و محصول نهایی را به انتظار ذهنی تان نزدیک تر کنید. رتوش شامل حذف درهم ‌ریختگی‌های تصویر (اعوجاج)، تصحیح ناهمگونی رنگ بخش‌های خاص، اصلاح پرسپکتیو و اصلاح بافت سطوح است.

مفهوم تصویر سازی کمی متفاوت است و گاهی از مواقع با عملکرد رتوش یک فعالیت ترکیبی را شروع میکند. تصویر سازی کمک میکند فرسنگ‌ها از واقعیت فاصله بگیرید و وارد دنیای فانتزی تری شوید.

یک عکس صنعتی خوب محصول شما را ماندگار میکند

عکاسی ازهر سوژه ای که با فعالیت های شرکتی تولیدی یا خدماتی در ارتباط باشد، در حیطه عکاسی صنعتی قرار می گیرد. عکاسی صنعتی در برگیرنده تمام محصولات و خدماتی است که به تولیدکننده کمک می‌کند تا محصولاتش را بهتر تبلیغ کند.

شما میتوانید به محتوی صفحات وب سایت رای داده و نظر ارزشمند خود را ثبت نمایید.
استدیو تخصصی عکاسی صنعتی
Rated 4.80/5 - Based on 1123 Votes
Thank you for rating this article.

PHOTO POST PROCESSING

نمونه ادیت عکاسی صنعتی

Before Before Door Panel Original Image
After After Retouched Version
Before Before Renault Spare Part Original Image
After After Retouched Version
نمونه قرارداد عکاسی

در صورت تمایل می‌توانید پیش ‌نویس قرارداد عکاسی را مطالعه فرمایید، لازم بذکراست که عقد قرارداد انجام پروژه منوط به درخواست کارما خواهد بود.

سیاست حفظ حریم خصوصی

در پروژه‌های عکاسی کارفرما متهد است امضای دیجیتال استدیو را حذف ننماید. استدیو جهت ادیت تنها فایل‌هایی را می‌پذیرد که دستکاری نشده باشند.